Rizikinga imituoti rankų plovimą

Aigustė Tavoraitė
2016-05-05
Puikiai žinome, jog tinkama rankų higiena efektyviai padeda užkirsti kelią užkrečiamosioms ligoms. Tačiau dar dažnai skubantis žmogui jai skiria per mažai dėmesio. Šiandien, ketvirtadienį, minint Pasaulinę rankų higienos dieną, visuomenės sveikatos specialistai primena, kokių elementarių higienos normų laikytis būtina.  
Rizikinga imituoti rankų plovimą
Rankas būtina ne tik sušlapinti, bet nuosekliai plauti su muilu po tekančiu šiltu vandeniu 15–30 sekundžių. Išmuilinus rankas reikėtų nepamiršti kruopščiai ištrinti krumplius, pirštus, tarpupirščius, plaštakas, delnus, taip pat – panages.

Rankos tik atrodo švarios
„Per nešvarias rankas plinta 80 proc. užkrečiamųjų ligų. Kai rankos plaunamos taisyklingai, nuo jų pašalinama 90 proc. žmogui pavojingų bakterijų ir virusų. Tačiau net ant švariai atrodančių rankų dažniausiai yra galybė mikrobų“, – sakė Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Monika Straupytė.
 
Net jei pasinaudojus tualetu ar grįžus iš lauko kruopščiai nusiplaunate rankas, jau po pusvalandžio ant kiekvieno piršto atsiranda tūkstančiai infekciją galinčių sukelti mikrobų.

Pasigauti infekciją labiau rizikuoja mažesni vaikai. Jie ypač judrūs, smalsiai liečia įvairiausius daiktus, mielai žaidžia smėlio dėžėje. Be to, mažylių imunitetas nėra stiprus. Taigi tėveliai atžaloms nuo mažens turėtų formuoti įprotį plautis rankas.
 
Ant telefono – gausybė mikrobų 
Teigiama, kad ant mobiliųjų telefonų gyvena 300 kartų daugiau kenksmingų mikrobų nei tualete. Jų knibždėte knibžta ant kompiuterių klaviatiūrų, pelių ir pan. O juk dažniausiai per daug nesusimąstydami vienu metu ir naudojamės įvairia įranga, ir užkandžiaujame...
 
„Ant mobiliojo telefono patekusios bakterijos gali nesunkiai išlikti, nes aparatas nuolat šyla. Be to, kai juo kalbama, ant telefono patenka seilių, tokius nešvarumus sunku nuvalyti“, – pastebėjo specialistė.
Taigi yra nustatytas tiesioginis ryšys tarp tinkamai neplaunamų rankų ir telefono nešvarumo. Mikrobų ant aparato būtų žymiai mažiau, jei įprastume kaip reikia nusiplauti rankas.
 
Kaip tinkamai nusiplauti rankas?

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė priminė, kad daugelis tik imituoja rankų plovimą – jas sudrėkina. Rankas būtina ne tik sušlapinti, bet nuosekliai plauti su muilu po tekančiu šiltu vandeniu 15–30 sekundžių. Išmuilinus rankas reikėtų nepamiršti kruopščiai ištrinti krumplius, pirštus, tarpupirščius, plaštakas, delnus, taip pat – panages.
 
„Rankų plovimui reikėtų pasirinkti žmogui individualiai tinkančią priemonę, tačiau rekomenduojama naudoti skystą muilą. Renkantis priemonę reikėtų atkreipti dėmesį į sudėtį, kad ją sudarančios medžiagos būtų kuo natūralesnės, turėtų kuo mažiau kvapiųjų ir alergizuojančių medžiagų. Muilas turėtų būti švelnus ir nesausinti odos“, – kalbėjo M.Straupytė.
 
Pasak jos, dezinfekciniai skysčiai ir servetėlės yra gera priemonė tuomet, kai nėra galimybės nusiplauti rankų su vandeniu ir muilu, pavyzdžiui, išlipus iš viešojo transporto, esant gamtoje ar pan. Tačiau, jei yra galimybė, rankas visada geriau nusiplauti.

Nusausinti rankas reikėtų popieriniu rankšluoščiu, namuose tiks ir medžiaginiai. Be to, užsukti čiaupą nusiplovus rankas reikėtų su vienkartiniu rankšluoščiu.

 
Verta žinoti
Net ir namuose reikia kruopščiai plauti rankenėles bei mygtukus, kuriais nuleidžiamas vanduo.
Rankų odos vagelėse, po nagais ir papuošalais prisirenka itin daug patogeninių mikroorganizmų.
 
Pinigai, durų (ypač tualeto) rankenos, lifto mygtukai, kompiuterio, bankomato klaviatūra ir kiti daiktai, kuriuos liečia daugelis žmonių, gali būti infekcijos židinys.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica