Apie dovanas, kurių reikia ne tik prieš šventes

Evelina Machova
2017-12-12
Kas penkias minutes, nepriklausomai ar šventės, laisvadieniai ar savaitgaliai, reikia donoro kraujo. Nacionalinis kraujo centras atsižvelgdamas į tai, kad po poros savaičių įsisuksime į šventinį maratoną ragina būti geriems ne tik prieš šventes, bet ir tarpušvenčio laikotarpiu, kuomet dažnai pajuntamas kraujo trūkumas.
Apie dovanas, kurių reikia ne tik prieš šventes
Nacionalinio kraujo centro darbuotojai rengia Draugų dieną. Šiemet ji bus gruodžio 27 dieną. Dovanoti kraujo kviečiama ateiti su antrosiomis pusėmis, draugais ar giminaičiais.

Apie kaupiamus rezervus
Nacionalinio kraujo centro donorystės skyriaus vedėjo Pauliaus Norkaus pasiteiravome, ar neįmanoma kraujo komponentų atsargomis apsirūpinti iš anksto. Juk prieš didžiąsias šventes žmonės tampa geresni, mieliau viskuo dalijasi. „Būtų puiku, jei galėtume sukaupti tokį rezervą. Bėda tik ta, kad kiekvienas komponentas turi galiojimo laiką. Tarkim, trombocitai gyvybingi vos penkias dienas. Skaičiuojant paprastai, jų rezervu dviem savaitėms į priekį apsirūpinti tiesiog neįmanoma. Todėl ir raginame, kad dovanoti kraujo žmonės ateitų ir tarpušvenčiu, kad pasibaigus šventiniam maratonui neatsidurtume sudėtingoje situacijoje“, - sako P.Norkus.


Kaip pastebi specialistai, tarpušvenčiu žmones prisikviesti sunkiau dėl kelių priežasčių: vieni negali dėl sveikatos – juk tokiu metu dažnai išauga ir sergamumas peršalimo ligomis, kiti negali, išvyksta pailsėti į užsienį. Be to, išauga ir avaringumas, kuomet kraujo komponentų dažnu atveju prireikia daugiau nei įprastai. „Kaip šventiniu laikotarpiu dirbs punktai, galima pasitikrinti mūsų interneto svetainėje, šią informaciją skelbiame ir socialiniame tinkle „Facebook“,“ - sako P.Norkus.
 

Rugsėjo mėnesį atlikome apklausą, kurios rezultatai džiugina, mat penkiasdešimt procentų respondentų, nors ir niekada nedovanojusių kraujo, palaiko šią idėją. Pusė jų sako, kad kraujo donorystei vis neranda laiko, todėl mes sakome, jog tarpušventis tam yra puiki galimybė“, - sako Nacionalinio kraujo centro Donorystės skyriaus vedėjas Paulius Norkus.

 
Apie puikias progas
Šiuo metu kraujo komponentų stygiaus nėra, nes donorai stabiliai dovanoja kraujo. Tačiau kraujo reikia visuomet. Statistiškai per metus mums reikia 105 tūkst. kraujo donorų. „Tiesa, rugsėjo mėnesį atlikome apklausą, kurios rezultatai džiugina, mat penkiasdešimt procentų respondentų, nors ir niekada nedovanojusių kraujo, palaiko šią idėją. Pusė jų sako, kad kraujo donorystei vis neranda laiko, todėl mes sakome, jog tarpušventis tam yra puiki galimybė. Bijančius galime nuraminti – jei ateisite pailsėję, pavalgę, jokių šalutinių reakcijų nebus. Kraujo donorystė - prasmingas geras darbas, kurį moterys per metus gali atlikti keturis, o vyrai net šešis kartus“, - sako P.Norkus.


Komentaras
Nacionalinio kraujo centro vadovė Joana Bikulčienė:

-
Tarpušventis - sudėtingas laikas, kuomet daugelis būna užsiėmę įvairiais šventinaisi darbais ar atostogauja, todėl prisikalbinti užsukti žmones dovanoti kraujo sunkiau. Todėl jau ne vienerius metus Nacionalinio kraujo centro darbuotojai rengia Draugų dieną. Šiemet ji bus gruodžio 27 dieną. Dovanoti kraujo raginame ateiti su antrosiomis pusėmis, draugais ar giminaičiais. Jungtis raginame visus.

Dar vienas svarbus dalykas, į kurį noriu atkreipti dėmesį, - tai, jog kartais iš donorų sulaukiame priekaištų, jog jiems atėjus į punktą tenka išgirsti, kad šiandien jų kraujo grupės nereikia. Tai nereiškia, jog jos nereikia visai, tiesiog tą dieną turime sukaupę rezervą, bet labai lauksime ateinant kitą dieną. Taip darome tausodami donorą, kad jo kraujas būtų imamas tik tada, kada reikia. Kraujo komponentai - labai brangus produktas, turintis galiojimo laiką. O mes savo ruožtu norime ne tik kraujo komponentus naudoti racionaliai, bet kartu ir tausoti donoro sveikatą. Donorų pagausėjimą ypač jaučiame prieš pat Kalėdas, bet norime labai paprašyti, kad dalis ateitų tarpušvenčiu, tuomet mums tikrai pavyktų jaustis užtikrintai, jog kraujo komponentų nepritrūks.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica