Sveikatos apsaugos valdininkų nekompetencija gresia tuberkuliozės epidemija Lietuvoje

Linas Balsys
2015-03-06
Praėjusioje Seimo rudens sesijoje parlamentarai po pateikimo pritarė Seimo nario, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas Lino Balsio įregistruotoms pataisoms dėl priverstinio gydymo asmenų, sergančių atvira tuberkuliozės forma ir vengiančių gydytis. Įstatymo projektą toliau svarsto Seimo komitetas, išvadas pateikė Vyriausybė.
Sveikatos apsaugos valdininkų nekompetencija gresia tuberkuliozės epidemija Lietuvoje

Nesutikdamas su Vyriausybės pateiktomis išvadomis dėl Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo projekto, Seimo narys L.Balsys kreipėsi į Seimo Sveikatos apsaugos komitetą, pateikdamas siūlymus ir argumentus, kodėl komitetas, svarstydamas projektą, neturėtų pritarti sveikatos apsaugos ministerijos valdininkų parengtai Vyriausybės išvadai.

 
L.Balsys pabrėžė, kad pateiktose Vyriausybės išvadose pritariama siūlomam teisinio reguliavimo tikslui, tačiau, kažkodėl, nepritariama įstatymo projektui. Sveikatos apsaugos valdininkai, pasak parlamentaro, parengdami tokias išvadas pripažįsta tuberkuliozės, ypač atsparioms vaistams, plitimo Lietuvoje mastą, tačiau remdamiesi pasenusia, Sveikatos apsaugos ministerijos koridoriuose įsišaknijusia biurokratine logika – svarbiausia ginti savo mundurą – ne tik nesiūlo naujų būdų tam, kad būtų užtikrintas efektyvesnis šios ligos gydymas, bet ir bando palikti senąją, jokių apčiuopiamų rezultatų jau daugelį metų neduodančią gydymo tvarką.
 
„Sveikatos apsaugos ministerijos valdininkai klaidina visuomenę, rašydami išvadose, kad būtinojo hospitalizavimo ir izoliavimo tvarka jau yra nustatyta ir sėkmingai taikoma praktikoje. Pagrindinis šios praktikos dokumentas – dar 2002-taisiais išleistas ministro įsakymas, kuris kalba tik apie bendrąją užkrečiamųjų ligų hospitalizavimo ir izoliavimo tvarką, kuri numato, kad asmenims ji gali būti taikoma ne ilgiau, kaip septynias dienas. Tuo tarpu tuberkuliozės gydymas trunka mažiausiai pusę metų, o atviros formos, atsparios vaistams – ir ilgiau. Pastaruosius trylika metų, kai veikia ši „sėkminga“ praktika, žmonių, sergančių atvira forma ir naujai užsikrečiančių vaistams atsparia tuberkuliozės bakterija grėsmingai daugėja. Vienas sergantis atvira tuberkuliozės forma užkrečia mažiausiai 30 sveikų žmonių, o ministerijos valdininkams tai atrodo normalu. Yra būtina priverstinai hospitalizuoti asmenis, kurie piktybiškai vengia gydymo, sukeldami pavojų tuberkulioze užsikrėsti aplinkiniams“, – sakė Seimo narys L.Balsys.
 
Parlamentaro teigimu, įstatymo projektas visuomenėje, medikų bendruomenėje ir Seime sulaukė didelio palaikymo, todėl valdininkų suformuluotas Vyriausybės požiūris yra nesuprantamas ir neadekvatus dabartinei situacijai. Pasak L. Balsio, keistai skamba ir ministrės Rimantės Šalaševičiūtės viešai pareikšti komentarai, esą, priverstinai gydant piktybiškai vengiančius gydymo asmenis, gali būti pažeidžiamos jų teisės. „Esu tikras, jog ministrė tikrai neprieštarautų, jei būtų sulaikomas koks nors teroristas, grasinantis bakteriologiniu ginklu. Žinantis, jog serga atvira forma ir piktybiškai nesigydantis, dažnai asocialus asmuo, yra toks pats teroristas, keliantis pavojų visuomenei, jo nusikalstama veika – tyčinis nesigydymas – turi būti užkardyta. Mano siūlomos pataisos numato, jog tai gali būti atliekama tik teismo sprendimu, todėl jokios žmogaus teisės nėra pažeidžiamos. Atvirkščiai – tie žmonės papultų į geras sąlygas ir būtų gydomi tol, kol visiškai išgytų, o ne būtų apgydomi, kaip yra dabar“, – sakė L.Balsys.
 
Pernai pateiktoje ataskaitoje už 2012 m. Europos užkrečiamųjų ligų prevencijos ir kontrolės centras paskelbė, kad Lietuva yra pirma šalis Europos Sąjungoje pagal nustatytų naujų plaučių tuberkuliozės, atsparios vaistams, atvejų skaičių.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris