Pasaulinė AIDS diena: ŽIV – ne mirties nuosprendis

www.lsveikata.lt
2015-12-01
Kasmet gruodžio 1-ąją minima Pasaulinė AIDS diena. Pasak Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistų, ŽIV nebėra mirties nuosprendis. Laiku išsityrus ir pradėjus gydymą, žmogus gali gyventi ilgą ir prasmingą gyvenimą.
Pasaulinė AIDS diena: ŽIV – ne mirties nuosprendis
Iš viso Lietuvoje nustatyta 2519 ŽIV užsikrėtusiųjų asmenų, 80 procentų iš jų – vyrai. Daugiausia užsikrėtusiųjų yra Vilniaus, Klaipėdos, Kauno, Šiaulių ir Alytaus apskrityse.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per dešimt šių metų mėnesių Lietuvoje buvo nustatytas 141 naujas ŽIV infekcijos atvejis. Kauno apskrityje per šiuos metus jau užregistruoti 22 nauji ŽIV atvejai. Daugiausiai užsikrėtusiųjų ŽIV Lietuvoje užregistruota tarp švirkščiamųjų narkotikų vartotojų, mažiau per nesaugius lytinius santykius, dalis užsikrėtusiųjų nežino, kaip galėjo užsikrėsti. Daugiausiai ŽIV užsikrėtusiųjų nustatyta 25–34 metų amžiaus grupėje.
 
ŽIV – žmogaus imunodeficito virusas, naikinantis žmogaus imuniteto ląsteles, saugančias organizmą nuo bakterijų, virusų, grybelių, pirmuonių. Negydant ŽIV visiškai sunaikina žmogaus imuninę sistemą, išsivysto oportunistinės infekcijos (infekciją sukelia paprastai žmogui visai nepavojingos jo viduje nuolat gyvenančios bakterijos) ir žmogus miršta. Paskutinė ŽIV stadija vadinama AIDS. Dar visai neseniai užsikrėtimas ŽIV reiškė mirties nuosprendį. Dabar išrasti vaistai leidžia AIDS ligą priskirti prie lėtinių, tokių kaip širdies ir kraujagyslių ligos, vėžys ar diabetas.

 
Jei asmuo laiku išsitirs dėl ŽIV viruso ir iš karto pradės gydymą antiretrovirusiniais vaistais, griežtai laikysis gydytojo nurodymų, jis galės gyventi visavertį gyvenimą. Gydomas asmuo labai greitai nustoja į aplinką išskirti virusus su kūno skysčiais, taigi liga nustoja būti užkrečiama lytiniu keliu. Lietuvos Respublika garantuoja nemokamą gydymą visiems ŽIV užsikrėtusiems šalies gyventojams.
 
Medikai teigia, kad anksčiau daugelis naujai išaiškintų ŽIV užsikrėtusiųjų buvo narkotikų vartotojai., rašo www.lrt.lt. Pastaraisiais metais, pasak jų, tendencijos keičiasi, vis daugėja atvejų, kai asmenys užsikrečia per lytinius santykius.
Lyginant su praėjusiais metais, išaugo ŽIV infekuotų moterų skaičius – dabar jų užregistruota daugiau nei 500.
Lietuvoje ŽIV infekcija 2015 metais nustatyta 141 naujam asmeniui.
Iš viso Lietuvoje nustatyta 2519 ŽIV užsikrėtusiųjų asmenų, 80 procentų iš jų – vyrai.
Daugiausia užsikrėtusiųjų yra Vilniaus, Klaipėdos, Kauno, Šiaulių ir Alytaus apskrityse.

 
ŽIV infekcija plinta 3 būdais
per nesaugius lytinius santykius;
per kraują, naudojant užkrėstas adatas, instrumentus;
ŽIV infekuota motina gali virusą perduoti savo kūdikiui.

ŽIV neplinta oro lašiniu būdu
Neužsikrečiama kosint, čiaudint, bučiuojantis, per prakaitą ar ašaras. Neužsikrečiama buitiniu būdu ir socialinių kontaktų metu: naudojantis tualetu, vonia, sauna, baseinu, indais, suolais, sporto įrankiais, liečiant vienam kitą, žaidžiant, gyvenant šalia infekuoto asmens, valgant infekuoto asmens paruoštą maistą. Taip pat neįmanoma užsikrėsti per vabzdžių įkandimus – viruso neplatina uodai ir erkės. Vienintelis būdas sužinoti, ar žmogus infekuotas ŽIV, yra kraujo testas. Dėl tyrimo reikia kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigas.

Informaciją parengė:
Giedrė Macaitienė, tel. (8-37) 454 717, el. p. Giedre.Macaitiene@kaunovsb.lt
Monika Straupytė, tel. (8-37) 454 717, el. p. Monika.Straupyte@kaunovsb.lt
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    „Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Svei...
    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Lietuvoje pradėtas vykdyti tyrimas, kuris leis sužinoti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose. „Tokio t...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Patrauklios pakuotės – spąstai vaikams

    Daugelis patraukliai supakuotų užkandžių yra itin perdirbti ir turi daug nesveikų priedų, skatinančių persivalgymą bei priklausomybę. Tyrimai rodo, kad pakuotės dizainas – ryškios spalvos, animaciniai personažai – stipriai veikia vartotojų, ypač vaikų, elgseną.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Atidaryta išmaniųjų telefonų demencijos klinika

    Intensyvus naršymas internete keičia mūsų smegenis, tvirtina sveikatos ekspertai. Atminties sutrikimai, koncentracijos stoka, nuolatinis stresas – tokius simptomus vis dažniau patiria išmaniuosius telefonus intensyviai naudojantys žmonės. Japonijos gydytojai šią būklę pavadino „išmaniųjų telefo...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris