Nykiai smilksta nepilnamečių noras rūkyti

Violeta Bučiūtė
2016-04-04
Praėjusių metų pavasarį Seimas ypatingos skubos tvarka priėmė Tabako kontrolės įstatymo pataisą, kuria uždraudė asmenims iki 18 metų rūkyti ar kitaip vartoti ir turėti tabako gaminių. Po pataisos praėjus beveik metams, pasak Vilniaus S.Neries gimnazijos direktoriaus pavaduotojos ugdymui Violetos Urbanavičienės, situacija kiek pasikeitė. Mokiniai nebedrįsta trauktis cigarečių ar rūkyti viešose vietose.

Nykiai smilksta nepilnamečių noras rūkyti
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, per pastaruosius metus fiksuojamų teisės pažeidimų ir išrašomų baudų dėl rūkančių ir tabako gaminių turinčių nepilnamečių skaičius padidėjo. Priežastis – vykdoma griežtesnė policijos kontrolė.

Situacija gerėja
Prieš keletą metų Vilniaus Salomėjos Neries gimnazija buvo pagarsėjusi, nes gaudavo daugiausiai nusiskundimų dėl paauglių, rūkančių aplink mokyklos teritoriją.
Gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Violeta Urbanavičienė prisimena, kai moksleivius tekdavo vaikyti iš šalia gimnazijos esančios Vilniaus gatvės daugiabučio kiemo. Negana to, paaugliai, „žinodami“ savo teises, neretai pedagogams atšaudavo: „Jūs mums nieko nepadarysite“.
 

„Įpykę gyventojai rašydavo skundus, patys eidavo budėti, gaudėm vaikus kaip šuneliai. Po įstatymo pataisos situacija stabilizavosi. Beje, pasikeitė ir tėvų požiūris. Nebekonfliktuojame, kad šie žinodami, jog jų vaikai rūko, nemato nieko blogo.“
 
Griežtesnė policijos kontrolė
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, per pastaruosius metus fiksuojamų teisės pažeidimų ir išrašomų baudų dėl rūkančių ir tabako gaminių turinčių nepilnamečių skaičius padidėjo. Priežastis – vykdoma griežtesnė policijos kontrolė.
Pareigūnai vykdo reidus jaunimo pamėgtose susibūrimo vietose. Kadangi yra bendradarbiaujama su mokyklų administracijomis, pasirenkamas tinkamiausias laikas reidams.
 
V. Urbanavičienė pastebi, kad „kuo dažniau vyksta patikrinimai, tuo rečiau mokiniai ryžtasi rūkyti viešoje vietoje, todėl tokia priežiūra nėra iki galo veiksni.“
Vien baudų neužtenka. Todėl mokyklose vykdomos prevencines programos, integruotos pamokos arba klasės valandėlės. Jas vertina Vaiko gerovės komisija, specialistai. 

Komentaras

Lietuvos tėvų forumo pirmininkas Audrius Murauskas:

- Apie nepilnamečių žalingus įpročius Lietuvos Tėvų Forume esame diskutavę. Į šią problemą žiūrime kiek plačiau. Įvairūs draudimai ir baudų rašymai – tai kova su vėjo malūnais.
Pirmiausia reikia galvoti apie priežastis, kodėl žmonės apskritai svaiginasi ir jas šalinti, o ne galvoti, kad baudomis sugebėsime apriboti kvaišinimąsi.
 

Kalbant apie vaikų svaiginimąsi – reikia aiškintis, dėl ko jie patiria gyvenimo diskomfortą. Didžiąja dalimi prie to prisideda ugdymo sistema. Realiai ji yra sukurta išorinės motyvacijos principu, todėl nepilnamečiai išgyvena stresą ir nenori mokytis. Tačiau ne tik mokyklose, bet ir namuose vyksta kova dėl išlikimo. Vos grįžus iš mokyklos pirmas klausimas namuose – „kiek gavai?“ Tokiais atvejais vaikų jausena lieka užribyje.
 
Galvoju, kad norint išvengti opios problemos, svarbiausia keisti vaikų gyvenimo sąlygas. Jas gerinant vaikams nekils noras vartoti kvaišalus. Stiprios savivertės žmogus nesikvaišina, nes jam nereikia išsikovoti socialinio statuso.
Sakymas, jog rūkančiųjų mokinių mažėja yra iliuzija. Tai – nustumta į šoną uždelsto veikimo bomba. Dabar džiaugiamės, kad įsigalioję draudimai sumažino problemą, tačiau tai tik išorinis vertinimas.

 
Tarp kitko
Bauda už jaunesnių kaip 16 metų asmenų nusižengimą skiriama tėvams arba globėjams (rūpintojams). Už pakartotinius nusižengimus bauda siekia nuo 28 iki 86 eurų su tabako gaminių ar susijusių gaminių konfiskavimu.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
   Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

   Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

   Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

   Budinti vaistinė


   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

   Sveika šeima


   Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

   Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

   Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Arbata. Pirma dalis
   Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica