Žodynas, prilygstantis filosofiniam traktatui

Jokūbas Fišas
2018-04-05
Ne psichiatrui Enciklopedinis psichiatrijos terminų žodynas, kurį sudarė Valentinas Mačiulis, Jonas Šurkus ir Aldona Lapytė prilygsta filosofiniam traktatui, meilės romanui, įtemptam detektyvui ar iškiliausio žmogus biografijai. Neperkrauta, aiškia, bet labai tikslia kalba išdėstyti visi svarbiausi terminai, kurie susiję su psichinės veiklos funkcionavimu ir patologija.
Žodynas, prilygstantis filosofiniam traktatui

Aukštosios nervinės veiklos sutrikimai lydi bet kokią somatinę patologiją ir labai dažnai pasireiškia per se. Sutrikimų manifestacija itin įvairi, būtent tos įvairovės spektrą atskleidžia pristatomas Enciklopedinis psichiatrijos terminų žodynas. Solidi knyga (424 psl.) pradedama autorių pratarme, kurioje jie pabrėžia padidėjusį susidomėjimą psichiatrija. Jos išmanymas yra neatsiejamas bendros tautinės kultūros dalis. Pateiktame svarbesniame leksikografijos šaltinių sąraše išdėstyti įvairiomis kalbomis parašyti šaltiniai. Autoriai įtraukė į žodyną naujų sąvokų, sukūrė nemažai tarptautinių terminų lietuviškų atitikmenų.
 

Šio kuklaus straipsnelio autorius, būdamas neurologas, godžiai ieškojo sąsajų tarp psichiatrinės terminijos ir neurologinės patologijos ir su lengva nuostaba rado, kad nemažai neurologinės patologijos yra susijusi su pirminiais psichiatriniais pasireiškimais ir, vice versa, savarankiška psichiatrinė liga pasireiškia neurologiniais simptomais, pavyzdžiui, leukodistrofijos, Bergerono liga ir daug kitų. Ypač įdomu, kuomet laisvai skaitant žodyną surandami retai vartojami, bet labai svarbūs praktiniame gydytojo darbe terminai kaip inkliudencija, gydymo būdai, kaip Heinricho metodika ir kiti.
 
Plačiau žodyne, ir tai visiškai suprantama, suklasifikuotos ir išdėstytos kliedesių formos, fobijos, tiek eponiminiai, tiek pagal simptomą pavadinti nozologiniai vienetai. Daugiau vietos skirta mąstymo definicijai ir sutrikimams, psichozių aprašymui, reakcijų klasifikacijai, simptomo, kaip liguistos būsenos arba ligos požymio išvardinimui, psichiatrinių sindromų išdėstymui. Pasigesta tik kognityvinių funkcijų termino atskleidimo, vegetacinės būklės definicijos, lengvo kognityvinio sutrikimo (mild cognitive impairment F06.7) apibrėžimo. Šios pastabėlės  nei per nanometrą nesumažina žodyno vertės.
 
Būtina pažymėti, kad itin vertinga, jog visi žodyno terminai pateikti su lotyniškais atitikmenimis. Žodyne yra išsami terminų rodyklė, leidžianti nedelsiant rasti pageidaujamą definiciją. Ypatingą vertę žodynui suteikia atitikmenų lotynų, graikų ir kitomis kalbomis rodyklė. Šios organinės žodyno dalys paverčia šią knygą ne tik iškiliu medicininiu veikalu, bet išties nacionaliniu kultūriniu reiškiniu. Besidominantys medicinos istorija, žodyne ras pilną  minimų mokslininkų sąrašą su trumpa jų charakteristika ir gyvenimo data. Enciklopedinis psichiatrinių terminų žodynas puikiai išleistas leidyklos „Presvika“, atspausdintas „Standartų spaustuvėje“.
 
Enciklopedinio psichiatrijos žodyno informatyvumą, svarbą ir kokybę įvertins visų specialybių gydytojai, teisininkai, literatai, pedagogai bei visi besidomį aukštąja nervine veikla ir jos sudėtinga patologija.
Jokūbas Fišas yra neurologas, medicinos mokslų daktaras

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris