Termometras negydo

Henrikas Vaitiekūnas
2023-01-09
Jis tik jūsų kūnelio temperatūrą parodo. O jūs, žinoma, tikite, kad 36,6 yra gerai, o 37,6 jau blogai. Kodėl tuo tikite? Kas pasakė, kad tas vienas pridėtinis (?) laipsnis – jau grėsmė ir pavojaus ženklas? Neprisimenate? Tai kodėl, vos į tą prietaisą pažvelgę, po akimirkos ligoniu pasijaučiate? Paieškokite tikro atsakymo.
Termometras negydo

Analogiškon aklavietėn pateksite, jei kaimynė (ar, neduok Dieve, antroji jūsų pusė) prasitars, kad po Naujųjų reikėtų rimtai susirūpinti antsvoriu. Nes, girdi, tas jūsų svoris tikrai nėra idealus. Apsižvalgysite ir galbūt su pastaba sutiksite. Bet jums net į galvą nešaus aplinkinių paklausti, o kas gi sugalvojo tą Idealųjį Svorį?
 
Populiariausioji pasaulyje skaičiuoklė „Worldometer“ (ji niekuomet nestoja, sukasi ir dabar, šį rašinį jums skaitant) užfiksavo, kad vakar pasaulyje „antsvorį nešiojo“ daugiau, kaip 1,7 milijardo (ne milijono, o milijardo!) planetos gyventojų. Per vieną minutę (!) jų pagausėjo dar 34 piliečiais. Kodėl ir čia „atsiremiama“ į kažkieno kažkada išgalvotus (jei švelniau – pasiūlytus) idealaus (?) svorio skaičius?
 
Idealų svorį mums siūlo Pasaulio sveikatos organizacija. (Nepasitikėti ja galime dėl daugelio faktorių: a) dėl veiklos pandemijos metu, kuomet nuolat keitė rekomendacijas ir nežinojo, ko griebtis; b) dėl nulinės šios organizacijos Lietuvos padalinio veiklos (ką apie tą padalinį jūs esate girdėję? Nieko!). Tačiau tai – ne šiandienos tema. Šiandienos klausimas toks: nuo kada (nuo kelių kilogramų?) prasideda antsvoris. Arba kitaip suformuluokim: kas yra kūno masės indeksas?

 
Kūno masės skaičiuoklę daugiau nei prieš šimtą metų pasiūlė belgų matematikas Lambertas Adolfas Quetelet‘as. Nors manau, kad žinote, teks priminti: reikia tik dviejų matmenų – ūgio ir svorio. Svoris kilogramais padalijamas ir ūgio metrais, pakelto kvadratu. Atlikę šį skaičiavimą, gausite KMI (kūno masės indeksą).
 
Tikiuosi, kad jau pabandėte tuos nesudėtingus aritmetinius veiksmus atlikti. Tad skelbiu rezultatus: esate normalus (pagal L.A. Quetelet‘ą), jei jūsų KMI yra nuo 18,5 iki 24,9. Jei KMI žemesnis, nei 18,5 – svoris per mažas. Jei KMI 25-29,9 – antsvoris! Jei KMI 30 ir daugiau – nutukimas!!! (Tuos tris šauktukus dedu ne aš; juos deda ponas Quetelet‘as, PSO ir ta organizacija tikintys jūsų daktarai...  
 
Šiandien nerašysiu, kuo antsvoris ar nutukimas gresia: jūs ir taip žinote, kad tai nėra gerai. Bet pažadu: išgirsite ir kitokių nuomonių. O dabar – dar keletas ekstremalių skaičiukų: jei jūsų KMI 35-40 – nemenkas nutukimas, jei per 40 – didžiulis. Ir, nors niekas nedraudžia skaičiuokle apskritai nepasitikėti ar ją ignoruoti, du pastarieji pavyzdžiai – tikras SOS šaukinys.
 
Žinodamas lietuvaičių smalsumą, privalau pateikti dar kelis rekomenduojamus skaičius: svorio indeksą pagal amžių. Jei jums 25-34, tuomet moterų KMI turėtų būti 19,5, vyrų – 21,4. Jei esate 35-44 metų amžiaus grupėje, tai skaičiai – atitinkamai – 22,9 ir 23,4. Jei jums 45-54 metukai – tai 25,2 ir 25,8. O jei jau perkopėte per 55, tuomet 26,6 ir 27,3.
 
Neatitiko? Tuomet imkime, ir metodą sukritikuokime: jame neatsižvelgta į vieną pagrindinę šiuolaikinių daktarų jau įžiūrėtą detalę – į riebalų ir raumenų santykį mūsų organizmėliuose. Gali gi būti, kad vienodą KMI „suras“ ir raumeningas atletas, ir netreniruotas pyragėlių mėgėjas (taip, deja, atsitinka). Svers jie abu vienodai. Tačiau „bendras vaizdelis“ ir susirgimų rizika – skirsis. (Todėl jau randasi kitų skaičiavimų, kuriuose svarbią vietą užima, pavyzdžiui, talijos apimtis).

Bet gi jau pavargote nuo tų skaičių: tiesiog girdžiu, kaip skanduojate: „Įdomybių! Į-do-my-bių!“. Prašome.
 
Vidutinis pasaulio gyventojų svoris yra 62 kilogramai. Amerikietės moterys, vidutiniškai sveria 75, vyrai – 88 kilogramus. Japonijoje, atitinkamai, 51 ir 61. Vietname – 45 ir 58. Ukrainoje 67 ir 89.
O jei jums tai neįdomu, tuomet „pagooglinkite“ apie vieną garsiausių pasaulyje „plius“ dydžio modelių Tess Holliday: būdama 165 cm ūgio, ji sveria apie 127 kg (kartais ir daugiau nei 130 ). Ji sėkmingai ištekėjusi, turi du vaikus, ir visuose interviu pabrėžia, kad tiesiog mėgaujasi nuostabiu seksualiniu gyvenimu.
 

Taigi, rodos, jau radome tam tikrą atspirties tašką: pats laikas pakalbėti apie tai, jog vyrai slepia, kad jiems patinka „storuliukės“, o moterys nenoriai pripažįsta, jog mėgsta „meškiukus“. Tai taip ar kitaip?
Pirmiausia, apie mylimas ponias ir paneles. Vyrai stebi, kaip jos valgo. Tik ar tiesa, kad moteris, kuri nevaržo savęs prie stalo, nesivaržo ir lovoje? Specialieji daktarai ir seksologai sako, kad pusė tiesos tame yra. O gal ir daugiau nei pusė? Moterys, kurių svoris bent 5 kilogramais viršija normą, turi daugiau šansų patirti orgazmą. Ir lovoje jos išties aktyvesnės. Beje, jos turi ir dar vieną – gerokai paslėptą – viliojimo mechanizmą: jų balsai yra žemesni, krūtininiai. O vyrams tai itin patinka. Storulės kone visuomet yra kompanijos siela – linksmos ir labiau linkusios bendrauti. Su jomis ir pažintys paprastesnės. Nes – patys spręskite, prie ko drąsiau prieisite – prie princesės, dizainerio suknele, ar prie linksmuolės, smagiai apkabinusios alaus bokalą? (Primenu: ne visų vyrų skoniai vienodi. Antra vertus, veiksmo vystymąsi dažnai lemia gyvenimiškoji patirtis). Tad visai gali būti, kad pirmąjį stiprų orgazmą jis yra patyręs su apkūnia ponia (panele). Gali būti, kad vyrai iš tokių moterų tikisi... saugumo (aliuzija į mamą, darželio auklėtoją). Gyvenime dažnai renkamės priešingybes: nenustebkite, išvydę smulkutį poną su dukart stambesne ponia – laimėjo abu.
 
O dabar – minusas: nutylėtoji „antroji reikalo pusė“. Tas jau apkalbėtas ponių nesivaržymas prie stalo. Jei jo ima daugėti, kartais jis užgožia kitus potraukius. Ir vietoje meilės lovos mieliau pasirenkamas... pyragėlis. Bet – apie paradoksą.
Kai kam gal pasirodys, kad tai – anekdotas. Sakoma, kad 90 procentų vyrų patinka apkūnios moterys. O likusiai dešimčiai... labai storos. Galėtų taip būti, jei ne viena trukdanti (ir trikdanti) aplinkybė: vyrai yra bandos gyvūnai. Jiems svarbu, kad jų išrinktąja žavėtųsi ir kiti tos bandos nariai. Todėl čia „meškutės“ lieka ne itin laimingos: jomis žavimasi, ir... nenorima rodyti kitiems. O tai su laiku vienaip ar kitaip pakenkia.
 
Apie moterų polinkį į apkūnesnius vyrus. Dėl lietuvaičių skonio reikalų bandyčiau abejoti, tačiau Vokietijoje atliktas tyrimas rodo: vyriškas kūnas be poodinio, paprasta akimi pastebimo riebalų sluoksnio tikrai patinka vos 15 procentų damų. Likę 85 procentai norėtų, kad jų ponai „nešiotųsi“ nedidelius, vos pastebimus pilvukus. Tokie, sako, yra seksualesni, nes yra prikaupę daugiau estrogeno (o estrogenas dar ir nuo trombų saugo).
Rašiniuose vis dar paminima, kad nuo beždžionių ne per daug nutolom. Tad stebėkite jas zoologijos sode: patelės renkasi storesnius. Nes su jais joms kažkaip saugiau.      

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris