Specializuotos parduotuvės – verslo baubas

Deimantė Gruodė
2017-01-27
Stipriaisiais gėrimais prekiaujančios specializuotos parduotuvės gali „užraukti“ maisto krautuves kaimuose. Bent taip tvirtina alkoholio pramonės atstovai. Juos prie apskritojo stalo sukvietęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako specializuotų parduotuvių idėjos neatsisakysiąs. Tiesa, kaip ji bus įgyvendinta, dar reikia diskutuoti.
Specializuotos parduotuvės – verslo baubas
Verslo atstovai tikina, kad neprekiaudamos alkoholiu mažiausios kaimo parduotuvės praktiškai negalės išgyventi ir jas teks uždaryti.

Prisidės prie nedarbo

Idėją dėl specializuotų parduotuvių pernai pirmieji įregistravo konservatoriai. Šią iniciatyvą palaiko ir dabartinis sveikatos apsaugos ministras, anksčiau teigęs, jog specializuotos alkoholio parduotuvės šalyje galėtų atsirasti jau kitąmet, o jų skaičių ketinama nustatyti atsižvelgiant į gyventojų skaičių.
 
„Tai, kas yra siūloma, neturi analogo jokiose mums žinomose Europos ir net pasaulio šalyse. Jose veikia arba „skandinaviškas“ valstybės valdomų specializuotų parduotuvių modelis, arba yra laisva rinka ir tam tikri reikalavimai, kurie nesudaro kvotų sistemos. Taigi, parduotuvių skaičiaus kvotos rinkoje nėra.
 
Kadangi analogų nėra, neturime su kuo palyginti. Tokio reikalavimo įvedimas Lietuvoje paliestų valstybės biudžetą, taip pat investicinę bei verslo aplinką, lemtų ženklų darbuotojų skaičiaus mažėjimą. Vadinasi, turėtų įtakos nedarbui ir socialinės problemos didėtų“, - tikina Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovas Laurynas Vilimas.

 
Sužlugdys kaimo parduotuves

„Turime apie penkis šimtus penkiasdešimt parduotuvių. Iš jų – keturi šimtai dvidešimt prekiauja alkoholiu. Jeigu bus įgyvendintos numatytos priemonės, apie šimtas parduotuvių neturės techninių galimybių specializuotoms parduotuvėms įrengti. O neprekiaudamos alkoholiu mažiausios parduotuvės praktiškai negalės išgyventi ir jas teks uždaryti.
 
Vadinasi, pagyvenę kaimo gyventojai, kurie neturi galimybės nuvažiuoti į tolimesnes parduotuves, kadangi autobusai ne visada ir ne visur kursuoja, praras galimybę įsigyti pirmo būtinumo prekių, pavyzdžiui, duonos ir dešros“, - pavojus įžvelgia pasitarime dalyvavęs parduotuvių tinklą regionuose valdančios Lietkoopsąjungos valdybos pirmininkas Robertas Miliauskas.
 
Autoparduotuvės, anot jo, irgi ne išeitis. „Autoparduotuvės šiuo metu aplanko daugelį nutolusių gyvendintojų, tačiau jos važinėja kartais vien todėl, kad pardavinėja akcizines prekes, kurių neturi teisės pardavinėti. Tai yra ir kontrabandiniai tabako gaminiai, ir alkoholis. Jeigu dabar gyventojas gali ateiti į parduotuvę ir nusipirkti alkoholio, kai parduotuvė bus uždaryta, o į kiemą atvažiuos autoparduotuvė, ji gyventojus aprūpins viskuo“, - pavojų įžvelgia pašnekovas.
 
Smūgis valstybės biudžetui

Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus sutinka, jog turi būti mažinamas alkoholio prieinamumas, tačiau siūlomos priemonėms jam kelia rimtų abejonių.
„Ministras pasisako už tai, kad įvairiais būdais būtų mažinamas pardavimo vietų skaičius. Vis dėlto priemonių planas turėtų būti aiškesnis, konkretesnis ir, be abejo, pagrįstas poveikio vertinimu.
 
Šiuo metu Seime yra pateikti du įstatymo projektai, ribojantys alkoholio vartojimą. Tačiau nei viename jų nėra poveikio analizės. Apklausę verslininkus atlikome preliminarią vidinę analizę ir matome, kad vienas ar kitas pateiktas projektas tikrai sukeltų verslui neigiamų pasekmių. Tai būtų ženklus pajamų, kartu ir mokesčių, kuriuos verslas sumoka į biudžetą, sumažėjimas. Jeigu bus taikomos itin drastiškos priemonės, mokesčių kiekis į biudžetą galėtų mažėti ir trisdešimt, ir penkiasdešimt milijonų eurų per metus“, - įspėjo V.Sutkus.
 

Ieško „aukso viduriuko“

Specializuotų parduotuvių idėja priimtina sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai. „Specializuotų parduotuvių idėjos aš tikrai neatsisakau. Galų gale ji yra įvardinta Vyriausybės programoje. Kaip ši idėja bus įgyvendinama, reikės diskutuoti.
Sveikatos tikslai nebūtinai visada sutampa su verslo tikslu, nes jų noras yra daugiau uždirbti, daugiau parduoti. Sveikatos specialistai, priešingai, nori sumažinti alkoholio pardavimą. Interesai susikerta. Man yra svarbu girdėti verslininkus, nepaisant to, kad nuomonės ne visąlaik sutampa. Kitąkart rizikos, kurios įvardijamos, tikrai yra realios. Jei mes sugebėsime konstruktyviai kalbėti, „aukso vidurį“ tikrai surasime“, - įsitikinęs ministras.

 


Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas:

- Mūsų frakcija praėjusioje kadencijoje yra registravusi įstatymų paketą, kuriame siūlo įvesti specializuotas parduotuves su tam tikromis išimtimis. Tai yra kaimo parduotuvėse leisti prekiauti iki penkiolikos laipsnių alkoholiu. Tokiu būdu sumažintume stipraus alkoholio prieinamumą kaimo gyventojams. O prekybos centruose galima būtų leisti pardavinėti silpną alkoholį – alų iki penkių, šešių su puse laipsnių. Kaip yra Skandinavijos šalyse.
 
Visa kita turėtų būti pardavinėjama tik specializuotose parduotuvėse. Bet absoliučiai visą alkoholį pardavinėti tik specializuotose parduotuvėse reguliuojant pagal gyventojų skaičių – šiuo metu esamoje situacijoje Lietuvoje padaryti beveik neįmanoma. Dėl to, nebrangindamos eilinių kasdienių produktų, neišsilaikys mažos parduotuvės kaimuose.
 
Yra kitas būdas – išimant stiprų alkoholį iš kaimo parduotuvių ir paliekant tik labai silpną. Arba ženkliai ribojant alkoholio pardavimo laiką trumpinant nuo kokios dešimtos ryto iki šeštos aštuntos vakaro. Ilginant pirkėjų amžių, kuomet alkoholis jiems būtų parduodamas nuo dvidešimties metų, ir visiškai uždraudžiant reklamą.
 
Šių priemonių metams dvejiems tikrai užtektų. Tuomet reikia stebėti situaciją ir stiprinti sveikatingumo fondą. Jam turėtų būti paskirta ne pusė procento lėšų, kaip buvo nutarusi vyriausybė, o nemažiau dviejų procentų nuo alkoholio ir tiek pat nuo tabako akcizų.
Taigi aš pritariu specializuotoms parduotuvėms, bet ne tokiu aklu būdu visiškai nekreipiant dėmesio į pasekmes. Jei kaimuose visiškai išimsime alkoholį, suklestės kontrabanda. Visą gyvenimą kovojau ir kovosiu prieš alkoholizmą, bet tik protingomis priemonėmis.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica