Lietuvos darbuotojų kasdienybė: kava piktnaudžiauja kas antras

www.lsveikata.lt
2017-05-18
Lietuvoje darbuotojai energijos stygių darbe dažniausiai maskuoja piktnaudžiaudami kava bei nereguliariais užkandžiais. Bendrovės RAIT atliktos apklausos duomenimis, 45 proc. darbuotojų išgeria daugiau kavos nei rekomenduoja specialistai, penktadalis darbuotojų nepietauja arba pietauja nereguliariai, o trečdalis itin dažnai lepinasi užkandžiais.
Lietuvos darbuotojų kasdienybė: kava piktnaudžiauja kas antras
Tyrimas parodė, kad daugiau kaip du puodelius kavos darbe išgeriantys prisipažįsta 45 proc. darbuotojų. Toks kavos kiekis, vadovaujantis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, yra per didelis, mat optimali, organizmui nekenkianti kavos norma, – iki dviejų puodelių per dieną.

Draudimo bendrovės BTA užsakymu atlikta apklausa atskleidė, kad šie sveikatai žalingi įpročiai – didžiosios dalies biurų darbuotojų kasdienybė, kuri atsispindi ir sveikatos draudimu besinaudojančių darbuotojų išlaidų suvestinėse. Virškinimo sutrikimams gydyti bei skrandžio veiklai gerinti skirti preparatai patenka į dažniausių sveikatos draudimo išlaidų penketuką kartu su odontologo, oftalmologo, dermatologo paslaugomis ir vaistais nuo skausmo.
 
„Tyrimas parodė, kad daugiau kaip du puodelius kavos darbe išgeriantys prisipažįsta 45 proc. darbuotojų. Toks kavos kiekis, vadovaujantis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, yra per didelis, mat optimali, organizmui nekenkianti kavos norma, – iki dviejų puodelių per dieną“,  – sako BTA Žmogiškųjų išteklių valdymo skyriaus vadovė Jevgenija Krikščiūnė.

Jos teigimu, tokia situacija susidaro dėl to, kad kava darbe dažniausiai geriama pernelyg inertiškai, dažniausiai tiesiog iš įpročio, o ne dėl energijos stygiaus.
 
„Dažnai galvojama, kad kava suteikia energijos, išblaško mieguistumą. Gal taip ir veikia pirmas rytinės kavos puodelis, tačiau jei kalbame apie kavos gėrimą darbe, tai veikiau yra įprotis ir ritualas, kurį žmonės kartoja nesusimąstydami. Yra pavyzdžių, kai niekada anksčiau kavos negėrę kolegos, ją pradeda gerti būtent darbe. Arba į susitikimą atėję žmonės paklausti, ar norės kavos, net nesusimąstydami atsako, kad taip, nors vos prieš pusvalandį ir tiesų jos atsigėrė. Taip kavos darbe ir suvartojama daugiau nei reikia“, – teigia J.Krikščiūnė.
 
Per dideli kofeino kiekiai neigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą, sukelia nerimą, depresiją, kenkia kraujospūdžiui. Todėl ypač atsargiems su kofeinu reikia būti vaikams, paaugliams, besilaukiančioms moterims, taip pat turintiems sveikatos problemų su širdimi, padidėjusiu kraujo spaudimu.
Dar vienas sveikatai žalingas Lietuvos darbuotojų įprotis – nereguliari mityba bei dažnas užkandžiavimas darbe. Apklausos duomenimis,  pietus nereguliariai valgo arba jų iš viso nevalgo kas penktas (20,2 proc.), o dažnai užkandžiauja – kas trečias (33,9 proc.) darbuotojas.
 
Pasak BTA specialistės, tokie skaičiai tik patvirtina, kad dirbantiems biure kavos ar užkandžių pertraukėlės – tai ne būdas gauti energijos, bet veikiau galimybė atsitraukti nuo darbo, pabendrauti su kolegomis. 

„Dažnai darbuotojai kavos nueina atsigerti ne dėl to, kad jaučiasi mieguisti, bet veikiau dėl socializacijos, galimybės pabendrauti su kolegomis, atitraukti akis nuo kompiuterio, pakeisti veiklos pobūdį. Panašiai nutinka ir su užkandžiais. Toks poreikis puikiai suprantamas, bet tam visgi rekomenduojama rinktis kitas veiklas nei užkandžiavimas ar kavos gėrimas. Labai džiaugiamės ant darbuotojų stalų vis dažniau matydami ne tik garuojančios kavos puodelius, bet ir gertuves su vandeniu“, – sako J.Krikščiūnė.
 
Pasak jos, darbdaviams, besirūpinantiems darbuotojų sveikata bei gerove, reikia turėti omenyje, kad darbuotojams biure reikia ne vien gero kavos aparato ar bandelių kiekvieną penktadienio popietę. Nemažiau svarbu, kad būtų galimybių pakeisti aplinką bei veiklos pobūdį, po pietų trumpai pasivaikščioti ir pakvėpuoti grynu oru.  
RAIT reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą atliko kovą, joje dalyvavo 1018 žmonių.
 
Draudimo bendrovė BTA yra viena iš didžiausių ne gyvybės draudimo bendrovių Lietuvoje, Baltijos šalių draudimo rinkos lyderės „Vienna Insurance Group AG“ narė. 2016 m. BTA užregistravo beveik 50 tūkst. žalų, klientams atlygino nuostolių už 36,4 mln. eurų. Turėdama didelę draudimo veiklos patirtį, bendrovė savo klientams siūlo vieną plačiausių draudimo produktų pasirinkimą rinkoje. Pernai BTA savo draudimo partneriu pasirinko daugiau nei 500 tūkst. privačių bei verslo klientų, su kuriais pasirašyta apie 1 mln. draudimo sutarčių už 67,7 mln. eurų.


Verta žinoti
Vaistininkai sako, kad saikingai vartojama kava nėra sveikatai pavojingas produktas ir pataria, kaip atpažinti, jog išgėrėte per didelį kiekį kavos. „Eurovaistinės“ vaistininkė Vygrė Čiužaitė sako, kad pirmiausia nuo per didelio kiekio kavos gali pradėti skaudėti galvą. „Jei padauginote kavos, pirmasis ir dažniausiai pasireiškiantis simptomas – galvos skausmas. Jis dažniausiai atsiranda dėl kofeino savybės kelti spaudimą, o vienas iš padidėjusio kraujospūdžio simptomų yra galvos skausmas.

Taip pat dažnas požymis tachikardija, kuomet per dažnai plaka širdis, gali pasitaikyti ir permušimų ar aritmijų. Išgėrus per daug kavos vakare galite jausti nuovargį, be to gali nepavykti lengvai užmigti. Kaip ir visi dalykai vartojami su saiku, kava nėra sveikatai pavojingas produktas, bet geriant jos per daug, galime sulaukti sveikatai pavojingų būklių. Kava be jau minėtų simptomų, pasižymi skrandžio rūgštingumą didinančiu poveikiu, todėl jos nereikėtų gerti nevalgius, ar vartoti daug saldumynų „prie kavos“.

Kofeinas veikia ir kaip diuretikas, todėl gali sutrikdyti elektrolitų pusiausvyrą. Verta prisiminti, kad kofeinas yra vandenyje tirpi medžiaga ir pati savaime veikia kaip diuretikas, todėl siekiant sumažinti simptomus, geriausia būtų tiesiog atsigerti daugiau vandens ir organizmas kofeino perteklių pašalins savaime“, - komentuoja „Eurovaistinės“ darbuotoja.

 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

   Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

   Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

   Budinti vaistinė


   Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

   Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

   Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

   Sveika šeima


   Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

   Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

   Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica