Kaip vėstant orams išvengti graužikų antplūdžio?

www.lsveikata.lt
2015-10-12
Vėstant orams bei mažėjant maisto atsargoms gamtoje, graužikai ims plūsti į namus, butus, sodus, sodybas. Tikriausiai nedaug rasime žmonių, kurie labai mėgtų laukinių padermių peles bei žiurkes ir džiaugtųsi aptikę šiuos graužikus savo būste. Šie neprašyti įnamiai begėdiškai naudojasi sukauptomis maisto atsargomis, gadina materialines vertybes, teršia aplinką, platina mūsų sveikatai pavojingus ligų sukėlėjus, o jų krebždėjimas, šnarėjimas ir cypsėjimas naktimis neleidžia ramiai ilsėtis.
Kaip vėstant orams išvengti graužikų antplūdžio?
Pasaulyje registruojamos 35 ligos, kurias platina pelės ir žiurkės. Šios ligos žmogui gali būti tiesiogiai perduotos liečiant graužikus, kontaktuojant su jų seilėmis, šlapimu, išmatomis, įkandus ar įdrėskus graužikams.

Peliniai graužikai yra dažniausiai koneveikiami, nes jie gadina maisto produktus, baldus, kailius, odą, tekstilę ir kt., platina įvairias žmonėms ir gyvūnams pavojingas ligas. Laukinės pelės žaloja jaunuolynus ir sodus: apgraužia medelių ir krūmų žievę, šakutes, pažeidžia arba nukanda pumpurus, rausdamos urvelius gali pažeisti medelių šaknis. Gausus laukinių pelių būrys gali padaryti žalos ir gyvūnams (išgeria paukščių kiaušinius, suėda jauniklius, gali pridaryti žalos bitynams).
 Pelės ir žiurkės netoleruoja alkio - be maisto gali gyventi ne ilgiau kaip 3-4 paras, todėl ir jų apetitas labai didelis: šimto žiurkių kolonija per metus gali sudoroti vieną toną maisto. Išbadėjusios žiurkės būna itin agresyvios - neretai suėda mažus viščiukus, žąsiukus, ančiukus, triušiukus, gali užpulti vaikus ir net suaugusiuosius žmones.
 
Pelės gali platinti pavojingas ligas
Namuose laikomi graužikai, pirkti zooparduotuvėse, (žiurkėnai, pelės, žiurkės, jūrų kiaulytės ir kt.) didelių pavojų žmonių sveikatai nekelia, nors kartais jautriems žmonėms gali sukelti alergines reakcijas, odos išbėrimus, astmą. Daugiausiai nemalonumų galima tikėtis iš laukinių graužikų, kurie platina žmonėms pavojingas ligas.
Pasaulyje registruojamos 35 ligos, kurias platina pelės ir žiurkės. Šios ligos žmogui gali būti tiesiogiai perduotos liečiant graužikus, kontaktuojant su jų seilėmis, šlapimu, išmatomis, įkandus ar įdrėskus graužikams (jersiniozė, leptospirozė, pseudotuberkuliozė, žiurkių įkandimo liga, Hanta virusų sukeltos infekcijos, hemoraginė karštinė su inkstų sindromu, Omsko hemoraginė karštinė, Lasa karštinė, limfocitinis choriomeningitas, maras, salmoneliozė, tuliaremija, Pietų Amerikos arenovirusinė infekcija ir kt.) Netiesiogai graužikų platinamos ligos gali būti perduotos per erkes, blusas, uodus ir kitus nariuotakojus, kurie maitinosi infekuotų graužikų krauju ar jų išskyromis (erkinis encefalitas, Laimo liga, riketsiozė, babeziozė, erlichiozė, leišmaniozė, dėmėtoji šiltinė, himenolepidozė ir kt.).
 
Situacija Lietuvoje 
Lietuvoje graužikų platinamų ligų grupėje daugiausiai registruojama jersiniozės atvejų. Jersiniozė – žarnyno užkrečiamoji liga, kuri pasireiškia galvos, raumenų, sąnarių skausmais, atsiranda silpnumas, karščiavimas iki 38 – 39 laipsnių, ligonį pykina, jis vemia, gali gausiai viduriuoti, kartais su kraujo priemaiša, vargina dešinės pilvo pusės skausmai, neretai atsiranda simetrinis liemens ir galūnių bėrimas. Ligos sukėlėjai jersinijos yra atsparios šalčiui, ilgai išgyvena ir dauginasi ant daržovių bei vaisių, laikomų vėsiuose rūsiuose, saugyklose ir šaldytuvuose.

Šia liga galima užsikrėsti per sukėlėjais užterštas daržoves, užterštus vaisius, vandenį, mėsą, paukštieną, nevirintą pieną, geriant atvirų telkinių vandenį. Kai kurių mokslininkų teigimu, iki 20 proc. tirtų mėsos, 12 proc. - daržovių ir 6 proc. - paruoštų maisto produktų užteršti šios ligos sukėlėjais. Nustatyta, kad jersinijos sugeba daugintis net šaldytuve laikomuose maisto produktuose.
Pastarąjį dešimtmetį daugiausiai jersiniozės atvejų nustatyta 2005 m. – šia graužikų platinama liga sirgo 130 Kauno apskrities gyventojų. Pernai ši liga diagnozuota 27-iems Kauno apskrities gyventojams. Daugiausia (70 proc.) sirgusiųjų – vaikai iki 3 m. amžiaus.
Kitos tiesiogiai graužikų platinamos ligos (leptospirozė, pseudotuberkuliozė, tuliaremija) Kauno apskrityje registruojamos retai – pavieniai atvejai per metus, o reta graužikų platinama liga himenolepidozė, kuria 2010 m sirgo mažas vaikas, nebuvo registruota beveik du dešimtmečius.
 

Norėdami išvengti graužikų invazijos: 
Nepalikite graužikams maisto:
Nepalikite lauke naminių gyvūnų maisto atviruose induose.
Gyvūnų maistą laikykite sandariai uždarytą.
Maisto atliekas laikykite šiukšliadėžėse su dangčiu.
Maisto produktus (kruopas, miltus, duoną ir kt.) laikykite uždarose talpose, graužikams nepasiekiamose vietose. Neradę maisto, graužikai būste ilgai neužsibus, nes alkį ištveria vos kelias paras. Taigi, išalkę jie iškeliaus kitur.
 
Neleiskite graužikams pakliūti į būstą:
Plyšius ir angas, esančias pastatų pamatuose, užkiškite plienine viela ar užcementuokite.
Apjuoskite namo pamatus skarda.
Aplink pastatą išdėliokite spąstus. Graužikai labai landūs (pelė gali pralįsti per 6 mm plyšį, žiurkė – per 12 mm), yra geri plaukikai, puikiai laipioja vertikaliais paviršiais (sienomis, vijokliais augalais, ventiliacijų kanalais, vamzdžiais ir t.t.).
 
Neleiskite graužikams įsikurti jūsų kieme:
Nelaikykite kieme nereikalingų daiktų (senų padangų, baldų, dėžių ir kitų ), kad graužikai neįsikurtų juose savo būsto.
Šiukšlių konteinerius visada laikykite sandariai uždarytus.

Išdėliokite spąstus aplink pagalbinius pastatus. Žiurkės ir pelės labai mėgsta netvarkingą teritoriją, šiukšlynus ir sąvartynus, kur galima pasislėpti, susisukti jaukius lizdelius ir rasti maisto atliekų.
 
Kruopščiai išvalykite graužikų išskyromis užterštas vietas:
Tvarkydami aplinką mūvėkite pirštinėmis.
Nenaudokite dulkių siurblio ir nešluokite grindų - su dulkėmis į orą gali pakilti ir ligų sukėlėjai.
Grindis valykite drėgnu skuduru ar kempine (pageidautina suvilgyti dezinfekuojančiu tirpalu).
Šluojant kiemą, garažą, tvartą ar kitas negyvenamas patalpas, papurkškite žemę vandeniu (dar geriau - dezinfekuojančiu tirpalu), kad nekiltų dulkės, kuriose gali būti ligų sukėlėjų.
Vietas, kur aptikote graužikų išskyrų, gerai apipurkškite dezinfekuojančiu tirpalu.
Radus negyvų graužikų, juos reikia apipurkšti dezinfekuojančiu tirpalu, įdėti į plastikinį maišelį, tampriai užrišti ir pakankamai giliai ( apie 0,5 m gylyje) užkasti kuo toliau nuo namų arba sudeginti.
Kilimus bei baldus,užterštus graužikų išskyromis išvalykite drėgnu būdu.

Užterštas užuolaidas, baldų užtiesalus, rankšluosčius bei patalynę būtinai išskalbkite karštame vandenyje.
Graužikų išskyromis užterštas knygas, žurnalus, laikraščius ir kitus popierinius neplaunamus daiktus išneškite ir palaikykite atviroje saulėje – dauguma ligų sukėlėjų žūva ilgą laiką (keletą valandų) veikiami ultravioletinių spindulių.
Baigę darbą, pirštines nuplaukite dezinfekuojančiu tirpalu ir išmeskite, rankas kruopščiai nuplaukite karštu vandeniu su muilu.
Jei ruošiatės tvarkyti patalpą, kurioje seniai gyvenote (sodo namelį, sodybą ar kt.), pirmiausia atverkite duris, palikite pusvalandžiui - kad gerai išsivėdintų - ir tik tuomet įeikite vidun ir pradėkite ruošos darbus.
Kadangi pelės ir žiurkės aktyvios ištisus metus, reikėtų periodiškai patikrinti tiek gyvenamas, tiek negyvenamas patalpas, ir aptikus graužikų invazijos pėdsakų, imtis visų priemonių nemalonioms pasekmėms išvengti: naikinti graužikus, išmesti graužikų ir kitų kenkėjų apgadintus maisto produktus, valyti ir dezinfekuoti graužikų išskyromis užterštą aplinką ir kt. Tai pat būtina reguliariai perrinkti ir išmesti supuvusias daržoves ir vaisius – pūvant vaisiams ir daržovėms, ant jų esančios graužikų išskiriamos jersinijos intensyviai dauginasi, o pavasarį jų koncentracija pasiekia maksimumą.

 
Graužikus naikinti būtina nuolat
Graužikus būtina nuolatos ir laiku naikinti, kad užtikrintume maisto produktų apsaugą, išvengtume materialinių nuostolių, ir svarbiausia – užkirstume kelią užkrečiamosioms ligoms plisti. Tai ypač aktualu maisto ruošimo įmonėms, nes galutinę produkcijos kokybę lemia ne vien technologiniai procesai, bet ir įmonės valdymo sistema, kurios viena sudedamųjų dalių – apsauga nuo graužikų ir kitų kenkėjų.

Objektų, kuriuose turi būti organizuojamas ir atliekamas nuolatinis graužikų ir nariuotakojų stebėjimas ir naikinimas, sąrašas
Nuo 2013 m. gegužės 1 d. yra nustatytas objektų, kuriuose turi būti organizuojamas ir atliekamas nuolatinis graužikų ir nariuotakojų stebėjimas ir naikinimas, sąrašas: gyvūninio ir negyvūninio maisto tvarkymo subjektai; stacionarinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos; ikimokyklinio ugdymo įstaigos, bendrojo ugdymo mokyklos; vaikų poilsio stovyklos; policijos areštinės ir sulaikymo patalpos; laisvės atėmimo vietos; užsieniečių registravimo centrai; socialinės globos įstaigos; Lietuvos

Respublikoje registruoti laivai, kurie plaukia į jūrą, išskyrus karinius laivus ir iškylos jachtas; tarptautiniai oro, jūrų uostai, tarptautinės geležinkelių, autobusų stotys; pašarų ūkio subjektai; gyvūnų laikymo vietos; kariuomenės daliniai.
Šiuose objektuose nariuotakojų ar (ir) graužikų stebėjimą organizuoja objektų savininkai ar jų įgalioti asmenys, o nariuotakojų ar (ir) graužikų privalomąjį profilaktinį aplinkos kenksmingumo pašalinimą (dezinsekciją, deratizaciją) atlieka tai veiklai licencijuoti asmenys.

Masinį graužikų naikinimą mūsų šalyje atlieka kenkėjų kontrolės paslaugas teikiančios įmonės. Šių įmonių specialistai nustato kenkėjų rūšį, jų patekimo ir išplitimo galimybes, parenka atitinkamą graužikų naikinimo metodiką ir efektyvius, dažniausiai profesionalams skirtus, kenkėjų naikinimo preparatus.
Pasaulyje registruojamos 35 ligos, kurias platina pelės ir žiurkės. Šios ligos žmogui gali būti tiesiogiai perduotos liečiant graužikus.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Drąsa šypsotis – tik po operacijos

   Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
   Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

   Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

   Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

   Budinti vaistinė


   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

   Sveika šeima


   Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

   Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

   Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Arbata. Pirma dalis
   Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica