Sveika mityba: mitai, kuriais neverta tikėti

Aigustė Tavoraitė
2016-09-09
Ar agavų sirupas tikrai geriau nei baltasis cukrus? Ar organizmo valymas padės pašalinti toksinus? Mes visi norime išgirsti naudingų sveikos mitybos patarimų, bet ne kiekvienu jų verta tikėti. Pateikiame keturis populiariausius mitybos mitus.
Sveika mityba: mitai, kuriais neverta tikėti
Pripažinkime, jei kepdami sausainius į tešlą supilame stiklinę cukraus, tikrai nėra svarbu, kokio tipo jį naudosime, jeigu vis tiek suvalgysime visus sausainius. Jokio skirtumo, ar tai datulių cukrus, agavų sirupas ar džiovintos cukranendrių sultys, svarbiausia tai, kiek, o ne kokio cukraus suvartojame.

Perdirbta mėsa sukelia vėžį 
Praėjusiais metais PSO sukėlė audrą paskelbdami, jog perdirbta mėsa sukelia vėžį. Pasirodo, kad tyrimo rezultatai nebuvo tokie baisūs kaip pranešimo antraštė. PSO ataskaitoje rašoma, kad kiekvieną dieną suvartojant apie 50 g perdirbtos mėsos (maždaug tiek yra viename dešrainyje) vėžio rizika padidėja 18 proc. Tačiau tai nėra tas pats, kas sukelti vėžį.
 
Vidutiniškai žmogus turi 5 proc. riziką susirgti gaubtinės žarnos vėžiu, o valgantiems daug perdirbtos mėsos ši rizika išauga tik iki 6 proc. Neperdirbta mėsa - veršiena ar šviežia kiauliena - mažiau siejami su gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžiu. Taigi ką daryti renkantis pietus?
 

Patarimas 
JAV vėžio tyrimų institutas siūlo vengti perdirbtos mėsos ir riboti raudoną mėsą – jos suvartoti ne daugiau kaip 500 g per savaitę. Kepsniai ir kiaulienos šonkauliai yra geresnis pasirinkimas nei dešrelės ar šoninė.
 
Natūralūs saldikliai sveikiau nei paprastas cukrus 
Pripažinkime, jei kepdami sausainius į tešlą supilame stiklinę cukraus, tikrai nėra svarbu, kokio tipo jį naudosime, jeigu vis tiek suvalgysime visus sausainius. Jokio skirtumo, ar tai datulių cukrus, agavų sirupas ar džiovintos cukranendrių sultys, svarbiausia tai, kiek, o ne kokio cukraus suvartojame.
 
Moterims per dieną rekomenduojama suvartoti iki šešių arbatinių šaukštelių cukraus, o vyrams – devynių. Didesnis cukraus vartojimas siejamas su padidėjusia širdies ligų rizika, nutukimu ir diabetu. Galite rinktis kokosų cukrų, nes jis mažiau rafinuotas ir nesukelia tokio staigaus insulino šuolio kaip baltasis, bet vis tiek būtina stebėti porcijų dydį. Nepaisant spalvos, tekstūros ir skonio skirtumų, visame cukruje kalorijų yra panašiai – apie 10-20 arbatiniame šaukštelyje. Cukruje praktiškai nėra vitaminų, mineralų ir skaidulų.
 
Patarimas
Galite mėgautis šaukšteliu cukraus kavoje ar gabalėlyje deserto, bet prisiminkite, kad nė vienas saldiklis nėra sveikas maistas.
 

Jūros druska naudingesnė nei stalo
Taip pat kaip ir natūralus cukrus, jūros druska nenusipelno sveikumo aureolės. Nors ji dažnai reklamuojama dėl turimų vario ir mangano mikroelementų, pastarųjų yra tiek mažai, kad naudos mūsų organizmui šios medžiagos nesuteikia. Be to, iš kasdien vartojamo maisto mes ir taip pakankamai gauname visų reikalingų medžiagų.
 
Jūros ir stalo druska turi tokį patį kiekį natrio, kurio mums reikia labiausiai. Jeigu natrio suvartojame per daug, t.y. daugiau nei 2,3 mg per dieną, jo perteklius gali sukelti didesnę insulto, inkstų ligų ir aukšto kraujospūdžio riziką. Iš kulinarinės perspektyvos, druskos rūšis visgi yra svarbi, kadangi tai gali pakeisti patiekalo skonį ir tekstūrą.
 
Patarimas

Todėl rinkitės tam tikros rūšies druską dėl jos kulinarinių savybių, o ne manydami, jog ant maisto barstote sveikatą.
 
Organizmo valymas padeda pašalinti toksinus
Organizmo valymui įprastai naudojami laisvinamieji, sultys ar vaistažolės, kad visi toksinai būtų pašalinti iš kūno, pagreitėtų svorio kritimas bei padaugėtų energijos. Kol kas yra vos keletas mokslinių tyrimų apie valymo efektyvumą, nes detoksikuojamosios dietos konkrečiai neįvardija specifinių toksinų, kuriuos taip siekiama pašalinti.
 
Kai kurie žmonės tvirtina, jog jaučiasi kur kas energingesni po organizmo valymo, bet taip nutinka vien todėl, jog daugelis detoksikuojamųjų dietų atsisako perdirbto maisto. Kur neigiama valymo pusė? Brangūs papildai, galimas maistinių medžiagų trūkumas ir klaidingos viltys. Galite atsisakyti ekstravagantiškų sulčių ir brangių papildų, nes jūsų kūnas ir taip kiekvieną dieną valosi. Mes visi turime toksinų šalinimo sistemą: oda, žarnynas, kepenys ir inkstai efektyviai pašalina atliekas iš kūno su prakaitu, šlapimu ir išmatomis.
 
Patarimas
Todėl geriau rinkitės gerą treniruotę, gerkite vandenį ir valgykite skaidulingą maistą – tai natūraliai išvalys organizmą. Žinoma, organizmą valyti jums reikės rečiau, jeigu nepadauginsite alkoholio, nerūkysite ar nepasikliausite mityba, pagrįsta perdirbtu maistu. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris