Prof. D. Pūras: „Yra tekę matyti prie radiatoriaus pririštų vaikų“

Akvilė Martinkutė
2021-06-04
Beveik du mėnesius socialinė iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ kvietė visuomenę geriau pažinti autizmo spektro sutrikimą. Užbaigdamas autizmo temai skirtą rubrikos „Patarimai” laidų ciklą, iniciatyvos autorius Dalius Stankevičius šį kartą kalbino vaikų ir paauglių psichiatrą, profesorių Dainių Pūrą.

Laidos pašnekovas buvo vienas pirmųjų specialistų Lietuvoje, pradėjusių diagnozuoti autizmo spektro sutrikimą. Prisimindamas karjeros pradžią jis teigė, jog yra tekę matyti visko: „Sovietų ideologija autizmą vertino, kaip ankstyvą šizofrenijos stadiją, todėl vaikus šerdavo labai didelėmis stiprių psichotropinių vaistų dozėmis, laikydavo pririštus prie radiatorių”.

 
Situacija po Nepriklausomybės atgavimo Lietuvoje gerokai pasikeitė, tačiau dar tikrai yra kur tobulėti. Vienas pagrindinių Vilniuje esančio Vaiko raidos centro iniciatorių, psichiatras D. Pūras neretai pasigenda ir paprasčiausio institucijų bendradarbiavimo. „Būna, jog nustatoma autizmo diagnozė, o su ją lydinčiais veiksniais sistema susitvarkyti nesugeba.  Atrodo, tiek švietimo, tiek sveikatos sektorius dar sunkiai supranta, kad autizmas nėra liga ir jos gydyti nereikia – užtenka priimti kitoniškumą“, – teigė profesorius.
 
Interaktyviojoje rubrikos „Patarimai“ dalyje taip pat analizuota reali situacija, su kuria susiduria autizmo spektro sutrikimą turintys vaikai – kelionė į prekybos centrą. Čia vaikų ir paauglių psichiatras ne tik negailėjo naudingų įžvalgų, bet ir pasidžiaugė, kad autistiškų žmonių bendruomenė skatina visuomenės kūrybiškumą, inovatyvumą. Prof. D. Pūras viliasi, kad jau greitai kiekvienas iš mūsų išmoksime priimti ypatingus vaikus ir gebėsime iš jų pasimokyti kitokio požiūrio į pasaulį.
 
Iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ primena, kad daugiau informacijos apie renginius, laidas ir labdaringas kampanijas galite sužinoti „Facebook“ paskyroje. Prisidėti prie šios iniciatyvos veiklos taip pat galite įsigydami rankų darbo marškinėlius, kurių dizainą įkvėpė autizmo temos herojus Tomas Eicher-Lorka. 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Nugalėjo cholesterolio baubą

   Nugalėjo cholesterolio baubą

   Šios istorijos nebūtų, jei penkiasdešimtmetis uteniškis Andrius nebūtų šiek tiek linkęs į hipochondrij...
   Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

   Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

   Gegužės pradžioje grįžo tradiciniai Nusipelniusio Lietuvos gydytojo apdovanojimai. Tarp garbės ženklu apdovanotųjų – V&scaro...

   Budinti vaistinė


   Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

   Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

   Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo keisti kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria skatintų pacientus rinktis tik vaistus s...
   Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

   Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

   Nuo šiandien įsigaliojus tik rekomendacijai, o ne būtinybei viešose vietose dėvėti medicinines kaukes, vaistininkai ...

   Sveika šeima


   Socialinių tinklų magija

   Keli mygtukų paspaudimai ir žiūrėk, ekrane galima pamatyti širdžiai mielą veidą. Šiuolaikiniame pasaulyje, kai laiškai nuo vienos šalies iki kitos nekeliauja kelis mėnesius, galima santykius palaikyti per atstumą. Ir nors socialiniai tinklai įneša į kasdienį gyvenimą nemažai naudos, kartu gali ir pa...

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Moterų teisės vyrų politiniame žaidime

   Šiandien Jungtinės Amerikos Valstijos siūbuoja ant lyno, nuo kurio nukritus nukentės pusė šalies populiacijos. Penki šalies teisėjai, iš kurių net keturi vyrai, pareiškė, kad 1973 m. abortus legalizavęs „Roe v. Wade“ Aukščiausiojo teismo sprendimas tikėtina, kad bus panaikintas.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
   Henrikas Vaitiekūnas Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
   Henrikas Vaitiekūnas Cigarečių istorijos
   Biocheminė meilė
   Henrikas Vaitiekūnas Biocheminė meilė

   Naujas numeris