Kam bronchito reikėtų pasisaugoti labiau?

Aigustė Tavoraitė
2018-02-15
 
Praėjusią savaitę skaičiau apie nuo ūminio bronchito mirusį paauglį. Ar tai išties tokia pavojinga liga? Kaip reikėtų ją gydyti?
Irma, 36
Kam bronchito reikėtų pasisaugoti labiau?
Dažniausiai bronchitą sukelia respiraciniai virusai, ligos klinika ūmi, pasireiškianti kosuliu, skrepliavimu. Gali varginti ir silpnumas, prakaitavimas, atsirasti gerklės skausmas, varvėti nosis.

Atsako specialistė
Kauno klinikų gydytoja pulmonologė Plaučių kraujagyslių ir difuzinių ligų sektoriaus vadovė doc. dr. Kristina Biekšienė:

- Ūmus bronchitas – viena dažniausių kvėpavimo sistemos patologijų, įprastai yra virusinės kilmės ir paprastai praeina be didesnių komplikacijų. Aišku, yra rizikos grupei priklausantys pacientai, t.y. vyresni nei 65 metų amžiaus žmonės, lydimi daug gretutinių ligų. Tačiau tai tikrai nėra ta diagnozė, dėl kurios pacientai gali numirti. Tokiu atveju arba bronchitas buvo kitos pagrindinės ligos, tarkim, gripo išraiška, arba bronchitas komplikavosi virusine ar bakterine pneumonija su kvėpavimo funkcijos nepakankamumu.
 
Dažniausiai bronchitą sukelia respiraciniai virusai, ligos klinika ūmi, pasireiškianti kosuliu, skrepliavimu. Gali varginti ir silpnumas, prakaitavimas, atsirasti gerklės skausmas, varvėti nosis. Taigi ir gydymas šiuo atveju turėtų būti simptominis. Pirmiausia reikia pasirūpinti pakankamu gaunamu šiltų skysčių kiekiu – ar arbatų, ar tiesiog šilto vandens.
 
Šilti skysčiai labiausiai tinka gerinti atsikosėjimui – jie sudrėkina gleivinę ir suskystiną patį sekretą. Jei kosulys varginantis, sausas, neleidžia išsimiegoti, yra kosulį slopinančių vaistų, tačiau jie visi yra receptiniai ir gali būti skiriami tik gydytojo. Čiobrelis, putino uogos, kitos vadinamosios liaudies priemonės – kiekvieno asmeninis pasirinkimas, kas kam padeda. Varginant tokiems simptomams kaip krūtinės ar gerklės skausmui, gali būti skiriami ir uždegimą malšinantys vaistai.
 

Antibakterinis gydymas antibiotikais nerekomenduojamas, nebent kalbėtume apie minėtuosius didesnei rizikos grupei priklausančius pacientus. Dėl antibakterinio gydymo reikėtų imti svarstyti pasikeitus skreplių spalvai (tapus geltona ar pilka), jei susirgimas užsitęsia ir nepraeina keletą savaičių, tyrimuose stebimas C-reaktyvinio baltymo ir kitų rodmenų, būdingų bakterinei infekcijai, padidėjimas.
Taip pat į gydytoją reikėtų nedelsti kreiptis esant į gripą panašiems požymiams – aukštai temperatūrai, jei „laužo“ kaulus. Tačiau sergant bronchitu temperatūros gali ir nebūti arba ji siekti tik 37–38 laipsnius.

 
Verta žinoti
Susirgus bronchitu reikia gydytis namuose, vengti žmonių susibūrimo vietų, kad pacientas neplatintų viruso bei pats negautų papildomos infekcijos. Taip pat nepatariama lankyti sergančių pacientų gydymo įstaigose.
Bronchito riziką didina rūkymas, aplinkos tarša, darbo veiksniai duoda pagrindo bronchitui prasidėti „pasigavus“ virusinę infekciją.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
      K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

      K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

      „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

      Budinti vaistinė


      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

      razinka


      Sveika šeima


      Kodėl mes viską skaičiuojame?

      „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

      Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Egalitarizmo kritika
      Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

      Naujas numeris