Prof. D. Pūras: „Yra tekę matyti prie radiatoriaus pririštų vaikų“

Akvilė Martinkutė
2021-06-04
Beveik du mėnesius socialinė iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ kvietė visuomenę geriau pažinti autizmo spektro sutrikimą. Užbaigdamas autizmo temai skirtą rubrikos „Patarimai” laidų ciklą, iniciatyvos autorius Dalius Stankevičius šį kartą kalbino vaikų ir paauglių psichiatrą, profesorių Dainių Pūrą.

Laidos pašnekovas buvo vienas pirmųjų specialistų Lietuvoje, pradėjusių diagnozuoti autizmo spektro sutrikimą. Prisimindamas karjeros pradžią jis teigė, jog yra tekę matyti visko: „Sovietų ideologija autizmą vertino, kaip ankstyvą šizofrenijos stadiją, todėl vaikus šerdavo labai didelėmis stiprių psichotropinių vaistų dozėmis, laikydavo pririštus prie radiatorių”.

 
Situacija po Nepriklausomybės atgavimo Lietuvoje gerokai pasikeitė, tačiau dar tikrai yra kur tobulėti. Vienas pagrindinių Vilniuje esančio Vaiko raidos centro iniciatorių, psichiatras D. Pūras neretai pasigenda ir paprasčiausio institucijų bendradarbiavimo. „Būna, jog nustatoma autizmo diagnozė, o su ją lydinčiais veiksniais sistema susitvarkyti nesugeba.  Atrodo, tiek švietimo, tiek sveikatos sektorius dar sunkiai supranta, kad autizmas nėra liga ir jos gydyti nereikia – užtenka priimti kitoniškumą“, – teigė profesorius.
 
Interaktyviojoje rubrikos „Patarimai“ dalyje taip pat analizuota reali situacija, su kuria susiduria autizmo spektro sutrikimą turintys vaikai – kelionė į prekybos centrą. Čia vaikų ir paauglių psichiatras ne tik negailėjo naudingų įžvalgų, bet ir pasidžiaugė, kad autistiškų žmonių bendruomenė skatina visuomenės kūrybiškumą, inovatyvumą. Prof. D. Pūras viliasi, kad jau greitai kiekvienas iš mūsų išmoksime priimti ypatingus vaikus ir gebėsime iš jų pasimokyti kitokio požiūrio į pasaulį.
 
Iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ primena, kad daugiau informacijos apie renginius, laidas ir labdaringas kampanijas galite sužinoti „Facebook“ paskyroje. Prisidėti prie šios iniciatyvos veiklos taip pat galite įsigydami rankų darbo marškinėlius, kurių dizainą įkvėpė autizmo temos herojus Tomas Eicher-Lorka. 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Sveika šeima


  Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

  Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Lauktuvės“ iš Nepalo

  Kol Jungtinėje Karalystėje toliau plinta Delta vadinama koronaviruso atmaina, o šalies Vyriausybė rengiasi švelninti karantino ribojimus, Vakarų Europos žiniasklaida praneša apie naują COVID-19 mutaciją iš Nepalo. Mokslininkai sako, kad ją sunkiau veikia vakcinos. 

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica