Prof. D. Pūras: „Yra tekę matyti prie radiatoriaus pririštų vaikų“

Akvilė Martinkutė
2021-06-04
Beveik du mėnesius socialinė iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ kvietė visuomenę geriau pažinti autizmo spektro sutrikimą. Užbaigdamas autizmo temai skirtą rubrikos „Patarimai” laidų ciklą, iniciatyvos autorius Dalius Stankevičius šį kartą kalbino vaikų ir paauglių psichiatrą, profesorių Dainių Pūrą.

Laidos pašnekovas buvo vienas pirmųjų specialistų Lietuvoje, pradėjusių diagnozuoti autizmo spektro sutrikimą. Prisimindamas karjeros pradžią jis teigė, jog yra tekę matyti visko: „Sovietų ideologija autizmą vertino, kaip ankstyvą šizofrenijos stadiją, todėl vaikus šerdavo labai didelėmis stiprių psichotropinių vaistų dozėmis, laikydavo pririštus prie radiatorių”.

 
Situacija po Nepriklausomybės atgavimo Lietuvoje gerokai pasikeitė, tačiau dar tikrai yra kur tobulėti. Vienas pagrindinių Vilniuje esančio Vaiko raidos centro iniciatorių, psichiatras D. Pūras neretai pasigenda ir paprasčiausio institucijų bendradarbiavimo. „Būna, jog nustatoma autizmo diagnozė, o su ją lydinčiais veiksniais sistema susitvarkyti nesugeba.  Atrodo, tiek švietimo, tiek sveikatos sektorius dar sunkiai supranta, kad autizmas nėra liga ir jos gydyti nereikia – užtenka priimti kitoniškumą“, – teigė profesorius.
 
Interaktyviojoje rubrikos „Patarimai“ dalyje taip pat analizuota reali situacija, su kuria susiduria autizmo spektro sutrikimą turintys vaikai – kelionė į prekybos centrą. Čia vaikų ir paauglių psichiatras ne tik negailėjo naudingų įžvalgų, bet ir pasidžiaugė, kad autistiškų žmonių bendruomenė skatina visuomenės kūrybiškumą, inovatyvumą. Prof. D. Pūras viliasi, kad jau greitai kiekvienas iš mūsų išmoksime priimti ypatingus vaikus ir gebėsime iš jų pasimokyti kitokio požiūrio į pasaulį.
 
Iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ primena, kad daugiau informacijos apie renginius, laidas ir labdaringas kampanijas galite sužinoti „Facebook“ paskyroje. Prisidėti prie šios iniciatyvos veiklos taip pat galite įsigydami rankų darbo marškinėlius, kurių dizainą įkvėpė autizmo temos herojus Tomas Eicher-Lorka. 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

      Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

      Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Legenda apie širdį
      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

      Naujas numeris