Neatlygintinos kraujo donorystės turas žygiuoja per Lietuvą

Evelina Machova
2017-06-26
Nacionalinis kraujo centras, aštuntąjį kartą surengęs neatlygintinos kraujo donorystės turą per Lietuvą, kurio startą tradiciškai paskelbė šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė, turi svajonę – minint valstybės šimtmečio sukaktį prie „Dovanos Lietuvai“ prisidėti šimtaprocentine neatlygintina kraujo donoryste. Bet norint, kad svajonė išsipildytų,  reikia kiekvieno mūsų pagalbos.
Neatlygintinos kraujo donorystės turas žygiuoja per Lietuvą
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga (nuotr. viduryje) pasirašė ant specialiai turui pagamintų Nacionalinio kraujo centro marškinėlių. Kaip teigia centro vadovė Joana Bikulčienė, kolekcijoje jau turi ir Prezidentės Dalios Grybauskaitės pasirašytus marškinėlius, kurie ateityje bus padovanoti kraujo donorams. Nuotr. dešinėje – Nacionalinio kraujo centro Donorystės skyriaus vedėjas Paulius Norkus.

Nelauk! Dalinkis dabar
Akcijos, kurios šiųmetinis šūkis „Nelauk! Dalinkis krauju. Dalinkis dabar. Dalinkis dažnai“, tikslas – iki 2020 m. pasiekti šimtaprocentinę neatlygintiną kraujo donorystę. Tiesa, kaip pastebi Nacionalinio kraujo centro specialistai, šį tikslą planuojama pasiekti jau šiemet ir,  pagal šiandienos tendencijas, jis „ranka pasiekiamas“.
Nors praėjusiais metais Lietuvos gyventojai davė kraują daugiau kaip 100 tūkst. kartų, tai atliko tik 2,1 proc. visų šalies gyventojų. Prezidentė kviečia kuo daugiau piliečių prisijungti prie šios iniciatyvos, tapti neatlygintinais kraujo donorais ir dar aktyviau prisidėti gelbstint kitų žmonių gyvybes.
Turo metu bus aplankyti 32 šalies miestai ir miesteliai nuo Vilniaus iki Palangos.
 
„Labai džiugina, kad kasmet prie turo prisijungia vis daugiau miestų. Turas kasmet startuoja tą pačią dieną, kai  minima kraujo grupių atradėjo Karlo Landsteinerio gimtadienis. Galima šią dieną vadinti visų neatlygintinų kraujo donorų vardadieniu. Jei kiekvienas, kuris dovanoja kraujo, paragins prisijungti draugus, artimuosius, kolegas, tuomet visų gyvenimas taptų gerokai saugesnis.
Kaip sakoma, ne viskas yra perkama už pinigus – yra dalykų, kuriuos, būdami sąmoningi ir pilietiški, turime dovanoti. Kraujo niekaip nepagaminsi, iš balos nepasisemsi ar nuo medžio nenusiraškysi. Todėl turime padėti vieni kitiems”, – sako Nacionalinio kraujo centro vadovė Joana Bikulčienė.
 
Gražiausias pavyzdys
„Kraujo donorystė yra vienas gražiausių pavyzdžių, parodantis,  kaip mes mokame dalintis. Turbūt nėra šventesnio dalyko, kaip paaukoti dalį savęs vardan kito žmogaus gyvybės. Juo labiau, kad ta auka nieko iš mūsų neatima ir,  nieko neprarasdami, padovanojame labai daug. Kiek žinau, jau dabar beveik visa kraujo donorystė Lietuvoje yra neatlygintina, bet tai nereiškia,  kad galime sustoti“, – sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Pasak Vilniaus mero pavaduotojo Gintauto Palucko, šiemet taip pat tapusio neatlygintinu kraujo donoru,  nepaisant kasmet į gerąją pusę sparčiai besikeičiančios situacijos neatlygintinos kraujo donorystės srityje, nereikia sustoti ir kasdien agituoti piliečius, ypač jaunimą,  tapti neatlygintinais kraujo donorais.
 

Turiu prisipažinti, kai daviau kraujo, man net nuotaika pagerėjo. Savijauta tikrai nepablogėjo – priešingai,  jaučiausi labai darbingas“, – sako Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas.

 
„Kaip ten bebūtų, vis dar esama įvairiausių nepagrįstų mitų. Vadinasi, kasdien viešu kalbėjimu, patys būdami donorai, turime griauti tuos mitus. Kodėl aš tapau kraujo donoru? Taip jau susiklostė – pažymint kovo 8-ąją partijos kolegės primygtinai ragino padovanoti kraujo.
Aš, kaip ir visi vyrai, – kol kas nors „neprispaudžia“, tiksliau, kol moterys „neprispaudžia“, vis nerandam laiko. Trumpiau sakant, pažadėjau ir neturėjau kur dėtis. Pradžioje buvo šiokių tokių baimių, bet vos tik atsisėdau į kėdę, jos išgaravo“, - dalinasi pirmaisiais donorystės įspūdžiais G.Paluckas,  ragindamas visus jungtis prie neatlygintinos kraujo donorystės
 

 
Svarbu
Tam, kad būtų užtikrintas kraujo poreikis, būtina, kad į kraujo centrus kasdien ateitų ir kraujo duotų iki 300 donorų. Vien Vilniuje, kad ligoninės nejaustų kraujo stygiaus, reikia, kad kasdien kraujo duotų ne mažiau nei 200 žmonių.


Gelbėja gyvybes dovanodami kraujo
 Padėkos raštus ir nusipelniusių donorų pažymėjimus ministras bei Nacionalinio kraujo centro direktorė įteikė žmonėms, kurie neatlygintinai kraujo davė 20 ir daugiau kartų. Ne vienas apdovanotasis teigė, kad pirmą kartą kraujo duoti paskatino kraujo poreikis artimiesiems, tačiau netrukus šis veiksmas tapo tradicija. Šiuo metu Lietuvoje yra trys asmenys, dovanoję kraujo per 100 kartų. Jiems įteikti ir valstybės apdovanojimai.

 
Irena Tobaniova, nusipelniusio kraujo donoro Aleksandro Tobaniavo mama ir Liucija Stefanovič Aleksandro draugė:
„Aš ir pati labai norėčiau dovanoti kraujo, bet negaliu. Esu, kaip sakoma,  „širdininkė“, todėl man negalima. Bet sūnus dovanoja ir už mane. Labai gerai jaučiuosi, kad sūnus gelbėja kitų žmonių gyvybes. Mes visi turime vieni kitiems padėti. Matyt, jis matė, kaip ir aš visada stengiuosi padėti žmonėms“, – sako I.Tobaniova.
Aleksandras pasakoja, kad pirmus kartus kraujo davė dar būdamas studentu – tiesa, mokamai.
„Žinote, jaunas vaikis, pinigų reikia. Vėliau, po kelerių metų  pamačiau televizijos reklamą, jog trūksta kraujo. Pagalvojau, o kodėl gi ne – juk pinigų man dabar taip jau nebereikia kaip studentavimo laikais. O padėti žmonėms visada norisi. Tai va,  tuomet ir apsisprendžiau kraują dovanoti tik neatlygintinai.
Dabar jau trisdešimt septynis kartus“, – sako Aleksandras.


 

Nusipelnęs donoras Arūnas Dubinskas:
„Gavau net du apdovanojimus – donoro žymūno ir nusipelniusio. Kraują dovanoju jau daugiau nei dešimtmetį, o pirmą kartą duodamas kraujo norėjau tiesiog save išbandyti. Juk kai kalba pasisuka apie kraujo davimą, daugelį apima pačios įvairiausios baimės. Ir aš buvau ne išimtis. Buvo baisu, kad labai skaudės, kad nualpsiu, o vyrui tai, pripažinkim, nelabai malonu.
 
Pabandžius paaiškėjo, kad visa procedūra ne ką skausmingesnė nei kraujo paėmimas iš piršto. Savijauta tikrai niekuo nesuprastėjo – koks atėjau į kraujo punktą, toks ir išėjau. Man svarbiausia, kad dovanotas kraujas pasiektų tuos žmones, kuriems jis labiausiai reikalingas. Tuomet ta dovana labai prasminga. Dar labai džiugina, kad vasarą kraujo rinkimo punktai išsikelia į lauką. Man net smagiau  būtent  tokiomis sąlygomis dovanoti kraujo. Kodėl? Net nežinau, kai pamatau kraujo centro palapinę mieste, visada kažkodėl atrodo, kad vyksta šventė. Kita vertus, kai viskas vyksta taip viešai, mano nuomone, atsiranda vis daugiau naujų donorų. O tu pats dalindamasis,  rodai pavyzdį kitiems, tarsi, sakydamas: „na matai, viskas čia saugu ir visai neskausminga“.


 
Donoras žymūnas Erikas Borusevičius:
„Pirmą kartą kraujo dovanojau visai neplanuotai ir netikėtai. Darbovietėje buvo organizuojama akcija, tad nuėjau pasižiūrėti, bet pasiryžau ir taip „užkibau“. Kraujo dovanojau jau daugiau nei dvidešimt penkis kartus, džiugu, kad kolegos darbe palaiko ir patys mielai dalyvauja. Šeimoje neatlygintinos kraujo donorytės idėjos taip pat palaikomos. Tiesa, sesuo neatlygintina kraujo donore tapo po sūnaus, kuriam buvo diagnozuotas kraujo vėžys, ligos. Kiek-vienas, manau, randa savų paskatų, kodėl reikia tapti neatlygintinais kraujo donorais. O tiems, kurie dar nesiryžo, ypač jaunimui, kurie linkę išbandyti įvairias naujoves, siūlau tiesiog ateiti ir pabandyti. Pamatysit, po pirmo karto visos baimės išgaruos.


 

Donorė žymūnė Giedrė Vaitekūnaitė:
- Kraujo dovanojau dvidešimt šešis kartus, o donore tapau prieš dešimtmetį. Tiesa, kai nusprendžiau pirmą kartą dovanoti kraujo draugai manęs nepalaikė ir net nesuprato, kam aš tai darau. O aš tiesiog per televizorių pamačiau socialinę reklamą, kad vaikų reanimacijai reikia kraujo. Draugai mane nuvežė ir laukė už durų, nes buvau vienintelė, kuri dovanojo kraujo. Po pirmo karto iš kabineto išėjau šiek tiek virpančiomis kojomis, bet ant dūšios buvo taip gera. Tas toks saldus jausmas mane it užkabino, po ko stengiuosi reguliariai dovanoti kraujo. Gerai, kad kraujo centras atidarė savo punktus miesto centre. Labai patogu, galiu eidama po darbo užbėgti į CUP‘ą. Dar kartais ir kolegas ar draugus paraginu prisijungti.

 
Apie pirmuosius rezultatus
Praėjusiais metais turas pritraukė daugiau kaip 2000 žmonių, kurie tapo kraujo donorais. Šiemet tikimasi sulaukti per 2500 donorų. Kaip pastebi Nacionalinio kraujo centro specialistai, pastaruoju metu miestelių gyventojai neretai net varžosi tarpusavyje, kuris sutrauks daugiau donorų. Praėjusiais metais itin pasižymėjo Rokiškio, Jonavos ir Visagino gyventojai.
 
„Viskas vyko pagal planą. Be šimto donorų net ir neplanavome grįžti. Iš visų Joniškyje dovanojusių kraujo pusę buvo pirmakarčių. Tai labai džiugina, nes akivaizdu, kad nuolatinė informacija, plintanti per socialinius tinklus, veikia, o dovanoti kraujo tampa net ir madinga. Pastebiu, kad pirmą kartą atėję dovanoti kraujo net šiek tiek nusivilia, jei dėl vienokių ar kitokių priežasčių tą kartą to padaryti negali. Bet po kelių mėnesių grįžta“, – sako NKC donorų organizatorius Donatas Šniūtė.
 
„Kraujo jau dovanojau šešiasdešimt šešis kartus. Raginu ir kolegas,  ir kaimynus nelikti abejingais. Darbe kolegas ir paskatinu – nemažai tarp jų tapo kraujo donorais. Maža to, mano darbovietė – Sinerta LDC – šiemet nusprendė paremti Neatlygintinos kraujo donorystės turą per Lietuvą ir dovanoja 1000 vnt.
nuolaidos kuponų gerą darbą atlikusiems donorams! Rudaminoje,  iš kur esu ir pats, bendruomenė labai aktyvi ir prie kraujo donorystės turo taip pat prisideda savo indėliu“, – sako Rychard Šylobrit.
 
„Šilalė – tikras patriotų miestas! Šiemet pirmas kartas, kai neatlygintinos kraujo donorystės turas užsuko į Šilalę ir, turiu prisipažinti, buvome maloniai nustebinti –
kad ateis daugiau nei  šimtas žmonių dovanoti kraujo, tikrai nesitikėjome. Prie kraujo donorystės skatinimo labai prisidėjo savivaldybė, pats Šilalės meras. Savanoriai buvo tiesiog fantastiški. Matant, kaip aktyviai patys šilališkiai skatina vieni kitus dovanoti kraujo, man širdis džiaugėsi. Apskritai visas Pamario kraštas tikri šaunuoliai!”, – sako NKC donorų organizatorė Rūta Ramanauskienė.
 
„Visaginas šiemet dar aktyvesnis. Tai vyksta todėl,  kad čia, vietoje,  turime neatlygintinų kraujo donorų, kurie patys labai aktyviai ragina visus dovanoti kraujo. Jau ne pirmus metus turo pradžią paskelbia šalies prezidentė. Šiemet ne vienas, nusprendęs dovanoti kraujo, sakė, kad būtent šalies vadovės pavyzdys prisijungti prie akcijos paskatino ir juos. Be to, labai keičiasi ir žmonių sąmoningumas. Tarkim, jei anksčiau žmogus kraujo davė tik mokamai, tai dabar tie patys žmonės kraują dovanoja“, – sako NKC donorų organizatorė Jūratė Končiuvienė.
 
„Alytuje šiemet atėjo daugiau norinčių dovanoti kraujo. Labiausiai džiugina, kad šį kartą atėjo daug pirmą kartą norinčių dovanoti kraujo. Žvelgiant į pastarųjų metų tendencijas, situacija kasmet gerėja. Tiesa, gaila, kad dėl vienokių ar kitokių priežasčių ne visi atėję dovanoti kraujo galėjo tai padaryti. Bet, kaip sakau, į Alytų atvažiuojame dažnai, progų tikrai dar bus. Tai, kad kaskart ateina vis daugiau žmonių dovanoti kraujo rodo, kad dirbame gera linkme. Juo labiau kad kaskart ateina vis daugiau tų, kurie kraujo dovanoja pirmą kartą“, – sako NKC donorų organizatorė Rimantė Vanagienė.
Neatlygintinos kraujo donorystės turo per Lietuvą pirmieji rezultatai
 

 
Turo kalendorius
 • 2017-06-26 Naujoji Akmenė (12.00-17.00 val., L.Petravičiaus aikštė)
 • 2017-06-27 Jonava (12.00-19.00 val., Sąjūdžio aikštė)
 • 2017-06-27 Šiauliai (11.00-18.00 val., Bulvaras, ties Kaštonų alėja)
 • 2017-06-27 Rokiškis (12.00-18.00 val., aikštė šalia savivaldybės)
 • 2017-06-28 Telšiai (12.00-18.00 val., Turgaus aikštė, Turgaus a. 7)
 • 2017-06-28 Kupiškis (12.00-18.00 val., šalia Kupiškio rajono savivaldybės Kultūros centro, Gedimino g. 40)
 • 2017-06-28 Kelmė (11.00-18.00 val., Laisvės gynėjų aikštė)
 • 2017-06-29 Pasvalys (12.00-18.00 val., Vytauto Didžiojo aikštė šalia Kultūros centro
 • 2017-06-29 Marijampolė (12.00-19.00 val., Basanavičiaus aikštė)
 • 2017-06-30 Klaipėda (12.00-18.00 val., Atgimimo aikštė H.Manto gatvėje šalia Klaipėdos muzikinio teatro)
 • 2017-07-04 Varėna (12.00-19.00 val., savivaldybės aikštė)
 • 2017-07-06 Panevėžys (12.00-18.00 val.,Laisvės aikštė)
 • 2017-07-07 Prienai (12.00-19.00 val., aikštė šalia savivaldybės)
 • 2017-07-08 Naisiai (12.00-18.00 val., Vaisių vasaros festivalyje)
 • 2017-07-12 Palanga (12.00-18.00 val., Centrinė miesto aikšte, Vytauto g., 96 A)
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica