Mes ne „JeSuisCharlie“

Jolanta Babiliūtė
2016-01-07
Prieš metus, tiksliau, sausio 7 dieną, kalašnikovais ginkluoti broliai Saidas ir Cherifas Kouachi įsiveržė į Prancūzų satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ redakciją ir nušovė aštuonis savaitraščio darbuotojus, du policininkus ir dar du vyrus. Milijonai paryžiečių ir miesto svečių ėjo demonstracijoje, spausdami prie krūtinių plakatus su užrašu „JeSuisCharlie“.

Buvau tarp tų 7,5 milijono pirmojo leidinio po žudynių pirkėjų. Eliziejaus laukuose, kur virtinė kavinukių. Staliukai nukloti tarsi žaliomis staltiesėmis - tokios spalvos pirmasis puslapis... Įvairiakalbė publika suprato vienas kitą, linguodami galvas, pirštu rodydami karikatūras, truktelėdami pečiais... Užvakar prie buvusio redakcijos biuro Prancūzijos prezidentas Francois Hollande atidengė memorialinę lentą. Aišku, kad ne pranašo Mahometo karikatūroms. Žodžio laisvės simboliui - nedideliam satyriniam savaitraščiui.
 
Pas mus dėl tokių aukštų tikslų, ačiū Dievui, nežudo. Todėl data praslinko tyliai. Lietuviai sėdi namuose ir žiūri specialiai jiems skirtas 24 valandas. Bent jau pastarojo meto įvykiai tą sako. Pagal matytus siužetus tvatija vienas kitą. Neieškokim motyvų. Gelbėtojos neateis į kiekvieną trobą, be to, jos turi savų rūpesčių.
 

Mėlynus, vandens nemačiusius snukius daužyti nieko nekainuoja... Kaip ir silpnesnę pusę, vaikus, laukan varyti. Psichozės apimtas budulis dabartį ir ateitį nugramzdino šulinyje. Vis naujos nesibaigiančio serialo - kas papasakos baisesnę istoriją - serijos. Lietuva, pakišusi kojas po užpakaliu, stebi.
 
Niekas, net pati blogiausia žinia neišgins piliečių į gatves. Vieninteliai sargybiniai - internetiniai komentatoriai, kurių balsas eina tiek toli kiek vištų. Sprendžia valdžia. Televizorius parodys. Inteligentijos jame labai mažai. Ji - neįdomus tarpsluoksnis, toks neapibrėžtų paslaugų teikėjas. Kaip koks gajus kurmis. Įdomu tokiam statyti spąstus. Būna, kad įkliūna. Nors dažniausiai išsirausia aplinkui taką ir vėl orą lauke su nosim gaudo.
 
Tai kas, kad jau dešimtį metų psichiatrai plėšo chalatų skvernus - visuomenės psichikos sveikata pavojuje. Savižudybių skaičiumi nuolat pirmaujame ir nesiruošiame užleisti pozicijų. Tiesa, patys save ir aplenkiame. Alkoholio išgeriame tiek, kad tuščiais buteliais tuoj pasaulį apmėtysime. Pirmas žingsnis - nebepardavinėti bambalių degalinėse taip dėjo per pakinklius politikams ir strategams, kad lyg ir susimąstė. Tariasi, aiškinasi, žada kažką spręsti.
 
Nagi parenkite, kol dar liko europinių pinigų, normalią švietėjišką, su realia pagalba kaimui programą. Ne patys. Pasikvieskite tuos, kuriuos purto dabartiniai įstatymai, nes jų geri pasiūlymai trūnija valdininkų stalčiuose. Turime protingai dirbančių narkologų, psichiatrų, galų gale traumatologų. Raskite nors kelis pavargėlius, kurie normaliai kojas po keturiasdešimtmečio kilnoja ir nėra sukrypę, kaip jų netaisytos šimtmetį tvoros.
 

Dar reikėtų šeimos gydytojų ir apskritai medikų, dirbančių kaime. Kaip toj dainoj, ne žodžiais, o darbais Tėvynę mylinčių. Nusipelniusius ataskaitų rašinėtojus, nepakeičiamus organizacijų prezidentus sukvieskite į kitą kabinetą. Tegul sau posėdžiauja... Šalia įdomių medikų pritaptų energingi kultūros, sporto, švietimo žmonės. Kodėl gi ne?
 
Šiaip jau protinga, be to, demokratiška paklausti rinkėjų. Pareitinguoti, kaip kad skirstome į stulpelius partijas ar politikus. „Ar jūs jomis tikite?“ - klausia šie. Politikams tiktų speciali formuluotė: „Ar pats įsitikinęs, kad nemeluoji?“. Nėra ko ant jų pykti. Laikai tokie, kad mažai kas tiesą sako. Juolab už dyką.
 
Žiniasklaida padės? Kurgi ne. Tai anksčiau, aš dar atsimenu tuos laikus, kiekviename laikraštyje populiariausia rubrika buvo „Po to, kai rašėme“, kuriame pateikdavome faktus, kas konkrečiai padaryta. Dabar labiau tiktų „Nė velnio nepadaryta“. Dovanodavo plunksnakotį už „aštrią plunksną“. Dabar tiktų nebent auksinis kiaurasamtis. Semi, semi, o jis vis tuščias. Kaip ir tas „auksas“. Nagu pabrūžinsi ir atsilups plėvelė. Made in China.
 
Todėl protingi tyli, nors nesąmonės akis bado. Koks nors vadovas pasiskųs, kad nėra specialistų, bus kaltas, kad neranda. Nors tiesa ta, kad visos ekonomiškai silpnos šalys išstumia jaunus žmones į labiau pasiturinčias. Taip pas mus ir vyksta. Išvažiuoja energingi. Tokia pat didelė nelaimė, kad esame nepatrauklūs, pas mus nenori gyvenimo kurti net karo nualinti pabėgėliai.
 
Atrodė, taip paprasta. Optimizuosime, klasteriuosime provinciją ir... sutaupysime ateičiai. Su kuoka per kaimus. Vietoj socialinių paslaugų - bambalį į dantis. Dabar ir tą atima. Ko norėti? Kad Saviečių bendruomenės seniūnas apie vieną iš daugelio kalbėtų kaip apie išskirtinį. Abstinencinė psichozė - ne naujiena. Va, nebūtų atsitikusios tragedijos ir vėl išauštų eilinė diena Saviečiuose.
 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

      Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

      Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Legenda apie širdį
      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

      Naujas numeris