Alergija pienui ar laktozės netoleravimas?

Aigustė Tavoraitė
2018-07-05
Mūsų vos vienerių metų sūneliui vis pučia pilvuką, įtariame alergiją pienui. Tačiau gal tai gali būti ir laktozės netoleravimas? Kaip atskirti šiuos sutrikimus?Ar tokiu atveju pakaktų atsisakyti pieno?
Violeta, 28 metai
Alergija pienui ar laktozės netoleravimas?
Alergija karvės pienui dažniausiai išaugama iki 3–5 metų amžiaus. Jei laktazės stoka yra įgimta, žmogui tenka prisižiūrėti visą gyvenimą. Jei sutrikimas atsiradęs dėl ligos, pasveikus viskas paprastai atsistato.

Atsako specialistė
VUL Santaros klinikų Vaikų ligoninės gydytoja dietologė Justė Parnarauskienė:

Simptomai panašūs
Tiek alergija karvės pienui, tiek laktozės netoleravimas yra nepageidaujamos reakcijos į maistą. Tik alergijos atveju pieno alergenai (dažniausiai – baltymai) suaktyvina imuninę sistemą, o laktozės netoleravimas paprastai atsiranda dėl fermento laktazės, kuris skaido laktozę, trūkumo.
Alergija karvės pienui įprastai pasireiškia mažesnio amžiaus vaikams – jau nuo kelių mėnesių. O laktozės netoleravimas dažniau yra vyresniųjų liga, įgyjama dėl žarnyną pažeidžiančių ligų. Tačiau jei sutrikimas yra įgimtas, gali pasireikšti ir ankstyvoje vaikystėje.
 
Abu šie sutrikimai pasireiškia panašiais virškinamojo trakto negalavimais– viduriavimu, pilvo skausmais, pūtimu. Taigi diagnozuoti ligą tėveliams gali būti sunku. Vis dėlto svarbu įsidėmėti, kad alergijos atveju gali atsirasti kitų sistemų pažeidimų: vargina atopinis dermatitas arba dilgėlinis bėrimas, gali būti ir kvėpavimo sistemos organų pažeidimų, net ištikti anafilaksija.
 
Kaip gydoma?
Abiejų šių sutrikimų patogenezinis skirtumas nulemia ir skirtingą jų diagnostiką. Tačiau gydymas, be kelių niuansų, yra panašus. Pagrindinis dalykas – maisto, kuriame yra pieno ir jo produktų, atsisakymas.

Jei vaikui nustatyta alergija pieno baltymams, vartojamų produktų sudėtyje jų visiškai negali būti. Taigi tėvai turi įdėmiai perskaityti kiekvieno produkto sudėtį – net tų, kuriuose, atrodo, pieno tikrai nėra.
 
Esant įgimtam visiškam laktozės netoleravimui laktozės vartojamuose produktuose vėlgi turėtų nebūti nė pėdsako. Tačiau jei laktazės stoka yra antrinė, atsiradusi po žarnyną pažeidžiančių ligų, tam tikras laktazės toleravimas galimas. Nustatyta galima dozė: pusė gramo laktozės kilogramui kūno masės. Tiesiog duodama pieno produktų ir stebima, ar neatsiranda simptomai.
Alergija karvės pienui dažniausiai išaugama iki 3–5 metų amžiaus. Jei laktazės stoka yra įgimta, žmogui tenka prisižiūrėti visą gyvenimą. Jei sutrikimas atsiradęs dėl ligos, pasveikus viskas paprastai atsistato. 

Svarbu
Jei vaikas alergiškas karvės pienui, jo baltymai turi būti visiškai eliminuojami iš mitybos, esant laktozės netoleravimui jos produktuose šiek tiek gali būti.
Antrinis laktozės netoleravimas gali pasireikšti bet kokiame amžiuje susirgus ligomis, kurios pažeidžia žarnyną. Tad nuo to nė vienas neapsaugotas, nors tai ir nėra liga, nuo kurios nebūtų pasveikstama. Laktazės su amžiumi mažėja visiems žmonėms, todėl daug kas vyresniame amžiuje pastebi, kad vis sunkiau toleruoja pieno produktus.

 
Jei kamuoja žarnyno problemos
Varginant žarnyno problemoms pasistenkite įtraukti į racioną tinkamus maisto produktus: raugintus kopūstus, kimčius (korėjietiškus raugintus kopūstus), kefyrą, natūralų jogurtą, neapdorotą (brandintą) sūrį, obuolių sidro actą (per dieną rekomenduojama nuo 1 arbatinio šaukšto iki 2 valgomųjų šaukštų obuolių sidro acto įmaišyti į vandenį ar tiesiog įpilti į salotas), raugintus agurkus.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...
    Medikų fronte – perdegimo epidemija

    Medikų fronte – perdegimo epidemija

    Nuolatinis stresas, didėjantys darbo krūviai, specialistų trūkumas ir itin aukšti pacientų lūkesčiai – tokiomis sudėt...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Elektroninės patyčios: planas tėvams

    „Jei tradicinės patyčios baigiasi pasibaigus pamokoms, elektroninės gali tęstis ištisą parą“, – apie neraminančias skaitmeninio smurto tendencijas „Vaikų linijos“ organizuotoje paskaitoje „Elektroninės patyčios: kaip tėvai galėtų padėti vaikams?“ kalbėjo kampanijos „Be patyčių&ld...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Jeigu aš demonstruočiausi, tai demonstruočiausi kitaip
    Akvilė Giniota Jeigu aš demonstruočiausi, tai demonstruočiausi kitaip

    Naujas numeris