Kaip sportuojant vasarą nepakenkti sveikatai?

Aigustė Tavoraitė
2016-06-10
Prieš kelias savaites atlikta 18–75 metų gyventojų apklausa parodė, kad tik mažiau nei pusė lietuvių atranda laiko sportui ar aktyviam laisvalaikiui. Specialistų teigimu, šiuo rodikliu gerokai atsiliekame nuo kitų Europos Sąjungos šalių. Taigi vasarą jokiu būdu nereikėtų pasiduoti tinguliui ir apleisti aktyvių fizinių veiklių. Tiesa, aukštesnė temperatūra sportavimo įpročius kiek pakoreguoti turėtų.
Kaip sportuojant vasarą nepakenkti sveikatai?
Šiltuoju metu mankštintis ir sportuoti gryname ore yra geriausia, nes tuomet raumenys gauna pakankamai deguonies, todėl pratimai yra efektyvesni. Tačiau esant aukštesnei oro temperatūrai reikia įvertinti riziką gauti šilumos ar saulės smūgį.

Pirmenybė – sportui vandenyje 
Kad ir kokią sporto rūšį paprastai praktikuojate, norėdami nepakenkti sveikatai, šiltuoju metų laiku reikėtų sumažinti apkrovas ir treniruočių intensyvumą. Stenkitės nenusivaryti nuo kojų, dažniau padarykite pertrauką. Jei turite rimtesnių sveikatos bėdų, ypač sergate širdies ligomis, esate linkęs į hipertoniją, dėl krūvio pasirinkimo būtinai rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju.
 
Vasarą jėgos ir kardio treniruotes verčiau pakeisti daug parankesnėmis fizinio aktyvumo veiklomis – joga ir plaukiojimu. Idealu, jei netoli jūsų gyvenamosios vietos yra vandens telkinys. Jame galima nebūtinai plaukioti, bet tiesiog žaisti vandens žaidimus. Aišku, tuomet nepamirškite galvos apdangalo, veidą pasitepkite apsauginiu nuo saulės ir vandeniui atspariu kremu. Jei žadate vandenyje praleisti ilgai, geriausia vilkėti ir marškinėlius.

 
Geriausia sportuoti ryte 
Šiltuoju metu mankštintis ir sportuoti gryname ore yra geriausia, nes tuomet raumenys gauna pakankamai deguonies, todėl pratimai yra efektyvesni. Tačiau esant aukštesnei oro temperatūrai reikia įvertinti riziką gauti šilumos ar saulės smūgį. Savijautą apsunkinti gali ir nuo asfalto tvoskiantis karštas oras ir dulkės.
 
Todėl specialistai treniruotis geriau pataria rytais. Širdies ir kraujagyslių sistemą mažiau apkrausite vietoj bėgimo pasirinkę greitąjį ėjimą arba vaikščiojimą su lazdomis.
Renkantis treniruotes sporto salėje, atkreipkite dėmesį, ar joje yra geras kondicionierius. Tačiau vietą pasirinkite taip, kad nejaustumėte šalto oro srovių.

Be to, sportuojant labai svarbu tinkamai vartoti skysčius. Laikykitės tam tikro režimo: stenkitės negerti treniruočių metu. Jei troškulys labai kankina, tiesiog praskalaukite burną kambario temperatūros vandeniu ir išspjaukite. Jei labai karšta, galite į vandenį įmaišyti citrinos sulčių arba mėtų antpilo – tokie gėrimai pasižymi puikiu gaivinamuoju poveikiu.



Verta žinoti
Prieš treniruotes nėra rekomenduojama naudoti antiperspirantų. Jiems užkimšus poras visi prakaite esantys šlakai ir toksinai negali pasišalinti ir vėl patenka į organizmą, todėl daug naudingiau kaip reikiant paprakaituoti.
 
Po treniruočių iš kart nereikėtų lįsti po šaltu ar juo labiau lediniu vandeniu. Priešingu atveju, stipriai rizikuojate susirgti angina arba miozitu (raumenų uždegimu). Apskritai geriausia prieš lendant po dušu duoti kūnui kokias 7 min. atvėsti. Vėsesniu vandeniu galima nusiprausti veidą.
Treniruotės turėtų baigtis ne vėliau kaip likus dviem valandoms iki miego. Fizinis krūvis skatina adrenalino – hormono, kuris neleis ramiai užmigti, – gamybą.

 
Tarp kitko
Puiki vasariško sporto alternatyva – paplūdimio žaidimai su kamuoliu. Smėlis padeda treniruoti kojų raumenis, tai pat – sušvelnina kritimą. Jeigu nesate tikri, kad smėlis švarus, geriau nebūkite basi – taip apsaugosite kojas nuo sužeidimų ir galimų infekcijų.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris