Vienas berniukas čia serga ŽIV

Mykolas Majauskas
2016-02-26
Jis nuostabaus grožio, baltais garbanotais plaukais ir mėlynomis akimis. Iš pradžių auklėtojos nerimavo, jog gali netyčia užsikrėsti. Dabar supranta, kad tai beveik neįmanoma. Berniukui jau keleri metai, jis šypsosi ir auga su visais kartu.

 

Vienas berniukas čia serga ŽIV

Čia gyvena dar apie šimtą gražių vaikų. Vaikų, kurie liko be šeimos. Kiekvieno vaiko gyvenimo istorija individuali ir ypatinga – vieni palikti gyvybės langelyje ar gimdymo namuose vos gimę, kiti atkeliavo iš asocialių šeimų, kur tėvai nesugebėjo jais pasirūpinti.
Mažamečiams čia rūpestingas personalas suteikia medicininę pagalbą, reabilitaciją, socialinę globą. Vaikai keliasi, valgo, tvarkosi, žaidžia ir eina miegoti grupėje. Auga be šeimos.
 
Didelė dalis vaikų sveiki. Tačiau dalis neišnešioti, sergantys epilepsija, hipotrofija, įgimtomis širdies ydomis, alkoholiniu vaisiaus sindromu.
Garsiai deklaruojame, kad institucinės vaikų globos namų neliks, vaikai juk turi augti šeimose! Skaičiai to nerodo. Vilniaus kūdikių namuose pastaruosius trejus metus gyvenusių vaikų skaičius išlieka nepakitęs.
Tam yra daug priežasčių – nuo prevencinių iki postvencinių.


Išskirsiu dvi:
Pirma, Lietuvoje vis dar nėra įgyvendinta profesionali globa šeimoje. Neturime paruoštų globėjų, kurie būtų apmokyti ir gautų tinkamą finansavimą už vaikų auginimą ir ugdymą. Tokia tvarka padėtų mažamečiams išvengti tramuojančios patirties institucinėje aplinkoje ir užtikrintų laikinąją globą šeimoje.
 
Antra, įsivaikinusioms šeimoms dažnai tenka kreiptis į specialistus pediatrinės pagalbos. Natūralu, jog vaikas iš kūdikių ar globos namų gali turėti elgesio sutrikimų ir emocinių problemų.
Tuomet paaiškėja, kad rimtos psichologinės, reabilitacinės pagalbos nėra. Dažnai tėveliams tenka už tai mokėti iš savo kišenės arba, kaip pavyzdžiui Vilniuje, paslaugos laukti net pusę metų. Todėl kartais įsivaikinti mažamečiai grąžinami atgal, patirdami dar didesnę traumą.
 
Vyriausybė šiuo klausimu vis dar miega. Ir, manau, miegos tol, kol pastangos spręsti institucinę globą bus suprantamos ne kaip siekis užtikrinti vaiko teisę į gyvybę, išlikimą ir raidą, bet kaip labdara ar gerovės politika.
Tačiau didieji miestai gali ir turi imtis iniciatyvos – užtikrinti socialinių bei terapinių paslaugų prieinamumą vaikams. Stiprinti tėvystės įgūdžius, suteikti kompleksinę pagalbą šeimoms, transformuoti kūdikių namus į bendruomeninių paslaugų centrus ir plėsti paslaugas mažyliams su emocijų, elgesio, psichikos sutrikimais.
 
Tai paskatintų įsivaikinimą ir kartu stiprintų šeimas, išgyvenančias gilesnes ar švelnesnes vaiko raidos problemas. O tokių daug. Vilnius auga kaip niekada anksčiau – naujagimių skaičius didesnis nei per pastaruosius penkiolika metų. Natūralu, kad kokybiškų sveikatos, terapijos paslaugų vaikams poreikis auga. Keista tik, kodėl tiek mylinčių tėvų, susidūrę su tuo, vis dar tyli?
Mykolas Majauskas – Vilniaus savivaldos politikas

Šaltinis: tsajunga.lt

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    „Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Svei...
    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Lietuvoje pradėtas vykdyti tyrimas, kuris leis sužinoti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose. „Tokio t...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Patrauklios pakuotės – spąstai vaikams

    Daugelis patraukliai supakuotų užkandžių yra itin perdirbti ir turi daug nesveikų priedų, skatinančių persivalgymą bei priklausomybę. Tyrimai rodo, kad pakuotės dizainas – ryškios spalvos, animaciniai personažai – stipriai veikia vartotojų, ypač vaikų, elgseną.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Atidaryta išmaniųjų telefonų demencijos klinika

    Intensyvus naršymas internete keičia mūsų smegenis, tvirtina sveikatos ekspertai. Atminties sutrikimai, koncentracijos stoka, nuolatinis stresas – tokius simptomus vis dažniau patiria išmaniuosius telefonus intensyviai naudojantys žmonės. Japonijos gydytojai šią būklę pavadino „išmaniųjų telefo...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris