Lietuviai greitai bijos nusipirkti alkoholio

Deimantė Zailskaitė
2016-07-07
Jau dabar juokaujama, kad lietuviai, kurie, remiantis statistiniais duomenimis, pirmauja pagal suvartojamą alkoholio kiekį Europos Sąjungoje, greitai bijos įkelti koją į alkoholinių gėrimų skyrių. Nuo rugsėjo 2 dienos alkoholis parduotuvėse bus parduodamas tik pateikus asmens dokumentą. Kaip skelbiama, išimtys nebus daromos netgi žilagalviams seneliams. Labiausiai neramina pasirodžiusi informacija, jog kasininkės privalės suvesti alkoholio mėgėjų duomenis, kurie neaišku, kur gali būti panaudojami.
Lietuviai greitai bijos nusipirkti alkoholio
Nuo rugsėjo 2-osios perkant alkoholinius gėrimus parduotuvėse teks parodyti asmens amžių nurodantį dokumentą.

Senjorams išimčių netaikys

Lietuvos prekybos įmonių asociacija (LPĮA) ir Sveikatos apsaugos ministerija pasirašė geros valios memorandumą. Juo remiantis nuo rudens alkoholis parduotuvėse bus parduodamas tik pateikus asmens amžių nurodantį dokumentą.
Sveikatos apsaugos ministras Juras Požela yra pareiškęs, jog šis memorandumas taps dar vienu mechanizmu, kuris padės pažaboti alkoholio vartojimo tradiciją, ypač tarp jaunų žmonių. 
 
„Toks paprastas ir nesudėtingas veiksmas – dokumento pateikimas, - bent akimirkai leis kiekvienam individualiai pagalvoti, ar jam apskritai reikia pirkti alkoholį, net jeigu jis ir bus pamiršęs dokumentą“, - sako LPĮA vykdantysis direktorius Laurynas Vilimas, pridurdamas, jog prekybininkai patirs be galo daug techninių keblumų: reikės pritaikyti sistemas ir kaštai tikrai padidės. Bet visa tai esą nublanksta prieš vienijantį tikslą keičiant neatsakingo ir nesaikingo alkoholio vartojimo kultūrą.
Ar tiesa, jog kasininkės privalės suvesti pirkėjų duomenis į sistemą?

 
„Tikrai netiesa. Mes nuo pat pradžių sakėme: duomenų joks prekybos centras nekaups. Šią priemonę galima įgyvendinti labai formaliai paskelbiant, kad prašysime pateikti asmens dokumentą. Tačiau žengiame dar vieną žingsnį: prekybos įmonės pradėjo svarstyti, kad tai (reikalauti amžių įrodančio dokumento – red.) būtų daroma ir pačių darbuotojų sąmoningumo bei atsakomybės ugdymo labui.
 
Visuomenėje irgi buvo susiformavusi nuomonė, kad bus reikalaujama tik paso, bet asmens amžių įrodantys dokumentai yra įvairūs. Tiek pasas, tiek tapatybės kortelė, tiek vairuotojo pažymėjimas, senjoro, studento pažymėjimas ir panašiai. To dokumento pagrindu kasininkai, kaip mes kalbėjome, kad nebūtų atmestinai pasižiūrima, turėtų suvesti gimimo datos metus.
 
Tai yra, kad kasos galėtų būti užprogramuotos taip, jog pardavimo operaciją leistų atlikti tik tuomet, kai bus įvesti gimimo metai. Jeigu jis nepateiks dokumento – alkoholis jam nebus parduodamas, nepriklausomai nuo pirkėjo amžiaus. Ši tvarka bus efektyvi ir žmonių savimonė keisis tuomet, kai galios visiems be išlygų“, - sako jis.
 
Ragina jungtis restoranus ir kavines
Prekybininkai ir ministerija ragina atsakomybę prisiimti ir jungtis prie iniciatyvos kavines, restoranus, barus, kitas maitinimo ir prekybos įstaigas, kuriose parduodamas alkoholis.
 
„Alkoholio vartojimas nėra tik prekybininko atsakomybės klausimas. Jeigu prisijungtų viešos maitinimo įstaigos, sakykime, ne kiekvieną kartą perkant alkoholį restoranuose prašyti dokumento, bent jau naktiniuose klubuose ar baruose, kur lankosi daug jaunimo, privalėtų prie įėjimo tikrinti amžių ir tai darytų ne atmestinai“, - sako L.Vilimas.
 
Susidarys eilės

„Kaip jūs įsivaizduojate, kad padavėjas tikrins kliento dokumentus? Aš suprantu, kad tai gali būti daroma nebent naktiniuose klubuose.
Jeigu žmonės, būdami septyniasdešimties aštuoniasdešimties metų, pirkdami alkoholį turės parodyti pažymėjimą, sudarys eiles. Be to, rajonuose asocialūs asmenys, kaip prisipažįsta, išvis dešimt metų neturi paso, bet jie nesibaimina, nes alkoholio jiems nupirks kiti asmenys.

 
Kitas dalykas, nežinau, kokia yra baudų sistema ir ko bus imtasi, jeigu susitarimas nebus vykdomas. Greičiausiai nieko arba dešimties eurų bauda“, - sako Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.
Bet ar lietuviai nuo to mažiau gers, stipriai abejoja.
 
Nebent šalyje būtų priimamas „sausas“ įstatymas. „Kaip rodo Suomijos pavyzdys, ten nelabai suveikė „sausas“ įstatymas. Neseniai buvau Taline, kuriems visą laiką pavydėdavome suomių srauto turizmo srityje. Atvirai pasakius, kai aš pamačiau girtų suomių srautus, girdyklas ir parduotuves, skirtas jiems išlipus iš laivo tiesiai keliauti ir užsipirkti alkoholio pakrantėje, aš tokio vaizdo nelinkėčiau savo vaikams“, - sako E.Šiškauskienė.
 
Prekybininkų pagudravimai

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas šiame sprendime įžvelgia prekybininkų pagudravimų.
„Galima įtarti, kad prekybiniai centrai tai daro, jog pakeistų, kaip aš suprantu, nemažos dalies Seimo narių nuomonę, idant nebūtų priimtas griežtas įstatymas dėl specializuotų parduotuvių, alkoholio pardavimų laiko trumpinimo ir panašių dalykų.
 
Be abejo, jeigu tai būtų įgyvendinta ir, kaip jie teigia, alkoholio pardavimas sumažėtų dešimt dvylika procentų, rezultatas būtų didelis. Bet tada klausimas – negi dabar dešimt procentų alkoholio pardavinėjama nepilnamečiams, jeigu vien nuo to, kad pradės tikrinti dokumentus, tiek sumažės alkoholio pardavimų, kaip jie teigia“.
A.Matulas sveikintų tokią iniciatyvą, jeigu dokumentai būtų tikrinami tik esant įtarimams, kad pirkėjas gali būti nepilnametis.
Duomenų registracija politikui visiškai nepriimtina.
„Jeigu ateina akivaizdžiai ne aštuoniolikos metų žmogus ir jam neparduoda alkoholio todėl, kad jis nepateikia dokumento, manau, kad tai jau yra įstatymo pažeidimas. Šiuo atveju dar reikia peržiūrėti visus teisės aktus.
Manau, kad yra pagudraujama prieš artėjančius balsavimus, nes yra ir mūsų frakcijos pateikti įstatymo projektai, kurie, matyt, dar labiau sumažintų alkoholio prekybą ir prieinamumą.
Jiems prekybininkai jau ruošiasi. Neseniai viename mieste buvo atidaryta nauja parduotuvė ir, kiek žinau, ten jau yra paruoštos patalpos, jeigu bus priimtas įstatymas ir alkoholį bus galima pardavinėti atskirose patalpose su atskiru įėjimu. Tad kai kurie prekybininkai apie tai jau mąsto ir tam ruošiasi“, - sako A.Matulas.

 
Komentaras
Seimo pirmininko pavaduotojas Algirdas Sysas:

- Nemanau, kad kasininkai neatskirs žilagalvio nuo geltonplaukio. (Juokiasi.) Na, o jeigu visų pirkėjų prašys pateikti dokumentus, labai gerai – nešiosime korteles prie atlapo prisiūtas, kur aiškiai matyti gimimo metai. Kai įsigalios tokia tvarka, žiūrėsime, kaip tai veiks konkrečiai. Bet nemanau, jog kiekvienu atveju yra būtina rodyti dokumentą. Žinoma, jeigu nori išgerti alkoholio, visada turėsi asmens kortelę su savimi.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
   Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

   Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

   Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

   Budinti vaistinė


   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

   Sveika šeima


   Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

   Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

   Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Arbata. Pirma dalis
   Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica