Mėgavimasis soliariumu pavojingas kaip rūkymas

www.lsveikata.lt
2017-11-13
Kai už lango spaudžia šaltukas, ar lyja be paliovos, pripažinkime ne vienas pasvajojame apie galimybę nors kelioms dienoms atsidurti šiltuose kraštuose ir pasimėgauti šiluma. Tiesa, nesant galimybei ištrūkti ten, kur šilčiau, daugelis „pasišildyti“ bėga į soliariumą. Tačiau specialistai perspėja, jog mėgavimasis ultravioletinių spindulių lempomis toks pat pavojingas kaip rūkymas.
Mėgavimasis soliariumu pavojingas kaip rūkymas
Specialistų teigimu ultravioletiniai spinduliai naudojami tam tikroms odos ligoms, kaip, pavyzdžiui, žvynelinės, atopinio dermatito, odos limfomoms ar lėtinėms egzemoms gydyti, tačiau tai daroma labai dozuotai su mediko priežiūra ir specialia medicinos įranga

Faktai:

• Pasaulyje kasmet nustatoma apie 132000 piktybinės melanomos atvejų ir daugiau nei 2 mln. atvejų kitų vėžinių odos susirgimų.
• Kas trečias diagnozuojamas vėžio atvejis yra odos vėžys.
• Apie 66 000 žmonių kasmet miršta nuo melanomos.

• Lietuvos vėžio registro duomenimis mūsų šalyje kasmet nustatoma apie 1800 naujų odos vėžio atvejų ir 200 naujų susirgimų melanoma.
• Lietuvoje moterys melanoma serga du kartus dažniau nei vyrai, o sergamumas per pastaruosius du dešimtmečius išaugo bemaž tris kartus.
• Tarptautinės vėžinių susirgimų tyrimų agentūros atliktas tyrimas parodė, kad rizika susirgti odos vėžiu padidėja 75 procentais, jeigu soliariumu naudojasi žmonės, jaunesni nei 30 metų.

Svarbiausia saikas

Pasaulio sveikatos organizacija atlikus gausybę tyrimų, susijusių su soliariumų poveikiu sveikatai, skelbia, jog ultravioletinių spindulių lempos tokios pat pavojingos kaip ir rūkymas. Maža to, išnagrinėję pastarųjų metų tyrimų rezultatus, įvertino vėžio grėsmės faktorius ir priskyrė ultravioletinių spindulių šaltinius prie didžiausios vėžio pavojaus kategorijos kartu su alkoholiu, cigaretėmis ir asbestu.
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūrai laboratorijos Sveikatos rizikos veiksnių vertinimo skyriaus vedėjo Mariaus Urbono teigimu ultravioletiniai spinduliai naudojami tam tikroms odos ligoms, kaip, pavyzdžiui, žvynelinės, atopinio dermatito, odos limfomoms ar lėtinėms egzemoms gydyti, tačiau tai daroma labai dozuotai su mediko priežiūra ir specialia medicinos įranga. Šis gydymo būdas, kombinuotaisiais ultravioletiniais spinduliais, vadinamas puvaterapija.

Svarbu žinoti, kad kūną veikianti saulės šviesa paskatina vitamino D gamybą, kurio taip susidaro net 90 proc., tik 10 proc. jo gaunama iš maisto. Vitamino D stygius didina riziką susirgti įvairių rūšių vėžiu, cukriniu diabetu, širdies ir kraujagyslių, inkstų, kepenų, autoimuninėmis ir kitomis ligomis. Gydytojai rekomenduoja pasitelkti į pagalbą UV spindulius gydantis tam tikras odos ligas, depresiją, tačiau svarbu viską daryti saikingai.

Nepageidaujamos reakcijos


Pasaulio sveikatos organizacija, Europos odos vėžio prevencijos bendrija, Tarptautinė apsaugos nuo nejonizuojančios spinduliuotės komisija nerekomenduoja:
- soliariumu naudotis grožio tikslams;
- jaunesniems nei 18 m. asmenims;
- deginantis soliariume naudoti įdegį skatinančių kosmetikos gaminių;

- reklamuojant soliariumų paslaugas tvirtinti apie jų teigiamą poveikį sveikatai.

Kategoriškai draudžiama į soliariumus eiti nėščiosioms, taip pat tiems, kurių oda labai šviesi ir turintiems didesnį nei 1 cm apgamą arba daug mažų apgamėlių. Nerekomenduojama degintis sergantiems, vartojantiems antibiotikus, hormoninius preparatus, psichotropines ir šlapimą varančias medžiagas, iš karto po pirties, baseino arba saunos. Ultravioletiniai spinduliai gali paskatinti nepageidaujamas organizmo reakcijas, pradedant odos bėrimais, paraudimais, baigiant didesniais sveikatos sutrikimais.

Svarbu žinoti:

Nesaikingo deginimosi tiek saulėje, tiek soliariume neigiamos pasekmės yra: odos nudegimai, priešlaikinis odos senėjimas, akių pažeidimai, imuninės sistemos susilpnėjimas, odos ir akių melanoma. Rizika susirgti odos vėžiu priklauso nuo apšvietos dozės, odos tipo, asmens amžiaus, fizinių savybių (šviesūs plaukai, daug apgamų, strazdanos) ir nuo paveldimo polinkio sirgti odos vėžiu.

Lietuvos higienos norma HN 71:2009 „Soliariumai. Sveikatos saugos reikalavimai“ reglamentuoja leistiną veiksmingosios energinės apšvietos lygį nedaugiau kaip 0,3 W/m2. Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos, kurios specialistai akredituotais metodais atlieka soliariumų ultravioletinės spinduliuotės matavimus, Sveikatos rizikos veiksnių vertinimo skyriaus vedėjas Marius Urbonas rekomenduoja renkantis soliariumų paslaugas teikiančius grožio salonus, pasidomėti ar juose naudojama įranga yra techniškai tvarkinga, ar salonas turi leidimą – higienos pasą soliariumų paslaugų veiklai, kuris turi būti pateikiamas lankytojams gerai matomoje vietoje. Taip pat paprašyti suteikti informaciją apie soliariumo įrangos gamintojo rekomenduojamą deginimosi trukmę, režimą, soliariumo įrangos naudojimo instrukcijas.

Svetur:

Soliariumų lankytojų amžius ribojamas Ispanijos, Portugalijos, Belgijos, Suomijos, Prancūzijos soliariumų paslaugas reglamentuojančiuose teisės aktuose. Draudimas teikti informaciją apie teigiamą soliariumo poveikį sveikatai numatytas Ispanijos teisės aktuose. 0,3 W/m2 veiksmingosios energinės apšvietos lygis įteisintas Kipro, Suomijos, Ispanijos teisės aktuose.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica