Alergija pienui ar laktozės netoleravimas?

Aigustė Tavoraitė
2018-07-05
Mūsų vos vienerių metų sūneliui vis pučia pilvuką, įtariame alergiją pienui. Tačiau gal tai gali būti ir laktozės netoleravimas? Kaip atskirti šiuos sutrikimus?Ar tokiu atveju pakaktų atsisakyti pieno?
Violeta, 28 metai
Alergija pienui ar laktozės netoleravimas?
Alergija karvės pienui dažniausiai išaugama iki 3–5 metų amžiaus. Jei laktazės stoka yra įgimta, žmogui tenka prisižiūrėti visą gyvenimą. Jei sutrikimas atsiradęs dėl ligos, pasveikus viskas paprastai atsistato.

Atsako specialistė
VUL Santaros klinikų Vaikų ligoninės gydytoja dietologė Justė Parnarauskienė:

Simptomai panašūs
Tiek alergija karvės pienui, tiek laktozės netoleravimas yra nepageidaujamos reakcijos į maistą. Tik alergijos atveju pieno alergenai (dažniausiai – baltymai) suaktyvina imuninę sistemą, o laktozės netoleravimas paprastai atsiranda dėl fermento laktazės, kuris skaido laktozę, trūkumo.
Alergija karvės pienui įprastai pasireiškia mažesnio amžiaus vaikams – jau nuo kelių mėnesių. O laktozės netoleravimas dažniau yra vyresniųjų liga, įgyjama dėl žarnyną pažeidžiančių ligų. Tačiau jei sutrikimas yra įgimtas, gali pasireikšti ir ankstyvoje vaikystėje.
 
Abu šie sutrikimai pasireiškia panašiais virškinamojo trakto negalavimais– viduriavimu, pilvo skausmais, pūtimu. Taigi diagnozuoti ligą tėveliams gali būti sunku. Vis dėlto svarbu įsidėmėti, kad alergijos atveju gali atsirasti kitų sistemų pažeidimų: vargina atopinis dermatitas arba dilgėlinis bėrimas, gali būti ir kvėpavimo sistemos organų pažeidimų, net ištikti anafilaksija.
 
Kaip gydoma?
Abiejų šių sutrikimų patogenezinis skirtumas nulemia ir skirtingą jų diagnostiką. Tačiau gydymas, be kelių niuansų, yra panašus. Pagrindinis dalykas – maisto, kuriame yra pieno ir jo produktų, atsisakymas.

Jei vaikui nustatyta alergija pieno baltymams, vartojamų produktų sudėtyje jų visiškai negali būti. Taigi tėvai turi įdėmiai perskaityti kiekvieno produkto sudėtį – net tų, kuriuose, atrodo, pieno tikrai nėra.
 
Esant įgimtam visiškam laktozės netoleravimui laktozės vartojamuose produktuose vėlgi turėtų nebūti nė pėdsako. Tačiau jei laktazės stoka yra antrinė, atsiradusi po žarnyną pažeidžiančių ligų, tam tikras laktazės toleravimas galimas. Nustatyta galima dozė: pusė gramo laktozės kilogramui kūno masės. Tiesiog duodama pieno produktų ir stebima, ar neatsiranda simptomai.
Alergija karvės pienui dažniausiai išaugama iki 3–5 metų amžiaus. Jei laktazės stoka yra įgimta, žmogui tenka prisižiūrėti visą gyvenimą. Jei sutrikimas atsiradęs dėl ligos, pasveikus viskas paprastai atsistato. 

Svarbu
Jei vaikas alergiškas karvės pienui, jo baltymai turi būti visiškai eliminuojami iš mitybos, esant laktozės netoleravimui jos produktuose šiek tiek gali būti.
Antrinis laktozės netoleravimas gali pasireikšti bet kokiame amžiuje susirgus ligomis, kurios pažeidžia žarnyną. Tad nuo to nė vienas neapsaugotas, nors tai ir nėra liga, nuo kurios nebūtų pasveikstama. Laktazės su amžiumi mažėja visiems žmonėms, todėl daug kas vyresniame amžiuje pastebi, kad vis sunkiau toleruoja pieno produktus.

 
Jei kamuoja žarnyno problemos
Varginant žarnyno problemoms pasistenkite įtraukti į racioną tinkamus maisto produktus: raugintus kopūstus, kimčius (korėjietiškus raugintus kopūstus), kefyrą, natūralų jogurtą, neapdorotą (brandintą) sūrį, obuolių sidro actą (per dieną rekomenduojama nuo 1 arbatinio šaukšto iki 2 valgomųjų šaukštų obuolių sidro acto įmaišyti į vandenį ar tiesiog įpilti į salotas), raugintus agurkus.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

    Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

    Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris