Kalnų mėgėjai, ar atlikote namų darbus?

Greta Vanagienė
2020-01-13
Jau pasidavusiems kalnų slidinėjimo magijai ar pirmą kartą ketinantiesiems išmėginti šią atraktyvią sporto ir laisvalaikio rūšį kineziterapeutas Juozas Kupčiūnas primena, jog kūną tam pradėti ruošti reikia bent mėnesį du prieš numatomą kelionę. Jei visus metus gyvenote biuro režimu, stojus ant slidžių organizmas gaus ne tik malonumo pliūpsnį, bet ir milžinišką fizinį krūvį. Na, o ten, kur šis – ten ir traumos.
Kalnų mėgėjai, ar atlikote namų darbus?
Slidinėjimas - ištvermės sporto šaka, reikalaujanti fizinių pastangų. Kalnuose ypač svarbus viso kūno stabilumas ir mobilumas, tvirti liemens ir nugaros juosmeninės dalies raumenys, geras klubų bei čiurnų paslankumas, stiprios kojos ir, žinoma, tinkama įranga.

Ruoštis prieš kelis mėnesius 
„Sausis ir vasaris - slidinėjimo sezono mėnesiai, kada su klientais dirbame siekdami išvengti traumų, o su pacientais padėdami atsigauti po kalnuose patirtų susižalojimų“, - sako kineziterapeutas J.Kupčiūnas. Anot jo, vis pamirštame atlikti namų darbus ir organizmą paruošti dideliam fiziniam krūviui, kuris tenka atsistojus ant slidžių ar snieglentės.
 

„Kai kiaurus metus dirbate sėdimą darbą, menkai sportuojate, atostogų metu atsistoję ant slidžių gerą savaitę gaunate megadozę fizinio krūvio, mat dirba ne tik kojos, bet ir visas kūnas. Jei jo neparuošite iš anksto, trauma greičiausiai garantuota“, - kineziterapeutas Juozas Kupčiūnas įspėja ne tik slidinėjimo naujokus, šmaikščiai vadinamus čainikais, bet ir tikrus asus, kurie ant slidžių stoja daug metų.

 

Svarbu kūno balansas
Kad atostogos nesibaigtų anksčiau laiko ar dėl traumų likusių dienų netektų praleisti kalnų kurorto užeigėlėse, J.Kupčiūnas pataria lavinti pusiausvyrą ir koordinaciją.
„Jau kelis mėnesius prieš kelionę atlikinėkite įvairius pratimus stovėdami ant vienos kojos, nelygių plokštumų. Tai galite daryti net namuose. Pavyzdžiui, valydamiesi dantis pamėginkite stovėti ant vienos kojos. Kai įgusite ir stovėsite užtikrintai, ant vienos kojos stovėkite pasistiebę, o trečią lygį pasieksite, jei sugebėsite šitaip išsilaikyti ir užsimerkę“, - gudrybėmis dalijasi kineziterapeutas ir priduria, jog mėnesį dukart per dieną taip pabalansavę neabejotinai jausitės tvirčiau ir ant slidžių ar snieglentės.

 
Verta žinoti
Prieš slidinėjant specialistai pataria apšilimui skirti 15-20 minučių. Tokia mankšta suaktyvina širdies darbą, leidžia sąnariams sušilti, o raiščiams ir sausgyslėms tapti elastingesnėms.
Tam ypač tinka pratimai su elastinio pasipriešinimo gumomis: apsiriškite kojas su kilpa, atsistokite ant vienos kojos, lengvai pritūpkite ir spirkite į priekį, į šoną ir atgal. Pratimą kartokite kelis kartus, kaskart greitinant ir stiprinat spyrį.

 
Jei neturite specialių gumų tiesiog pajudinkite sąnarius: keliolika kartų pasukite liemenį į vieną pusę ir į kitą. Atsistokite ant vienos kojos, pakeltoji – sulenkta per kelį. Sulenktą ir iškeltą koją sukite į šoną ir pastatykite ant žemės. Judesį atlikite 10–15 kartų, tą patį atlikite su kita koja.
Atsistokite tiesiai suglaudę kojas. Suimkite kelius ir atlikite sukamuosius judesius į vieną ir į kitą puses. Švelniai, sukamaisiais judesiais pajudinkite kaklą, į priekį ir atgal, pasukite pečius, alkūnes, riešus, čiurnos sąnarius.
Kelias minutes lengvai pabėgiokite. Atsistokite ant vienos kojos, užsimerkite ir taip pastovėkite apie 10 sekundžių. Tai padės apšilti jūsų čiurnos sąnariui, išvengti išnirimų ar čiurnos raiščių plyšimų.

 
Slidininko vaistinėlėje specialistai pataria turėti
Slidininkų vaistinėlėje pravartu turėti dvejopo poveikio tepalą iš kamparo, natūralių eterinių aliejų, kurie greitai ir patogiai suteikia šaldantį bei šildantį efektą. Šildantis tepalas gali būti naudojamas kaip pagalbinė priemonė traumų prevencijai – raumenims apšildyti prieš fizinį krūvį ar atpalaiduoti po jo.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

      Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

      Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Legenda apie širdį
      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

      Naujas numeris