Vyrai ir moterys (Nr.3)

Henrikas Vaitiekūnas
2024-03-25
Pavadinimas – ne iš originaliųjų. Gal kiek intrigos įneša tik tas trejetukas gale. Bet ir jame nerasite nieko mistiško. Mat pirmasis rašinys šia tema – „Kuo vyrai nuo moterų skiriasi“ – rado vietos net „Felčerio užrašuose“ (BALTO leidybos namai, 2023). Ten smagiais pavyzdžiais iliustruota, kaip į keistas situacijas pakliūvama, kuomet vyrai ir moterys skirtingai mato ir suvokia (tai įrodyta!) tas pačias... spalvas.
Vyrai ir moterys (Nr.3)

Analogiška publikacija – tik mintyse jau antru numeriu pažymėta – prieš kurį laiką skelbta savaitraštyje „Lietuvos sveikata“. Bet ir ji nėra džiaugsminga. Dėl galbūt neoptimalaus šaltinių parinkimo ar net išsilavinimo (ir tolerancijos) stokos. Šiandien autorius tą rašinį jau pats priskirtų prie diskriminuojančiųjų. Nes tai – apie skirtingus (čia dar gan švelniai pasakyta) vyrų ir moterų vairavimo ypatumus.
 
Tačiau ir po to pastebėjimų, įdomybių bei skirtenybių liko ne tik užstalės dainai: jų turėtų užtekti ir visam smagiam baliui. Todėl iškart jį ir pradedame.
 
Jautresnių skaitytojų piktinti nenorėdamas, – apie esminius vyriškos ir moteriškos... ejakuliacijos skirtumus. Turbūt manote, kad procesas ir gimsta, ir gęsta mūsų galvose. Moteriškų galvų smegenyse – taip! O štai vyrų galvos toje „veikloje“ beveik nedalyvauja: procesą valdo... nugaros smegenys. Nuo čia, beje, prasideda gausybė „išvestinių tiesų“, kurias iliustruoja skaičiukai. (Kaip manote, kodėl orgazmui pasiekti vyrams pakanka keturių minučių, o moterims prireikia net tris keturis kartus ilgesnio laiko? Kodėl vyriškoji palaima tesitęsia tik 6 sekundes, o moteriškoji net 23 ar 24?). Prisiminimus, tikiuosi, pratęsite savarankiškai. Be mūsų. Ir ne tik virtuvėje.

 
Kita amžinoji tema – moteriškasis galvos skausmas. Ne visuomet vadinamąja migrena dangstomasi. Ne visuomet vyrai ją iš tikrųjų supranta. Bet paaiškinimas yra: vyriškųjų smegenų (šiuo atveju jau galvos) tankis yra kitoks. Mažesnis. Todėl vyriškose galvose penkiskart rečiau sužadinami banguojantys impulsai. O kai „jūra rami“, ir streso nėra. Ar tai pliusas? Pliusas, jei atminsim, kad depresija vyrus kamuoja penkiskart rečiau. Bet ir minusas yra: tariama „smegenų ramybė“ vyrams triskart dažniau nei moterims atneša... šizofreniją. Senatvėje.
 
Savarankiškai „amžėjimu“ (fu, koks netikęs naujadaras!) besidomintiems siūlyčiau paskaityti apie dešimtis kartų girdėtą, bet niekuomet iki galo neišsiaiškintą kolageno poveikį. Šitas organizmo baltymas su amžiumi tampa itin svarbiu. Vyrai kolageną praranda lėčiau nei moterys, todėl tam tikru amžiaus periodu šalia žingsniuojančios jų bendraamžės mums rodosi vyresnės. Bet palaukite dar dešimtmetį: viskas susilygins! Nes moterys saugo veido odą, puoselėja ją ir nepigiais tepaliukais teplioja. O vyrukai – tik skutikliais gramdo...  
 
Visų šitųjų keistenybių priežastis nagrinėti nei įdomu, nei reikalinga. Bet nors kartą medicininę literatūrą varčiusieji, atmena, kad paslaptis slypi chromosomose: 23-ioji jų pora kiaušialąstėse – visuomet XX, o spermatozoiduose – XY. O toliau tik ponas Dievas žino, kaip ten viskas susimaišo: gimsta arba JI, arba JIS.
 
Nemanau, kad tapo aiškiau. Todėl kviečiu keliauti ten, kur mums visiems įdomiau. Daugiausia įdomių detalių, žinoma, yra lyčių tarpusavio bendravime. (Įrodyta ir suskaičiuota, kad net „YouTube“ paveikslėlius apie paukščių ar laukinių gyvūnų poravimąsi žiūri vienodai – po 65 procentus – abiejų lyčių „YouTuberių“). Bet gi ne panašumai mus vieną prie kito traukia, o skirtumai! Tad – apie juos.
 
Ar esate girdėję, kaip tie myluotis besiruošiantieji paukštukai giesmes suokia? Ir žmogiškoji giminė panašiai elgiasi – gražbyliauja. Bet štai, Kūrėjas, kaip liaudis sako, – „ne kožnam pabažnam leido dievo šūdelį pauostyti“. Dažnam stipriosios lyties atstovui gražų žodį mylimajai supinti – neįveikiama užduotis. Pralaimėjusieji iš kovos iškrenta, taip ir nesužinoję tikrosios pralaimėjimo priežasties. O ji – paprasta: skaityk knygas, jaunime! Mokykis gramatikos! Ir atmink pačią seniausią tiesą: tai tas lig šiol nesuprantamas chromosomų rinkinys užprogramavo JAS čiulbėjimu mėgautis!
 
O vyrai myli pirmiausia akimis. Banalybių negirdi, nes tik vaizdas juos užbūrė! O jei dar iš Antikos studijų atsimena kažkada kažkur egzistavusias Auksines proporcijas, geba įžiūrėti Dieviškus išlinkimus ar viena ausimi yra girdėję apie Tobulas kompozicijas – tai karą jau ir... pralaimėjo. (Jei ne karą, mūšį – tikrai!).

 
Gražiai čia tos XX ir XY chromosomos mūsų emocijas sudėliojo: tarsi nebūtų pabrinkusių paakių, celiulito (yra ir „vyriškas“ ligos variantas) ar tradicinio lietuviško „alaus pilvuko“. Bet įsižiūrėjęs – pamatai, o įsiklausęs – išgirsti. Čia – apie tai, kad pati prigimtis moterims liepia grožiu ir sveikata pasirūpinti. Na, o vyrai... Patys gi žinote: kol bėda į ožio ragą nesuries – daktaro neieškos.
 
Perprasti moteriškąsias ir vyriškąsias emocijas nelengva. Dar sunkiau jas suderinti. Kartais dešimtmečių prireikia. Kartais kantrybė nutrūksta. Ir gaila, kuomet taip atsitinka dėl nežinojimo. Todėl „žinojimai“ visuomet praverčia. Štai, keletas jų.
 

Emocingos ir moteriškos moters namuose emocijos virte verda. Pilna ne tik džiaugsmo, bet ir ašarų. Ir ją nervina „bejausmis“ partneris. Bet jis nėra bejausmis. Teks vėl priminti tas nesuprantamas chromosomas ir suvokti: 80 procentų vyrų jaučia tą patį ką ir jūs. Tik nerodo emocijų. Todėl, kad jis yra Vyras! Ir – nieko čia blogo.
 
Ir dar vieno moteriškojo supratimo paprašė šį rašinį padėję redaguoti vyrai: pasistenkite kaip nors suprasti (žinau, kad tai nepakeliamai sunku), jog tarptautinė padėtis ar rinkimai į Europos Parlamentą (arba futbolas) jiems kartais būva kur kas svarbesni nei šiek tiek tabaluojantis ir atsilupęs tapetų kraštas miegamajame.
 
Beveik analogiškas ir moterų prašymas vyrams. Būti dėmesingesniems smulkioms detalėms. Mat būna, kai kokiame nors vakarėlyje JIS numetė neapgalvotą žodį ir... nuėjo. Pamiršo. O JI dar dvi ar net tris paras kartojo tą ne vietoje ir ne laiku pasakytą pastabą. Ir griaužėsi kol... susigriaužė.
 
Ir tiesa, kuri pravers, kuomet JUDU kalbėsite apie kelionę, filmą, šeimos pagausėjimą, karjerą atostogas ar seksą. Turėtumėte atminti, kad 99 proc. vyrų visos šios „pramogos“ yra tik kelionė į tikslą („Pirmyn!“). Moteris gi jaudina ir „užveda“ pats procesas, kuris... dar net neprasidėjo. Čia kažką SAVO turite sugalvoti.
 
Labai svarbus šioje bendrystėje – apie chromosomas jau pamiršus – yra humoras. Tinkamai panaudotas („pavartotas“ ir „pritaikytas“) jis visas problemas išsprendžia.
Ir tegu nesantaikos obuoliu jums netampa paskutinysis sakinys. Jis toks: „Vyrai – tikrai pranašesni už moteris. Nes tarp jų daugiau ir protingų, ir... kvailių...“

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

   G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

   „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
   V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

   V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

   Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

   Budinti vaistinė


   „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

   „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

   „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...
   Mokys, kaip vartoti vaistus

   Mokys, kaip vartoti vaistus

   „Oficialiai vaistinėse surenkamų ir sunaikinamų vaistų kiekis – 20 tonų per metus – rodo, kaip netinkamai vartojami ar neva...

   razinka


   Sveika šeima


   Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

   Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

   Sveikatos horoskopas


   Lakpkričio 23-29 d.

   Avi­nas
   Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Ksenotransplantacija: vis daugiau vilčių pacientams

   Daugiau negu 100 tūkst. JAV gyventojų laukia organų transplantacijų. Ksenotransplantacijos (iš gyvūno žmogui) pasiekimai laukiantiesiems gali suteikti naujų vilčių. Kovo viduryje Masačiusetso ligoninės Bostone gydytojai žmogui atliko sėkmingą kiaulės inksto persodinimą.   

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Ir turtuoliai verkia
   Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
   Kas po devintu prakaitu slypi?
   Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
   Pavėlavęs perspaudų rinkinys
   Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

   Naujas numeris