Sveikatos apsaugos valdininkų nekompetencija gresia tuberkuliozės epidemija Lietuvoje

Linas Balsys
2015-03-06
Praėjusioje Seimo rudens sesijoje parlamentarai po pateikimo pritarė Seimo nario, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas Lino Balsio įregistruotoms pataisoms dėl priverstinio gydymo asmenų, sergančių atvira tuberkuliozės forma ir vengiančių gydytis. Įstatymo projektą toliau svarsto Seimo komitetas, išvadas pateikė Vyriausybė.
Sveikatos apsaugos valdininkų nekompetencija gresia tuberkuliozės epidemija Lietuvoje

Nesutikdamas su Vyriausybės pateiktomis išvadomis dėl Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo projekto, Seimo narys L.Balsys kreipėsi į Seimo Sveikatos apsaugos komitetą, pateikdamas siūlymus ir argumentus, kodėl komitetas, svarstydamas projektą, neturėtų pritarti sveikatos apsaugos ministerijos valdininkų parengtai Vyriausybės išvadai.

 
L.Balsys pabrėžė, kad pateiktose Vyriausybės išvadose pritariama siūlomam teisinio reguliavimo tikslui, tačiau, kažkodėl, nepritariama įstatymo projektui. Sveikatos apsaugos valdininkai, pasak parlamentaro, parengdami tokias išvadas pripažįsta tuberkuliozės, ypač atsparioms vaistams, plitimo Lietuvoje mastą, tačiau remdamiesi pasenusia, Sveikatos apsaugos ministerijos koridoriuose įsišaknijusia biurokratine logika – svarbiausia ginti savo mundurą – ne tik nesiūlo naujų būdų tam, kad būtų užtikrintas efektyvesnis šios ligos gydymas, bet ir bando palikti senąją, jokių apčiuopiamų rezultatų jau daugelį metų neduodančią gydymo tvarką.
 
„Sveikatos apsaugos ministerijos valdininkai klaidina visuomenę, rašydami išvadose, kad būtinojo hospitalizavimo ir izoliavimo tvarka jau yra nustatyta ir sėkmingai taikoma praktikoje. Pagrindinis šios praktikos dokumentas – dar 2002-taisiais išleistas ministro įsakymas, kuris kalba tik apie bendrąją užkrečiamųjų ligų hospitalizavimo ir izoliavimo tvarką, kuri numato, kad asmenims ji gali būti taikoma ne ilgiau, kaip septynias dienas. Tuo tarpu tuberkuliozės gydymas trunka mažiausiai pusę metų, o atviros formos, atsparios vaistams – ir ilgiau. Pastaruosius trylika metų, kai veikia ši „sėkminga“ praktika, žmonių, sergančių atvira forma ir naujai užsikrečiančių vaistams atsparia tuberkuliozės bakterija grėsmingai daugėja. Vienas sergantis atvira tuberkuliozės forma užkrečia mažiausiai 30 sveikų žmonių, o ministerijos valdininkams tai atrodo normalu. Yra būtina priverstinai hospitalizuoti asmenis, kurie piktybiškai vengia gydymo, sukeldami pavojų tuberkulioze užsikrėsti aplinkiniams“, – sakė Seimo narys L.Balsys.
 
Parlamentaro teigimu, įstatymo projektas visuomenėje, medikų bendruomenėje ir Seime sulaukė didelio palaikymo, todėl valdininkų suformuluotas Vyriausybės požiūris yra nesuprantamas ir neadekvatus dabartinei situacijai. Pasak L. Balsio, keistai skamba ir ministrės Rimantės Šalaševičiūtės viešai pareikšti komentarai, esą, priverstinai gydant piktybiškai vengiančius gydymo asmenis, gali būti pažeidžiamos jų teisės. „Esu tikras, jog ministrė tikrai neprieštarautų, jei būtų sulaikomas koks nors teroristas, grasinantis bakteriologiniu ginklu. Žinantis, jog serga atvira forma ir piktybiškai nesigydantis, dažnai asocialus asmuo, yra toks pats teroristas, keliantis pavojų visuomenei, jo nusikalstama veika – tyčinis nesigydymas – turi būti užkardyta. Mano siūlomos pataisos numato, jog tai gali būti atliekama tik teismo sprendimu, todėl jokios žmogaus teisės nėra pažeidžiamos. Atvirkščiai – tie žmonės papultų į geras sąlygas ir būtų gydomi tol, kol visiškai išgytų, o ne būtų apgydomi, kaip yra dabar“, – sakė L.Balsys.
 
Pernai pateiktoje ataskaitoje už 2012 m. Europos užkrečiamųjų ligų prevencijos ir kontrolės centras paskelbė, kad Lietuva yra pirma šalis Europos Sąjungoje pagal nustatytų naujų plaučių tuberkuliozės, atsparios vaistams, atvejų skaičių.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica