Apie šalies praradimus ir galimybę investuoti į jaunimo sveikatą

Evelina Machova
2017-04-24
Skaičiuojant tik pinigais, šalis dėl jaunų žmonių netekčių kasmet praranda beveik šimtą milijonų eurų. Todėl visuomenės sveikatos specialistai kelia klausimą, ar ne laikas pradėti investuoti į jaunų žmonių sveikatą? Maža to, šiam tikslui siūlo ir sukurtą modelį.
Apie šalies praradimus ir galimybę investuoti į jaunimo sveikatą
Šiandienis jaunimas atsakymų į jiems rūpimus klausimus pirmiausia ieško internete, kur gausu ne tik naudingos informacijos, bet, deja, ir nemažai mitų ar pramanų. Jaunam žmogui atsirinkti teisingą informaciją apie sveikatą padeda www.sveikatostinklas.lt.

Faktas
Prieš trejus metus UAB „Sveikatos ekonomikos centras“ kartu su partneriais pradėjo projektą „Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo modelio sukūrimas“, finansuojamą pagal Norvegijos finansinio mechanizmo programą. Prie projekto prisijungė 12 savivaldybių, o jau netrukus atliktus darbus perims ir pradėtą veiklą tęs Sveikatos mokymų ir ligų prevencijos centras.

 
Reikalingos investicijos

Sveikatos ekonomikos centro vadovas Romualdas Buivydas sako, kad Lietuvai, norint pasiekti ES standartizuotą mirtingumo rodiklį 15-29 metų amžiaus žmonių grupėje dėl išorinių mirties priežasčių, šį rodiklį reikėtų sumažinti tris kartus. „Imdamiesi prevencinių priemonių galėtume kasmet išgelbėti dviejų šimtų septyniasdešimt penkių jaunuolių gyvybes. Valstybė kasmet neprarastų maždaug devyniasdešimt aštuonių milijonų eurų.“

Sveikatos mokymų ir ligų prevencijos centro vadovas Romualdas Sabaliauskas tvirtina, kad jauno žmogaus gyvybės praradimas yra ne tik ekonomika. „Sutinku, kad galima skaičiuoti ekonomiškai, bet, mano nuomone, svarbesnis yra intelekto praradimas. Tai - šalies turtas, nes būtent jaunas žmogus yra valstybės kūrėjas. Jauno žmogaus netekties vien ekonomiškai neįvertinsi“, - sako R.Sabaliauskas. R.Buivydas pritardamas kolegai teigia, kad neinvestuodami į jaunimo prevenciją, sveikesnį gyvenimo būdą nesprendžiame ir demografinių problemų.
 

„Jei kasmet išgelbėtume beveik tris šimtus gyvybių, Lietuva sulauktų šių jaunuolių vaikų.“  Pasak projekto įgyvendintojų, išanalizavus 14-29 metų amžiaus asmenų mirtingumo statistiką paaiškėjo, kad 66 proc. jaunuolių mirčių yra dėl išorinių priežasčių: traumos, nelaimingi atsitikimai, apsinuodijimai, savižudybės bei nužudymai ir panašiai. „Kad tokių išorinių veiksnių nulemtų mirčių būtų mažiau, pagrindinį dėmesį reikia skirti prevencijai – apsisaugojimui. O šiuo metu didžioji dalis sveikatos finansų skiriama ligoms gydyti“, - sako R.Buivydas.
 
Pasak Sveikatos mokymų ir ligų prevencijos centro vadovo Romualdo Sabaliausko, prevencijos srityje, jau galima matyti ir teigiamų pokyčių. Tiek fizinis aktyvumas, tiek požiūris į sveiką mitybą visuomenėje keičiasi. Na, gal ne taip sparčiai, kaip norėtųsi, bet einama teisinga linkme.
„Reikia investuoti į jaunimą, jį mokyti sveikai gyventi. Informaciją jaunuoliams reikia pateikti patrauklia ir jiems priimtina forma. Jaunimui palankių sveikatos paslaugų projektas yra investicija šiandien, kurios rezultatais net neabejoju.
 
Dabartiniai dvidešimtmečiai, lyginant su mumis, sulaukę keturiasdešimties bus kur kas sveikesni. Projektas unikalus tuo, kad, priešingai nei kitose šalyse veikiantys panašūs modeliai, lietuviškasis yra sukurtas internete. Programa gera tuo, jog apima ir profilaktiką, ir paslaugų prieinamumą“, - teigia R.Sabaliauskas.


Portalas jaunimui

Šiandienis jaunimas atsakymų į jiems rūpimus klausimus pirmiausia ieško internete, kur gausu ne tik naudingos informacijos, bet, deja, ir nemažai mitų ar pramanų. Kaip jaunam žmogui atsirinkti teisingą informaciją? Sveikatos mokymų ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos administratorė Evelina Maziliauskaitė sako, jog tereikia užsukti į svetainę www.sveikatostinklas.lt, kur jaunuoliai ras koncentruotą gydytojų ar visuomenės sveikatos specialistų parengtą informaciją įvairiausiais sveikatos klausimais.

Pasak E.Maziliauskaitės, kuri yra www.sveikatostinklas.lt kuratorė, tinklapis suskirstytas į penkias dalis: „Naujienos“„Skubi pagalba“„Man rūpi“ – jaunimui patrauklia forma pateikiama informacija apie priklausomybes, lytinę bei psichikos sveikatą, „Savipagalbos“ skiltis – bendradarbiaujant su Antakalnio poliklinikos psichologais tęstų pagalba bandoma spręsti jaunimo psichikos sveikatos problemas, Klausk specialisto“ – į jaunuolių užduodamus klausimus atsako įvairių sričių (šeimos gydytojai, ginekologai, psichologai, vaikų ligų gydytojai bei priklausomybių ligų ir kitų sričių) specialistai. Atsakymus gali perskaityti ir kiti tinklapio lankytojai „Per pastarąjį mėnesį atsakėme į keturiasdešimt du klausimus. Vienos aktualiausių temų – psichinė bei lytinė sveikata. Dažniausiai klausimus užduoda dvidešimtmečiai jaunuoliai“, - pasakoja E.Maziliauskaitė.
 
Svarbus platus bendradarbiavimas
Norint, kad tolesnė portalo veikla būtų sėkminga, reikalingas platus bendradarbiavimas. „Su įvairiomis institucijomis, tiek dirbančiomis sveikatos srityje, tiek ir kitose, pasirašome bendradarbiavimo sutartis. Tikslas - kad skirtingų sričių specialistai padėtų jaunimui spręsti kylančias problemas. Tarkim, jaunas žmogus užduoda klausimą, o mes tarp partnerių ieškome specialisto, kuris kompetentingai atsakytų per penkias dienas“, - sako E.Maziliauskaitė.
 
Šiuo metu pasirašytos bendradarbiavimo sutartys su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru, Medicinos biblioteka, Vilniaus priklausomybių ligų centru, Vaiko teisių ir įvaikinimo tarnyba. Viliamasi, jog netolimoje ateityje sutartys bus pasirašytos ir su Policija, Užkrečiamų ligų ir AIDS centru, sostinės Antakalnio poliklinika bei kitomis institucijomis. Pasak E.Maziliauskaitės, 12 savivaldybių, kurios šiuo metu dalyvauja projekte, taip pat ieško partnerių savo regione. „Tikimės padėti jaunimui ne tik spręsti problemas, bet ir dirbti prevenciškai, skatinant jų sveiką užimtumą, nes tinklalapyje skelbiami ir įvairiausi sveikatinimo renginiai“, - sako kuratorė.

 

Projekto partneriai
Rokiškio pirminio sveikatos priežiūros centro vadovė Zita Kapušinskienė:


- Dalyvavimas partnerio teisėmis projekte „Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų modelio sukūrimas“ davė naują patirtį, nes šis projektas skirtas visuomenės sveikatai. Diegdami modelį vertinome įstaigos veiklą pagal PSO patvirtintus jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo kriterijus ir, kiek tai buvo įmanoma, koregavome paslaugų teikimą, kad atitiktume įstaigą pasirinkusio jaunimo lūkesčius.
 
Manau, kad tokio bendradarbiavimo tinklo sukūrimas reikšmingas, nes leido visoms institucijoms ne tik sustiprinti holistinį požiūrį į jauno žmogaus sveikatą, bet ir pajusti veiksmų atsakomybę bei svarbą ją saugant ir stiprinant; taip pat galutinai atsisakyti nuomonės, kad sveikatos sutrikimai tėra sveikatos sistemoje dirbančių medikų problema.
 
Planuojame įdiegti alkoholio vartojimo įpročių patikros ir pagalbos teikimo rekomendacijas, parengtas Higienos instituto bei metodiką „Alkoholis, rūkymas ir narkotikai nėštumo metu“, kuri parengta įgyvendinant Lietuvos Respublikos ir Šveicarijos Konfederacijos bendradarbiavimo programą. Dalyvaudami diegiant šį modelį toliau plėtojome tarpinstitucinį bendradarbiavimą.

Lietuvos medicinos biblioteka skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Daiva Širkaitė:

- Naujausi medicininiai tyrimai rodo, kad skaitymas yra taip pat veiksmingas kaip ir gydymas vaistais. Klausimas tik kaip atsirinkti tinkamą literatūrą? Turbūt sutiksite, kad šiandien yra begalė įvairiausių knygų, skirtų sveikatinimuisi, kovai su priklausomybėmis, psichikos sveikatai. Reikia nepamiršti ir to, kad dalis jų parašytos ne specialistų ir kartais jų siūlomi metodai ar idėjos nėra net moksliškai pragrįsti.
 
Dėl šios priežasties JAV ir Didžiosios Britanijos terapeutai siūlo skaityti specialistų parašytas savipagalbos knygas. Todėl bendradarbiaudami jaunimui palankių sveikatos paslaugų projekte atrenkame knygas, kurios yra parašytos specialistų pačiais įvairiausiais klausimais ir remiamasi moksliniais įrodymais.
Tinkama informacija padeda spręsti tokias sudėtingas psichologines problemas kaip nerimo sutrikimai, priklausomybės, fobijos, depresija, patyčios ir panašiai.
 
Lietuvos medicinos bibliotekoje sudaryti keli teminiai rekomendaciniai leidiniai, į kuriuos įtrauktos knygos, galinčios padėti įveikti psichologines ir emocines problemas. Šis darbas yra tęsiamas. Siūlome ir grožinės literatūros, kurioje pasakojimas remiasi rašytojo išgyvenimais, pavyzdžiui, vyro, pamilusio priklausomybę nuo narkotikų turinčią moterį, kuri po truputį tempia jį žemyn, istorija. Mano nuomone, tokie išgyvenimai taip pat labai vertingi.

Vilniaus m. pirmas policijos komisariato vyriausioji tyrėja Liliana Malinovskaja:

- Esame bendruomenės pareigūnai. Dirbame nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų bendrosios prevencijos srityje, kad sumažintume tam tikrų reiškinių. Pavyzdžiui, rūkantys nepilnamečiai. Administracinių nusižengimų kodekse numatyta, jog tai - nusižengimas. Policijos komisariato veiklos skyriaus policijos pareigūnai vykdo prevencines priemones prie ugdymo įstaigų, iš kurių gauna daugiausiai skundų dėl nepilnamečių daromų pažeidimų, taip pat skundų iš vietos gyventojų.
 
Taip pat moksleiviams organizuojame teisės pažeidimų prevencijos paskaitas (rūkymo, alkoholio, patyčių, teisės pažeidimų prevencijos temomis. Žinoma, jų metu dažniausiai kalbame apie tai, kas gresia už tokius nusižengimus, kur ir kokią pagalbą gali gauti paaugliai, kaip gali atsisakyti daryti nusižengimą. Bandome kalbėti ir apie žalą sveikatai, tačiau išsamiai atsakyti į paauglių klausimus, susijusius su sveikata, mums trūksta kompetencijos.
Šio projekto kuratoriai vykdo nemažai apklausų tarp jaunimo. Šie duomenys būtų itin vertingi ir mums vykdant prevencines programas. Nes dabar mes prevenciją vykdome ten, kur užfiksuota daugiausiai nusižengimų, tačiau keičiantis duomenimis galėtume juos užkardyti. Toks bendradarbiavimas būtų naudingas abiem pusėms.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica