Alergija pienui ar laktozės netoleravimas?

Aigustė Tavoraitė
2018-07-05
Mūsų vos vienerių metų sūneliui vis pučia pilvuką, įtariame alergiją pienui. Tačiau gal tai gali būti ir laktozės netoleravimas? Kaip atskirti šiuos sutrikimus?Ar tokiu atveju pakaktų atsisakyti pieno?
Violeta, 28 metai
Alergija pienui ar laktozės netoleravimas?
Alergija karvės pienui dažniausiai išaugama iki 3–5 metų amžiaus. Jei laktazės stoka yra įgimta, žmogui tenka prisižiūrėti visą gyvenimą. Jei sutrikimas atsiradęs dėl ligos, pasveikus viskas paprastai atsistato.

Atsako specialistė
VUL Santaros klinikų Vaikų ligoninės gydytoja dietologė Justė Parnarauskienė:

Simptomai panašūs
Tiek alergija karvės pienui, tiek laktozės netoleravimas yra nepageidaujamos reakcijos į maistą. Tik alergijos atveju pieno alergenai (dažniausiai – baltymai) suaktyvina imuninę sistemą, o laktozės netoleravimas paprastai atsiranda dėl fermento laktazės, kuris skaido laktozę, trūkumo.
Alergija karvės pienui įprastai pasireiškia mažesnio amžiaus vaikams – jau nuo kelių mėnesių. O laktozės netoleravimas dažniau yra vyresniųjų liga, įgyjama dėl žarnyną pažeidžiančių ligų. Tačiau jei sutrikimas yra įgimtas, gali pasireikšti ir ankstyvoje vaikystėje.
 
Abu šie sutrikimai pasireiškia panašiais virškinamojo trakto negalavimais– viduriavimu, pilvo skausmais, pūtimu. Taigi diagnozuoti ligą tėveliams gali būti sunku. Vis dėlto svarbu įsidėmėti, kad alergijos atveju gali atsirasti kitų sistemų pažeidimų: vargina atopinis dermatitas arba dilgėlinis bėrimas, gali būti ir kvėpavimo sistemos organų pažeidimų, net ištikti anafilaksija.
 
Kaip gydoma?
Abiejų šių sutrikimų patogenezinis skirtumas nulemia ir skirtingą jų diagnostiką. Tačiau gydymas, be kelių niuansų, yra panašus. Pagrindinis dalykas – maisto, kuriame yra pieno ir jo produktų, atsisakymas.

Jei vaikui nustatyta alergija pieno baltymams, vartojamų produktų sudėtyje jų visiškai negali būti. Taigi tėvai turi įdėmiai perskaityti kiekvieno produkto sudėtį – net tų, kuriuose, atrodo, pieno tikrai nėra.
 
Esant įgimtam visiškam laktozės netoleravimui laktozės vartojamuose produktuose vėlgi turėtų nebūti nė pėdsako. Tačiau jei laktazės stoka yra antrinė, atsiradusi po žarnyną pažeidžiančių ligų, tam tikras laktazės toleravimas galimas. Nustatyta galima dozė: pusė gramo laktozės kilogramui kūno masės. Tiesiog duodama pieno produktų ir stebima, ar neatsiranda simptomai.
Alergija karvės pienui dažniausiai išaugama iki 3–5 metų amžiaus. Jei laktazės stoka yra įgimta, žmogui tenka prisižiūrėti visą gyvenimą. Jei sutrikimas atsiradęs dėl ligos, pasveikus viskas paprastai atsistato. 

Svarbu
Jei vaikas alergiškas karvės pienui, jo baltymai turi būti visiškai eliminuojami iš mitybos, esant laktozės netoleravimui jos produktuose šiek tiek gali būti.
Antrinis laktozės netoleravimas gali pasireikšti bet kokiame amžiuje susirgus ligomis, kurios pažeidžia žarnyną. Tad nuo to nė vienas neapsaugotas, nors tai ir nėra liga, nuo kurios nebūtų pasveikstama. Laktazės su amžiumi mažėja visiems žmonėms, todėl daug kas vyresniame amžiuje pastebi, kad vis sunkiau toleruoja pieno produktus.

 
Jei kamuoja žarnyno problemos
Varginant žarnyno problemoms pasistenkite įtraukti į racioną tinkamus maisto produktus: raugintus kopūstus, kimčius (korėjietiškus raugintus kopūstus), kefyrą, natūralų jogurtą, neapdorotą (brandintą) sūrį, obuolių sidro actą (per dieną rekomenduojama nuo 1 arbatinio šaukšto iki 2 valgomųjų šaukštų obuolių sidro acto įmaišyti į vandenį ar tiesiog įpilti į salotas), raugintus agurkus.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris