Skiepyk vaiką arba mokėk baudą!

Deimantė Zailskaitė
2015-12-07
Mažamečius vaikus auginančių tėvelių bendruomenė ūžesys: sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtės siūlo įteisinti tris privalomus skiepus, o tėveliams, atsisakiusiems skiepyti savo atžalas – skirti nemenkas pinigines baudas.
Skiepyk vaiką arba mokėk baudą!
Mes tikrai būtume ne pirmieji. Nustačius privalomus skiepus, tėvams už vaikų neskiepijimą grėstų nuo įspėjimo iki 115 eurų baudos.

Medikų reikalas?
Sveikatos apsaugos ministerija numato įvesti tris privalomus skiepus – nuo poliomielito, tymų ir raudonukės visiems vaikams, išskyrus alergiškus arba tuos, kurie negali būti skiepijami dėl kitų rimtų sveikatos priežasčių.
Tėvams, kurie atsisakytų skiepyti savo vaikus, grėstų administracinė atsakomybė – įspėjimai ar piniginės baudos iki 115 eurų.
„Ne tėvai, o tik medikai gali spręsti, ar vaiką reikia skiepyti, ar ne“, – žurnalistams yra sakiusi ministrė. R.Šalaševičiūtė teigia, kad skiepijimas tampa privalomas, nes padidėjo viruso įvežimo galimybė.
„Pastaraisiais metais registruojami tymų protrūkiai, didžiulis raudonukės protrūkis Lenkijoje, poliomielito laukinio viruso plitimas Sirijoje ir Izraelyje, didelė laukinio poliomielito viruso įvežimo grėsmė, Ukrainoje patvirtinti du susirgimo poliomielitu atvejai, kurie išplito dėl labai mažos skiepijimo apimties, todėl galima šios ligos įvežimo rizika į kitas šalis, taip pat ir į Lietuvą“, – yra sakiusi ministrė.

 
Ginami vaiko interesai

„Nežinau, kodėl privalomi skiepai kelia tiek daug emocijų tėveliams, – sako vyriausiasis respublikos pediatras prof., habil. dr. Vytautas Usonis, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Vaikų ligų klinikos vedėjas.Vaikų ligoninės, viešosios įstaigos Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Pediatrijos centro gydytojas. –
Pavyzdžiui, dėl saugos diržų niekas nesiginčija, kieno koks reikalas, ar važiuoju jį užsisegęs, ar ne? Aš visada galiu sakyti, kad taip ribojama mano laisvė, kad išimtinomis situacijomis diržai kelia grėsmę sveikatai ir panašiai. Bet niekas neginčija fakto, kad saugos diržas yra reikalingas. Tai numato taisyklės ir už jų nesilaikymą nustatyta bauda. Grįžtant prie skiepų, reikia akcentuoti, jog kalbama tik apie dvi vakcinas – poliomielito, tymų, parotito ir raudonukės“.
Kaip pastebi profesorius, skiepijamų vaikų skaičius Lietuvoje šiek tiek sumažėjęs, bet situacija pakankamai gera: paskiepijama apie devyniasdešimt procentų šalies vaikų.
Kitą dalį sudaro tie, kuriuos tėvai atsisako skiepyti arba vaikas turi rimtų sveikatos problemų, dėl kurių negali būti skiepijamas.
„Ar vaikas yra tėvų žaislas, ką noriu su juo, tą ir darau? – sako profesorius, paklaustas, ar vaikų skiepijimas turi priklausyti nuo tėvų valios. - Skiepai užtikrina vaikų interesus. Ypač turint omenyje, kad į Europą plūsta milijonai pabėgėlių arba migruojančių žmonių.
Daugybė svetimšalių atvyksta iš tų kraštų, kur visiškai neseniai buvo poliomielito židiniai. Jeigu reikia daugiau įrodymų – pasižiūrėkite, Ukrainoje iškilo problemos su poliomielitu, kuris buvo likviduotas Europos regionuose: mes manome, kad jo nėra, bet nesame saugūs. Lietuvoje epidemiologai labai atidžiai dirba ir seka poliomielito kontrolės situaciją.
Tai yra mūsų įsipareigojimai prieš savo ir kitus Lietuvos vaikus, nes mes nežinome, kada ir kas atvyks iš Ukrainos, Sirijos ar Afganistano.

Lygiai tas pats yra su kita vakcina. Įsivaizduokite, nuo raudonukės nepaskiepytas vaikas lanko vaikų darželį ar mokyklą, kuriame dirba labai žavi mokytoja, ir ji laukiasi vaikelio. Tad, jeigu į tokią klasę ateis vaikas, sergantis raudonuke, būsimam naujagimiui gresia beveik šimtaprocentiniai ir labai dideli apsigimimai.
Kitas dalykas - tai yra mūsų kaip valstybės įsipareigojimas Europos Sąjungos bendruomenei. Mes tikrai būtume ne pirmieji. Pasižiūrėkite, kiek Europos Sąjungos valstybių taiko vaikams privalomų skiepų normas“, - sako profesorius.
Kaip žinia, ankstesnis sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis buvo pasirašęs įsakymą, jog neskiepyti vaikai nebus priimami į darželius. Ši tvarka turėjo pradėti galioti 2016 metų sausio 1 dieną.
Šį sumanymą palaikant dabartinei Sveikatos pasaugos ministrei, nuo kitų metų turėtų įsigalioti tvarka, pagal kurią mažametį į vaikų darželį leidžiantys tėvai privalės pateikti pažymėjimą, kad mažylis yra skiepytas.
 

 Komentaras
 Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys socialdemokratas Juras Požela:

- Manau, kad tėveliams, kurie nesutinka skiepyti savo vaikų, administracinių nuobaudų taikymas būtų sudėtingas dalykas. Galbūt reikėtų paieškoti kitų prevencinių priemonių.
Bet tai, kad skiepai turi būti privalomi ir tėvai turi nešti atsakomybę už savo vaikų vakcinaciją kaip profilaktinę priemonę – taip turėtų būti.
Su tokiais variantais aš sutinku, kad riboti patekimą į valstybinius vaikų darželius. Tai yra logiškas sprendimas ir tikrai nėra ko bijoti.
O dėl baudų – man sunkiai įsivaizduojamas dalykas, kaip būtų galima tai pritaikyti: ar mes turėtume sekti kiekvieną tėvą, kad jis pristatytų į policiją ar gydymo įstaigą vaikų skiepijimo knygelę su atspaudais? Kas skirs baudas? Policija? Tuomet ikiteisminiai tyrimai turi prasidėti. Juk gydytojas tai negalės skirti administracinės baudos, pagal įstatymą yra ribotas skaičius žmonių, kurie gali tai padaryti.
Aš vaiką skiepiju ir papildomais skiepais, kurie nėra privalomi, o tik rekomenduojami, taip pat nėra kompensuojami.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris