Nykiai smilksta nepilnamečių noras rūkyti

Violeta Bučiūtė
2016-04-04
Praėjusių metų pavasarį Seimas ypatingos skubos tvarka priėmė Tabako kontrolės įstatymo pataisą, kuria uždraudė asmenims iki 18 metų rūkyti ar kitaip vartoti ir turėti tabako gaminių. Po pataisos praėjus beveik metams, pasak Vilniaus S.Neries gimnazijos direktoriaus pavaduotojos ugdymui Violetos Urbanavičienės, situacija kiek pasikeitė. Mokiniai nebedrįsta trauktis cigarečių ar rūkyti viešose vietose.

Nykiai smilksta nepilnamečių noras rūkyti
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, per pastaruosius metus fiksuojamų teisės pažeidimų ir išrašomų baudų dėl rūkančių ir tabako gaminių turinčių nepilnamečių skaičius padidėjo. Priežastis – vykdoma griežtesnė policijos kontrolė.

Situacija gerėja
Prieš keletą metų Vilniaus Salomėjos Neries gimnazija buvo pagarsėjusi, nes gaudavo daugiausiai nusiskundimų dėl paauglių, rūkančių aplink mokyklos teritoriją.
Gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Violeta Urbanavičienė prisimena, kai moksleivius tekdavo vaikyti iš šalia gimnazijos esančios Vilniaus gatvės daugiabučio kiemo. Negana to, paaugliai, „žinodami“ savo teises, neretai pedagogams atšaudavo: „Jūs mums nieko nepadarysite“.
 

„Įpykę gyventojai rašydavo skundus, patys eidavo budėti, gaudėm vaikus kaip šuneliai. Po įstatymo pataisos situacija stabilizavosi. Beje, pasikeitė ir tėvų požiūris. Nebekonfliktuojame, kad šie žinodami, jog jų vaikai rūko, nemato nieko blogo.“
 
Griežtesnė policijos kontrolė
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, per pastaruosius metus fiksuojamų teisės pažeidimų ir išrašomų baudų dėl rūkančių ir tabako gaminių turinčių nepilnamečių skaičius padidėjo. Priežastis – vykdoma griežtesnė policijos kontrolė.
Pareigūnai vykdo reidus jaunimo pamėgtose susibūrimo vietose. Kadangi yra bendradarbiaujama su mokyklų administracijomis, pasirenkamas tinkamiausias laikas reidams.
 
V. Urbanavičienė pastebi, kad „kuo dažniau vyksta patikrinimai, tuo rečiau mokiniai ryžtasi rūkyti viešoje vietoje, todėl tokia priežiūra nėra iki galo veiksni.“
Vien baudų neužtenka. Todėl mokyklose vykdomos prevencines programos, integruotos pamokos arba klasės valandėlės. Jas vertina Vaiko gerovės komisija, specialistai. 

Komentaras

Lietuvos tėvų forumo pirmininkas Audrius Murauskas:

- Apie nepilnamečių žalingus įpročius Lietuvos Tėvų Forume esame diskutavę. Į šią problemą žiūrime kiek plačiau. Įvairūs draudimai ir baudų rašymai – tai kova su vėjo malūnais.
Pirmiausia reikia galvoti apie priežastis, kodėl žmonės apskritai svaiginasi ir jas šalinti, o ne galvoti, kad baudomis sugebėsime apriboti kvaišinimąsi.
 

Kalbant apie vaikų svaiginimąsi – reikia aiškintis, dėl ko jie patiria gyvenimo diskomfortą. Didžiąja dalimi prie to prisideda ugdymo sistema. Realiai ji yra sukurta išorinės motyvacijos principu, todėl nepilnamečiai išgyvena stresą ir nenori mokytis. Tačiau ne tik mokyklose, bet ir namuose vyksta kova dėl išlikimo. Vos grįžus iš mokyklos pirmas klausimas namuose – „kiek gavai?“ Tokiais atvejais vaikų jausena lieka užribyje.
 
Galvoju, kad norint išvengti opios problemos, svarbiausia keisti vaikų gyvenimo sąlygas. Jas gerinant vaikams nekils noras vartoti kvaišalus. Stiprios savivertės žmogus nesikvaišina, nes jam nereikia išsikovoti socialinio statuso.
Sakymas, jog rūkančiųjų mokinių mažėja yra iliuzija. Tai – nustumta į šoną uždelsto veikimo bomba. Dabar džiaugiamės, kad įsigalioję draudimai sumažino problemą, tačiau tai tik išorinis vertinimas.

 
Tarp kitko
Bauda už jaunesnių kaip 16 metų asmenų nusižengimą skiriama tėvams arba globėjams (rūpintojams). Už pakartotinius nusižengimus bauda siekia nuo 28 iki 86 eurų su tabako gaminių ar susijusių gaminių konfiskavimu.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

      Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

      Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris