Glaukomos sukeltas aklumas dar neišgydomas

Aigustė Tavoraitė
2016-03-14
Kas padidina tikimybę susirgti glaukoma?
Vaidas
Glaukomos sukeltas aklumas dar neišgydomas
Kuo vėliau glaukoma diagnozuojama, tuo sunkiau išsaugoti regėjimą. Deja, glaukomos sukelto aklumo šiuolaikinė medicina dar negali išgydyti. Tad pagrindinis gydymo tikslas būna išsaugoti esamą regėjimą ar tik jo likutį.

Glaukoma – klastinga akių liga, kurios laiku nediagnozavus gresia neišgydomas aklumas. Manoma, kad ja Lietuvoje serga daugiau kaip 30 tūkstančių žmonių, tačiau tik pusė apie tai žino. 
 
Atsako specialistė

Privačios ligoninės ir poliklinikos „Kardiolita“ Akių centro gydytoja oftalmologė-mikrochirurgė Gintė Sirvydytė:

Glaukoma formuojasi pamažu, nesukelia skausmo ar akivaizdaus matymo pablogėjimo. Todėl dažniausiai žmogus nieko neįtaria ir į gydytoją kreipiasi per vėlai – dar šiais laikais yra nemažai dėl glaukomos apakusių pacientų.
Pradinės ligos stadijos požymius galima aptikti tik profilaktinio patikrinimo metu. Taigi net nejaučiant jokių simptomų reikėtų kasmet tikrintis regėjimą. Tai – geriausia ir iš esmės vienintelė prevencinė priemonė.
 
Ligai gerokai progresavus imama prasčiau matyti tamsoje ar prieblandoje, apie šviesos šaltinį regėti vaivorykštės spalvų ratilus, pradeda ašaroti akys, varginti galvos ir akių skausmai, darosi sunku orientuotis aplinkoje.
Kuo vėliau glaukoma diagnozuojama, tuo sunkiau išsaugoti regėjimą. Deja, glaukomos sukelto aklumo šiuolaikinė medicina dar negali išgydyti. Tad pagrindinis gydymo tikslas būna išsaugoti esamą regėjimą ar tik jo likutį.
 

Tačiau sustabdyti glaukomos progresavimą ir išvengti aklumo įmanoma ligą diagnozavus laiku bei skyrus tinkamą gydymą. Tam reikia įvertinti akių spaudimą, akiplotį ir regos nervo būklę. Tobulėjant aparatūrai, gerėja ankstyvosios diagnostikos galimybės – galima nustatyti glaukomai būdingus tinklainės ganglinių ląstelių, regos nervo skaidulų bei akipločio minimaliausius pokyčius.
 
Gydyti skiriami akių lašai, kurie mažina akies skysčių gamybą ir gerina jų nutekėjimą. Taip mažinamas akispūdis ir stabdoma regos nervinių ląstelių žūtis. Didžiajai daliai pacientų tokio gydymo pakanka. Tačiau kai lašai neefektyvūs arba sukelia daug pašalinių reiškinių, reikalingas lazerinis ar operacinis gydymas. Ši liga yra gydoma visą gyvenimą, o gydymo kokybė labai priklauso nuo pačių pacientų savivokos.

 
Verta žinoti
Pagrindinis glaukomos rizikos veiksnys – padidėjęs akių spaudimas, kuris įvairiu paros metu svyruoja. Didelę reikšmę turi ir paveldimumas.
Rizika susirgti didėja su amžiumi, įprastai glaukoma diagnozuojama pacientams, vyresniems nei 40 metų.
 
Todėl esant tokio amžiaus būtina kartą per metus pasimatuoti akių spaudimą. Jei giminėje yra sergančių glaukoma, tą padaryti ir nesulaukus 40-ies metų amžiaus.
Glaukoma dažniau užklumpa žmones, turinčius aukšto laipsnio trumparegystę, sergančius cukriniu diabetu, patyrusius akių traumas ar operacijas.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    D.Pažėrienė: reabilitacijoje itin svarbi motyvacija

    D.Pažėrienė: reabilitacijoje itin svarbi motyvacija

    „Vienas veiksnių, nuo kurio priklauso reabilitacijos sėkmė – paciento motyvacija“, – teigia LSMU Kauno lig...
    Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

    Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

    Savaitgalį socialinę erdvę sudrebino žinia, kad buvusiam JAV prezidentui Joe Bidenui diagnozuotas prostatos vėžys, kuris iš...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Miego higiena – raktas į kokybišką poilsį

    „Pramiegame trečdalį savo gyvenimo, tad svarbu, kad miegas būtų kokybiškas“, – sako VUL Santaros klinikų gydytoja neurologė, miego sutrikimų specialistė dr. Raminta Masaitienė. Anot medikės, miego higiena padeda išsiugdyti naujus, gilų ir nepertraukiamą miegą skatinančius įpročius.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Šeimos tragedija pakeitė šizofrenijos mokslo istoriją

    1950-ųjų pradžioje Donas ir Mimi Galvinai atrodė ideali amerikiečių šeima. Donas buvo ambicingas JAV Oro pajėgų karininkas, politikos mokslų daktaras, o Mimi – karštai tikinti katalikė, atsidavusi mama ir žmona. Tarp 1945 ir 1965 metų jiedu susilaukė dvylikos vaikų – dešimties sūnų ir dviejų dukterų. ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Persileidimai – dažnas gamtos reiškinys
    Vilma Gudynienė Persileidimai – dažnas gamtos reiškinys
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti

    Naujas numeris