Kaip sportuojant vasarą nepakenkti sveikatai?

Aigustė Tavoraitė
2016-06-10
Prieš kelias savaites atlikta 18–75 metų gyventojų apklausa parodė, kad tik mažiau nei pusė lietuvių atranda laiko sportui ar aktyviam laisvalaikiui. Specialistų teigimu, šiuo rodikliu gerokai atsiliekame nuo kitų Europos Sąjungos šalių. Taigi vasarą jokiu būdu nereikėtų pasiduoti tinguliui ir apleisti aktyvių fizinių veiklių. Tiesa, aukštesnė temperatūra sportavimo įpročius kiek pakoreguoti turėtų.
Kaip sportuojant vasarą nepakenkti sveikatai?
Šiltuoju metu mankštintis ir sportuoti gryname ore yra geriausia, nes tuomet raumenys gauna pakankamai deguonies, todėl pratimai yra efektyvesni. Tačiau esant aukštesnei oro temperatūrai reikia įvertinti riziką gauti šilumos ar saulės smūgį.

Pirmenybė – sportui vandenyje 
Kad ir kokią sporto rūšį paprastai praktikuojate, norėdami nepakenkti sveikatai, šiltuoju metų laiku reikėtų sumažinti apkrovas ir treniruočių intensyvumą. Stenkitės nenusivaryti nuo kojų, dažniau padarykite pertrauką. Jei turite rimtesnių sveikatos bėdų, ypač sergate širdies ligomis, esate linkęs į hipertoniją, dėl krūvio pasirinkimo būtinai rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju.
 
Vasarą jėgos ir kardio treniruotes verčiau pakeisti daug parankesnėmis fizinio aktyvumo veiklomis – joga ir plaukiojimu. Idealu, jei netoli jūsų gyvenamosios vietos yra vandens telkinys. Jame galima nebūtinai plaukioti, bet tiesiog žaisti vandens žaidimus. Aišku, tuomet nepamirškite galvos apdangalo, veidą pasitepkite apsauginiu nuo saulės ir vandeniui atspariu kremu. Jei žadate vandenyje praleisti ilgai, geriausia vilkėti ir marškinėlius.

 
Geriausia sportuoti ryte 
Šiltuoju metu mankštintis ir sportuoti gryname ore yra geriausia, nes tuomet raumenys gauna pakankamai deguonies, todėl pratimai yra efektyvesni. Tačiau esant aukštesnei oro temperatūrai reikia įvertinti riziką gauti šilumos ar saulės smūgį. Savijautą apsunkinti gali ir nuo asfalto tvoskiantis karštas oras ir dulkės.
 
Todėl specialistai treniruotis geriau pataria rytais. Širdies ir kraujagyslių sistemą mažiau apkrausite vietoj bėgimo pasirinkę greitąjį ėjimą arba vaikščiojimą su lazdomis.
Renkantis treniruotes sporto salėje, atkreipkite dėmesį, ar joje yra geras kondicionierius. Tačiau vietą pasirinkite taip, kad nejaustumėte šalto oro srovių.

Be to, sportuojant labai svarbu tinkamai vartoti skysčius. Laikykitės tam tikro režimo: stenkitės negerti treniruočių metu. Jei troškulys labai kankina, tiesiog praskalaukite burną kambario temperatūros vandeniu ir išspjaukite. Jei labai karšta, galite į vandenį įmaišyti citrinos sulčių arba mėtų antpilo – tokie gėrimai pasižymi puikiu gaivinamuoju poveikiu.Verta žinoti
Prieš treniruotes nėra rekomenduojama naudoti antiperspirantų. Jiems užkimšus poras visi prakaite esantys šlakai ir toksinai negali pasišalinti ir vėl patenka į organizmą, todėl daug naudingiau kaip reikiant paprakaituoti.
 
Po treniruočių iš kart nereikėtų lįsti po šaltu ar juo labiau lediniu vandeniu. Priešingu atveju, stipriai rizikuojate susirgti angina arba miozitu (raumenų uždegimu). Apskritai geriausia prieš lendant po dušu duoti kūnui kokias 7 min. atvėsti. Vėsesniu vandeniu galima nusiprausti veidą.
Treniruotės turėtų baigtis ne vėliau kaip likus dviem valandoms iki miego. Fizinis krūvis skatina adrenalino – hormono, kuris neleis ramiai užmigti, – gamybą.

 
Tarp kitko
Puiki vasariško sporto alternatyva – paplūdimio žaidimai su kamuoliu. Smėlis padeda treniruoti kojų raumenis, tai pat – sušvelnina kritimą. Jeigu nesate tikri, kad smėlis švarus, geriau nebūkite basi – taip apsaugosite kojas nuo sužeidimų ir galimų infekcijų.Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica