Ant šakelių nutūpę „kačiukai“ – alergijų šaukliai

Aida Žemaitytė
2018-04-12
„Pavasariop mano sūnui ima perštėti, ašaroti akys, jis daug čiaudi. Įtariu, kad tai vyksta dėl alergijos medžių žiedadulkėms. Patarkite, kaip sumažinti šiuos nemalonius pojūčius“.
Diana, 33 m.
Ant šakelių nutūpę „kačiukai“ – alergijų šaukliai
Šilta ir vėjuota diena yra labiausia pavojinga linkusiems į alergiją. Jie turėtų gerai pasvarstyti, ar eiti į lauką, ar pradėti vartoti vaistus nuo alergijos.

Vaikų pulmonologė-alergologė dr. Indrė Plėštytė-Būtienė:

- Alerginių ligų ir Lietuvoje, ir pasaulyje daugėja. Manoma, kad net kas trečias europietis yra alergiškas žiedadulkėms. Viena dažniausiai pasitaikančių alergijų pavasarį – jautrumas medžių žiedadulkėms: beržų, lazdynų, liepų, topolių (jų pūkams). Gegužę-rugpjūtį aktualesnė alergija įvairių žolių, gėlių žiedadulkėms, rudeniop – piktžolių.

Anksčiau alergijos žiedadulkėms labiau pasireikšdavo suaugusiems žmonėms, dabar, deja, pradedama sirgti nuo vaikystės, maždaug nuo ketverių penkerių metukų. Į alergiją panašius simptomus galima pastebėti ir dar anksčiau.
 
Viena pagrindinių šios ligos priežasčių – didėjanti oro tarša. Mokslininkų atlikti tyrimai įrodo, kad mieste esančios žiedadulkės yra gerokai agresyvesnės: jos pasidengusios kietosiomis, toksiškomis dalelėmis. Kai vaikas įkvėpia tokių žiedadulkių, jos, vos prasiskverbusios į epitelį, ima dirginti, alergizuoti.
Dažnai žmonės painioja tikrąją ir menamą alergiją, nes jų simptomai panašūs. Reikėtų kreiptis į gydytojus alergologus ir tiksliai išsiaiškinti, o ne klausyti draugų, pažįstamų rekomendacijų ir savo nuožiūra pirkti vaistus. Pavyzdžiui, kai topolių pūkai patenka į nosies gleivinę ir vaikas ima čiaudėti, dar nereiškia, kad jis yra alergiškas. Šiuo atveju itin svarbus kontakto su alergenu momentas. Jei vaikas būtent išėjęs į lauką pradeda čiaudėti, rausta, ašaroja jo akys, tuomet galima įtarti, kad tikrai alergenas yra lauke.
 
Pavasarinių alergijų sezonas jau prasidėjo. Į mano kabinetą ateinantiems pacientams, sakau, kad laikas patikrinti, ar „kačiukai“ jau nutūpė ant šakelių. Šie pūkuoti kamuoliukai, kuriuos „sunokina“ gluosniai, karklai, blindės, yra tokie pat dideli alergenai kaip ir beržo žirginėliai.
Alergija – genetinė liga, tad negalima sakyti, kad vaikas iš jos išaugs. Taip, gali būti, kad liga kuriais nors metais nurims: jausite mažiau alergijos simptomų, bet taip gali būti dėl to, kad pavasaris šaltas, mažiau vėjuotas, be saulės. Gali būti, kad žiedai išsprogo, savaitė kita ir sustojo. Tuomet natūralu, kad ir dirginančių žiedadulkių ore bus mažiau. Deja, šilta ir vėjuota diena yra labiausia pavojinga linkusiems į alergiją. Jie turėtų gerai pasvarstyti, ar eiti į lauką, ar pradėti vartoti vaistus nuo alergijos. Derėtų pamąstyti ir apie imunoterapiją, nes alergijos – išgydomos.


 
Norėčiau duoti keletą patarimų, kurių laikantis alergiškiems žmonėms palengvėtų pavasaris: 
ant langų uždėkite tinklelius, nepraleidžiančius žiedadulkių,
dažniau drėgnai valykite namus,
grįžę iš lauko gerai išsiplaukite veidą, rankas, nosį, akis, kad neliktų nusėdusių žiedadulkių,
nors ir labai gražūs, nesineškite į namus, klases, darbo vietą „kačiukų“, žirginėlių – gerbkime žiedadulkėms jautrius žmones.
Jei norite pavasarinio grožio, verčiau pasimerkite žibuoklės žiedelį – jie alergijos nesukelia.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris