Nikotino pagalvėlės: kaip vertinti naują nikotino gaminių kategoriją?

Rasa Kasperavičiūtė-Martusevičienė
2025-05-08
Nepaisant visų pastangų mažinti žalingas priklausomybes, kasdien rūko kas trečias Lietuvos gyventojas. Tuo pat metu šalyje didėja susidomėjimas alternatyviais nikotino vartojimo būdais. Pradedama kalbėti apie naujų gaminių – nikotino pagalvėlių – reguliavimą, nors kol kas lietuviai šiuos produktus įsigyja kaimyninėse šalyse, kur jie jau įteisinti, arba perka perparduodamus Lietuvoje. Visai kitokia situacija bedūmių nikotino produktų pionierėje Švedijoje. „Artėjame prie tikslo – tapti pirmąja visuomene, kurioje rūko mažiau nei 5 proc. gyventojų. Dabar turime žemiausius rodiklius Europoje“, – džiaugiasi nikotino pramonės ekspertas, kompanijos „Swedish Match“ komunikacijos ir viešųjų ryšių viceprezidentas Patrikas Hildingssonas.
Nikotino pagalvėlės: kaip vertinti naują nikotino gaminių kategoriją?
Švedijoje tabako kontrolės politika formavosi kitaip nei daugelyje ES šalių. Svarbų vaidmenį atliko alternatyvių nikotino vartojimo formų – snuso, nikotino pagalvėlių – prieinamumas.

Valstybė praranda pajamas
 
Prognozuojama, kad greitu metu Ekonomikos ir inovacijų ministerija Vyriausybei, o ši – Seimui pateiks svarstyti įstatymo projektą, reglamentuojantį naujus nikotino gaminius – nikotino pagalvėles.
 
Kaimyninėse šalyse – Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje – nikotino pagalvėlės jau reguliuojamos ir parduodamos legaliai. Į Lietuvą šie produktai patenka iš kaimyninių šalių, ir valstybė praranda potencialias pajamas, kurias būtų galima gauti legalizavus ir apmokestinus šiuos gaminius.
 
Pagal Finansų ministerijos skaičiavimus, jei tabako pakaitalų rinka Lietuvoje būtų panaši į Latvijos ir Estijos rinkas, pirmaisiais metais valstybė galėtų gauti apie 0,6 mln. eurų, antraisiais – apie 1,2 mln. eurų, o vėliau – apie 1,3 mln. eurų papildomų metinių pajamų iš akcizų.
 
„Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo projektu siūloma įteisinti naują tabako pakaitalo kategoriją bei įtvirtinti jos teisinį reguliavimą ir kontrolę“, – nurodoma Ekonomikos ir inovacijų ministerijos rašte, pateiktame Vyriausybei. Ministerija priduria, kad „daugelyje ES valstybių narių, kurios jau turi nikotino maišelių reglamentavimą, skonių draudimas nenumatytas“.
 
Žalos mažinimo politika Skandinavijoje

 
Šioje srityje didžiausią patirtį turi Švedija – vienintelė Europos Sąjungos šalis, kur rūko mažiau nei 5 proc. gyventojų. Tuo metu Lietuvoje, remiantis Eurobarometro bei Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis, kasdien rūko kas trečias lietuvis.
 

„Žvelgiant į degiųjų tabako gaminių vartojimą, Švedijoje jis yra žemiau 5 proc. Daugelis vyriausybių ir sveikatos institucijų yra numatę tikslą sumažinti rūkymo paplitimą būtent iki šio skaičiaus“, – sako kompanijos „Swedish Match“, kuri specializuojasi bedūmių tabako produktų gamyboje, komunikacijos viceprezidentas Patrikas Hildingssonas.

 
Jis atkreipia dėmesį, kad Švedijoje tabako kontrolės politika formavosi kitaip nei daugelyje ES šalių. Svarbų vaidmenį atliko alternatyvių nikotino vartojimo formų – snuso, nikotino pagalvėlių – prieinamumas.
 
Pašnekovas pasakoja, kad po Antrojo pasaulinio karo pasaulyje sparčiai populiarėjo cigaretės. „Amerikiečių kariai su cigarečių pakeliais ant šalmų, Holivudo filmai, kuriuose dūmų buvo daugiau nei siužeto – privalėjai rūkyti, jei norėjai atrodyti madingas“, – šypsosi P.Hildingssonas.
 
Cigaretės ėmė kelti grėsmę tuomet populiariausiam Švedijos nikotino produktui, šimtametes tradicijas šalyje turinčiam snusui. Septintojo dešimtmečio viduryje atrodė, kad šis produktas jau visai išnyks.
 
„Lūžis įvyko aštuntajame dešimtmetyje. Plačią diskusiją visuomenėje sukėlė JAV vyriausiojo chirurgo Lutherio Terrio ataskaita, pirmą kartą susiejusi cigarečių rūkymą su širdies ligomis ir plaučių vėžiu. Maža to, tuomet žiūrimiausia švedų laida „Half Past Seven“ skyrė specialią laidą aptarti rūkymo pavojams“, – prisimena nikotino pramonės ekspertas.
 
„Švedai turi įdomų nacionalinį bruožą – jie itin imlūs naujoms sveikatos rekomendacijoms. Jei kalbame apie mažai angliavandenių turinčią dietą ar kitas sveikatos madas – švedai pirmieji šoka į tą traukinį. Mes tiesiog turime polinkį rūpintis sveikata, – aiškina P.Hildingssonas. – Cigaretės greitai prarado populiarumą – švedai pradėjo ieškoti mažiau sveikatai žalingų alternatyvų.“
 
Jis priduria, kad ir šiandien tikslai nesikeičia: nuo 2022 metų nacionalinis Švedijos tabako politikos tikslas yra „mažinti ne tabako vartojimą, bet socialinę tabako žalą ir poveikį visuomenės sveikatai“.
 
Nauja kategorija – nikotino pagalvėlės

Nikotino pagalvėlės Švedijoje sukurtos 2016 metais. „Tai yra celiuliozės pluoštas ir farmacinės klasės nikotinas, kuris gaunamas iš tabako, bet pačiame produkte tabako nėra“, – aiškina P.Hildingssonas.
 
Anot pašnekovo, šie produktai pirmiausiai buvo sukurti JAV rinkai. Dabar nikotino maišeliams „Zyn“ suteikti JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) leidimai, kurie pripažįsta gaminius, kaip turinčius mažesnį kenksmingų medžiagų kiekį. FDA dokumentuose nurodoma, kad dalis cigarečių vartotojų sėkmingai perėjo prie nikotino maišelių.
 
Palyginti su nikotino pakaitinės terapijos (NPT) produktais, nikotino pagalvėlėse aptinkama kur kas mažiau cheminių medžiagų. Ekspertas pamini ir tai, kad vartojant nikotino pagalvėles, nikotinas išsiskiria daug lėčiau nei iš cigarečių, tad vartotojas nepatiria staigaus nikotino „smūgio“, juntamo rūkant cigaretę.
 

Pagal Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengtą įstatymo projektą, nikotino pagalvėlėse leidžiama nikotino koncentracija turėtų siekti iki 16 miligramų viename maišelyje. Gaminiai būtų licencijuojami, apmokestinami akcizais, o prekyba nuotoliniu būdu – draudžiama.
 
P.Hildingssonas teigia, kad prekyba internetu išties gali kelti susirūpinimą, mat ji didina prieinamumą nepilnamečiams. Visgi Švedijoje veikia griežta kontrolės sistema. „Švedijoje taikome dvigubą amžiaus patikrą – pirkėjas privalo patvirtinti savo tapatybę banko ID sistemoje pirkimo metu, o pristatant siuntinį vėl tikrinama, ar jį atsiima tas pats asmuo. Jaunimui praktiškai neįmanoma apeiti šios sistemos“, – aiškina jis.
 
Nikotino ir degimo produktų skirtumai
 

„Anksčiau buvo manoma, kad nikotinas sukelia vėžį, bet tyrimai parodė, kad pagrindinis pavojus – cigarečių dūmuose esančios medžiagos. Daugybė tyrimų rodo, kad pavojingiausias – degimo procesas, o pats nikotinas kancerogenų neturi“, – sako Lundos universiteto Kvėpavimo ligų ir alergologijos skyriaus gydytojas dr. Stefanas Willersas.

 
Pasak jo, mokslinių studijų duomenimis, nikotino gaminių, kuriuose nėra tabako, žala sveikatai siekia maždaug 5 proc. cigarečių žalingumo.
 
P.Hildingssonas pasakoja, kad dar aštuntajame dešimtmetyje „Swedish Match“ pradėjo stebėti bei kontroliuoti kancerogeninių medžiagų kiekį ir tradiciniuose snuso produktuose. „Niekas to nereikalavo – nei vartotojai, nei politikai, – prisimena ekspertas. – Tačiau jautėme atsakomybę išsiaiškinti, kas formuoja kancerogenines medžiagas ir kaip jas sumažinti. Investavome šimtus milijonų kronų moksliniams tyrimams ir atradome, kad tabaką galima ruošti sveikatai mažiau žalingu būdu – džiovinant oru. Vartotojai skirtumo nė nepajuto. Tačiau jų sveikatai tai turėjo reikšmingos įtakos.“
 
Mažiau degimo  geresni sveikatos rodikliai
 

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, Švedijos vyrų plaučių vėžio statistiniai rodikliai yra žemiausi Europoje.
 
„Švedijos vyrai turi mažiausiai plaučių vėžio atvejų Vakarų pasaulyje, nors bedūmio tabako vartojimas yra gana didelis – bedūmius tabako ar nikotino produktus vartoja apie 20 proc. šalies vyrų“, – sako P.Hildingssonas.
 
Lūpų, burnos ir skrandžio vėžio atvejų, kurie paprastai siejami su bedūmių tabako produktų vartojimu, Švedijoje taip pat mažiau nei ES vidurkis.
 
„Noriu pabrėžti, kad snusas ar tabako pagalvėlės nėra nekalti produktai – jie sukelia priklausomybę ir turi tam tikrą riziką, tačiau ši yra daug mažesnė, nei rūkant įprastas cigaretes, – atkreipia dėmesį pašnekovas. – Tiesiog matome koreliaciją – mažėjant rūkymui ir augant bedūmio tabako vartojimui, mažėja ir vėžio atvejų. Mokslas niekada nėra juodas ir baltas, bet bendras vaizdas – gana akivaizdus.“
 
„Rūkymas žalingai veikia ne tik plaučius, bet ir širdies bei kraujagyslių sistemą. Švedijoje stebime gerokai mažesnį mirtingumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų, palyginti su kitomis ES šalimis, kur rūkymas labiau paplitęs“, – priduria dr. S.Willersas.
 
Gydytojas, dirbantis su sunkiomis plaučių ligomis sergančiais pacientais, pripažįsta, kad daugeliui jų tradiciniai būdai mesti rūkyti nepadeda. „Stebėtina, tačiau net susidūrę su sunkiomis ligomis, jie toliau rūko. Turime suprasti, kad nikotino priklausomybė yra ypač stipri, todėl medicinoje vis dažniau kalbama apie žalos mažinimo principą“, – sako medikas.
 
Skirtingos tabako kontrolės strategijos
 
Tarptautinėje arenoje ryškėja skirtingos tabako kontrolės strategijos. Europos Sąjungos šalys dažniausiai laikosi PSO rekomendacijų, kurios orientuotos mažinti tabako vartojimą. Švedija išlieka ištikima savoms tradicijoms. Jų pavyzdžiu seka ir JAV, daug dėmesio skirianti mokslinėms studijoms alternatyviems nikotino produktams ir jų poveikiui tirti.
 
FDA vertina konkrečius produktus pagal jų poveikį visuomenės sveikatai: jei produktas padeda rūkantiesiems pereiti prie mažiau žalingų alternatyvų, net ir turėdamas tam tikrą rizikos laipsnį, jis gali būti leidžiamas vartoti.
 
„Skirtingos šalys taiko skirtingus tabako kontrolės instrumentus. Vieni labiau orientuoti į draudimus, kiti – į žalos mažinimą“, – pastebi P.Hildingssonas.
 
„2019 metais FDA išnagrinėjo daugiau nei 330 mokslinių studijų, įskaitant tris klinikinius tyrimus, ir tik tada priėmė sprendimą, kad mūsų tabako pagalvėlės yra „modifikuotos rizikos“ alternatyva rūkantiesiems. Tai buvo pirmas kartas, kai FDA pripažino tabako produktą mažiau žalingu sveikatai nei cigaretės, – pasakoja P.Hildingssonas. – Šį statusą reikia atnaujinti kas penkerius metus, tačiau pernai rudenį FDA jį pratęsė net aštuoneriems metams, kas rodo augantį pasitikėjimą mūsų produktų saugumu.“

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

    Gydytojas ir pacientas


    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...
    Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

    Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

    Gydytojas urologas onkologas dr. Aušvydas Patašius kasdien keliais frontais kovoja prieš prostatos vėžį &ndas...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Ko ieškoti šokolado etiketėse?

    „Žmonės įpratę manyti, kad juodasis šokoladas turi būti kartus, tačiau kartumas nėra kokybės ženklas. Priešingai, dažnai tai prastos kokybės ar netinkamai apdorotų pupelių požymis“, – vieną didžiausių mitų apie juodąjį šokoladą griauna šokolado ekspertės. Apie šokolado kokybę kalba...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Pradėta gydyti reta vėžio forma

    „Pirmą kartą įrodėme, kad tokio tipo vaistas gali pagerinti mezotelioma sergančių pacientų išgyvenamumą be ligos progresavimo, palyginti su įprastu gydymu. Tai suteikia didžiulę viltį pacientams ir jų šeimoms“, – komentavo Sautamptono klinikinių tyrimų skyriaus direktorius prof. Garethas Griffithsas. J...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris