Maisto papilduose suranda net psichotropinių medžiagų

Deimantė Gruodė
2016-10-10
„Dažnai įprastiniai maisto produktai, pavyzdžiui, batonėliai, saldainiai, guminukai ar žolelių arbata yra vadinami maisto papildais, nors jie neturėtų būti priskiriami tokiai kategorijai. Tai – paprasti maisto produktai, į kuriuos papildomai pridedama vitaminų ar mineralinių medžiagų“, - sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus vyriausioji specialistė-valstybinė maisto produktų inspektorė Renata Steponavičiūtė. O ar galima maisto papildais vadinti sportininkų vartojamus produktus?
Maisto papilduose suranda net psichotropinių medžiagų
Lietuvoje vidutiniškai kas penktas maisto papildas ženklinamas teiginiu apie stebuklingas gydomąsias savybes.

Faktas
Įsivežamų maisto papildų skaičius palyginti su praėjusiais metais sumažėjo, tačiau išlieka pakankamai didelis. 2016 m. I pusmetį pranešta (notifikuota) apie 1207 maisto papildus, per tą patį laikotarpį 2015 m. – 3974.


Priskiria gydomąsias savybes

Maisto papildų platintojas, kuris nusprendžia Lietuvos Respublikos rinkai tiekti maisto papildus, visų pirma privalo apie tai pranešti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT). Tuomet tarnybos specialistai vertina maisto papildus: ar etiketėje nurodomi teisingi duomenys, ar nėra įtraukta draudžiamų vitaminų ir mineralinių medžiagų formų, draudžiamų maisto priedų, neautorizuoto naujo maisto komponentų, narkotinių ir psichotropinių medžiagų, taip pat vertinami vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekiai, teiginiai apie maistingumą ir sveikatingumą bei kita privaloma, savanoriškai teikiama ženklinimo informacija apie maisto papildus.
 

Maisto papildų notifikavimo procedūros metu vertinama jų sauga, kokybė, sudėtis ir ženklinimas.
Kaip teigia VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė-valstybinė maisto produktų inspektorė Renata Steponavičiūtė, daugiausiai problemų kyla su etiketės ženklinimu, kadangi maisto papildus bandoma išskirti iš kitų tos pačios ar panašios sudėties maisto papildų, pažymėti jų naudingas savybes, kurios dažnai būna nepagrįstos. Notifikavimo procedūros metu beveik 25 proc. paraiškų grąžinamos tikslinti būtent dėl netinkamų teiginių apie sveikatingumą.
 
„Itin dažnai reklamuojant maisto papildus jiems priskiriamos nepagrįstos gydomosios ar profilaktinės savybės arba pateikiami teiginiai, kurių ryšys su sveikata nėra moksliškai pagrįstas. Taip pat nurodoma nekonkreti, bendro pobūdžio nauda, kurią maisto papildas teikia sveikatai (imuninei sistemai, akims, kaulams, raumenų veiklai), nors konkretus Europos Sąjungoje patvirtintas teiginys apie sveikatingumą nėra pateikiamas. Pavyzdžiui, kad vitaminas C padeda palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą“, - sako R.Steponavičiūtė.
 
Maisto papildų notifikavimo procedūros metu VMVT nustato atvejus, kuomet įprastus maisto produktus (tokius kaip ledinukai, aliejus, batonėliai, žolelių arbata, sultys ir kita) arba vaistinius preparatus, kurie neatitinka maisto papildo sąvokos, bandoma notifikuoti kaip maisto papildus. Tokiu būdu VMVT vykdydama notifikavimą prisideda prie rinkos reguliavimo procesų, kad Lietuvos Respublikos rinkai būtų tiekiami tik maisto papildams keliamus reikalavimus atitinkantys produktai, o teikiama informacija neklaidintų vartotojų dėl jų paskirties. Maisto papildas yra maisto produktas, kuris skirtas papildyti įprastą maisto racioną ir kuris yra koncentruotas maistinių ar kitų medžiagų, turinčių mitybinį arba fiziologinį poveikį, šaltinis.
 
Painioja su sportininkų maistu
Dar viena problema, kad maisto papildai yra painiojami su sportininkų vartojamu maistu. Šiais metais Europos Komisija ataskaitoje dėl sportininkams skirtų maisto produktų, pateikė išvadą, kad visiems maisto produktams, kurie skirti sportuojantiesiems, bus taikomi vienodi teisiniai reikalavimai, kaip ir kitiems maisto produktams. Šie produktai gali būti tiekiami rinkai kaip įprasti maisto produktai, kuriems taikomi bendrieji maisto saugą ir ženklinimą reglamentuojantys teisės aktai.
 
„Nuo šių metų liepos 20 dienos Europos Sąjungoje įsigaliojo nuostata, kad šie produktai neturėtų būti vadinami nei specialios paskirties maisto produktais, nei maisto papildais, o tiesiog sportininkų maistu. Tai yra tokie produktai, kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra baltymai, ir jie yra skirti raumenų masei didinti.
 
Paprastai jie yra tiekiami į rinką miltelių pavidalu ir didelėmis talpomis – po kilogramą, du ir daugiau. Milteliai yra maišomi su kitais produktais (pienu, sultimis, vandeniu) ir pagaminamas vadinamasis baltymų kokteilis, kurį sportininkai vartoja su kitu baltyminiu maistu arba vietoj baltyminio maisto produktų“, - pasakoja R.Steponavičiūtė.
 
Į sportininkams skirtų produktų sudėtį dažnai įeina Lietuvai nebūdingi augalai ar kitos medžiagos, kurių poveikis žmogui ne visada žinomas. Taip pat nustatomi Europos Sąjungoje neleidžiami maisto priedai ar vitaminų, mineralinių medžiagų draudžiamos formos.
„Kadangi tokių produktų kilmė dažnai būna ne Europos Sąjungos šalys, o Jungtinės Amerikos Valstijos, jų gamybai naudojamos įvairios Europos regionui nebūdingos medžiagos, kurios Europos Sąjungoje draudžiamos.

 
Yra buvę atvejų, kuomet laboratoriškai arba iš pateiktų duomenų yra surandamos psichotropinės arba narkotinės medžiagos. Tokios informacijos sulaukiame ir iš kitų Europos Sąjungos šalių narių, kurios tirdamos maisto papildą aptinka neleistinų medžiagų. Nustačius draudžiamas arba neleistinas medžiagas ir pripažinus produktą nesaugiu, pranešama kitoms šalims narėms, produktas pašalinamas iš rinkos, o jį pateikusiam asmenims taikomos teisės aktuose nustatytos sankcijos“, - pasakoja R.Steponavičiūtė.
 
Vertina griežčiau
VMVT iš vartotojų sulaukia nemažai skundų. Pavyzdžiui, etiketėje nėra pateikiama tiksli informacija, kaip produktą vartoti, koks yra medžiagų kiekis. „Tiek Lietuvoje, tiek Europos Sąjungoje privaloma pateikti informaciją, kaip vartoti maisto papildus arba kokioms būklėms esant jų nevartoti.
Labai griežtai reikalaujama, kad etiketėje privalo būti sužymėti visi alergenai, bet iš tikrųjų ne visada tai yra padaroma“, - sako R.Steponavičiūtė.
 

Maisto papildo etiketės privalo būti pateikiamos lietuvių kalba, tačiau platintojai dažnai informaciją išverčia neteisingai, ją pateikia neaiškiai arba notifikavimui pateikiamoje ženklinimo informacijoje nurodoma ne visa informacija, pateikta rinkoje esančioje etiketėje.
 
„Todėl inspektoriai, vykdydami valstybinę maisto papildų kontrolę, turi būti labai atidūs vertindami rinkai tiekiamų maisto papildų ženklinimą, kadangi pateikiant maisto papildą į rinką yra gudraujama papildant maisto papildo etiketę įvairia neprivaloma informacija, kuri notifikavimo procedūros metu nepateikiama ir neretai klaidina vartotoją“, - pasakoja R.Steponavičiūtė.
 
Įsigaliojus naujai notifikavimo tvarkos aprašo redakcijai, griežčiau yra vertinami iš trečiųjų pasaulio šalių atvežami maisto papildai. „Kaip minėjau, tose šalyse gali būti leidžiamos medžiagos, o Europos Sąjungoje - draudžiamos. Tad jiems keliami griežtesni reikalavimai. Procedūra yra šiek tiek kitokia, nei iš Europos Sąjungos teikiamiems maisto papildams. Rezultatas – į rinką patenkančių papildų kiekis mažesnis negu anksčiau ir pateikti rinkai šiuos maisto papildus galima tik tuomet, kai produktai nuodugniai išnagrinėjami, t.y. įvertinama jų sauga, sudėtis, ženklinimas bei užbaigiama notifikavimo procedūra“, - sako R.Steponavičiūtė.
Prekyba maisto papildu galima, kai šis įtraukiamas į Maisto papildų sąrašą, kuris pateikiamas VMVT internetiniame puslapyje.

 
Komentaras
Stipriausiu pasaulio žmogumi tituluojamas Lietuvos sportininkas galiūnas Žydrūnas Savickas:

- Skaudu ir gaila, kad jaunimas dėl ekonominės situacijos dažniausiai perka pačius pigiausius, nekokybiškiausius papildus. Šiuo atveju jie ne tik negauna norimo efekto, bet gali pakenkti sveikatai. Tiesiog žmonės turėtų šviestis arba pirkti produktus iš patikimų kompanijų, kurios ne vienerius metus dirba Lietuvoje ir kurias reprezentuoja sportininkai, kurie patys yra išbandę tuos produktus.
 
Be to, reikėtų suprasti, kad pusė vadinamųjų maisto papildų yra tiesiog maisto produktai.
Švietimo sistema turėtų žmones šviesti ne tik Pitagoro teorema. Sveikos gyvensenos pamokoje turėtų būti mokama apie sveiką maistą, sveiką gyvenseną ir, be abejonės, apie maisto papildus, kurie yra svarbūs sveikatai.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica