Sveikos daržovės: kaip nesuklysti renkantis

Aigustė Tavoraitė
2015-10-02
Daržoves valgyti sveika, bet išaugintas ekologiškai – daug sveikiau. Ekologiškos daržovės ne tik skanios, neužterštos kenksmingomis medžiagomis, bet ir sukaupia daugiau vitaminų bei mineralų.
Sveikos daržovės: kaip nesuklysti renkantis
Ekologiškai auginta didžiausia bulvė nesveria gal ir 100 gramų. Tačiau, pavyzdžiui, morkos, burokėliai ir be trąšų auginami būna dideli, gražūs.

Daug metų ekologišką ūkį Panevėžio rajone puoselėjančios Bronislavos Šerelienės pastebėjimu, ekologiška daržovė daug kuo skiriasi nuo intensyvaus ūkininkavimo produkto. Be to, kaimiška produkcija – nebūtinai ekologiška.
„Pirmiausiai, ji nepurškiama nuo piktžolių chemikalais – ravima rankomis. Ekologiniame ūkyje nenaudojama jokių papildomų priemonių, svarbiausia – tinkamas „draugiškos“ kaimynystės parinkimas, kad augalai vieni kitų neužkrėstų“, – aiškino ūkininkė.
 
Ar ekologiškos daržovės skanesnės?

B.Šerelienė nedrįstų vien tik iš skonio nustatyti, kuri daržovė išauginta be chemijos.
„Kiekvieno pojūtis yra individualus. Tačiau ekologiniame ir chemizuotame ūkiuose išaugintų daržovių skonis tikrai turėtų skirtis“, – šypsojosi ji.
Kartą pripratusias prie ekologiško ėdalo kiaules šeimininkai pabandė pašerti gražiomis, didelėmis chemizuoto ūkio bulvėmis. Kiek buvo nuostabos ir juoko, kai alkanos augintinės atsisakė tokio raciono – žviegė ir stumdėsi prie lovio, bet neėdė.
Ūkininkė atkreipė dėmesį ir į kitas daržovių savybes. Štai vieni pirkėjai skundėsi, kad nusipirko bulvių iš turgaus, o jos pradėjo juoduoti. „Neteko patirti, kad mūsų bulvės juoduotų. Aišku, iš akies atpažinti ekologiškas daržoves dažnai sudėtinga“, – sakė B.Šerelienė.
 
Morkas guldė lyg malkas 
Tačiau visgi bulvės dydis gali išduoti, kaip ji auginta. Jei bulvė sveria 900 g, pirkėjas, ūkininkės nuomone, jau gali įtarti, ar ta daržovė nėra gavusi sintetinių trąšų. B.Šerelienės ūkyje ekologiškai auginta didžiausia bulvė nesveria gal ir 100 gramų.
Tačiau, pavyzdžiui, morkos, burokėliai ir be trąšų auginami būna dideli, gražūs. Ūkininkė prisiminė, kaip gerai nuderėjusias morkas lyg malkas guldė į rūsį.
„Ar daržovės auginamos ekologiškai, profesionalas gali greitai pasakyti, pamatęs derliaus lauką“, – pastebėjo B.Šerelienė.

 
Ekologija rūpi ir senoliams
Abejojantiesiems maistine daržovių, auginamų naudojant chemines medžiagas, verte atsakymus turi mokslininkai. Ekologinio ūkio savininkė tik pastebėjo, kad anksčiau, kai visuose maisto produktuose buvo mažiau cheminių priedų, mūsų seneliai ilgiau gyveno, mažiau sirgo.
„Dabar daug kas nori viską gauti kuo greičiau, kuo patogiau. Matyt, daug kam žymiai paprasčiau ir, be abejo, pelningiau pateikti chemikalais „pamaitintos“ produkcijos. O kaip tai atsiliepia mūsų sveikatai?“ – svarstė ūkininkė.

Pačios moters šeimos daržovių racioną sudaro apie 85 proc. ekologiškai išaugintos produkcijos. Ji pasidžiaugė, kad ekologišką maistą atranda ne tik jauni, bet ir gerokai vyresni – net 90 metų sulaukę žmonės.
Ūkininkė pastebėjo, kad ekologiškų daržovių auginimas panašus į kūrybinį procesą: „Jei nesi dailininkas, nenupieši gero paveikslo. Taip ir čia: jei nedegi nuoširdžiu atsidavimu ekologiniam ūkininkavimui, nėra prasmės tokia veikla užsiimti“.
 
Verta žinoti
Ekologiškos daržovės yra neužterštos sunkiaisiais metalais, pesticidų likučiais, nitratų pertekliumi, sintetinėmis trąšomis ir kt.
Ekologiški produktai neturi genetiškai modifikuotų organizmų.
Ekologiškose daržovės yra daugiau vitamino C, kalcio, magnio, chromo, antioksidantų ir kt.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris