Sveikos daržovės: kaip nesuklysti renkantis

Aigustė Tavoraitė
2015-10-02
Daržoves valgyti sveika, bet išaugintas ekologiškai – daug sveikiau. Ekologiškos daržovės ne tik skanios, neužterštos kenksmingomis medžiagomis, bet ir sukaupia daugiau vitaminų bei mineralų.
Sveikos daržovės: kaip nesuklysti renkantis
Ekologiškai auginta didžiausia bulvė nesveria gal ir 100 gramų. Tačiau, pavyzdžiui, morkos, burokėliai ir be trąšų auginami būna dideli, gražūs.

Daug metų ekologišką ūkį Panevėžio rajone puoselėjančios Bronislavos Šerelienės pastebėjimu, ekologiška daržovė daug kuo skiriasi nuo intensyvaus ūkininkavimo produkto. Be to, kaimiška produkcija – nebūtinai ekologiška.
„Pirmiausiai, ji nepurškiama nuo piktžolių chemikalais – ravima rankomis. Ekologiniame ūkyje nenaudojama jokių papildomų priemonių, svarbiausia – tinkamas „draugiškos“ kaimynystės parinkimas, kad augalai vieni kitų neužkrėstų“, – aiškino ūkininkė.
 
Ar ekologiškos daržovės skanesnės?

B.Šerelienė nedrįstų vien tik iš skonio nustatyti, kuri daržovė išauginta be chemijos.
„Kiekvieno pojūtis yra individualus. Tačiau ekologiniame ir chemizuotame ūkiuose išaugintų daržovių skonis tikrai turėtų skirtis“, – šypsojosi ji.
Kartą pripratusias prie ekologiško ėdalo kiaules šeimininkai pabandė pašerti gražiomis, didelėmis chemizuoto ūkio bulvėmis. Kiek buvo nuostabos ir juoko, kai alkanos augintinės atsisakė tokio raciono – žviegė ir stumdėsi prie lovio, bet neėdė.
Ūkininkė atkreipė dėmesį ir į kitas daržovių savybes. Štai vieni pirkėjai skundėsi, kad nusipirko bulvių iš turgaus, o jos pradėjo juoduoti. „Neteko patirti, kad mūsų bulvės juoduotų. Aišku, iš akies atpažinti ekologiškas daržoves dažnai sudėtinga“, – sakė B.Šerelienė.
 
Morkas guldė lyg malkas 
Tačiau visgi bulvės dydis gali išduoti, kaip ji auginta. Jei bulvė sveria 900 g, pirkėjas, ūkininkės nuomone, jau gali įtarti, ar ta daržovė nėra gavusi sintetinių trąšų. B.Šerelienės ūkyje ekologiškai auginta didžiausia bulvė nesveria gal ir 100 gramų.
Tačiau, pavyzdžiui, morkos, burokėliai ir be trąšų auginami būna dideli, gražūs. Ūkininkė prisiminė, kaip gerai nuderėjusias morkas lyg malkas guldė į rūsį.
„Ar daržovės auginamos ekologiškai, profesionalas gali greitai pasakyti, pamatęs derliaus lauką“, – pastebėjo B.Šerelienė.

 
Ekologija rūpi ir senoliams
Abejojantiesiems maistine daržovių, auginamų naudojant chemines medžiagas, verte atsakymus turi mokslininkai. Ekologinio ūkio savininkė tik pastebėjo, kad anksčiau, kai visuose maisto produktuose buvo mažiau cheminių priedų, mūsų seneliai ilgiau gyveno, mažiau sirgo.
„Dabar daug kas nori viską gauti kuo greičiau, kuo patogiau. Matyt, daug kam žymiai paprasčiau ir, be abejo, pelningiau pateikti chemikalais „pamaitintos“ produkcijos. O kaip tai atsiliepia mūsų sveikatai?“ – svarstė ūkininkė.

Pačios moters šeimos daržovių racioną sudaro apie 85 proc. ekologiškai išaugintos produkcijos. Ji pasidžiaugė, kad ekologišką maistą atranda ne tik jauni, bet ir gerokai vyresni – net 90 metų sulaukę žmonės.
Ūkininkė pastebėjo, kad ekologiškų daržovių auginimas panašus į kūrybinį procesą: „Jei nesi dailininkas, nenupieši gero paveikslo. Taip ir čia: jei nedegi nuoširdžiu atsidavimu ekologiniam ūkininkavimui, nėra prasmės tokia veikla užsiimti“.
 
Verta žinoti
Ekologiškos daržovės yra neužterštos sunkiaisiais metalais, pesticidų likučiais, nitratų pertekliumi, sintetinėmis trąšomis ir kt.
Ekologiški produktai neturi genetiškai modifikuotų organizmų.
Ekologiškose daržovės yra daugiau vitamino C, kalcio, magnio, chromo, antioksidantų ir kt.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Sveika šeima


  Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

  Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Lauktuvės“ iš Nepalo

  Kol Jungtinėje Karalystėje toliau plinta Delta vadinama koronaviruso atmaina, o šalies Vyriausybė rengiasi švelninti karantino ribojimus, Vakarų Europos žiniasklaida praneša apie naują COVID-19 mutaciją iš Nepalo. Mokslininkai sako, kad ją sunkiau veikia vakcinos. 

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica