Konkurencijos taryba išteisino V.Mitrofanovą

Sima Kazarian
2025-05-09
Tol, kol viešoji įstaiga neima užmokesčio iš pacientų, jai nereikia laikytis Konkurencijos įstatymo reikalavimų, nustatė Konkurencijos taryba. Ji tai padarė atlikusi tyrimą po privačios įstaigos kreipimosi 2021 m., kuomet ši suabejojo, ar sąžininga, kad Akmenės r. gydytojų rėmimo programa gali pasinaudoti tik viešosios įstaigos. Tarybos verdiktas aktualus ir šiandienos diskusijų dėl priemokų kontekste.
Konkurencijos taryba išteisino V.Mitrofanovą
„Natūralu, tikėjausi palankaus Konkurencijos tarybos sprendimo. Juk ne tarp bandelių kepyklų konkuruojame. Tai – viešosios paslaugos, valstybės įstatymais reguliuojama veikla“, – apie Konkurencijos tarnybos sprendimą kalbėjo Akmenės savivaldybės meras Vitalijus Mitrofanovas.

Turbūt ne vienas pamena situaciją, kai privati gydymo įstaiga – Akmenės sveikatos centras – abejojo, ar nepažeidžiamos teisingos konkurencijos sąlygos, kai tik viešosios įstaigos gali pasinaudoti Akmenės r. savivaldybės patvirtinta trūkstamos specialybės gydytojų skatinimo programa. Joje medikams buvo numatyta vienkartinė piniginė išmoka, rezidentūros studijų kompensavimas, būstas.
 
Konkurencijos taryba nutraukė trejus metus trukusį tyrimą, nes nustatė, kad nemokamos sveikatos paslaugos, finansuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF), yra neūkinė veikla, kuriai netaikomi Konkurencijos įstatymo reikalavimai. Konkurencijos taryba L.S. informavo, kad šis nutarimas nebuvo apskųstas teismui.
 
Viešosios paslaugos
 
„Esame patenkinti šita išvada, – konstatavo Akmenės savivaldybės meras Vitalijus Mitrofanovas. – Natūralu, tikėjausi palankaus Konkurencijos tarybos sprendimo. Juk ne tarp bandelių kepyklų konkuruojame. Tai – viešosios paslaugos, valstybės įstatymais reguliuojama veikla. Manau, kad šiuo atveju sąžiningai atskirta, kas yra verslas ir kas viešosios paslaugos. Noriu atkreipti dėmesį, kad Savivaldos įstatyme prie savivaldybės funkcijų, kurias privalome užtikrinti, yra pirminė ir antrinė sveikatos priežiūra“, – pažymėjo meras.

 
Jis pasakoja, kad pagal šią programą pritraukiami tiek pirminio, tiek antrinio lygio medikai ir kalbama ne tik apie gydytojus, kaip tuomet, kai programa startavo, bet ir slaugytojus.
 
„Keista buvo išgirsti iš privačios įstaigos, kai ji aiškino, kad anksčiau ar vėliau viskas pateks į vienas rankas. Esą, benzinas teka iš vieno vamzdžio, – prisiminė Akmenės meras. – Na, ne, nebus taip. Degalinės vis tiek konkuruoja tarp savęs. Matyt, kažkas lemia, kad viena patrauklesnė klientui nei kita. Privati įstaiga taip pat gali vilioti klientą. Jūs taip pat turėkite gydytojų pritraukimo programą, skirkite įsikūrimo išlaidoms. Kas draudžia?“
 
Dramblys kambaryje
 
„Liūdna į karjeros finišą matyti, kad kartojasi kai kurie dalykai, aprašyti Krylovo pasakėčiose, – sako Vilniaus teritorinės ligonių kasos (TLK) vyriausiasis patarėjas Vytautas Mockus. – Kai žmogus nuėjo į zoologijos sodą, uodus, muses pamatė, o dramblio nepastebėjo... Turiu omenyje svarbų Konkurencijos tarybos sprendimą, į kurį ilgą laiką niekas neatkreipė dėmesio. Nors, mano manymu, jis itin reikšmingas. Manau, kad esminis dalykas, kalbant apie sveikatos priežiūros paslaugų teikimą, tai – Taryba nustatyta takoskyra, kur brėžiama linija tarp ūkinės ir neūkinės veiklos. Jei institucija konstatuoja, kad yra ūkinė veikla, turi būti preciziškai laikomasi konkurenciją reglamentuojančių teisės aktų. Jei neūkinė, jie netaikomi.“
 
Pasak pašnekovo, Konkurencijos taryba šias veiklas atskyrė pagal tokį kriterijų: jei paslaugos teikiamos PSDF pinigais, tai nėra ūkinė veikla, reguliuojama konkurencijos teisės aktais. Bet jei žmogus pats sumoka už paslaugas, tada laikoma ūkine veikla ir turi būti užtikrintos vienodos konkurencijos sąlygos.
 
„Taip buvo pateisinti Akmenės savivaldybės veiksmai, kai ji ieškojo viešajai poliklinikai gydytojų, suteikdamas jiems geresnes sąlygas, bet nesuteikdama tokių pat „pyragų“ savivaldybės teritorijoje dirbančių privačių įstaigų darbuotojams“, – sakė Vilniaus TLK vyriausiasis patarėjas.
 
O kai mokestį ima viešosios?

 
Tačiau kaip žinoma, tam tikrus mokesčius už paslaugas ima ir viešosios įstaigos (pvz., mokami kraujo tyrimai, kitos paslaugos, kurių nekompensuoja ligonių kasos iš PSDF). Ar taip neperžengiama riba, dėl ko jos būtų priskiriamos ūkinei veiklai su prievole laikytis konkurenciją reguliuojančių teisės aktų?
 
Konkurencijos tarnyba L.S. aiškino, kad minėtų paslaugų Konkurencijos taryba nutarime nevertino. „Tačiau jeigu paslaugos teikiamos už užmokestį (t. y. už jas sumoka pats pacientas, o ne jos finansuojamos iš PSDF), tai būtų požymis, kad veikla, tikėtina, yra ūkinio pobūdžio. Vis dėlto Konkurencijos taryba vertina ne abstrakčiai, o nagrinėdama tam tikrą problemą konkretaus tyrimo kontekste, todėl šis paaiškinimas yra tik preliminarus“, – komentavo Konkurencijos tarybos Komunikacijos skyriaus vedėja Lina Navickaitė.
 
Liečia aktualijas
 

Šis sprendimas liečia ir aktualijas dėl priemokų. Dabartiniai valdantieji įstatymo pakeitimu siekia drausti, kai paslaugos teikiamos PSDF lėšomis, o dalis buvusios daugumos atstovų – konservatorių ir liberalų – bei medikų bendruomenės narių siūlo jas įteisinti tiek privačiose, tiek viešosiose gydymo įstaigose.
 

„Jei Konkurencijos tarybos sprendimas būtų ne Akmenės savivaldybės naudai, toleruodami priemokas privačiame sektoriuje, jas turėtume toleruoti ir viešosiose įstaigose, – mano Vilniaus TLK vyriausiasis patarėjas Vytautas Mockus. – Čia yra esmė, kurią ignoruoja privačios įstaigos, kovojančios dėl vienodų konkurencijos sąlygų, kad viešosios įstaigos negali imti priemokų.“

 
„Jei „Northway“ už atvejo vadybininko paslaugą kai kuriais atvejais gali imti tūkstantį eurų ir už nakvynę dar šimtą, kokios pasekmės būtų leidus tai daryti viešajam sektoriui? Jei Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė ir kitos klinikos galėtų tokiu būdu pasipinigauti, štai tada būtų tikra konkurencija, bet ar žmonės apsidžiaugtų tokia situacija? Vargu...“ – abejojo V.Mockus.
 
„Aš esu prieš priemokas viešosiose įstaigose, bet ne absoliučiai, – sako V.Mitrofanovas. – Priemoka turėtų likti už daikto kokybę. Jei klientas nori primokėti už geresnį, jam labiau tinkamą sąnario endoprotezą – kodėl ne. Tas pats su akių lęšiais. Bet kai reikia primokėti, kad patektum pas gydytoją ar be eilės paslaugai, apmokamai iš PSDF – nesuprantu. Tada ir tampa naudinga turėti dirbtines eiles“, – įsitikinęs V.Mitrofanovas.
 
„Gyvename skundų aplinkoje“
 
„Mes dabar gyvename nuolatinėje skundų aplinkoje, – konstatuoja Akmenės meras, kol kas neskubėdamas dalintis įtarimais, kas galėtų būti jų autoriai. – Per paskutinius du mėnesius mūsų ligoninė gavo penkis šešis skundus Akreditavimo tarnybai. Tai matau ne kaip tiesos ieškojimą, o sąskaitų suvedinėjimą. Dabar vėl skundą parašė ligonių kasoms dėl akcijos, kad prisirašę prie poliklinikos pacientai turės galimybę vieną kartą nemokamai nuvykti į Naujosios Akmenės baseiną. Iš karto skundas, klausiant, ar tai teisinga, ar sąžininga... Nors per du mėnesius nė vienas nepasinaudojo ta akcija.
 
Ant naujo direktoriaus ir dar trys skundai, esą imami kyšiai. Prieš pusmetį įsidarbino mano žmona ūkio dalies vedėja, dėl to sakoma, kad visi viešieji pirkimai kontroliuojami mero žmonos.“
 
Tačiau meras pasiduoti nežada: „Jokie skundai mūsų neatbaidys – kol būsiu meras, viską darysiu, kad viešosios sveikatos paslaugos Akmenės savivaldybėje išliktų.“

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Daug vargo dėl invazinių rūšių

    Atšilus orams tarnybos suskubo priminti apie aplinkosaugai pavojingas invazines augalų ir gyvūnų rūšis – jas neapdairūs gyventojai dažnai platina patys. „Europoje yra šalių, kur daugiau nei 5 procentai visos floros sudaro svetimžemės rūšys. Lietuvos invazinių rūšių sąraše tokių ga...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Pradėta gydyti reta vėžio forma

    „Pirmą kartą įrodėme, kad tokio tipo vaistas gali pagerinti mezotelioma sergančių pacientų išgyvenamumą be ligos progresavimo, palyginti su įprastu gydymu. Tai suteikia didžiulę viltį pacientams ir jų šeimoms“, – komentavo Sautamptono klinikinių tyrimų skyriaus direktorius prof. Garethas Griffithsas. J...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės

    Naujas numeris