Nematyta Baltarusijos pusė – visai greta Vilniaus

Nerijus Bliujus
2017-05-11
„Lietuvos sveikata“ redakcija turėjo išskirtinę galimybę pasižvalgyti po vieną sveikiausių Baltarusijos regionų bei susipažinti su jo gamta, kultūra ir puoselėjamomis tradicijomis. 
Nematyta Baltarusijos pusė – visai greta Vilniaus
Vaistažolių sodas pavadinimu „Aptekarskij sad“ Naručio regione įvardijamas kaip viena įdomiausių vietų. Nacionaliniame parke ir rytinėje ežero pusėje įsikūręs sodas skirtas susipažinti su įvairiausiais vaistiniais augalais, kurie toje pačioje vietoje ir auga.

Sanatorijų kraštas
Vos už 120 kilometrų nuo Vilniaus įsikūręs sveikatingumo regionas sukelia dviprasmiškus jausmus – tai išskirtinai graži vieta, tik sustojusi laike. Šioje kurortinėje vietovėje aplink Naručio ežerą yra įsikūrusios daugiau nei dešimt skirtingų sanatorijų. Praktiškai visos jos turi vieną bendrą bruožą – skaičiuoja ne pirmus gyvavimo metus. Ir nors įspūdinga išvaizda sanatorijos nepasižymi, jose atliekamos pagrindinės procedūros: inhaliacijos, aromaterapija, elektroprocedūros, magnetoterapija, elektropurvas, dietoterapija, psichoterapija, virškinimo trakto procedūros, klimoterapija, haloterapija, mineralinio vandens terapija.

Seniausios šalia Naručio ežero įsikūrusios sanatorijos „Naroč“ vadovas Nikolajus Strelečas vieną svarbiausių įstaigos privalumų įvardija būtent supančią aplinką.

„Lankytojus labiausiai džiugina pro langą matomas vaizdas, kadangi esame įsikūrę tiesiai ant Naručio ežero kranto. Sanatorija pastatyta dar sovietų laikais, kai nebuvo draudimo pastatus statyti visiškai šalia telkinio“, - teigia N.Strelečas.
Visose sanatorijose yra mineralinio vandens gręžiniai, kuris ypač vertinamas Baltarusijoje. Žmonės įsitikinę, kad jis gali padėti kenčiantiems nuo virškinimo trakto, inkstų, šlapimo takų ar medžiagų apykaitų sutrikimų.

Kurortiniame regione aplink Naručio ežerą yra įsikūrusios daugiau nei dešimt skirtingų sanatorijų. Praktiškai visos jos turi vieną bendrą bruožą – skaičiuoja ne pirmus gyvavimo metus.
 
Netradiciškas vaistažolių sodas
Vaistažolių sodas pavadinimu „Aptekarskij sad“ Naručio regione įvardijamas kaip viena įdomiausių vietų. Nacionaliniame parke ir rytinėje ežero pusėje įsikūręs sodas skirtas susipažinti su įvairiausiais vaistiniais augalais, kurie toje pačioje vietoje ir auga. Norėdami daugiau sužinoti apie vaistažoles žmonės gal pirkti gido paslaugą. Įspūdingų vaizdų čia nematyti, tačiau tvyro kartais taip reikalinga ramybė. Visgi sode gide dirbanti Natalija Smetanina neleis suabejoti šios vietos unikalumu. Ji kone visą dieną galėtų pasakoti apie vieną ar kitą augalėlį bei jo naudą sveikatai.
„Tai yra pats didžiausias sodas Baltarusijoje, kuriame auginami įvairūs sveikatai naudingi augalai. Šioje vietoje auga 24 skirtingų rūšių gydomieji augalai“, - pasakoja N.Smetanina.

Sanatorijų lankytojai vienu didžiausiu jų privalumu įvardija būtent supančią aplinką.
 
Etnokultūros centras

Šalia ežero, tiesiai ant kranto esantis Nanosų kaimas, atrodo, gimsta iš naujo. Vietinio verslininko dėka vietovėje įsikūrė etnokultūros centras, kuris yra sudarytas iš keliolikos pagal senas tradicijas pastatytų rąstinių namelių. Vienuose jų įsikūrę maži muziejai, kuriuose laikomi įvairūs su Baltarusijos istorija susiję daiktai bei rakandai. Vienas įdomiausių etnokultūros centro objektų - net 500 skirtingų „samovarų“ kolekcija. Čia besilankantys turistai turi progą apsigyventi viename iš namų bei pajusti, kaip anksčiau gyvendavo žmonės, kadangi jame praktiškai nėra elektros; vietoje viryklės sumontuota krosnis; miegama ant senovinių lovų bei valgoma tik etnocentre užaugintą maistą.

Nanosų kaime įrengtame muziejuje – įspūdinga net 500 skirtingų „samovarų“ kolekcija
 
„Lietuviškas“ nacionalinis parkas
Maždaug už dvidešimt kilometrų nuo Naručio ežero yra įkurtas Baltarusijos valstybės saugomas Naročanskio nacionalinis parkas. Tai vieta labai primenanti įprasto lietuviško miško pažintinį taką, kuriame galima sutikti mėlynomis žibutėmis nuaugusius krantus ar tiesiog ant akmens besišildantį ir poilsiaujantį žaltį. Tarp kitko žalčių bei gyvačių tame krašte yra tikrai nemažai. Šiek tiek įprastai matytą gamtos peizažą pagyvina žmonių pagamintos ir po visą parką išdėliotos medžio skulptūros, kurios siejamos su tam tikromis baltarusiškomis pasakomis bei sakmėmis.

Pats parkas atrodo itin prižiūrėtas, jame nerasi nė vienos šiukšlės. Tai gali reikšti du dalykus: arba jis yra itin gerai saugomas arba jame tiesiog retai kada kas lankosi. Beje, įėjimas į tokį parką kainuoja – kaina siekia apie 1 eurą.

 
Komentaras
Baltarusijos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Aleksandr Korol:

- Mes organizuojame tokias keliones, kad žmonės susipažintų su mūsų šalimi. Kadangi tikrai ne visi žino, jog Baltarusijoje yra tokių vietovių. Džiaugiuosi, kad delegacija turėjo galimybę apžiūrėti Nanosų kaimelį. Tai yra nauja bei labai įdomi vietovė. Taip pat nedaugelis Lietuvoje žino apie tame regione įsikūrusį sanatorijų kompleksą. Todėl manau yra svarbu, kad tiek į mūsų tiek į jūsų šalį važiuotų turistai. Juk ir Lietuvoje ir Baltarusijoje yra tikrai daug gražių vietų.
Norėtume, kad ir Lietuvos turizmo asociacija taip pat organizuotų tokias išvykas. Kadangi mes per metus darome maždaug po dvi tokias pažintines keliones su žurnalistais bei turistais, o Lietuvos valstybė tuo nelabai užsiiminėja. Visgi būtų puiku, kad jie tokias keliones taipogi planuotų ir baltarusiai turėtų daugiau galimybių pamatyti, kas gražaus yra Lietuvoje.  


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė Margarita Slabadienė Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja psichiatrijos rezidentūros...
  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveika šeima


  Jei po žiemos priaugote svorio

  Po žiemos ne vienam pavasariniai rūbai tampa kiek ankštoki, tad artėjant šiltajam sezonui tenka sukti galvą, kaip atsikratyti priaugtų kilogramų. Gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit pataria nepulti laikytis drastiškų dietų, o stengtis valgyti kuo daugiau vaisių bei daržovių.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kolumbijos tremtinių tikrovė: dešimtmečiai be namų

  Per maždaug penkerius metus Kolumbijos pabėgėlių, prašančių prieglobsčio Ispanijoje, skaičius išaugo beveik 40 kartų. 2016 metais jų buvo užfiksuota mažiau nei 700, o pernai skaičius išaugo iki 28 tūkstančio. Ana (38 m.) ir jos šeima – vieni iš daugelio Kolumbijos gyventojų, kurių gyvenimus sugriovė pilietinis karas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica