Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kaip saugiai naudotis soliariumais

www.lsveikata.lt
2015-12-18
Atšalus orams, vis dažniau norisi pasilepinti soliariumų teikiamais malonumais, tačiau vertėtų nepamiršti apie sveikatos saugą. Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kaip saugiai naudotis soliariumais ir ką reikėtų žinoti, kad dirbtinės saulės šviesa nepakenktų sveikatai.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kaip saugiai naudotis soliariumais
Apsilankius soliariume pirmiausia reikėtų dairytis leidimo-higienos paso – dokumento, kuris liudija, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos atitinka visuomenės sveikatos saugos teisės aktų reikalavimus.

Į ką atkreipti dėmesį naudojantis soliariumo paslaugomis?
Apsilankius soliariume pirmiausia reikėtų dairytis leidimo-higienos paso – dokumento, kuris liudija, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos atitinka visuomenės sveikatos saugos teisės aktų reikalavimus. Leidimas-higienos pasas soliariumams išduodamas tik atsakingai įvertinus visus sveikatos saugai svarbius aspektus, tokius kaip soliariumo įrangos ultravioletinių spindulių spinduolių skleidžiama veiksmingoji energinė apšvieta, naudojamų dezinfekcinių priemonių saugumas ir tinkamumas naikinti grybelius ir kitus ligų sukėlėjus. Prieš naudojantis soliariumo paslaugomis vartotojui taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, ar soliariumo įranga yra techniškai tvarkinga (gultas nesuskilęs, nenuimtos ultravioletinių spinduolių filtrų plokštės), paviršiai dezinfekuoti, patalpos švarios.


Rekomendacijos deginantis soliariume 
Lankytojams gerai matomoje vietoje turi būti pateikta informacija apie rekomenduojamą deginimosi trukmę, režimą, nesaikingo deginimosi žalą ir kita svarbi informacija. Apsilankius soliariume rekomenduojama paprašyti Soliariumo paslaugų teikimo kortelės, kuri skirta apsilankymams ir apsilankymų trukmei registruoti, kad galėtumėte kontroliuoti savo apsilankymų skaičių ir neviršytumėte rekomenduojamų normų. 
Pirmojo deginimosi soliariume trukmė neturėtų būti ilgesnė nei 10 minučių. Taip pat nerekomenduojama degintis dažniau negu 2 kartus per savaitę ir daugiau kaip 30 kartų per metus. Priešingu atveju, nesaikingai naudojantis soliariumų paslaugomis, gali atsirasti odos nudegimų, fotoalerginių reakcijų, akių pažeidimų, pasireikšti priešlaikinis odos senėjimas, imuninės sistemos susilpnėjimas, piktybiniai odos pakitimai. 
Naudojantis soliariumų paslaugomis nemažiau svarbu įvertinti savo odos tipą ir individualią sveikatos būklę. Deginimosi turėtų vengti asmenys, turintys I-II odos tipą, taip pat asmenys, turintys daug apgamų, strazdanų, sirgę odos vėžiu ar kurių šeimos nariai yra sirgę odos vėžiu, vartojantys odos jautrumą ultravioletiniams spinduliams padidinančius vaistus ar preparatus (antibiotikus, antidepresantus, vitaminą A, kontraceptinius preparatus), nėščios moterys, asmenys sergantys odos ligomis ar turintys širdies stimuliatorius.

Didėjantis sergamumas odos vėžiu
Pastaruoju metu visame pasaulyje didėja sergamumas odos vėžiu. Piktybiniai odos navikai, skirstomi į bazaliomą, plokščialąstelinį vėžį ir melanomą, iš kurių būtent melanoma yra agresyviausia odos vėžio forma, kurią būtina nustatyti kuo ankstyvesnėje susirgimo stadijoje. 
Norint apsaugoti save ir artimuosius, vertėtų atkreipti dėmesį ir rimtai vertinti bet kokius odos pakitimus. Odos vėžio simptomai gali būti šie: paraudę, blizgūs, netaisyklingų kraštų apgamai, atsiradusios negyjančios, kraujuojančios, niežtinčios žaizdelės, naujos asimetriškos pigmentinės dėmės ir apgamai, nelygaus paviršiaus grublėti dariniai. Pastebėjus šiuos požymius ar atsiradus įtarimams dėl odos darinių, reikėtų kreiptis į gydytoją.
 
Šviesos nauda sveikatai
Saulės šviesa yra būtina žmogaus organizmui. Psichiatrijoje šviesa naudojama kaip veiksmingas gydymo būdas dažniausiai žiemos sukeltai depresijai gydyti, kurios pirmieji požymiai pasireiškia visą dieną trunkančiu nuovargiu, padidėjusiu noru valgyti angliavandenius, sunkumu keliantis rytais. Tiesa, šviesos terapijai naudojami specialiai tam skirti prietaisai: šviesos terapijos dėžės, šviestuvai, kuriuose naudojamos fluorescencinės lempos arba puslaidininkiai šviesos šaltiniai, nespinduliuojantys ultravioletinių spindulių. 
Tyrimais taip pat įrodytas ryšys tarp vėžio išsivystymo rizikos ir vitamino D stokos organizme. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad vitamino D sintezę organizme skatina UVB tipo spinduliai, o soliariumo lempų skleidžiamos spinduliuotės spektrą daugiausia sudaro UVA spinduliai, kurie skatindami melanino gamybą suteikia taip norimą rusvą atspalvį odai.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris