Netiki, kad virtuvėje ar lovoje taisys dantis

Deimantė Gruodė
2018-02-08
„Jei ištinsta žandikaulis, tuomet jau važiuoji į priimamąjį ir mušiesi ranka į krūtinę prašydamas, kad tik kuo greičiau priimtų odontologas“, - šiurpina neįgalaus vaiko motina. Ligonių kasos pateikė netrumpą sąrašą, kurios gi įstaigos teikia odontologines paslaugas neįgaliesiems, kuomet šiems reikalingas gydymas su nejautra. Anot Lietuvos odontologų rūmų Tarybos pirmininko Alvydo Šeikaus, oficialiai užklausus jas visas, paaiškėjo kitokia realybė.
Netiki, kad virtuvėje ar lovoje taisys dantis
Lietuvoje yra per mažai gydymo įstaigų, teikiančių paslaugas proto negalią turintiems vaikams, kuriems dantų gydymą reikia atlikti taikant bendrąją nejautrą ar sedaciją

Tęsiame temą. „Eilės pas odontologus susidaro ir dėl tėvų požiūrio į narkozę“

Tėvų kryžiaus keliai

„Su neįgalių vaikų dantukais panašiai kaip su Vaiko raidos centru. Kai vaikui skaudėjo dantį, vizito pas gydytoją reikėjo laukti mėnesį, jei ne ilgiau. Mat neįgaliajam, jei šis nesileidžia apžiūrimas, reikalinga sedacija arba narkozė. Jei vaikui ėduonis, bet dar neskauda, eilės tęsiasi ir po kelis mėnesius. Neduok Dieve, susirgsi ir negalėsi atvykti - vėl būsi pastatytas į eilę tokiam pačiam laikotarpiui. Jei būna ištinęs žandikaulis, tuomet jau važiuoji į priimamąjį ir ten mušiesi ranka į krūtinę prašydamas, kad tik greičiau priimtų gydytojas“, - pasakoja asociacijos „Lietaus vaikai“ pirmininkė Lina Sasnauskienė.

Kai kurie tėveliai neiškenčia ir kreipiasi į privačias įstaigas. „Bet kai reikalinga sedacija ar bendroji nejautra, priima viena kita įstaiga. Žinoma, ir kainos jau būna kosminės, ne visoms šeimoms įkandamos“, - sako L.Sasnauskienė.

 
Savivalda tyli

Lietuvoje trijose pagrindinėse įstaigose - Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikoje, Kauno klinikose bei Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikoje - teikiama odontologo paslauga su bendrąja nejautra.
„Įstaigų pagal regionus turėtų būti dešimt. Žmonės pinigų kelionei neturi, ypač pensininkai, neįgalieji arba neįgaliųjų tėvai. Jie ir taip negauna reikiamų paslaugų, o ir važiuoti kur nors toli jiems sudėtinga.

„Jei Lietuvoje įsigytume penkis odontologijos įranga aprūpintus automobilius su mobilia komanda – būtų svajonė. Nekalbu apie skubiąją pagalbą, bent jau profilaktiškai galėtume tikrinti, kad paskui nereikėtų išrauti visų dantų“, - sako Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Viltis“ pirmininkė Dana Migaliova.


Svarbiausiai, kad visi užmiršo sveikatos priežiūros įstatymą, kur yra parašyta, jog ne vien privalomasis sveikatos draudimas turi apmokėti tokias paslaugas. Be jo, kitoje eilutėje įrašyta valstybės biudžetas ir savivalda. Tad turėtų prisidėti ir savivaldybės. Bet kai kalbama apie odontologiją, savivalda kukliai tyli“, - sako Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Viltis“ pirmininkė Dana Migaliova.
 
Ligonių kasų sąrašas

„Buvome susitikę ir su premjero patarėju sveikatos reikalams, kalbėjome, kad šalyje per mažai gydymo įstaigų, teikiančių paslaugas proto negalią turintiems vaikams, kuriems dantų gydymą reikia atlikti taikant bendrąją nejautrą ar sedaciją. Ligonių kasos pateikė sąrašą, kad tokių klinikų respublikoje yra bene penkiolika“, - sako Lietuvos odontologų rūmų Tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus.

Rūmai oficialiai užklausė jų visų, ar šios iš tikrųjų teikia odontologines paslaugas taikant bendrąją nejautrą. „Maždaug tik pusė teikia. Pastebėjome, kad tos, kurios mums oficialiai atsakė, jog neteikia, kažkokiu būdu gauna pinigus už tokias paslaugas. Visiškas chaosas“, - stebėjosi A.Šeikus.


„Iš viso paslaugas gali teikti trisdešimt keturios įstaigos. Bet kai kurios tiesiog neturi sutarties arba nesuteikė tokių paslaugų. Bet tos, kurios yra panaudojusios pinigus, vieną paslaugų tikrai teikia“, - tikino premjero patarėjas sveikatos klausimams Paulius Gradeckas.
 
Vilčių teikia mobilioms komandoms

„Jei Lietuvoje įsigytume penkis odontologijos įranga aprūpintus automobilius su mobilia komanda – būtų svajonė. Nekalbu apie skubiąją pagalbą, bent jau profilaktiškai galėtume tikrinti, kad paskui nereikėtų išrauti visų dantų. Šeši tūkstančiai suaugusių žmonių globos įstaigose gauna tik kosmetinę odontologinę pagalbą. Išrauna dantis, kai skauda, ir viskas. Tokia pati situacija ir su neįgaliais vaikais“, - atsidūsta D.Migaliova.

Vadinamosios mobiliosios komandos kelia klausimų Lietuvos odontologų rūmų tarybos pirmininkui A.Šeikui.
„Nežinau, ar bus sutvarkytas įstatymas. Nes dabar paslaugas gali teikti licenciją turintis gydytojas odontologas ir gydymo įstaigoje, kuri irgi privalo turėti licenciją. Sakykime, ministro įsakymas numatys, jog odontologas galės pasižiūrėti, patarti, kaip dantis prižiūrėti profilaktiškai, bet nelabai tikiu, kad virtuvėje ar lovoje taisys dantis. Gal bus nupirkti autobusai, kuriuose bus įrengti kabinetai ir galbūt ten bus brigada, galėsianti suteikti tam tikras paslaugas. Gal tas automobilis bus prilygintas gydymo įstaigai. 

Šis klausimas svarbus visai respublikai, deja, pilotinis projektas vyksta tik Vilniaus regione ir per Žalgirio kliniką“, - sako A.Šeikus.

 Komentaras

Ministro pirmininko patarėjas neįgaliųjų klausimais Juozas Bernatavičius:


- Kai buvo iškelta problema, paslaugas pradėta teikti. Pernai jau yra suteikta per septynis šimtus paslaugų. Jas teikia net aštuoniolika odontologijos įmonių. Problema yra ne tik vaikai, bet ir suaugę neįgalieji, kuriems būtina bendra nejautra. Kalbėjomės su ligonių kasomis. Jie žadėjo, kad įtrauks tas paslaugas ir suaugusiems neįgaliesiems. Neįgaliesiems reikia daugiau informacijos suteikti, kur jie gali dėl tokių paslaugų kreiptis. Kalbant apie odontologiją, dar viena problema dėl paslaugų neįgaliesiems – prevencinis dantų ir burnos higienos tikrinimas. Dažniausiai žmonės to nedaro, o paskui pasekmės būna itin liūdnos. Tada, be abejo, ir sąnaudos, ir lėšos, ir laiko resursai labai dideli.

 Tarp kitko

Kiek anksčiau VLK yra informavusi, kad odontologijos paslaugas, kai taikoma bendroji nejautra, vaikams teikia: Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos, Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos, Respublikinė Panevėžio ligoninė, Klaipėdos vaikų ligoninė, „SB dantų klinika“ Kaune. Tai gydymo įstaigos, turinčios sutartis su teritorine ligonių kasa dėl vaikų odontologo ir anesteziologo reanimatologo (kai atliekama bendrinė arba spinalinė nejautra) ambulatorinių paslaugų teikimo.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      E.Juozaitytė: spindulinė terapija – galingas ginklas

      E.Juozaitytė: spindulinė terapija – galingas ginklas

      „Spindulinė terapija yra galingas ginklas: jeigu vėžys diagnozuojamas anksti, aparatu galima išgydyti apie pusę pacie...
      Sveikatos patikrų karštligė – paskutinę minutę

      Sveikatos patikrų karštligė – paskutinę minutę

      Rugpjūčio pabaiga ir rugsėjis šeimos gydytojams – itin intensyvus laikotarpis. Į kabinetą plūsta ne tik įvairiomis ūminėmis...

      Budinti vaistinė


      Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

      Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

      Vaistų tiekimo sutrikimai – nemenkas rūpestis. Vaikų bronchų astmai gydyti mažų dozių inhaliatoriai didmeninės vaistų prekyb...
      Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

      Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

      Nors šalies vaistinių tinklas yra vienas tankiausių Europoje, o vaistininkų skaičius, tenkantis gyventojams, viršija...

      razinka


      Sveika šeima


      Žindymo kelionėje koją kiša nerimas

      Sveikatos ekspertai sutaria: žindymas yra geriausia investicija į kūdikio ir mamos sveikatą. Nors dėl fiziologinių priežasčių žindyti negali iki 2 proc. pasaulio moterų, kūdikio krūtimi nemaitinančių moterų dalis kur kas didesnė. Priežastys – informacijos trūkumas, mitai ir pogimdyviniai psichologiniai sunkumai.

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Ateitis be plaučių vėžio: testuojama nauja vakcina

      „Kartu su dabartiniu standartiniu gydymu – imunoterapija ir chemoterapija – galėsime suteikti papildomą imuninį impulsą“, – BBC programai „Today“ sakė tyrimo vadovas prof. Siow Ming Lee. Jungtinėje Karalystėje pradėta testuoti vakcina nuo plaučių vėžio gali atverti kelią naujiems gydymo būdam...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Miško maudynės su ponia Apolonija
      Henrikas Vaitiekūnas Miško maudynės su ponia Apolonija
      Dėl visko kalta kontroversija
      Henrikas Vaitiekūnas Dėl visko kalta kontroversija
      El Nino, La Nina ir kiti
      Henrikas Vaitiekūnas El Nino, La Nina ir kiti

      Naujas numeris