Netiki, kad virtuvėje ar lovoje taisys dantis

Deimantė Gruodė
2018-02-08
„Jei ištinsta žandikaulis, tuomet jau važiuoji į priimamąjį ir mušiesi ranka į krūtinę prašydamas, kad tik kuo greičiau priimtų odontologas“, - šiurpina neįgalaus vaiko motina. Ligonių kasos pateikė netrumpą sąrašą, kurios gi įstaigos teikia odontologines paslaugas neįgaliesiems, kuomet šiems reikalingas gydymas su nejautra. Anot Lietuvos odontologų rūmų Tarybos pirmininko Alvydo Šeikaus, oficialiai užklausus jas visas, paaiškėjo kitokia realybė.
Netiki, kad virtuvėje ar lovoje taisys dantis
Lietuvoje yra per mažai gydymo įstaigų, teikiančių paslaugas proto negalią turintiems vaikams, kuriems dantų gydymą reikia atlikti taikant bendrąją nejautrą ar sedaciją

Tęsiame temą. „Eilės pas odontologus susidaro ir dėl tėvų požiūrio į narkozę“

Tėvų kryžiaus keliai

„Su neįgalių vaikų dantukais panašiai kaip su Vaiko raidos centru. Kai vaikui skaudėjo dantį, vizito pas gydytoją reikėjo laukti mėnesį, jei ne ilgiau. Mat neįgaliajam, jei šis nesileidžia apžiūrimas, reikalinga sedacija arba narkozė. Jei vaikui ėduonis, bet dar neskauda, eilės tęsiasi ir po kelis mėnesius. Neduok Dieve, susirgsi ir negalėsi atvykti - vėl būsi pastatytas į eilę tokiam pačiam laikotarpiui. Jei būna ištinęs žandikaulis, tuomet jau važiuoji į priimamąjį ir ten mušiesi ranka į krūtinę prašydamas, kad tik greičiau priimtų gydytojas“, - pasakoja asociacijos „Lietaus vaikai“ pirmininkė Lina Sasnauskienė.

Kai kurie tėveliai neiškenčia ir kreipiasi į privačias įstaigas. „Bet kai reikalinga sedacija ar bendroji nejautra, priima viena kita įstaiga. Žinoma, ir kainos jau būna kosminės, ne visoms šeimoms įkandamos“, - sako L.Sasnauskienė.

 
Savivalda tyli

Lietuvoje trijose pagrindinėse įstaigose - Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikoje, Kauno klinikose bei Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikoje - teikiama odontologo paslauga su bendrąja nejautra.
„Įstaigų pagal regionus turėtų būti dešimt. Žmonės pinigų kelionei neturi, ypač pensininkai, neįgalieji arba neįgaliųjų tėvai. Jie ir taip negauna reikiamų paslaugų, o ir važiuoti kur nors toli jiems sudėtinga.

„Jei Lietuvoje įsigytume penkis odontologijos įranga aprūpintus automobilius su mobilia komanda – būtų svajonė. Nekalbu apie skubiąją pagalbą, bent jau profilaktiškai galėtume tikrinti, kad paskui nereikėtų išrauti visų dantų“, - sako Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Viltis“ pirmininkė Dana Migaliova.


Svarbiausiai, kad visi užmiršo sveikatos priežiūros įstatymą, kur yra parašyta, jog ne vien privalomasis sveikatos draudimas turi apmokėti tokias paslaugas. Be jo, kitoje eilutėje įrašyta valstybės biudžetas ir savivalda. Tad turėtų prisidėti ir savivaldybės. Bet kai kalbama apie odontologiją, savivalda kukliai tyli“, - sako Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Viltis“ pirmininkė Dana Migaliova.
 
Ligonių kasų sąrašas

„Buvome susitikę ir su premjero patarėju sveikatos reikalams, kalbėjome, kad šalyje per mažai gydymo įstaigų, teikiančių paslaugas proto negalią turintiems vaikams, kuriems dantų gydymą reikia atlikti taikant bendrąją nejautrą ar sedaciją. Ligonių kasos pateikė sąrašą, kad tokių klinikų respublikoje yra bene penkiolika“, - sako Lietuvos odontologų rūmų Tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus.

Rūmai oficialiai užklausė jų visų, ar šios iš tikrųjų teikia odontologines paslaugas taikant bendrąją nejautrą. „Maždaug tik pusė teikia. Pastebėjome, kad tos, kurios mums oficialiai atsakė, jog neteikia, kažkokiu būdu gauna pinigus už tokias paslaugas. Visiškas chaosas“, - stebėjosi A.Šeikus.


„Iš viso paslaugas gali teikti trisdešimt keturios įstaigos. Bet kai kurios tiesiog neturi sutarties arba nesuteikė tokių paslaugų. Bet tos, kurios yra panaudojusios pinigus, vieną paslaugų tikrai teikia“, - tikino premjero patarėjas sveikatos klausimams Paulius Gradeckas.
 
Vilčių teikia mobilioms komandoms

„Jei Lietuvoje įsigytume penkis odontologijos įranga aprūpintus automobilius su mobilia komanda – būtų svajonė. Nekalbu apie skubiąją pagalbą, bent jau profilaktiškai galėtume tikrinti, kad paskui nereikėtų išrauti visų dantų. Šeši tūkstančiai suaugusių žmonių globos įstaigose gauna tik kosmetinę odontologinę pagalbą. Išrauna dantis, kai skauda, ir viskas. Tokia pati situacija ir su neįgaliais vaikais“, - atsidūsta D.Migaliova.

Vadinamosios mobiliosios komandos kelia klausimų Lietuvos odontologų rūmų tarybos pirmininkui A.Šeikui.
„Nežinau, ar bus sutvarkytas įstatymas. Nes dabar paslaugas gali teikti licenciją turintis gydytojas odontologas ir gydymo įstaigoje, kuri irgi privalo turėti licenciją. Sakykime, ministro įsakymas numatys, jog odontologas galės pasižiūrėti, patarti, kaip dantis prižiūrėti profilaktiškai, bet nelabai tikiu, kad virtuvėje ar lovoje taisys dantis. Gal bus nupirkti autobusai, kuriuose bus įrengti kabinetai ir galbūt ten bus brigada, galėsianti suteikti tam tikras paslaugas. Gal tas automobilis bus prilygintas gydymo įstaigai. 

Šis klausimas svarbus visai respublikai, deja, pilotinis projektas vyksta tik Vilniaus regione ir per Žalgirio kliniką“, - sako A.Šeikus.

 Komentaras

Ministro pirmininko patarėjas neįgaliųjų klausimais Juozas Bernatavičius:


- Kai buvo iškelta problema, paslaugas pradėta teikti. Pernai jau yra suteikta per septynis šimtus paslaugų. Jas teikia net aštuoniolika odontologijos įmonių. Problema yra ne tik vaikai, bet ir suaugę neįgalieji, kuriems būtina bendra nejautra. Kalbėjomės su ligonių kasomis. Jie žadėjo, kad įtrauks tas paslaugas ir suaugusiems neįgaliesiems. Neįgaliesiems reikia daugiau informacijos suteikti, kur jie gali dėl tokių paslaugų kreiptis. Kalbant apie odontologiją, dar viena problema dėl paslaugų neįgaliesiems – prevencinis dantų ir burnos higienos tikrinimas. Dažniausiai žmonės to nedaro, o paskui pasekmės būna itin liūdnos. Tada, be abejo, ir sąnaudos, ir lėšos, ir laiko resursai labai dideli.

 Tarp kitko

Kiek anksčiau VLK yra informavusi, kad odontologijos paslaugas, kai taikoma bendroji nejautra, vaikams teikia: Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos, Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos, Respublikinė Panevėžio ligoninė, Klaipėdos vaikų ligoninė, „SB dantų klinika“ Kaune. Tai gydymo įstaigos, turinčios sutartis su teritorine ligonių kasa dėl vaikų odontologo ir anesteziologo reanimatologo (kai atliekama bendrinė arba spinalinė nejautra) ambulatorinių paslaugų teikimo.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Naujovė Lietuvoje – natūralus osteoartrito gydymas

   Naujovė Lietuvoje – natūralus osteoartrito gydymas

   Pirmą kartą Lietuvoje atlikta unikali ortobiologinė operacija. Jos metu paciento sveikos kelio sąnario kremzlės ląstelės buvo pana...
   V.Grakauskienė: skubiosios medicinos gydytojai – viena varomųjų jėgų

   V.Grakauskienė: skubiosios medicinos gydytojai – viena varomųjų jėgų

   Vilma Grakauskienė – viena pirmųjų Lietuvos skubiosios medicinos rezidentų, tam tikra prasme mūsų skubiosios medicinos pioni...

   Budinti vaistinė


   Ar žinote, kaip rūšiuoti vaistus ir maisto papildus?

   Ar žinote, kaip rūšiuoti vaistus ir maisto papildus?

   Rūšiuoti buitines atliekas daugumai jau įprasta, tačiau vis dar ne kiekvienas žino, jog lygiai taip pat galima rūšiu...
   Asociacija sumokėjo baudą, vaistinės pateikė bankų garantijas

   Asociacija sumokėjo baudą, vaistinės pateikė bankų garantijas

   Vienintelė Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) laiku – iki pirmadienio – sumokėjo Konkurencijos tarybos praėjusį gruod...

   razinka


   Sveika šeima


   „Tavo tėvas tikras bambeklis“

   Vaikų turintys tėvai tokius ir panašius pasisakymus naudoja dažnai net nesusimąstydami, ką juos girdėdami išgyvena vaikai. Jei vaikai panašius komentarus girdi dažnai ir dar iš abiejų tėvų, tai gali stipriai paveikti jų emocinę savijautą ir psichologinį funkcionavimą ilgalaikėje perspektyvoje, nes tai yra ...

   Sveikatos horoskopas


   Lakpkričio 23-29 d.

   Avi­nas
   Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Sukūrė vaikus iš dviejų... tėčių

   Kovo 6-8 dienomis Londone, Franciso Cricko institute vykusioje III tarptautinėje konferencijoje žmogaus genomo redagavimo klausimais buvo paskelbta, kad ateityje vyrų poros galimai galės susilaukti vaikų.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kas žandus laužo?
   Henrikas Vaitiekūnas Kas žandus laužo?
   Avys ir avigalviai
   Henrikas Vaitiekūnas Avys ir avigalviai
   Varvanti nosis ir kiti pavasario šaukliai
   Henrikas Vaitiekūnas Varvanti nosis ir kiti pavasario šaukliai

   Naujas numeris