ŽIV nesirenka – esi vyras ar... motina

Deimantė Gruodė
2017-11-30
Daugelis ŽIV užsikrėtusių moterų gyvena nuolatinėje baimėje dėl savo gyvybės ir vaikų, visuomenės pasmerkimo. Apie tai liudija menininkės Irutės Jaruševičiūtės paroda „Moteris. Vaikas. ŽIV“, atidaryta prekybos centro „Panorama“ parodų erdvėje. Nevyriausybinės organizacijos viliasi, jog į ŽIV ir AIDS sergančiuosius pagaliau bus atkreiptas deramas visuomenės bei valstybės dėmesys.
ŽIV nesirenka – esi vyras ar... motina
Sostinės prekybos centre „Panorama“ veikia paroda „Moteris. Vaikas. ŽIV“. „Visuomenėje moterys dažnai jaučiasi atstumtos ir paliktos, atsidūrusios už sienos. Jei medicininė pagalba, yra užtikrinama ir žmogus gali išmokti gyventi su ŽIV, vidinis moters pasaulis išties labai sudaužytas, jautrus ir pažeistas“, – sako parodos autorė fotografė Irutė Jaruševičiūtė.

Infekciją gali perduoti vaikui
Pasak renginyje dalyvavusių specialistų, visuomenei dar trūksta informacijos, kaip žmonės užsikrečia imunodeficito virusu.
 

„ŽIV infekcija nesirenka – esi vyras ar moteris. Ji plinta tam tikrais būdais, kurie yra aiškūs – tai gali būti ir nesaugūs lytiniai santykiai, ir narkotikų vartojimas. Dar vienas būdas, kuris ypač jautriai paliečia kiekvieną, – ŽIV užsikrėtusi mama, kuri infekciją gali perduoti vaikui nėštumo metu, gimdydama ar maitindama krūtimi. Svarbu pakviesti visas moteris, kurios laukiasi kūdikio ir nesilanko sveikatos priežiūros įstaigose, išsitirti dėl imunodeficito viruso“, – ragina ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacijos „Demetra“ atstovė, biomedicinos mokslų daktarė Loreta Stonienė.

 
Vilniaus universiteto profesorė Raimonda Matulionytė nuramina, kad šiuolaikinė medicina jau gali padėti šiuo virusu užsikrėtusioms moterims susilaukti sveikų atžalų.

„ŽIV užsikrėtusios moterys gali gimdyti sveikus vaikus ir toliau gyventi visavertį gyvenimą. Bet reikia jį gyventi teisingą ir disciplinuotą, lankytis pas gydytojus, neužmiršti gerti vaistų. Galbūt šešiasdešimt septyniasdešimt procentų moterų, kurios lankosi pas mus, iš tikrųjų yra tapusios nesėkmingo gyvenimo įvykio dalimi. Likusiai daliai vis dar trūksta socialinių įgūdžių“, – pastebėjimais dalijosi profesorė.
 
Didžiulis medicinos progresas
Ar visiems ŽIV pacientams Lietuvoje jau prieinamas moderniausias antiretrovirusinis gydymas?
„Sveikatos apsaugos ministerijoje aktyviai vyksta posėdžiai, tad tikimės, kad nuo kitų metų Lietuvoje kaip ir kitose pažangiose Europos Sąjungos bei pasaulio šalyse bus gydomi visi užsikrėtę asmenys. Labai svarbi pačių pacientų motyvacija, noras gydytis ir ateiti pas gydytoją. Pagrindinė užduotis – lankytis gydymo įstaigoje. Visais atvejais yra randamas sprendimas ir moteris niekada nenukenčia“, – sako prof. R.Matulionytė.
Tikimasi, jog tik nustačius užsikrėtimą, pacientams iš valstybės biudžeto bus skiriami antiretrovirusiniai vaistai, kuriuos reguliariai vartojantieji išvengia ligos komplikacijų ir, kas labai svarbu, neužkrečia kitų.
 
„Išmatuos“ stigmą
Koalicijos „Galiu gyventi“ vadovė Jurgita Poškevičiūtė akcentavo, kad didžiausia problema Lietuvoje sprendžiant ŽIV klausimus, yra ta, kad užsikrėtę asmenys dėl įvairių priežasčių nepasiekia gydytojų. Arba, jeigu pasiekia, apsilanko vieną kitą kartą ir dingsta.
„Viena priežasčių – stigmatizacija. Žmogus bijo, kaip aplinkiniai į jį pažiūrės, ar kaltins; bijo, kad bus išvytas iš gydymo įstaigos. Vis dar girdime iš pacientų pasakymus, jog nepateko pas odontologą arba šis paprašė sumokėti daugiau, sužinojęs, kad žmogus yra užsikrėtęs. Mūsų valstybė beveik nieko nedaro siekdama tokius žmones atvesti į sveikatos priežiūros įstaigas. Žemo slenksčio kabinetų pagalbos, priklausomybės gydymo paslaugų, elementarių psichologo paslaugų, kas būtų apmokama iš valstybės biudžeto, be galo trūksta“, – sakė J.Poškevičiūtė.

 
Koalicija „Galiu gyventi“ pradeda tarptautine metodologija pagrįstą tyrimą, kuris buvo atliktas ir vis dar dažnai atliekamas daugelyje valstybių, vadinamasis stigmos indeksas. Tyrimas bus atliekamas kitų metų pirmoje pusėje, o apklausų rezultatai palyginami su kitomis šalimis. Tyrimas kiek vėliau bus atliekamas Latvijoje, jį kartos ir estai. „Bus tikrai įdomu pamatyti, kokia situacija Baltijos šalyse ir iš to padaryti išvadas apie stigmos gilumą, priežastis ir ieškoti sprendimų“, – sakė J.Poškevičiūtė.
Dažnai laikomasi nuostatos, kad užsikrėtęs žmogus yra pats kaltas. Kaip pasakoja „Demetroje“ dirbanti L.Stonienė, pacientai netgi bijo vienas kitą sutikti gydymo įstaigoje ir stovi atokiau nuo gydytojų kabineto durų. „Užsikrėtusiųjų vidinė baimė, kad būsi atskleistas, kartais nepamatuotai didelė. Tačiau tokios parodos padeda suprasti, kad ir kiti sergantieji patiria panašius išgyvenimus. Todėl ši paroda yra vienas stigmos laužymo būdų“, – kalbėjo L.Stonienė.
 
Apie meilės artimui testą

Fotografijose pristatoma dešimt moterų istorijų. Menininkei didžiąją dalį istorijų papasakojo ir kontaktus perdavė gydytojai, „Demetros“ darbuotojos, prieš tai gavusios moterų sutikimus. Buvo pasakiusiųjų „ne“, bet nedaug.
„Visuomenėje moterys dažnai jaučiasi atstumtos ir paliktos, atsidūrusios už sienos. Jei medicininė pagalba, yra užtikrinama ir žmogus gali išmokti gyventi su ŽIV, vidinis moters pasaulis išties labai sudaužytas, jautrus ir pažeistas.
 
Nebuvo nė vienos istorijos, kai moteris galėtų sakyti, aš tikrai esu nepažeista, kad mano gyvenimas nebuvo sudėtingas ir aš dabar galiu laisvai kvėpuoti ir dalintis išgyvenimais apie ligą, nebijodama, kad mane pasmerks, paniekins. Mūsų visuomenė dar tam nėra pasirengusi. Tad aš labai kviečiu atlikti dar vieną – vidinį meilės artimui testą, ar mes tikrai pajėgūs mylėti kitą žmogų taip, kaip brolį arba sesę. Ar mes pajėgūs pasilenkti prie to sužeisto žmogaus? Tai – svarbiausia. Toks yra mano parodos tikslas“, – sakė dokumentikos fotografė I.Jaruševičiūtė.

 
Svarbu
„Panoramoje“ vykstant parodai, lapkričio 28 d – gruodžio 1 d. nuo 12 iki 18 val. galima anonimiškai ir nemokamai išsitirti dėl ŽIV.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

   Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

   Mėnesį laiko trunkantis sausas kosulys, pradėjęs kristi svoris, padidėjęs nuovargis dirbant ir gyvenant tuo pačiu ritmu gali būti ...
   Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

   Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

   LSMU Kauno ligoninės šeimos gydytojas – echoskopuotojas Paulius Butylkinas (31 m.) vienas tų, kuris stebėdamas prastė...

   Budinti vaistinė


   Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

   Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

   Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
   „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

   „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

   Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

   Sveika šeima


   Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

   Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

   Sveikatos horoskopas


   Lapkričio 23 - 29 d.

   Avi­nas
   Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

   Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Daiktų apsuptyje
   Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
   Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
   Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
   Kiekvienam teks nuvykti...
   Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

   Naujas numeris

   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica