Ar nėštumas gali „suvalgyti“ mamos dantis?

Eglė Kirliauskaitė
2015-05-14
Su vyru jau vis dažniau pagalvojame, kad norėtume susilaukti vaikelio. Visgi be visų kitų baimių, ramybės kiek neduoda tai, jog nėštumas gali stipriai pakenkti dantims. Niekada neturėjau stiprių dantų, todėl bijau, kad nešiodama vaikelį juos dar susilpninsiu. Ar mano baimės pagrįstos? Gal padėtų, jei vartočiau kalcio tabletes?
Daiva
Ar nėštumas gali „suvalgyti“ mamos dantis?
Posakis „vienas vaikas – vienas dantis“ yra neteisingas. Tai tikrai ne vaikelio kaltė. Būsimai mamai reikia tiesiog pasirūpinti burnos higiena, subalansuota mityba.

Prof. habil dr. Irena Balčiūnienė:

- Liaudyje vis dar gajus mitas, kad dėl kalcio trūkumo nėštumas gali „suvalgyti“ gimdyvės dantis. Iš tiesų tai visiškai neatitinka realybės. Šiuo atveju visuomet pasitelkiu juodą humorą ir sakau, kad jeigu vaikai tikrai gadintų mamoms dantis, pačių mamų jau nebebūtų – moterys tiesiog negimdytų.

Pažvelkime į senų senovę: vienas, antras vaikas, moteris netenka kelių dantų, tampa negraži, tad vyras eina pas tą, kuri turi visus dantis, šypsosi, yra patraukli. Ši pagimdo ir vėl netenka dantų, jis vėl eina pas kitą ir pagaliau daugiausiai vaikų turi tos, kurios pagimdo dešimt atžalų ir turi gražią šypseną. Man tiriant visas Lietuvoje rastas kaukoles (viduramžiais moterys turėjo 5-7 vaikus, pirmajame tūkstantmetyje – 6-8 atžalas, tai nustatoma pagal klubus), paaiškėjo, jog moterys neturėjo daugiau sugedusių dantų nei vyrai, nors jie ir negimdė. Nors tuomet dantų žmonės nevalė, bet jų mityba buvo visai kitokia: buvo valgoma daug rupaus, neapdoroto maisto, rupios duonos, beveik kasdieniu produktu buvo ropės.

Ne gimdymai yra dantų gedimo priežastis. Sutinku, kad kartais būsimos mamos pavargsta, nebepaslenka ir sako: „Ai, nevalysiu tų dantų šiandien, nieko juk neatsitiks nuo kelių kartų“. Visgi tai turi reikšmės. Kitas svarbus momentas yra nėštumo metu atsiradę skonio pakitimai: moterys nori daugiau saldaus, rūgštaus maisto – tai irgi kenkia dantims. Jeigu moterys, suvalgiusios, sakykim, citriną, pagalvotų, jog pravartu būtų išsiskalauti dantis su vandeniu arba fluoro turinčiu dantų skalavimo skysčiu, jos dantims nepakenktų.

Tad posakis „vienas vaikas – vienas dantis“ yra neteisingas. Tai tikrai ne vaikelio kaltė. Reikia tiesiog pasirūpinti burnos higiena, subalansuota mityba. Pažiūrėkite į vegetarų dantis: jie dažnai kreipiasi, kai jau būna gerokai per vėlu, dantys būna stipriai aptirpę. Jeigu valgoma daug pomidorų, citrusinių vaisių, dantys tampa jautrūs, reaguoja į šilumą, šaltį. Netgi jei žmogus mėgsta nekenksmingas dantims daržoves – agurkus, salotas – jis vis tiek dažniausiai jas gardins padažais su citrina, actu, cukrumi, kad būtų skanu, o tai jau nieko gero šypsenai nežada.

Nereikėtų piktnaudžiauti ir kalciu: jei jo bus per daug, jis tiesiog pasišalins iš organizmo. Jei dar sugalvosite vartoti kalcio tabletes, kai jų iš tiesų nereikės, kalcis gali nusėsti vidaus organuose, miokarde, kraujagyslėse. Šiuo atveju rekomenduočiau pasitarti su šeimos gydytoju. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris