Katarakta apgauna staiga pagerėjus regėjimui

Greta Vanagienė
2019-10-17
Neilgai panešiojus naujus akinius, šie nebetiko. Nusipirkau kitus, po kelių mėnesių vėl tas pats, tačiau ėmė tikti seniai naudoti. Kodėl taip šokinėja regėjimas? Ar tiesiog optikos salono specialistai vis neparenka tinkamo varianto?
Adomas, 68
Katarakta apgauna staiga pagerėjus regėjimui
Vienintelis efektyvus kataraktos gydymo būdas – akių operacija, kurios metu pašalinamas drumstas lęšiukas ir įstatomas naujas dirbtinis. Negydanti katarakta vis labiau silpnina regą, ilgainiui tai gali lemti aklumą.

Nors įprasta manyti, kad akių ligas išduoda regos prastėjimas ar matymas it pro rūką, akių ligų gydytojas oftalmologas-mikrochirurgas med. dr. Paulius Rudalevičius įspėja, kad lęšiuko sudrumstėjimo liga - katarakta kartais gali apie save pranešti ir staiga pagerėjus regėjimui.
 
Katarakta - apgaulinga

Kaip aiškina gydytojas, pagrindinis kataraktos požymis yra matymo pablogėjimas, kai žmogus visą gyvenimą gerai matęs į tolį staiga skundžiasi regos suprastėjimu, tačiau pacientai neretai to net nepastebi. Mat katarakta dažnai būna apgaulinga.
„Žmogus kiekvieną dieną atsikėlęs netikrina savo regos būklės, juo labiau sveikoji akis dažnai pažeistosios negalavimus kompensuoja, todėl pacientui gali atrodyti, kad jis mato aiškiai abiem“, - aiškina specialistas.
Taigi vaizdo liejimasis, matymas kaip pro rūką, spalvos tampa tirštos ar tamsiu paros metu dvejinantis priešpriešinėms šviesoms yra pagrindiniai kataraktos požymiai. Vis dėlto, pastebi med. dr. P.Rudalevičius, katarakta kartais siunčia ir priešingus signalus.
 

„Pacientai, ilgą laiką skaitę, tik su akiniais vieną dieną gali pajusti, kad ėmė iš arti aiškiai matyti raides, todėl džiaugiasi, kad jų rega neva pasitaisė, o skaitymui akiniai tampa nebereikalingi. Tokį pagerėjimą aiškina sveiko gyvenimo būdo propagavimu, mankštelėmis, vartojamų papildų įtaką ir panašiai. Tačiau tai viso labo kataraktos atvirkštinė reakcija regai – žmogus anksčiau prastai matęs iš arti, o gerai iš toli, skundžiasi nebematantis į tolį, o staiga ėmęs matyti iš arti“, - atkreipia dėmesį oftalmologas-mikrochirurgas med. dr. Paulius Rudalevičius.

 
Be to, kataraktai būdinga šokinėjanti ir nepastovi rega, kai pacientui ką tik specialisto pritaikyti nauji akiniai staiga tampa neefektyvūs, todėl po poros mėnesių tenka rinktis naujus arba geri tampa senieji.
„Katarakta sergantys pacientai įprastai turi krūva akinių, kuriuos nuolatos kaitalioja, ieškodami, kurie šiam kartui yra efektyvesni“, - sako med. dr. P.Rudalevičius ir patikina, kad akiniai skaitymui standartiškai turėtų būti keičiami kas ketverius šešerius metus, jeigu reikalinga, pastiprinami.
 

Įgimtos ir įgytos kataraktos
Nors katarakta dažniau pasireiškia vyresniame amžiuje, dėl regos suprastėjimo pasitikrinti pas specialistus ateina ir aštuoniolikmečiai.
„Tokiems pacientams dažniausiai nustatome įgimtą akies lęšiuko drumstį, kuri anksčiau nei įprastai ima progresuoti. Tačiau daugiausiai septyniasdešimties metų amžiaus pacientų. Tokiame amžiuje kas trečiam galėtume nustatyti ankstyvąją kataraktos stadiją, kuri vieniems progresuoja greičiau, kitiems - lėčiau“, - teigia specialistas. Deja, pacientas, nors katarakta ir nustatyta, matymo kokybe nesiskundžia, todėl kataraktos intervencinėmis priemonėmis gydyti neskubama.
Vienintelis efektyvus ligos gydymo būdas – akių operacija, kurios metu pašalinamas drumstas lęšiukas ir įstatomas naujas dirbtinis. Negydanti katarakta vis labiau silpnina regą, ilgainiui tai gali lemti aklumą.

 
Verta žinoti
Kataraktą gali sukelti sisteminė organizmo liga, pavyzdžiui, cukraligė. Taip pat rizika išauga ilgesnį laiką vartojantiems hormoninius vaistus, ypač rūkant.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris