Svarbiausia, teisingai atsakyti

Jolanta Babiliūtė
2016-06-30
Vakar buvo Petrinės. Prieš tai - Antaninės. Nėr teisybės. Jeigu ne Jonas - laisvadienių nebus. Juolab tiek dienų, kiek šiemet. Užtat Vyriausybė ir Seimas parodė pavyzdį, kad ne tik šventes švęsti moka. Antradienį taip driokstelėjo, kad iki šiol visose medijose skamba.

Per vieną dieną palaimino 260 straipsnių. Viskas vyko taip neįprastai greitai, kad tautos išrinktųjų kairė ranka painiojosi su dešine, o pirštai nuo telefonų nusileido ant kompiuterių klavišų ir kalė nesustodami. Pozicijos ir opozicijos rezultatas - beveik lygus. Tačiau šiokia tokia persvara - Darbo kodekso (DK) naudai.
 
Tada prasidėjo. Profsąjungos pagaliau sulaukė aktyvaus jaunimo. Tiesa, ne tokio, kokio tikėjosi. Vietoj teisingo, ugningų akių ir skardaus balso, kurie mandagiai šypsotųsi ir dėkotų už ledų porciją, Vilniaus V.Kudirkos aikštėje kažin kokia instaliacija „Tai, ko tėvai blogam sapne nesusapnuotų“.
 
Gimdytojai, matyt, susitaikė su „čipais“ nosyse, lūpose, antakiuose, žanduose ir kitose dėl cenzūros neminėtinose vietose. Tačiau, ką galėtų reikšti kelnaites nusismaukusi nuogalė, besiveržianti prisiglausti prie Vyriausybės rūmų lango? Priežastys įvairios: tėvai skiria per mažai dėmesio, neužtenka arbatpinigių, šaldytuve vėl nėra omarų, tėvo vairuotojas eilinį sykį pamiršo įpilti benzino.

 
Užtat dėl DK premjero Algirdo Butkevičiaus veide - vikingo šypsena. Drignių poveikis - amžino antikvarinių vertybių sergėtojo Rimanto Jono Dagio akyse. Pasimetęs, nuo vienų prie kitų bandantis šokinėti socialdemokratas Algirdas Sysas. Matyti, kaip jam tai įgrisę. Tačiau ko nepadarysi dėl įvaizdžio. Kad taip įstatymai būtų priimami dėl sveikatos, socialinių ar švietimo dalykų.
 
Skaičiau, kad japonai neseniai išrado saldainį ant pagaliuko, kurį gali čiulpti visą dieną. Matyt, koks daktaras iš Lietuvos, paremtas, todėl apsilankęs Tokijo konferencijoje, pasiguodė apie mūsų gebėjimus šioje srityje tempti gumą. Keturiolika metų sveikatos politikai čiulpė pagalbinio apvaisinimo įstatymą ir pagaliau pasiekė finišą. Nubalsavo taip, kaip agitavo Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė darbietė Dangutė Mikutienė. Pagal religiją ir įsitikinimus.
 
Vadinasi, kaip gydyti, geriausiai žino kunigai ir į Seimą patekę visuomenininkai. Dvi kadencijos - ir tu jau profesorius. Jeigu daugiau - visas orakulas. Bet kokiu klausimu. Komitetas nėra vieningas. Dar labiau - nenori „biznis lady“. Prieštarauja ir net pešasi. Tikri kovotojai. Kalba apie atstatydinimo procedūrą. Užmiršo, kad kadencijos pabaiga, o skandalingas įstatymo variantas jau priimtas. Jurai, gelbėk, eik prašyti, kad Prezidentė vetuotų niekalą. SAM ministras gali. Bet ar Prezidentė kišis į šitą šaršalą?
 
Todėl profesoriams, specialistams, administratoriams ir konsultantams, prieš einant į Seimą, siūlau parengti klausimyną. Jeigu atsakys teisingai, grįš namo švilpaudami ir jų tautos išrinktieji nei piktins, nei stebins.  
 
„Kas atsitiks, jeigu Seimo Sveikatos reikalų komitete atversi širdį ir tikėdamas savo patirtimi, atliktais darbais, stažuotėmis ir t.t. paprašysi įstatyme numatyti leidimą atlikti tokias procedūras, kokias daro pažangiausios Europos klinikos?“

Teisingas atsakymas: „Širdį kuo greičiau užverk ir paslėpk po griaučiais. Kad nespėtų prispjaudyti. Įstatymai rengiami ir tąsomi dešimtmečiais. Paskaičiuok, kiek liko iki pensijos ir pats nuspręsk, ar tau apsimoka dėl to draskytis.“
 
„Atsitinka taip, kad Seimo nariams ar reikšmingiems valdininkams ko nors labai prireikia iš tavęs. Kaip elgtis?“
Teisingas atsakymas: „Staigiai sugalvok, ką galėtum gauti už tai. Juk tai - vienintelis laikas, kada neskubėdamas, net truputį iš aukšto paaiškinsi, kad gyvenimas visiems, ne tik jam - vienas. Tai - auksinė valanda. Protingi ja puikiai naudojasi.“
 

„Kaip galvoji nugalėti korupciją sveikatos apsaugoje?“
Teisingas atsakymas: „Jau nugalėjome.“
Štai Šilutėje STT kardiologą už šimtą eurų nusivijo, nepalikusi rajonui nieko vietoj jo. Kavos, saldainių, kaimiškų kiaušinių, girdėjau, net bulvių maišo potencialūs ėmikai privalo ant durų prisiklijuoti geltonus, ne, ne žvaigždes, o apskritimus. Milijoniniai kyšiai - tai jau ne sveikatos sistemos rūpestis. Nors gal ir gerai būtų... Koks čia turtas sveikata?.. Brangiausios galimybės.
 
Valdžia vis tiek netiki, kad iš gydytojų kišenių viską iškratė. Tad nuo pernai dar su žibintuvėliu tikrina. Pareikalavo deklaruoti privačius interesus. Na, ir ką, užpildė medikai titulinius deklaracijų lapus ir atidavė. Trys tūkstančiai susigėdo, kad tokie bėdžiai ir iš viso popierių nepristatė. Su džiaugsmu būtų įrašę, kiek pagerėjo jų gyvenimas. Bet - bjaurybė - vis toks ir toks.
Karingoji ir darbščioji sveikatos politikė siūlė nesugebėjusiems rasti papildomo aguonos grūdo ir jo nedeklaravusiem atimti licencijas. Aišku, galima. Tačiau kas gi tada gydys?
Teisingas atsakymas: „Kunigai ir visuomenininkai.“
 
Vakar, trečiadienį, sveikatos apsaugos ministras Juras Požela susitiko su vaikų psichiatrais. Teisingai. Šiandien, jeigu nori suprasti, kas vyksta sveikatos apsaugoje, būtina kuriam laikui suvaikėti arba išeiti iš proto.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica