Kanapės (ne)sukels revoliucijos

Giedrė Montvilaitė
2020-10-22
Esu vyresnės kartos atstovas, todėl man „žolė“ yra toks pat narkotikas kaip ir visi kiti, tačiau jauni žmonės į tai žiūri daug liberaliau. O ir po rinkimų, panašu, kad požiūris į kanapes keisi.
Gediminas, 48 m.
Kanapės (ne)sukels revoliucijos

Respublikinės Vilniaus universiteto ligoninės gydytojas anesteziologas-reanimatologas, Toksikologijos centro vadovas Robertas Badaras:
 
- Kanapės. Nuodinga ar naudinga?
- Kalbėdamas apie vaistus ir nuodus, visada remiuosi penkių šimtų metų senumo Paracelco fraze: „Visos medžiagos yra nuodai. Nėra tos, kuri nebūtų nuodas. Tik dozė skiria vaistą nuo nuodo.“ Pati medžiaga nėra nei nuodas, nei vaistas. Ji vienu ar kitu tampa priklausomai nuo dozės ir tikslų, kuriais yra vartojama.

Tiesa, pasak šių metų Europos monitoringo centro ataskaitos, kanapės vis dar yra ta priklausomybę sukelianti medžiaga, dėl kurios dažniausiai kreipiamasi į medikus. Ne dėl heroino, kokaino ar dar ko nors.
 
- Ar daug įrodymų liudija kanapių pritaikymo medicinoje veiksmingumą?
- Šiuo metu, remiantis medicinos įrodymais, viena kanapių sudedamųjų dalių – kanabidiolis – turi teigiamą poveikį ligos eigai, gydant dvi retas epilepsijos formas. Jos diagnozuojamos vaikams. Yra daug tyrimų, daug hipotezių. Tačiau duomenų, kuriuos būtų patvirtinusios tokios organizacijos kaip Europos vaistų agentūra ar Amerikos maisto ir vaistų administracija, daugiau nėra.
Tiesa, atliekama daug studijų apie pritaikymą įvairiose kryptyse. Tarp jų ir nuskausminimas, onkologija. Tačiau čia kaip su tomis vakcinomis nuo COVID-19. Vieni sako, kad ją jau turi, bet nelabai kas nori skiepytis. Yra tam tikros tyrimo stadijos, kurias būtina praeiti, kad galėtume teigti, jog vaistas iš tiesų veikia.
 
- Turbūt esate susipažinęs su užsienio šalių praktikomis, kai kanapės buvo legalizuotos. Ar tai pasitvirtino, davė daugiau naudos nei žalos?
- Praktiškai tik dviejose šalyse kanapės yra visiškai legalizuotos rekreaciniam jų vartojimui. Kanadoje ir Urugvajuje. Tačiau didelės imties tyrimų, kiek tai pasiteisino, kol kas nėra.

- Jei Lietuvoje bus legalizuotos kanapės, kaip tai pakeis šalies mediciną?
- Legalizavimas yra politinis sprendimas. Tiek Pasaulio sveikatos organizacija, tiek Jungtinės Tautos, tiek Europos Sąjunga yra prieš legalizavimą. Tačiau atskiros šalys turi savo nuomonę.
Lietuvos partijų ginčas dėl kanapių man primena audrą vandens stiklinėje. Diskutuojama dėl do, kas nesukels jokios revoliucijos medicinoje, kad ir kaip to būtų tikimasi. Apskritai, manau, kad šios kalbos yra maždaug dešimt metų pavėluotos. Dabar tai nėra taip svarbu. Kanapės nėra panacėja – vaistas nuo visų ligų. Aišku, jų legalizavimas nebus ir tragedija. Tačiau sveikatos apsaugos problemų yra krūva ir kanapės jų visų nei išspręs, nei pagilins.  
 

- Kokią didžiausią problemą diskusijose apie kanapes įžvelgiate?
- Kai kalbame apie kanapes, matome krislą kito akyje, bet nematom to, kuo kanapės yra purškiamos. Sintetikos problemos lieka nepastebėtos. O didžiausios bėdos būtent tada ir prasideda, kai sąmoningai arba nesąmoningai pradedami vartoti sintetiniai kanabinoidai. Tai - svarbi problema. Deja, dalis rinkoje vadinamų kanapių pasižymi būtent šia pagrindine veikliąja medžiaga – sintetiniais kanabinoidais, purškiamais ant žaliavos. Jų vien Europos Sąjungoje per dešimt metų įregistruota daugiau nei šimtas. O jų skaičius auga sulig kiekvienais metais. Jie kelia rimtus pavojus – invalidumą ar net mirtį.

 
Tarp kitko
Per pirmąjį turą aštuonis mandatus Seime užsitikrinusi Laisvės partija savo programoje yra numačiusi įteisinti kanapių vartojimą ir naudojimą.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis dar šių metų liepą teigė, kad nepalaikytų sprendimo Lietuvoje legalizuoti kanapes. O liberalių partijų siekį jas įteisinti prilygino norui užsiimti tautos genocidu.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Daug vargo dėl invazinių rūšių

    Atšilus orams tarnybos suskubo priminti apie aplinkosaugai pavojingas invazines augalų ir gyvūnų rūšis – jas neapdairūs gyventojai dažnai platina patys. „Europoje yra šalių, kur daugiau nei 5 procentai visos floros sudaro svetimžemės rūšys. Lietuvos invazinių rūšių sąraše tokių ga...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Pradėta gydyti reta vėžio forma

    „Pirmą kartą įrodėme, kad tokio tipo vaistas gali pagerinti mezotelioma sergančių pacientų išgyvenamumą be ligos progresavimo, palyginti su įprastu gydymu. Tai suteikia didžiulę viltį pacientams ir jų šeimoms“, – komentavo Sautamptono klinikinių tyrimų skyriaus direktorius prof. Garethas Griffithsas. J...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės

    Naujas numeris