Rizikinga imituoti rankų plovimą

Aigustė Tavoraitė
2016-05-05
Puikiai žinome, jog tinkama rankų higiena efektyviai padeda užkirsti kelią užkrečiamosioms ligoms. Tačiau dar dažnai skubantis žmogui jai skiria per mažai dėmesio. Šiandien, ketvirtadienį, minint Pasaulinę rankų higienos dieną, visuomenės sveikatos specialistai primena, kokių elementarių higienos normų laikytis būtina.  
Rizikinga imituoti rankų plovimą
Rankas būtina ne tik sušlapinti, bet nuosekliai plauti su muilu po tekančiu šiltu vandeniu 15–30 sekundžių. Išmuilinus rankas reikėtų nepamiršti kruopščiai ištrinti krumplius, pirštus, tarpupirščius, plaštakas, delnus, taip pat – panages.

Rankos tik atrodo švarios
„Per nešvarias rankas plinta 80 proc. užkrečiamųjų ligų. Kai rankos plaunamos taisyklingai, nuo jų pašalinama 90 proc. žmogui pavojingų bakterijų ir virusų. Tačiau net ant švariai atrodančių rankų dažniausiai yra galybė mikrobų“, – sakė Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Monika Straupytė.
 
Net jei pasinaudojus tualetu ar grįžus iš lauko kruopščiai nusiplaunate rankas, jau po pusvalandžio ant kiekvieno piršto atsiranda tūkstančiai infekciją galinčių sukelti mikrobų.

Pasigauti infekciją labiau rizikuoja mažesni vaikai. Jie ypač judrūs, smalsiai liečia įvairiausius daiktus, mielai žaidžia smėlio dėžėje. Be to, mažylių imunitetas nėra stiprus. Taigi tėveliai atžaloms nuo mažens turėtų formuoti įprotį plautis rankas.
 
Ant telefono – gausybė mikrobų 
Teigiama, kad ant mobiliųjų telefonų gyvena 300 kartų daugiau kenksmingų mikrobų nei tualete. Jų knibždėte knibžta ant kompiuterių klaviatiūrų, pelių ir pan. O juk dažniausiai per daug nesusimąstydami vienu metu ir naudojamės įvairia įranga, ir užkandžiaujame...
 
„Ant mobiliojo telefono patekusios bakterijos gali nesunkiai išlikti, nes aparatas nuolat šyla. Be to, kai juo kalbama, ant telefono patenka seilių, tokius nešvarumus sunku nuvalyti“, – pastebėjo specialistė.
Taigi yra nustatytas tiesioginis ryšys tarp tinkamai neplaunamų rankų ir telefono nešvarumo. Mikrobų ant aparato būtų žymiai mažiau, jei įprastume kaip reikia nusiplauti rankas.
 
Kaip tinkamai nusiplauti rankas?

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė priminė, kad daugelis tik imituoja rankų plovimą – jas sudrėkina. Rankas būtina ne tik sušlapinti, bet nuosekliai plauti su muilu po tekančiu šiltu vandeniu 15–30 sekundžių. Išmuilinus rankas reikėtų nepamiršti kruopščiai ištrinti krumplius, pirštus, tarpupirščius, plaštakas, delnus, taip pat – panages.
 
„Rankų plovimui reikėtų pasirinkti žmogui individualiai tinkančią priemonę, tačiau rekomenduojama naudoti skystą muilą. Renkantis priemonę reikėtų atkreipti dėmesį į sudėtį, kad ją sudarančios medžiagos būtų kuo natūralesnės, turėtų kuo mažiau kvapiųjų ir alergizuojančių medžiagų. Muilas turėtų būti švelnus ir nesausinti odos“, – kalbėjo M.Straupytė.
 
Pasak jos, dezinfekciniai skysčiai ir servetėlės yra gera priemonė tuomet, kai nėra galimybės nusiplauti rankų su vandeniu ir muilu, pavyzdžiui, išlipus iš viešojo transporto, esant gamtoje ar pan. Tačiau, jei yra galimybė, rankas visada geriau nusiplauti.

Nusausinti rankas reikėtų popieriniu rankšluoščiu, namuose tiks ir medžiaginiai. Be to, užsukti čiaupą nusiplovus rankas reikėtų su vienkartiniu rankšluoščiu.

 
Verta žinoti
Net ir namuose reikia kruopščiai plauti rankenėles bei mygtukus, kuriais nuleidžiamas vanduo.
Rankų odos vagelėse, po nagais ir papuošalais prisirenka itin daug patogeninių mikroorganizmų.
 
Pinigai, durų (ypač tualeto) rankenos, lifto mygtukai, kompiuterio, bankomato klaviatūra ir kiti daiktai, kuriuos liečia daugelis žmonių, gali būti infekcijos židinys.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris