Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kaip saugiai naudotis soliariumais

www.lsveikata.lt
2015-12-18
Atšalus orams, vis dažniau norisi pasilepinti soliariumų teikiamais malonumais, tačiau vertėtų nepamiršti apie sveikatos saugą. Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kaip saugiai naudotis soliariumais ir ką reikėtų žinoti, kad dirbtinės saulės šviesa nepakenktų sveikatai.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kaip saugiai naudotis soliariumais
Apsilankius soliariume pirmiausia reikėtų dairytis leidimo-higienos paso – dokumento, kuris liudija, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos atitinka visuomenės sveikatos saugos teisės aktų reikalavimus.

Į ką atkreipti dėmesį naudojantis soliariumo paslaugomis?
Apsilankius soliariume pirmiausia reikėtų dairytis leidimo-higienos paso – dokumento, kuris liudija, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos atitinka visuomenės sveikatos saugos teisės aktų reikalavimus. Leidimas-higienos pasas soliariumams išduodamas tik atsakingai įvertinus visus sveikatos saugai svarbius aspektus, tokius kaip soliariumo įrangos ultravioletinių spindulių spinduolių skleidžiama veiksmingoji energinė apšvieta, naudojamų dezinfekcinių priemonių saugumas ir tinkamumas naikinti grybelius ir kitus ligų sukėlėjus. Prieš naudojantis soliariumo paslaugomis vartotojui taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, ar soliariumo įranga yra techniškai tvarkinga (gultas nesuskilęs, nenuimtos ultravioletinių spinduolių filtrų plokštės), paviršiai dezinfekuoti, patalpos švarios.


Rekomendacijos deginantis soliariume 
Lankytojams gerai matomoje vietoje turi būti pateikta informacija apie rekomenduojamą deginimosi trukmę, režimą, nesaikingo deginimosi žalą ir kita svarbi informacija. Apsilankius soliariume rekomenduojama paprašyti Soliariumo paslaugų teikimo kortelės, kuri skirta apsilankymams ir apsilankymų trukmei registruoti, kad galėtumėte kontroliuoti savo apsilankymų skaičių ir neviršytumėte rekomenduojamų normų. 
Pirmojo deginimosi soliariume trukmė neturėtų būti ilgesnė nei 10 minučių. Taip pat nerekomenduojama degintis dažniau negu 2 kartus per savaitę ir daugiau kaip 30 kartų per metus. Priešingu atveju, nesaikingai naudojantis soliariumų paslaugomis, gali atsirasti odos nudegimų, fotoalerginių reakcijų, akių pažeidimų, pasireikšti priešlaikinis odos senėjimas, imuninės sistemos susilpnėjimas, piktybiniai odos pakitimai. 
Naudojantis soliariumų paslaugomis nemažiau svarbu įvertinti savo odos tipą ir individualią sveikatos būklę. Deginimosi turėtų vengti asmenys, turintys I-II odos tipą, taip pat asmenys, turintys daug apgamų, strazdanų, sirgę odos vėžiu ar kurių šeimos nariai yra sirgę odos vėžiu, vartojantys odos jautrumą ultravioletiniams spinduliams padidinančius vaistus ar preparatus (antibiotikus, antidepresantus, vitaminą A, kontraceptinius preparatus), nėščios moterys, asmenys sergantys odos ligomis ar turintys širdies stimuliatorius.

Didėjantis sergamumas odos vėžiu
Pastaruoju metu visame pasaulyje didėja sergamumas odos vėžiu. Piktybiniai odos navikai, skirstomi į bazaliomą, plokščialąstelinį vėžį ir melanomą, iš kurių būtent melanoma yra agresyviausia odos vėžio forma, kurią būtina nustatyti kuo ankstyvesnėje susirgimo stadijoje. 
Norint apsaugoti save ir artimuosius, vertėtų atkreipti dėmesį ir rimtai vertinti bet kokius odos pakitimus. Odos vėžio simptomai gali būti šie: paraudę, blizgūs, netaisyklingų kraštų apgamai, atsiradusios negyjančios, kraujuojančios, niežtinčios žaizdelės, naujos asimetriškos pigmentinės dėmės ir apgamai, nelygaus paviršiaus grublėti dariniai. Pastebėjus šiuos požymius ar atsiradus įtarimams dėl odos darinių, reikėtų kreiptis į gydytoją.
 
Šviesos nauda sveikatai
Saulės šviesa yra būtina žmogaus organizmui. Psichiatrijoje šviesa naudojama kaip veiksmingas gydymo būdas dažniausiai žiemos sukeltai depresijai gydyti, kurios pirmieji požymiai pasireiškia visą dieną trunkančiu nuovargiu, padidėjusiu noru valgyti angliavandenius, sunkumu keliantis rytais. Tiesa, šviesos terapijai naudojami specialiai tam skirti prietaisai: šviesos terapijos dėžės, šviestuvai, kuriuose naudojamos fluorescencinės lempos arba puslaidininkiai šviesos šaltiniai, nespinduliuojantys ultravioletinių spindulių. 
Tyrimais taip pat įrodytas ryšys tarp vėžio išsivystymo rizikos ir vitamino D stokos organizme. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad vitamino D sintezę organizme skatina UVB tipo spinduliai, o soliariumo lempų skleidžiamos spinduliuotės spektrą daugiausia sudaro UVA spinduliai, kurie skatindami melanino gamybą suteikia taip norimą rusvą atspalvį odai.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica