Ant šakelių nutūpę „kačiukai“ – alergijų šaukliai

Aida Žemaitytė
2018-04-12
„Pavasariop mano sūnui ima perštėti, ašaroti akys, jis daug čiaudi. Įtariu, kad tai vyksta dėl alergijos medžių žiedadulkėms. Patarkite, kaip sumažinti šiuos nemalonius pojūčius“.
Diana, 33 m.
Ant šakelių nutūpę „kačiukai“ – alergijų šaukliai
Šilta ir vėjuota diena yra labiausia pavojinga linkusiems į alergiją. Jie turėtų gerai pasvarstyti, ar eiti į lauką, ar pradėti vartoti vaistus nuo alergijos.

Vaikų pulmonologė-alergologė dr. Indrė Plėštytė-Būtienė:

- Alerginių ligų ir Lietuvoje, ir pasaulyje daugėja. Manoma, kad net kas trečias europietis yra alergiškas žiedadulkėms. Viena dažniausiai pasitaikančių alergijų pavasarį – jautrumas medžių žiedadulkėms: beržų, lazdynų, liepų, topolių (jų pūkams). Gegužę-rugpjūtį aktualesnė alergija įvairių žolių, gėlių žiedadulkėms, rudeniop – piktžolių.

Anksčiau alergijos žiedadulkėms labiau pasireikšdavo suaugusiems žmonėms, dabar, deja, pradedama sirgti nuo vaikystės, maždaug nuo ketverių penkerių metukų. Į alergiją panašius simptomus galima pastebėti ir dar anksčiau.
 
Viena pagrindinių šios ligos priežasčių – didėjanti oro tarša. Mokslininkų atlikti tyrimai įrodo, kad mieste esančios žiedadulkės yra gerokai agresyvesnės: jos pasidengusios kietosiomis, toksiškomis dalelėmis. Kai vaikas įkvėpia tokių žiedadulkių, jos, vos prasiskverbusios į epitelį, ima dirginti, alergizuoti.
Dažnai žmonės painioja tikrąją ir menamą alergiją, nes jų simptomai panašūs. Reikėtų kreiptis į gydytojus alergologus ir tiksliai išsiaiškinti, o ne klausyti draugų, pažįstamų rekomendacijų ir savo nuožiūra pirkti vaistus. Pavyzdžiui, kai topolių pūkai patenka į nosies gleivinę ir vaikas ima čiaudėti, dar nereiškia, kad jis yra alergiškas. Šiuo atveju itin svarbus kontakto su alergenu momentas. Jei vaikas būtent išėjęs į lauką pradeda čiaudėti, rausta, ašaroja jo akys, tuomet galima įtarti, kad tikrai alergenas yra lauke.
 
Pavasarinių alergijų sezonas jau prasidėjo. Į mano kabinetą ateinantiems pacientams, sakau, kad laikas patikrinti, ar „kačiukai“ jau nutūpė ant šakelių. Šie pūkuoti kamuoliukai, kuriuos „sunokina“ gluosniai, karklai, blindės, yra tokie pat dideli alergenai kaip ir beržo žirginėliai.
Alergija – genetinė liga, tad negalima sakyti, kad vaikas iš jos išaugs. Taip, gali būti, kad liga kuriais nors metais nurims: jausite mažiau alergijos simptomų, bet taip gali būti dėl to, kad pavasaris šaltas, mažiau vėjuotas, be saulės. Gali būti, kad žiedai išsprogo, savaitė kita ir sustojo. Tuomet natūralu, kad ir dirginančių žiedadulkių ore bus mažiau. Deja, šilta ir vėjuota diena yra labiausia pavojinga linkusiems į alergiją. Jie turėtų gerai pasvarstyti, ar eiti į lauką, ar pradėti vartoti vaistus nuo alergijos. Derėtų pamąstyti ir apie imunoterapiją, nes alergijos – išgydomos.


 
Norėčiau duoti keletą patarimų, kurių laikantis alergiškiems žmonėms palengvėtų pavasaris: 
ant langų uždėkite tinklelius, nepraleidžiančius žiedadulkių,
dažniau drėgnai valykite namus,
grįžę iš lauko gerai išsiplaukite veidą, rankas, nosį, akis, kad neliktų nusėdusių žiedadulkių,
nors ir labai gražūs, nesineškite į namus, klases, darbo vietą „kačiukų“, žirginėlių – gerbkime žiedadulkėms jautrius žmones.
Jei norite pavasarinio grožio, verčiau pasimerkite žibuoklės žiedelį – jie alergijos nesukelia.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica