Tolimos kelionės „suvenyras“ – kepenų uždegimas

Aigustė Tavoraitė
2016-06-09
Viena dažniausių keliautojų užkrečiamųjų ligų yra virusinis hepatitas A. Jiems reikėtų įsidėmėti, kad ši infekcija daugiausia paplitusi Afrikos, Pietų Amerikos bei Azijos šalyse.
Tolimos kelionės „suvenyras“ – kepenų uždegimas
Viena svarbiausių apsisaugojimo nuo hepatito A priemonių yra vakcinacija. Keliaujantiems į endeminius regionus rekomenduojama skiepytis likus 2–4 savaitėms iki išvykimo.

Užsikrečiama ir turtingose šalyse 
Virusinis hepatitas A yra žarnyno infekcija. Infekcija užsikrečiama, kai virusas per užterštas rankas, nuo įvairių aplinkos daiktų ir paviršių patenka į sveiko žmogaus burną. Išsiskyręs su fekalijomis jis gali užkrėsti aplinką, maistą, vandenį, dirvožemį. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet užregistruojama apie 1,4 milijono susirgimų šia infekcija.
 
Hepatito A virusas yra labai atsparus aplinkos poveikiui. Todėl nesilaikant higienos reikalavimų jis gali gana greitai paplisti ir sukelti protrūkius ir ekonomiškai išsivysčiusiose valstybėse. Štai 2013–2014 m. keliose ES valstybėse buvo registruoti trys tarptautiniai hepatito A protrūkiai. Jų priežastis – šaldytų arba šviežių uogų vartojimas.

 
Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjos Dovilės Brajinskienės, Lietuva priskiriama nedidelio sergamumo hepatitu A valstybėms, tačiau infekcijos problema išlieka aktuali.
 
„Pirmieji hepatito simptomai yra panašūs į gripo – karščiavimas, silpnumas, pykinimas, vėmimas. Jie pasireiškia vidutiniškai po 28 dienų nuo užsikrėtimo. Po kelių savaičių padidėja kepenys, išryškėja geltos požymiai: patamsėjusi šlapimo spalva, šviesėja išmatos, vėliau pagelsta oda ir akių odenos. Vidutiniškai sergama hepatitu mėnesį, tačiau liga gali užtrukti iki pusės metų“, – priminė specialistė.
 
Siūlo skiepytis 
Ji pastebėjo, kad viena svarbiausių apsisaugojimo nuo hepatito A priemonių yra vakcinacija, tačiau dėl ekonominių priežasčių nuo šio viruso Lietuvoje nemokamai neskiepijama.

Pasiskiepyti nuo hepatito A rekomenduojama visiems nesirgusiems asmenims, o ypač tiems, kurių riziką užsikrėsti yra padidėjusi: keliautojams, vaikams, vykstantiems į endeminius regionus kariškiams, asmenims, kuriems hepatito A grėsmė gali būti susijusi su profesine rizika, silpną imunitetą turintiems žmonėms, narkotikų vartotojams ir kt.
 
„Keliaujantiems į endeminius regionus rekomenduojama skiepytis likus 2–4 savaitėms iki išvykimo. Kruopštus aplinkos valymas, patalpų vėdinimas, asmens ir ypač rankų higienos laikymasis padės apsisaugoti ne tik nuo hepatito A, bet ir nuo daugelio infekcinių ligų“, – sakė Dovilė Brajinskienė.

 
Verta žinoti 
Hepatito A virusai esant 60 °C temperatūrai lieka gyvybingi valandą. Jie išlieka aktyvūs mėnesį po džiovinimo ir laikant 25 °C temperatūroje.
Termiškai neapdorotuose maisto produktuose hepatito A virusai išlieka gyvybingi keliolika dienų ir ilgiau.
 
4 °C temperatūros mineraliniame vandenyje šie virusai išsilaiko 300 dienų ir tik nedidelė jų dalis žūva. Iki 62 dienų išlieka gyvybingi ant vandeniui ir gėrimams naudojamų butelių plastiko.
Hepatito A virusai gali išsilaikyti ant daugelio medžiagų, naudojamų maisto produktams gaminti. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris