Gegužės 5-oji – Pasaulinė rankų higienos diena: kaip paprastas įprotis gali išgelbėti gyvybę

Viktorija Šadiul-Zadvornaja, Vilniaus visuomenės sveikatos biuras
2017-05-05
Kasmet gegužės 5 d. Pasaulio sveikatos organizacija mini Pasaulinę rankų higienos dieną. Penkto mėnesio 5-oji diena simbolizuoja penkis kiekvienos rankos pirštus bei kviečia prisiminti apie rankų plovimo svarbą sveikatai.
Gegužės 5-oji – Pasaulinė rankų higienos diena: kaip paprastas įprotis gali išgelbėti gyvybę
Vaikai išliks sveikesni, jeigu skatinsime juos tinkamai ir dažnai plauti rankas. Plaudami rankas kartu su vaiku parodykite jam ar jai, kaip tai daroma.

Šiemet PSO paskelbė šūkį „Mikrobų atsparumas antibiotikams - tavo rankose“ (Fight antibiotic resistance - it's in your hands) ir primygtinai kviečia atkreipti dėmesį į šiuo metu itin aktualią infekcijų sukėlėjų atsparumo antibiotikams mažinimo strategiją. Vienas iš pagrindinių hospitalinių infekcijų rizikos veiksnių yra neteisingas antibiotikų vartojimas, skatinantis atsparių antibiotikams bakterijų plitimą – ypač per nešvarias rankas.
 
Ant rankų – nematoma grėsmė 
Jeigu mikrobai ant mūsų rankų atrodytų kaip baisus voragyviai ir būtų matomi, tai tikriausiai rankų higiena būtų 100 procentinis reikalas visiems žmonėms. Deja, tai, kas mums nematoma plika akimi, verčia mus prarasti budrumą ir atsipalaiduoti.
 
Per nešvarias rankas plinta net 80 proc. infekcinių ligų: bakterinės žarnyno infekcijos (vidurių šiltinė, parazifai, salmoneliozės, šigeliozė, ešerichiozė) virusinės žarnyno infekcijos (hepatitas A, rotavirusinis enteritas, norovirusinė infekcija) virusiniai viršutinių kvėpavimo takų susirgimai ir gripas, parazitinės ligos  (askaridozė, enterobiozė, toksokariazė, toksoplazmozė, echinokokozė), pirmuonys (amebiazė) ir kitos.
 

Nuo žarnyno infekcinių ligų kasmet pasaulyje miršta apie 2,5 mln. žmonių. Besivystančiose šalyse kasmet dėl diarėjos (viduriavimo) ir kvėpavimo organų ligų miršta 3,5 mln. vaikų.
Visos dienos metu liečiame įvairiausius paviršius, daiktus ir kitus žmones, ant mūsų rankų kaupiasi įvairiausi mikrobai. Tokiomis rankomis palietė akis, nosį, burną, galime lengvai infekuoti save bei užkrėsti aplinkinius.
 
Antibakterinis muilas – meškos paslauga sau
Jums reikės labai paprastų dalykų: tekančio vandens, muilo ir rankšluosčio. Būtinai naudokite muilą – paprastą, geriausiai skystą. Antibakterinių muilų naudojimas kasdien buityje, nėra pats geriausias sprendimas kovoje su bakterijomis. Bakterijos dauginasi labai greitai, per vieną valandą gali pasigaminti keli milijonai naujų kartų. Jos gali labai lengvai pakeisti savo struktūrą taip, kad taptų atsparesnės nepalankioms išorės sąlygoms, tai yra, antibakterinėms priemonėms. To rezultatas – vonios kambaryje sukuriame „super“ bakterijas, kurios yra kur kas atsparesnės ir pavojingesnės žmogui.
 
Net plaunant rankas su muilu jos nebus pakankamai švarios, jei neskirsite tam pakankamai laiko. Norėdami, kad rankos būtų tikrai švarios, plaukite jas bent 20 sekundžių. Susirgus kelios sutaupytos sekundės jums kainuos daugiau. Po plovimo nusausinkite rankas, viešosiose vietose darykite tai su popieriniu rankšluosčiu. Panaudokite jį išjungiant vandenį ir atidarant tualeto duris.
Rūpinkitės rankų oda. Mūsų oda yra pirmas barjeras su kuriuo susiduria „kenksmingi“ mikrobai. Pagrindiniai odos komponentai išlaiko idealų pH – 5.5. Ji sulaiko mikroorganizmus, kurie dauguma nemėgsta rūgštinės terpės.
 
Mokykime vaikus plauti rankas
Vaikai išliks sveikesni, jeigu skatinsime juos tinkamai ir dažnai plauti rankas. Plaudami rankas kartu su savo vaiku parodykite jam ar jai, kaip tai daroma. Kad rankų plovimas nebūtų skubotas ir nuobodus, sudainuokite mėgstamą dainelę.
Spiritiniu pagrindu dezinfekcinės priemonės tinkama alternatyva  ne tik suaugusiems, bet ir vaikams, jeigu muilo ir  tekančio  vandens nėra po ranka. Tačiau būkite budrūs ir prižiūrėkite vaikus, kai jie naudoja tokias priemones. Įsitikinkite, kad dezinfekuojantys skystis visiškai išdžiūvo.
 
Rankų higiena yra ypač svarbi vaikų priežiūros įstaigose. Maži vaikai kolektyvuose per nešvarias rankas turi didesnę rizika užsikrėsti kvėpavimo, virškinamojo trakto ligomis, kurios gali lengvai plisti tarp šeimos narių. Pasidomėkite, ar darželyje ir mokykloje vaikams sudarytos sąlygos dažnai plautis rankas, ar skatinama tai daryti, ypač prieš valgį, pasinaudojus tualetu, po žaidimų lauke ar kūno kultūros pamokų.

 
Projektas „Bakterijų tramdytojai“
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras jau 5 metus ikimokyklinio ugdymo įstaigoms siūlo dalyvauti asmens higieną propaguojančiame projekte „Bakterijų tramdytojai“. Į bakterijų tramdytojų gretas jau įstojo daugiau nei 5 tūkstančiai 4-7 metų darželio auklėtinių.
„Bakterijų tramdytojai 2017“ – smagus projektas ikimokyklinio amžiaus vaikams, formuojantis vaikų asmens higienos įgūdžius, bei padedantis susipažinti su plika akimi nematomu pasauliu. Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistė pagal motyvacinius laiškus atrinktuose darželiuose veda 40 min. trukmės pamokėles ikimokyklinio amžiaus vaikams. Projekto informacija dalinama į 2 dalis – dėstomąją bei rodomąją.
 
Užsiėmimo metu vaikai sprendžia įdomias užduotis, atlieka eksperimentą su „mikrobų“ maišeliu bei tyrinėja muilo veiksmingumą. Labiausiai laukiama užsiėmimo dalis – bakterijų stebėjimas per mikroskopą.
Projektas yra tęstinis, gimė 2012 metais. Šiemet projektas prasidėjo kovo mėnesį ir tęsis iki lapkričio mėnesio. Specialistė šiuo laikotarpiu aplankys (-ė) šias ikimokyklinio ugdymo įstaigas:

Vilniaus lopšelis-darželis „Obelėlė“
Vilniaus lopšelis-darželis „Gintarėlis“,
Vilniaus lopšelis-darželis „Strazdelis“
Vilniaus lopšelis-darželis „Puriena“
Vilniaus lopšelis – darželis „Atžalėlės“
Vilniaus lopšelis-darželis „Vėjelis“
Vilniaus lopšelis-darželis „Beržynėlis“
Vilniaus lopšelis-darželis „Gandriukas“
Vilniaus lopšelis-darželis „Šypsena“
Vilniaus lopšelis-darželis „Rūta“
Vilniaus lopšelis-darželis „Drevinukas“
Vilniaus lopšelio-darželio „Žemuogėlė“
Vilniaus lopšelis-darželis „Karuselė“
 
 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris