Vilniaus gimdymo namai investuoja į jaunimo švietimą

Evelina Machova
2016-10-13
Rugsėjį VšĮ Vilniaus gimdymo namuose pradėjęs veikti Jaunimo sveikatinimo centras, kaip sako patys gydytojai, sulaukė nemenko susidomėjimo. Tiesa, medikai pripažįsta, kad jaunimui vis dar trūksta žinių tiek apie kūno higieną, tiek apie saugius lytinius santykius ar fiziologinius kūno pokyčius. Bet nuo šiol yra vieta, kur jie gali ateiti ir pakalbėti rūpimais klausimais.
Vilniaus gimdymo namai investuoja į jaunimo švietimą
Pirmieji gydytojos Rūtos Liutkevičinės vedamas paskaitas apie asmens higieną išklausė sostinės darželio – mokyklos „Dainorėlis“ trečiokai.

Idėją pasiskolino iš kaimynų
Projekto iniciatorė gydytoja Rūta Liutkevičienė sako, kad mintis įkurti tokį centrą kilo dar studijų metais. „Rezidentūroje pagal mainų programą savaitę atlikau praktiką Taline. Ten ligoninėje veikė jaunimo centras, kuris visada buvo atviras. Mintis man labai patiko. Galvojau, kad ir mes galėtume turėti tokį. Taip jau sutapo, kad šiemet buvo svarstoma ir nemažai diskusijų sukėlė lytinio švietimo programa. Tad pamaniau, kad tai - puiki proga įgyvendinti idėją. Be to, Konsultacijų polikliniką perkėlus į naujas patalpas, atsirado ir laisvas kabinetas“, - sako R.Liutkevičinė.

Į klausimą, kas gi paskatino imtis švietėjiškos veiklos, Vilniaus gimdymo namų vadovė sako, jog idėja gimė iš nusivylimo. „Iš to, ką matome, akivaizdu, kad jaunimui trūksta žinių ir apie higieną, ir apie saugius lytinius santykius, taip pat kaip keičiasi jų kūnas brendimo laikotarpiu“, - sako Vilniaus gimdymo namų direktorė Kornelija Mačiulienė, pridurdama, kad yra labai svarbu investuoti į jaunimo švietimą, jog ateityje jie atsakingai planuotų šeimos pagausėjimą. 

Vilniaus gimdymo namai - kol kas yra pirmoji šalies gydymo įstaiga, be tiesioginio darbo, nusprendusi imtis ir švietėjiškos veiklos. Jaunimo sveikatinimo centre dirbančios gydytoja R.Liutkevičienė ir rezidentė Diana Uljanionok kalba apie kūno higieną, lytinį švietimą, ligų profilaktiką, sveiką mitybą ir daugelį kitų temų. Paskaitos, prisiderinant prie moksleivių ir mokytojų laiko, vyksta kartą per savaitę.
 
Nors centro vadovė R.Liutkevičienė pripažįsta, kad į paskaitas ar pasikalbėti apie rūpimus dalykus gali susirinkti ir nedidelės grupės. „Pastebiu, kad kalbėti šiomis temomis lengviau tiek mergaitėms, tiek berniukams, kai jie jaučiasi atsipalaidavę. Todėl visuomet pabrėžiu, kad jei kyla kokių klausimų, gali ateiti su draugais, pusseserėmis, pusbroliais ir pabendrauti nedidelėmis grupėmis“, - sako R.Liutkevičienė.


Paskaitos pagal amžiaus grupes
Jaunimo centras priima vaikus nuo devynerių metų. Kaip sako gydytoja R.Liutkevičienė, vaikai čia gali sužinoti apie kūno higieną, dantų valymą ar elementariausią ausų priežiūrą. Vyresniems yra parengtas atskiras paskaitų ciklas, kur kalbama apie anatominius skirtumus tarp mergaičių ir berniukų, fiziologines ypatybes, mergaitėms - apie menstruacijas, kaip skaičiuoti ciklą, saugius lytinius santykius ir lytiniu keliu plintančias ligas.
 
„Jaunimą stengiamės supažindinti su iš pažiūros labai elementariais, bet svarbiais dalykais. Tarkim, kalbant apie mergaites, kada jos turėtų pirmą kartą pasirodyti ginekologui. Parodome, kaip atrodo ginekologo kabinetas, kad joms, atėjus laikui, būtų kuo mažesnis stresas. Tiesa, kol kas galiu pasakyti, kad berniukai vis dėlto yra smalsesni, o gal drąsesni.
 
Jie daugiau klausia, domisi. Labai nustebino prieš porą savaičių apsilankiusi dvylikamečių berniukų grupelė, kurie itin domėjosi, kas kenkia spermos kokybei, kaip rūpintis sveikata, kas žalinga erekcijai ir panašiai. Daugelis pripažino, kad šiomis temomis kalbasi ir namuose su tėvais.
 
Nors dažniau pasitaiko atvejų, kad šnekant šiomis temomis paaugliai dažniau juokiasi burnas prisidengę delnais. Lyg ir gėdijasi, nes kalbėti apie tai vis dar atrodo nepatogu“, - sako R.Liutkevičienė.
Medikai taip pat pripažįsta ir faktą, kad kol kas temas, kuriomis galima būtų kalbėti dažniau pasiūlo mokytojai nei moksleiviai.
 
Informuoja mokyklas
Pasak R.Liutkevičienės, tai, kad jaunimui rūpi jų siūlomos temos, pastebinti ir iš savo aplinkos. „Pati auginu devynmetę dukrą ir visai nenoriu po šešerių ar septynerių metų tapti močiute. Be to, ir paauglys sūnėnas kartas nuo karto pasmalsauja vienu ar kitu klausimu.
 
Sutinku, kad internete informacijos apstu, tačiau tarp jos yra begalės įvairiausių mitų. Todėl natūralu, kad paaugliui gana sunku atsirinkti, kuri jų yra teisinga. Be to, juk ir daugelis neplanuotų ankstyvame amžiuje nėštumų įvyksta ne iš šventosios dvasios. Klausimas tik, ar jaunimas žino, kaip apsisaugoti? Kita vertus, ar daug esate matę jaunuolių, kurie patys pirktų prezervatyvus? Jei ir perka, prie kasos stovi išmušti skaistaus raudonio.
 
Tarkim, Estijoje tokiame jaunimo centre visuomet yra padėta prezervatyvų. Jaunuoliai gali bet kada atvažiuoti ir jų pasiimti. Gal ir mes galėtume suteikti tokią galimybę“,- sako R.Liutkevičienė.

Medikė tvirtina, kad investuoti į jaunimo švietimą labai svarbu. Tačiau kalbant apie centre skaitomas paskaitas, ar moksleiviai čia užsuks ar ne, priklauso ir nuo mokytojų. „Jei mokyklų vadovybė ar mokytojai nėra suinteresuoti šviesti šiomis temomis jaunimo, jie, mano nuomone, kol kas patys savarankiškai čia vargu ar užsuks. Jiems reikia paskatinimo, kad nesibaimintų, jog čia kas nors blogo“, - sako R.Liutkevičienė. 
 
Kuria jaukią aplinką
Jaunimo centre rengiamos atskiros paskaitos ir berniukams, ir mergaitėms. „Pasitaiko atvejų, kad į paskaitas ateina mergaitės, kurios dar su mamomis nėra kalbėjusios nei apie menstruacijas, nei kaip skaičiuoti ciklą. Nors apie tai kalbėti jau pats laikas. Kita vertus, kartais ir patiems tėvams gal šiek tiek trūksta žinių.
 
Tarkim, vienas pavyzdys: prieš savaitę vedžiau paskaitą mergaitėms apie menstruacijas. Matau, kad praktiškai visos jau tokios moteriškos, o viena smulkutė, visai vaikas. Kaip gydytoja matau, kad mergaitei būtina apsilankyti pas ginekologą, nes gali būti rimtesnių sveikatos problemų. Tačiau prieiti prie vaiko ir to pasakyti kaip ir negaliu. Todėl dažnu atveju paskaitų metu tenka improvizuoti ir kalbant visai klasei akcentuoti dalykus, kurie paliestų tą vieną mergaitę. Taip pat vyresniems paaugliams, kalbant apie saugius lytinius santykius, supažindiname su visomis įmanomomis apsisaugojimo priemonėmis“, - sako gydytoja.

Kiekvienos paskaitos metu, priklausomai nuo temos, centre apsilankantys jaunimas gauna ir dovanų. Mažiesiems - dantų šepetukai, muiliukai, vyresniesiems, pavyzdžiui, mergaitėms - higieniniai įklotai. Tiesa, medikė pripažįsta, kad tai nėra lengva, nes ne visi verslininkai yra linkę investuoti į tokias dovanėles. Kita problema - susisiekimas.


Medikė pripažįsta, kad kuriant centrą stengėsi, jog aplinka kuo mažiau primintų gydymo įstaigą. „Jaunimui apsilankymas gydymo įstaigoje dažniau asocijuojasi su liga, o mes norime, kad jie čia jaustųsi laisvai, todėl paskaitos vyksta įsitaisius ant sofos, fotelių, kad būtų kuo neformalesnė aplinka“, - sako R.Liutkevičienė.


Siūlomų paskaitų temos
Jaunimo sveikatinimo centre vykstančios paskaitos yra nemokamos. Vaikai ir jaunimas gali pasirinkti jiems aktualias temas. 

Mergaitėms apie mergaites. Berniukams apie berniukus (N12);
Asmens higiena (N9);
TOS- mergaičių- moterų dienos (N12);
Vizitas pas ginekologą. Ar verta bijoti? (N16);
Kaip apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo? (N16);
Lytiniu keliu plintančios ligos (N16)
Rūta Liutkevičienė, tel. (8 686) 6 88 61   

Nenuodyk savęs (N12);
Valgyk sveikai. Sveikata - tavo turtas (N9)
Diana Uljanionok, tel. (8 673) 3 33 67


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Sveika šeima


  Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

  Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Lauktuvės“ iš Nepalo

  Kol Jungtinėje Karalystėje toliau plinta Delta vadinama koronaviruso atmaina, o šalies Vyriausybė rengiasi švelninti karantino ribojimus, Vakarų Europos žiniasklaida praneša apie naują COVID-19 mutaciją iš Nepalo. Mokslininkai sako, kad ją sunkiau veikia vakcinos. 

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica