Legioneliozės įbauginti žmonės nežino, ką daryti

Nerijus Bliujus
2017-03-16
Sostinės K.Ladygos gatvės 3 name, kuriame visai neseniai buvo užfiksuotas dar vienas mirtinas legioneliozės atvejis, gyvenanti Dalia stebisi, kodėl apie galimą ligos proveržį niekas nepranešė. Moteris sako esanti visiškai pasimetusi ir nežino, ar jau galima naudotis vandeniu, ar dar ne.
Legioneliozės įbauginti žmonės nežino, ką daryti
Į Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Mikrobiologinių tyrimų skyrių kreipiasi žmonės su vandens mėginiais – jiems pasakoma, vanduo užkrėstas ar ne, galima net ištirti, kiek bakterijų esama. Šių metų vasario mėnesį kreipimųsi skaičius išaugęs.

Faktas
Siekiant užkirsti kelią legioneliozei, ekstremalios situacijos sostinėje operacijų centras įpareigojo Vilniaus daugiabučiuose atlikti „termošokus“. Tokį sprendimą priėmė vakar, trečiadienį, posėdžiavęs operacijų centras ekstremaliai situacijai Vilniuje suvaldyti.
Nuo ketvirtadienio 12 valandos komisija savaitei įpareigojo „Vilniaus energija“, „Balterma“ ir „Vilniaus valda“ pakelti tiekiamo karšto vandens temperatūrą iki 80 laipsnių. Toks vanduo turės būti tiekiamas visiems Vilniaus pastatams, įskaitant sveikatos ir ugdymo įstaigas, iki kovo 23 dienos.


Jaučia nerimą ir įtampą
„Tikrai jaučiu nerimą ir įtampą. Praustis taip pat yra baisu. Tik užsiverdu vandens arbatai. Niekas nepateikia jokios informacijos, kaip reikėtų elgtis su tuo vandeniu. Tik per televiziją išgirdau, kad jau yra saugu. O viename internetiniame portale perskaičiau, kad geriau dabar nenaudoti karšto vandens. Tiesiog nesuprasi. Reikės nueiti į pirmą aukštą ir pažiūrėti, ar pakabino dar kokią nors informaciją. Nes kol kas kabėjo tik įspėjimai, kad bus atliekami termošokai. Jeigu nerasiu jokios informacijos, skambinsiu namo administracijai ir klausiu, ar galima bent jau nusiprausti“, – kalba Dalia.
 

Moteris taip pat žiniasklaidoje perskaitė, jog pavojų kelia ne tik pats vanduo, bet ir garai. Todėl ji savo namuose šiuo metu net negali nusiprausti.
„Aš apskritai užsukus karštą vandenį. Dar kai pasakė, kad leis tą karštą vandenį, o tie garai gi kyla. Ir juk nuo garų galima užsikrėsti. Ir niekur nėra parašyta, ar reikia užsidengti burną. Juk kai leidi vonioje vandenį, joje prisikaupia daug garų. Ir aš nežinau, ar tai pavojinga, ar nepavojinga“, – baiminasi moteris
 
Tame pačiame name įsikūrusios odontologijos klinikos vadovė Lina taip pat nesupranta, kodėl apie galimą pavojų niekas neįspėjo. Nuo didesnių bėdų ją ir jos pacientus išgelbėjo tik tai, kad moteris, pati esanti medikė, ėmėsi veiksmų.
„Užsukau karštą vandenį. Šaltas vanduo pas mane bėga ledinis. Aš pamatavau temperatūrą, pagal visas higienos normas. Ir dirbame.
 
Gerai, kad esu gydytoja, mokiausi mikrobiliogijos, tad ėmiausi priemonių pati. Bet iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) niekas nepranešė ir netgi pirmadienį niekas neinformavo. Nebuvo jokių įspėjimų. Niekas nepaskambino. Domėjausi, kad ir šaltame vandenyje gali būti legioneliozė, jeigu jis nepakankamai šaltas. Pas mane tikrai bėga ledinis vanduo. Tačiau dirbame tokioje nežinioje. Net iš namą administruojančios įmonės negavome jokių įspėjimų“, – pasakoja Lina.
Moterį nustebino ir tai, kad dar praėjusią savaitę išgirdusi apie legioneliozės proveržį, ėmė domėtis susidariusia padėtimi, tačiau gavo itin nemalonų atsakymą. 
 
„Penktadienį paskambinau į NVSC. Man pasakė, kad yra tiktai daromi tyrimai būtent šio namo (K.Ladygos g. 3 – aut.past.). Po to pokalbio praėjus porai valandų perskaičiau internete, kad būtent mūsų name jau yra nustatyta legioneliozė. Vadinasi, man akivaizdžiai melavo. Bandžiau vėliau skambinti į NVSC Kontrolės skyrių, bet ten niekas nekėlė regelio“, – sako moteris.
Po šio įvykio klinikos vadovė nukentėjo ir finansiškai, kadangi dėl baimės užsikrėsti pacientai ėmė persirašinėti vizitus.
 
Viskas tvarkoma
Pasak NVSC atstovės Linos Grinytės, šiuo metu padėtis užkrėstuose namuose suvaldyta.

„Turimais duomenimis, tris dienas trukusi terminė dezinfekcija atlikta trijuose Vilniaus daugiabučiuose (Tuskulėnų g. 5, Ladygos g. 3, Architektų g. 79). Pagal preliminarius duomenis, terminė dezinfekcija atlikta tinkamai, t. y. karšto vandens temperatūra vartotojų čiaupuose buvo pakelta iki 65 laipsnių, temperatūros, kurioje žūva Legionella bakterijos.  
 
Kad įsitikintume, ar terminė dezinfekcija buvo efektyvi ir jos pasekmės bus ilgalaikės, minėtuose trijuose daugiabučiuose namuose karšto vandens tyrimai turi būti atliekami keletą kartų. Siūloma pirmą kartą juos atlikti praėjus parai po dezinfekcijos, antrą kartą – po 10 dienų ir vėliau tris mėnesius kas dvi savaites. Tik atlikus šiuos tyrimus ir vandenyje neradus Legionella bakterijų galima bus užtikrintai teigti, kad karšto vandens sistemos yra tinkamai dezinfekuotos“, – pasakoja moteris.
NVSC duomenimis, visos procedūros yra atliktos tinkamai ir žmonės gali naudotis vandeniu.
 
„Kadangi mūsų turimais duomenimis, termošokas atliktas tinkamai, vandeniu gyventojai gali naudotis. Atkreipiame dėmesį, kad liga neperduodama vieno žmogaus kitam, taip pat negali išplisti iš vieno namo į kitą.
Gyventojai, kuriems karštas vanduo tiekiamas centralizuotai, kilus įtarimų ar nerimaujant dėl vandens kokybės, turėtų kreiptis į namo administratorius ar tiesiai į karšto vandens prižiūrėtojus ir prašyti informacijos apie jiems tiekiamą vandenį“, – sako NVSC atstovė.

Pasak Linos Grinytės, dėl ligos proveržio yra kaltas neatsakingumas.
 
„Legionella bakterijos atsiranda vandenyje dėl nepakankamos karšto vandens temperatūros. Turi būti palaikoma ne mažesnė kaip 50 laipsnių vandens temperatūra visą laiką visoje karšto vandens sistemoje, taip pat ir vartotojų čiaupuose. Jeigu atsirado šios bakterijos, vadinasi, nebuvo užtikrintos būtinos sąlygos, kad vanduo būtų saugus“, – teigia moteris.
 
Nepripažįsta kaltės
Namo administruojančios įmonės „Adminsta“ vadovas Jonas Ūselis ramina gyventojus ir teigia, kad buvo atlikti visi reikalingi veiksmai.Tačiau mano, kad norint užtikrinti visišką higieninį saugumą, reikia pertvarkyti įstatymus.
 
„Teisės aktų reglamento metodikos daugiabučiams namams tirti, prižiūrėti ir būtent apsisaugoti nuo tos legionelės tikrai nėra. Yra AIDS centro parengtos rekomendacijos, o sveikatos apsaugos ministro normų, rekomendacijų, ko dabar žmonės labai reikalauja, nėra. Ir AIDS centro parengtos rekomendacijos visiškai netinka daugiabučiame name, kur negali būti patalpos prieinamos, visada aptarnaujamos, aš kalbu būtent apie individualius butus. Šios rekomendacijos yra taikomos viešbučiuose ar kavinėse“, – kalba J.Ūselis.

 
Kaip išvengti
Gyventojams patariama neleisti vandeniui užsistovėti, kad nesusikauptų nuosėdos reguliariai valyti dušus, dušų galvutes ir vandens čiaupus.
Pagrindinės legioneliozės rizikos mažinimo priemonės susijusios su teisinga vandens sistemų eksploatacija: karšto vandens temperatūra turi būti palaikoma 50 – 60 ºC; šalto vandens temperatūra neturi siekti 25 ºC; neleisti vandeniui užsistovėti sistemose; ne rečiau kaip 2 kartus per metus valyti ir dezinfekuoti aušinimo bokštus ir vamzdžius oro kondicionavimo sistemose; valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus; po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė Margarita Slabadienė Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja psichiatrijos rezidentūros...
  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveika šeima


  Jei po žiemos priaugote svorio

  Po žiemos ne vienam pavasariniai rūbai tampa kiek ankštoki, tad artėjant šiltajam sezonui tenka sukti galvą, kaip atsikratyti priaugtų kilogramų. Gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit pataria nepulti laikytis drastiškų dietų, o stengtis valgyti kuo daugiau vaisių bei daržovių.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kolumbijos tremtinių tikrovė: dešimtmečiai be namų

  Per maždaug penkerius metus Kolumbijos pabėgėlių, prašančių prieglobsčio Ispanijoje, skaičius išaugo beveik 40 kartų. 2016 metais jų buvo užfiksuota mažiau nei 700, o pernai skaičius išaugo iki 28 tūkstančio. Ana (38 m.) ir jos šeima – vieni iš daugelio Kolumbijos gyventojų, kurių gyvenimus sugriovė pilietinis karas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica