Karšti Naujieji jau čia pat

Jolanta Babiliūtė
2019-12-19
Šiomis dienomis, kaip ir kasmet, ką besutiktum tie patys klausimai. Kaip švęsiu Didžiąsias šventes. Kolektyvų vakarėliai jau įsisukę ir apsukos tik greitėja. Kaip visada apsikeitimas dovanėlėmis, tarpinstituciniais šakočiais bei kitais ne itin viešinamais burbuliuojančiais arba iš kojų verčiančiais skanumynais. Labai susidomėta žiurkėmis. Kiti metai jų, geležinių. Nors man atrodo klimato atšilimas padarė savo. Jos atsirado ir ėmė veikti daug anksčiau.
Karšti Naujieji jau čia pat

Todėl sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, tikėtina, išbus visą kadenciją ir tuo nušluostys nosį visiems iki jo valdžiusiems įdirgintą sistemą. Netikėti pareiškimai, minčių vingiai, konkursai, rotacijų teismai, o dabar dar ir įstaigų reitingavimai. Tarsi nutraukto laido su kibirkščiuojančia srove kaišiojimas lizdiniu taškiniu būdu. Pačirška vienoje vietoje, apsipranta su skausmu, nurimsta. Žiūrėk, jau kitur spiegia, nusideginę nagus. Ir nieko. Verygos balsas kaip visų gyvūnėlių dresuotojų ramus, net atlaidus. Tokia išlaikyta šypsenėlė. Nebūtų mokęsis psichiatru. Žino, jog panikos priepuoliai nuo graužikų fobijos ateina ir praeina. Svarbu su pacientu kalbėti ramiu tonu ir visada sakyti, kad viskas bus gerai. Kas gerai? Na, viskas. Absoliučiai viskas.
 

Štai mažosios rajonų ligoninės nenori savo noru skelbti kapituliacijos. Merai iš jų reikalauja dirbti ir dar taip, kad vietinė bendruomenė būtų patenkinta. Aukščiausiu lygiu. Vadovas turi užtikrinti, kad jeigu koks vietinis VIP'as užsimano, greituoju būdu jį būtinai turi priimti viena iš dviejų pagrindinių. Štai tau, boba, ir klasteris. Šou su maišiukais, naudingomis pažintimis ir pasilankstinėjimais must go on. Paslaugų rajone gali teikti tiek, kiek valdžia leidžia. Norma tokia, kad užtektų ubago terbai, ir ta privalo būti pasiūta su skyle. „Kur jaunimas, specialistai?“ - reikalauja vietos stebėtojų tarybos. Dar viena viršininkų rūšis. Nurodinėja, nors apie sveikatos apsaugą ne vienas žino tiek, kiek uošvienė, būdama blogos nuotaikos, pribambėjo.
 
Didesniems visada geriau. Nors patvirtintas valstybės biudžetas verčia abejoti, kad kalėdinės šypsenos per įstaigų vakarėlius ilgai laikysis. PSDF rezervo maišas, kuris kitų metų pabaigoje gali būti beveik 600 mln. eurų, taip ir liks nepraardytas. Valdantieji, įsikibę į mazgą, neleido atrišti. O juk vienas niekingas šimtelis milijonų, kuris per metus iššvaistomas nežinia kam - ir neatsakyti klausimai išsitrintų kaip nebuvę. Kompensuojamųjų vaistų kainynas vėl pasidarytų įdomus vežėjams. Valstybinė ligonių kasa atgautų išdidumą. Nebeskambinėtų prašydama dalyvauti konkursuose ir mušti kainas, kaip kad lietuviai vieni nori. Europos verslas krizena iš tokio stanginimosi. Užtektų ir pažadui didinti medikų algas įvykdyti taip, kaip buvo tartasi.
 
Bet mūsų valstybės politika moralinius skrupulus geriau praris, negu juos demonstruos po rinkimų. Pažadų šita, kaip, beje, ir kitos, valdžia tiesiog negali tesėti. Nes... toks gyvenimas. Duosiu neduosiu žaidimas populiarumo nepraranda. Mažiau patinka, bet reikia žaisti demokratiją. Derėtis su vadinamaisiais socialiniais partneriais. Su profsąjungomis. Ypač lojaliomis, geriausiai dešimtmečiais vešinčiomis, dar geriau vieno amžino prezidento uabiukais. Naujokai tegul rėkia už durų. Nereikia čia jokių Odontologų rūmų su savomis taisyklėmis, nei Gydytojų namų. Et, nusprendžia valdžia, kas prieš - tas opozicijos nusamdyti. Tegul eina Kudirkos aikštėn, į feisbukus, instagramas, jeigu nepasakyt riebiau. Ministerijos koridoriuose, tuo labiau kabinetuose kalbama mandagiai, taisyklinga lietuvių kalba, pageidautina pašnibždomis, ritmiškai linksint galvą. Sunku, bet išmokti galima.
 
Algų klausimas keliasi ant žiurkyčių ilgų uodegų į kitus metus. Nuojauta sako, kad bus karšta.
Iš kitos pusės, veiks naujas dar niekada nebuvęs Lietuvoje alternatyvios medicinos įstatymas. Jis leis nepatenkintus paversti raganomis ir piktaisiais burtininkais. Net išduos licencijas dirbti savarankiškai. Kad nekliudytų darnioms piemenėlio dūdelės vedamoms graužikų armijos gretoms.
Todėl kai šiandien viešas žmogus manęs paklausė, kaip aš ruošiuosi sutikti Naujuosius metus, kokios spalvos suknele ir su kuo, atsakymas išsprūdo netikėtai. Nuoga ir po patalais. Gal net miegodama. Patikėkite, gaudau pavydžius žvilgsnius.
Su ateinančiais Jus visus, mieli skaitytojai!


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica