Apgamų šalinimas: kada sulaukiama skaudžių pasekmių

Aigustė Tavoraitė
2017-04-24
Turiu ne vieną apgamą, kurį vis traumuoju – nudreskiu ar užkabinu su drabužiais. Gal geriau būtų jį iš viso pašalinti?
Renata, 35 m.
Apgamų šalinimas: kada sulaukiama skaudžių pasekmių
Apgamų šalinimas gali atrodyti nekaltas dalykas, kol nesusiduriama su rimtesne bėda. Specialistai turi skaudžių pavyzdžių, kada estetiniais tikslais lazeriu, elektrokauteriu šalinami apgamai yra melanomos. Tuomet sulaukiama liūdnų pasekmių.

Pavasarį daugelis dailiosios lyties atstovių ima daugiau dėmesio skirti išvaizdai. Neretai tyrinėjant savo odą akys užkliūna už negražių ir, atrodytų, ne vietoje atsidūrusių apgamų. Tačiau ar visada juos galima „lengva ranka“ pašalinti?
 
Pataria specialistė
Gydytoja dermatovenerologė prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė:


- Užsimanius apgamą šalinti vien dėl estetinių priežasčių gydytojas turėtų įvertinti ne vieną aspektą ir informuoti žmogų dėl galimų komplikacijų, kad vėliau nekiltų nusivylimas ar pasipiktinimas dėl nepasiekto geidžiamo rezultato.
Apgamų šalinimas gali atrodyti nekaltas dalykas, kol nesusiduriama su rimtesne bėda. Turime skaudžių pavyzdžių, kada estetiniais tikslais lazeriu, elektrokauteriu šalinami apgamai yra melanomos. Tuomet sulaukiama liūdnų pasekmių.
 
Taigi prieš galvojant apie apgamo šalinimą reikėtų įvertinti, ar tai yra gerybinis darinys, ar nėra rizikos jam supiktybėti. Gydytojo pareiga apžiūrėti visus apgamus, įvertinti akimis ir dermatoskopiškai, ar nėra jų pakitimų. Taip pat įvertinti šeiminę riziką sirgti odos vėžiu, ar kiti šeimos nariai neturi displazinių (pakitusių) apgamų. Svarbu įvertinti ir odos tipą bei tai, ar daug yra buvę nudegimų saulėje.
 
Dažnai itin negražiai atrodo dermaliniai apgamai (šviesiai rudos arba kūno spalvos iškilę dariniai). Ypač daug diskomforto kelia jautriose veido, pažastų srityse esantys apgamai – jie gali pradėti kliūti, niežėti, raudonuoti, net pakraujuoti. Nuolat traumuojami jie gali būti tokiose vietose, kur segima liemenėlė ar diržas. Tokiu atveju gąsdinamasi ir galvojama, kad geriau juos visai pašalinti.
 

Taip pat reikėtų įvertinti amžių. Dažnai kreipiasi mamos su mažais vaikais, norinčios pašalinti apgamą ant mažylio nosies ar kitoje vietoje. Tačiau to primygtinai nerekomenduojama daryti. Augant vaikui auga ir apgamas, iki 40-ies metų jų apskritai daugėja ir jie patys gali didėti. Todėl pašalinus tik paviršių pigmentas vėl gali išsilieti ir apgamas ataugti.
 
Kada geriausias metas šalinti apgamus? Labiau tinkamas yra rudens ir žiemos laikas, kada nėra daug saulės. Kitu atveju išauga pigmentacijos rizika. Kuo žmogaus oda tamsesnio fonotipo, tuo ši rizika didesnė. Jei apgamas pakankamai didelis, reikia nepamiršti, kad pašalinus jį gali atsirasti balta dėmelė. Todėl visada klausiame, ar nieko tokio, jeigu vietoj rudos dėmelės ar papulės atsiras balta dėmė. Juk niekada nežinome, kaip į procedūrą sureaguos organizmas.
 
Be to, kartais gali likti ir randas, tai priklauso ne tik nuo odos specifikos, bet ir nuo to, kas ir kokiu būdu šalina.
Priklausomai nuo poodinio dermos sluoksnio, kolageno gali susidaryti ir hipertrofinis randas. Didesnė jo rizika yra krūtinės, pečių srityje. Odos pigmentacijos ir audinių hipertrofijos rizika taip pat padidėja nėštumo, maitinimo laikotarpiu.

 
Svarbu
Dažnai atsikišusių apgamų draskymas yra ir nervingumo išraiška, todėl reikėtų įvertinti psichologines diskomforto dėl apgamų priežastis, o ne pulti imtis drastiškų priemonių.


 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris