Sporto medicinos gydytojas bus ranka pasiekiamas?

Deimantė Zailskaitė
2016-02-01
Jeigu bėgiojate savo malonumui arba liejate prakaitą sporto klube ir patiriate traumą, turėsite galimybę pasinaudoti sporto mediko konsultacija, kuri bus apmokama Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis. Tiesa, nuo gegužės mėnesio, kuomet įsigalios nauja tvarka. Tačiau sporto medicinos specialistai sako dėl jos turintys tam tikrų abejonių...
Sporto medicinos gydytojas bus ranka pasiekiamas?
Nuo šių metų gegužės mėnesio privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems žmonėms sporto mediko paslaugos nieko nekainuos, jeigu sportuojantys pacientai su šeimos gydytojo (po gydytojo specialisto konsultacijos) ar gydytojo specialisto siuntimu kreipsis į gydymo įstaigą, sudariusią sutartį su teritorine ligonių kasa dėl minėtų paslaugų.

Dirba visu pajėgumu

Kaip teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sporto instituto direktorius profesorius Rimtautas Gudas, iki šiol sporto medicinos gydytojo paslaugos nebuvo kompensuojamos iš PSDF biudžeto, tad už šio specialisto konsultacijas pacientai turėdavo mokėti iš savo kišenės.
 
„Sporto medikai paslaugas teikia penkiuose Lietuvos sporto medicinos centruose (Kauno, Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio), kurie finansuojami biudžeto lėšomis, o ne iš PSDF. Metams skiriama labai nedidelė suma ir turi suktis.
Kadangi sporto medicinos paslaugų paklausa auga, buvo patvirtintas sąrašas tų, kurios bus kompensuojamos iš PSDF biudžeto. Vadinasi, kiekvienas sportuojantis žmogus, kuriam reikės sporto mediko paslaugos, galės ją gauti nebūtinai tik tuose penkiuose sporto medicinos centruose, o toje gydymo įstaigoje, kuri yra akredituota teikti sporto medicinos paslaugas“, - džiaugiasi prof. R.Gudas.
 

Tad, kokie asmenys priskiriami sportuojančiųjų kategorijai: aplink namą bėgiojantys ar sporto salėje prakaituojantys – irgi?
Pagal aprašą, anot profesoriaus, jeigu žmogus tris kartus per savaitę bando sportuoti, jis jau patenka į sportuojančiųjų kategoriją.
„Klinikose teikiame sporto medicinos paslaugas, bet už jas žmonės turėdavo sumokėti patys – septyniasdešimt du litai už konsultaciją.
 
Sporto medicinos paslaugų bent jau pas mus prašo labai daug žmonių, ir mes tikrai nesame pajėgūs visų aptarnauti. Kai trečiadieniais būna mano konsultacinė diena, namo išeinu prieš devynias valandas vakaro ir dar už durų lieka nemažai žmonių, - sako profesorius. - Dabar sporto medicinos gydytojas bus pirminėje sveikatos priežiūros grandyje.“
 
Naujasis aprašas, kuris įsigalios nuo gegužės 1-osios, reglamentuoja sporto medicinos ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą, reikalavimus specialistams, patalpoms, medicinos prietaisams, paslaugų teikimo organizavimą ir medicinos dokumentaciją.
Siuntimą pas ambulatorines sporto medicinos paslaugas teikiantį gydytoją išduos šeimos gydytojas po gydytojo specialisto konsultacijos ar gydytojas specialistas.
 
Specialistų nubyrėjimas

„Sporto medicinos centrai yra biudžetiniai ir teikia paslaugas pagal „Sportininkų sveikatos priežiūros“ programas. Mums duoda pinigus, mes atliekame profilaktinius tikrinimus. Dabar įsakymu yra patvirtintas aprašas, kaip asmens sveikatos priežiūros įstaigose turėtų būti teikiamos sporto medicinos paslaugos. Bet ligonių kasos neapmoka už profilaktinius tikrinimus - tik už gydymą. Aišku, sportininkai patiria traumų, bet tarp jų ligonių vis tiek yra nedaug.
 
Taigi, nelabai įsivaizduoju, ką sporto medicinos centrams šis ministro įsakymas duotų“, - svarsto Lietuvos sporto medicinos centro vyr. gydytojas Edmundas Švedas. - Mūsų steigėjas, Kūno kultūros ir sporto departamentas, mus apipila viltimi, kad jūs dabar pinigų turėsite. Ligonių kasos jums duos. Bet ligonių kasose viskas yra reglamentuota - ir procedūrų paskyrimas, ir vaistų išrašymas, ir gydytojo apžiūrėjimas. Neduok Dieve, jeigu šis padaro klaidelę ir viskas – nebeapmoka. Reikia iš įstaigos rezervų apmokėti.

Mano patirtis rodo, kad mes čia daug ko negausime, kaip mūsų steigėjai norėtų. Iš to, ką matome, nelabai mums kas nors bus gero.“
 
Anot specialisto, nebent yra vienas neblogas dalykas, susijęs su sportininkų aptarnavimu varžybose ar stovyklose, mat sporto medicinos licenciją turintys gydytojai sporto medicinos paslaugas galėdavo teikti tik konkrečioje įstaigoje.
 
„Nemanau, kad įsakymas padarytų didelius stebuklus. O jeigu, tarkime, Šeškinės, Antakalnio ar Lazdynų poliklinikos įsives sporto medicinos gydytojo etatą, specialistas ten galės sėkmingai dirbti. Kam jam dirbti sporto medicinos centre, kur gydytojas negauna šešių šimtų eurų atlyginimo? Taigi, bus tam tikras specialistų nubyrėjimas. Jau dabar iš jaunų specialistų niekas nenori eiti į sporto mediciną“, - sako E.Švedas.


 Valstybinės ligonių kasos atsakymas

Nuo šių metų gegužės mėnesio privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems žmonėms sporto mediko paslaugos nieko nekainuos, jeigu sportuojantys pacientai su šeimos gydytojo (po gydytojo specialisto konsultacijos) ar gydytojo specialisto siuntimu kreipsis į gydymo įstaigą, sudariusią sutartį su teritorine ligonių kasa dėl minėtų paslaugų. Už jiems suteiktas paslaugas gydymo įstaigoms ligonių kasos sumokės pagal sudarytą sutartį sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatytą bazinę kainą.
 
Sporto medicinos ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo reikalavimų apraše yra išvardyti visi sveikatos sutrikimai ar būklės, kurioms esant sportuojantis pacientas gali būti siunčiamas konsultacijos pas sporto medicinos gydytoją. Tarp jų - įvairios sąnarių, raumenų, sausgyslių ligos, sužalojimai, įvairūs kaulų pažeidimai, neuralgijos bei neuritai ir panašiai.

 
Tarp kitko
Sportuojantis pacientas konsultacijos pas sporto medicinos gydytoją gali būti siunčiamas dėl įvairių ortopedinių patologijų: plokščiapėdystės, kelio sąnario vidinių pažeidimų, raumenų, sausgyslių ligų, kaulo vientisumo, kaulų tankio ir struktūros pažeidimų, raiščių, sausgyslių ir raumenų sužalojimų.
 
Taip pat konsultacija gali būti reikalinga dėl pervargimo, krūvio, perkrovimo ir spaudimo sukeltų minkštųjų audinių ligų, įvairių raumenų ir nervų pažeidimo sukeltų skausmų. Turint šeimos gydytojo (po gydytojo specialisto konsultacijos) ar gydytojo specialisto siuntimą, sporto medicinos gydytojo konsultacijos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.
 
Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus, sporto medicinos gydytojo veikla, teikiama treniruotėse, sporto renginiuose, mokomosiose treniravimo stovyklose ir kitur yra neteisėta, todėl šiame įsakyme atsirado reikalavimai mobilios sporto medicinos paslaugos teikimui.
 
Sporto medicinos gydytojui suteikiama galimybė siųsti pacientą, esant indikacijoms, atlikti brangių tyrimų, kurių išlaidos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Sveika šeima


  Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

  Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Lauktuvės“ iš Nepalo

  Kol Jungtinėje Karalystėje toliau plinta Delta vadinama koronaviruso atmaina, o šalies Vyriausybė rengiasi švelninti karantino ribojimus, Vakarų Europos žiniasklaida praneša apie naują COVID-19 mutaciją iš Nepalo. Mokslininkai sako, kad ją sunkiau veikia vakcinos. 

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica