Apgamų šalinimas: kada sulaukiama skaudžių pasekmių

Aigustė Tavoraitė
2017-04-24
Turiu ne vieną apgamą, kurį vis traumuoju – nudreskiu ar užkabinu su drabužiais. Gal geriau būtų jį iš viso pašalinti?
Renata, 35 m.
Apgamų šalinimas: kada sulaukiama skaudžių pasekmių
Apgamų šalinimas gali atrodyti nekaltas dalykas, kol nesusiduriama su rimtesne bėda. Specialistai turi skaudžių pavyzdžių, kada estetiniais tikslais lazeriu, elektrokauteriu šalinami apgamai yra melanomos. Tuomet sulaukiama liūdnų pasekmių.

Pavasarį daugelis dailiosios lyties atstovių ima daugiau dėmesio skirti išvaizdai. Neretai tyrinėjant savo odą akys užkliūna už negražių ir, atrodytų, ne vietoje atsidūrusių apgamų. Tačiau ar visada juos galima „lengva ranka“ pašalinti?
 
Pataria specialistė
Gydytoja dermatovenerologė prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė:


- Užsimanius apgamą šalinti vien dėl estetinių priežasčių gydytojas turėtų įvertinti ne vieną aspektą ir informuoti žmogų dėl galimų komplikacijų, kad vėliau nekiltų nusivylimas ar pasipiktinimas dėl nepasiekto geidžiamo rezultato.
Apgamų šalinimas gali atrodyti nekaltas dalykas, kol nesusiduriama su rimtesne bėda. Turime skaudžių pavyzdžių, kada estetiniais tikslais lazeriu, elektrokauteriu šalinami apgamai yra melanomos. Tuomet sulaukiama liūdnų pasekmių.
 
Taigi prieš galvojant apie apgamo šalinimą reikėtų įvertinti, ar tai yra gerybinis darinys, ar nėra rizikos jam supiktybėti. Gydytojo pareiga apžiūrėti visus apgamus, įvertinti akimis ir dermatoskopiškai, ar nėra jų pakitimų. Taip pat įvertinti šeiminę riziką sirgti odos vėžiu, ar kiti šeimos nariai neturi displazinių (pakitusių) apgamų. Svarbu įvertinti ir odos tipą bei tai, ar daug yra buvę nudegimų saulėje.
 
Dažnai itin negražiai atrodo dermaliniai apgamai (šviesiai rudos arba kūno spalvos iškilę dariniai). Ypač daug diskomforto kelia jautriose veido, pažastų srityse esantys apgamai – jie gali pradėti kliūti, niežėti, raudonuoti, net pakraujuoti. Nuolat traumuojami jie gali būti tokiose vietose, kur segima liemenėlė ar diržas. Tokiu atveju gąsdinamasi ir galvojama, kad geriau juos visai pašalinti.
 

Taip pat reikėtų įvertinti amžių. Dažnai kreipiasi mamos su mažais vaikais, norinčios pašalinti apgamą ant mažylio nosies ar kitoje vietoje. Tačiau to primygtinai nerekomenduojama daryti. Augant vaikui auga ir apgamas, iki 40-ies metų jų apskritai daugėja ir jie patys gali didėti. Todėl pašalinus tik paviršių pigmentas vėl gali išsilieti ir apgamas ataugti.
 
Kada geriausias metas šalinti apgamus? Labiau tinkamas yra rudens ir žiemos laikas, kada nėra daug saulės. Kitu atveju išauga pigmentacijos rizika. Kuo žmogaus oda tamsesnio fonotipo, tuo ši rizika didesnė. Jei apgamas pakankamai didelis, reikia nepamiršti, kad pašalinus jį gali atsirasti balta dėmelė. Todėl visada klausiame, ar nieko tokio, jeigu vietoj rudos dėmelės ar papulės atsiras balta dėmė. Juk niekada nežinome, kaip į procedūrą sureaguos organizmas.
 
Be to, kartais gali likti ir randas, tai priklauso ne tik nuo odos specifikos, bet ir nuo to, kas ir kokiu būdu šalina.
Priklausomai nuo poodinio dermos sluoksnio, kolageno gali susidaryti ir hipertrofinis randas. Didesnė jo rizika yra krūtinės, pečių srityje. Odos pigmentacijos ir audinių hipertrofijos rizika taip pat padidėja nėštumo, maitinimo laikotarpiu.

 
Svarbu
Dažnai atsikišusių apgamų draskymas yra ir nervingumo išraiška, todėl reikėtų įvertinti psichologines diskomforto dėl apgamų priežastis, o ne pulti imtis drastiškų priemonių.


 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  LSMU Kauno ligoninės šeimos gydytojas – echoskopuotojas Paulius Butylkinas (31 m.) vienas tų, kuris stebėdamas prastė...
  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...

  Budinti vaistinė


  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

  Sveika šeima


  Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

  Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica