Tolimos kelionės „suvenyras“ – kepenų uždegimas

Aigustė Tavoraitė
2016-06-09
Viena dažniausių keliautojų užkrečiamųjų ligų yra virusinis hepatitas A. Jiems reikėtų įsidėmėti, kad ši infekcija daugiausia paplitusi Afrikos, Pietų Amerikos bei Azijos šalyse.
Tolimos kelionės „suvenyras“ – kepenų uždegimas
Viena svarbiausių apsisaugojimo nuo hepatito A priemonių yra vakcinacija. Keliaujantiems į endeminius regionus rekomenduojama skiepytis likus 2–4 savaitėms iki išvykimo.

Užsikrečiama ir turtingose šalyse 
Virusinis hepatitas A yra žarnyno infekcija. Infekcija užsikrečiama, kai virusas per užterštas rankas, nuo įvairių aplinkos daiktų ir paviršių patenka į sveiko žmogaus burną. Išsiskyręs su fekalijomis jis gali užkrėsti aplinką, maistą, vandenį, dirvožemį. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet užregistruojama apie 1,4 milijono susirgimų šia infekcija.
 
Hepatito A virusas yra labai atsparus aplinkos poveikiui. Todėl nesilaikant higienos reikalavimų jis gali gana greitai paplisti ir sukelti protrūkius ir ekonomiškai išsivysčiusiose valstybėse. Štai 2013–2014 m. keliose ES valstybėse buvo registruoti trys tarptautiniai hepatito A protrūkiai. Jų priežastis – šaldytų arba šviežių uogų vartojimas.

 
Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjos Dovilės Brajinskienės, Lietuva priskiriama nedidelio sergamumo hepatitu A valstybėms, tačiau infekcijos problema išlieka aktuali.
 
„Pirmieji hepatito simptomai yra panašūs į gripo – karščiavimas, silpnumas, pykinimas, vėmimas. Jie pasireiškia vidutiniškai po 28 dienų nuo užsikrėtimo. Po kelių savaičių padidėja kepenys, išryškėja geltos požymiai: patamsėjusi šlapimo spalva, šviesėja išmatos, vėliau pagelsta oda ir akių odenos. Vidutiniškai sergama hepatitu mėnesį, tačiau liga gali užtrukti iki pusės metų“, – priminė specialistė.
 
Siūlo skiepytis 
Ji pastebėjo, kad viena svarbiausių apsisaugojimo nuo hepatito A priemonių yra vakcinacija, tačiau dėl ekonominių priežasčių nuo šio viruso Lietuvoje nemokamai neskiepijama.

Pasiskiepyti nuo hepatito A rekomenduojama visiems nesirgusiems asmenims, o ypač tiems, kurių riziką užsikrėsti yra padidėjusi: keliautojams, vaikams, vykstantiems į endeminius regionus kariškiams, asmenims, kuriems hepatito A grėsmė gali būti susijusi su profesine rizika, silpną imunitetą turintiems žmonėms, narkotikų vartotojams ir kt.
 
„Keliaujantiems į endeminius regionus rekomenduojama skiepytis likus 2–4 savaitėms iki išvykimo. Kruopštus aplinkos valymas, patalpų vėdinimas, asmens ir ypač rankų higienos laikymasis padės apsisaugoti ne tik nuo hepatito A, bet ir nuo daugelio infekcinių ligų“, – sakė Dovilė Brajinskienė.

 
Verta žinoti 
Hepatito A virusai esant 60 °C temperatūrai lieka gyvybingi valandą. Jie išlieka aktyvūs mėnesį po džiovinimo ir laikant 25 °C temperatūroje.
Termiškai neapdorotuose maisto produktuose hepatito A virusai išlieka gyvybingi keliolika dienų ir ilgiau.
 
4 °C temperatūros mineraliniame vandenyje šie virusai išsilaiko 300 dienų ir tik nedidelė jų dalis žūva. Iki 62 dienų išlieka gyvybingi ant vandeniui ir gėrimams naudojamų butelių plastiko.
Hepatito A virusai gali išsilaikyti ant daugelio medžiagų, naudojamų maisto produktams gaminti. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica