Parpė, kad net ūsai dulkėjo

Henrikas Vaitiekūnas
2023-09-18
Kai Napoleonas (Bonapartas) kur nors keliaudavo su savąja Džozefina, jai nakčiai visuomet būdavo paruošiamas atskiras kambarys. Dėl žiauraus Bonaparto parpimo.
Parpė, kad net ūsai dulkėjo

Mūsų laikai: būtent dėl parpimo Europoje kasmet įvyksta 8-12 proc. visų skyrybų. Lietuvoje procentas nežinomas. Nes lietuvės moterys tokios skyrybų problemos neįvardija. Todėl, kad, pasirodo, pačios nežmoniškai parpia. O po to dažna jų iki kito ryto ginčijasi, kad neparpė. Bet problema egzistuoja. (Teisybės dėlei: sako, kad nebūva skyrybų šeimose, kuomet sutuoktiniai parpia abu. Ar tikrai taip?).
 
Parpimas, kuris išgelbėjo. Kuomet 1980-aisiais Londone buvo užgrobta Irano ambasada (darbuotojai buvo paimti įkaitais), po derybų arabai pirmiausia paleido tuos, kurie garsiausiai naktimis parpė ir patiems grobikams miegoti trukdė.
 
Jau aštuoniskart pavartojau žodį „parpimas“. Nes jis man už knarkimą gražesnis. Nors, sako, kad parpia ne tik miegantys vyrai, bet ir... motociklai. Ir dar arkliai. Vyrai parpia dažniau nei moterys. Todėl, kad jie parpia pro nosį ir pro burną. O moterys – tik pro nosį. Kai šią paslaptį jums išdaviau, pajutau būtinybę bent minimaliai parpimo mechanizmą paaiškinti.
 

Juokingiausias yra „moksliškas“ paaiškinimas: girdi, tai – evoliucijos padarinys. Knarkiame todėl, kad... priešus atbaidytume. O kaip gimsta tas garsas? Jis atkeliauja iš burnos gale esančio liežuvėlio. Ir tonzilės jo formavime dalyvauja. Ir liežuvis. O kai užmiegame – kai mūsų kūneliai atsipalaiduoja, – minkštieji audiniai sukrenta-susigrūda ir trukdo orui patekti į organizmą.
 
Patarimų pasaulyje tiek, kad abejonė nekyla: reiškinį šimtus ir tūkstančius kartų norėta išrauti ir gydyti. Rezultatai kol kas – apgailėtini. O gal jums taip nepasirodys?
Pradedu nuo vieno modernesnių išradimų. Izraelio įmonė „Silentium“ („Tyla“) sukūrė sistemą „Quiet Bubble“. Čia ir mikrofonas, ir garsiakalbis. Mikrofonas klausosi nepageidaujamo garso, o garsiakalbis skleidžia tokias pat garso bangas ir jas... slopina. Sudėtinga. Bet jei paprasčiau, slopinimo technologija generuoja antitriukšmą. Deja, nepranešta, kiek toks antitriukšmo aparatas kainuoja.
 
Antrąjį nepigųjį variantą nesunkiai galite rasti... Lietuvoje. Jūs puikiai žinote: knarkimas dešimtimis ryšių susijęs su lėtine liga – obstrukcine miego apnėja. (Čia vėl tas pat: dalinis ar visiškas kvėpavimo takų subliuškimas miegant). Problema gilesnė, nei manoma: gręsianti pavojingomis ligomis, nevisaverčiu miegu, o po to dar ir nuovargiu dieną. Pagelbėti gali operacija vienoje žinomiausių Lietuvoje privačių gydymo įstaigų. Šioji  vadinasi uvulopalatofaringoplastika (minkštojo gomurio ir ryklės plastika su tonzilektomija). Operacijos kaina – 1,6 tūkst. eurų.
 
Tikroji apnėja yra tuomet, kai miego metu kvėpavimas sustoja ilgėliau nei dešimčiai sekundžių. (Jei tai trunka trumpiau – hiponėja). Neretas ir toks atvejis, kai miego metu dėl kvėpavimo stabtelėjimo žmogus net pamėlynuoja. Žinoma, tai gresia rimtomis pasekmėmis, ir todėl savo laiku, kad gyvybę išgelbėtų, buvo daromos net drastiškos tracheostomijos: pro kaklą įvedamas vamzdelis orui.
 
Bet nepulkite leisti tų 1,6 tūkst. eurų. Gal jums pakaks vos 25,90 Eur? Reklamuotojai (tie, kurie savo prekę kišti jums linkę 24 valandas per parą) rašo gražiai: „Tai bus geriausias iš kada nors jūsų pirktų produktų!“. Arba: „Revoliucinis produktas! Apsisaugosite nuo knarkimo visą likusį savo gyvenimą!“. Taip jums bando įpiršti prietaisą „SleepRex“. Ta dešimtį gramų sverianti plastikinė dėžutė (net ir išanalizavus instrukciją, neaišku, kas jos viduje) „detalizuojama“ taip: „Gaminys aptiks (?- H.V) knarkimą per jutiklius, masažuos hipoglosinį nervą (tai kaukolės nervas: masažuos jį per atstumą? – H.V.) ir skirtingo dažnio vibracijos impulsais aktyvins (?-H.V.) apatinio žandikaulio raumenis.“ Labai panašu į pirkėjų apgaudinėjimą. Jei prietaisas būtų kam pagelbėjęs, būtume apie tai girdėję...
 
Nosies spaustukai. Prekybininkai siūlo jų dešimtis rūšių. Teigia, kad amerikoniškieji geresni už lenkiškus. Siūlo juo nešioti ir dienos metu. Bet protingą pirkėją tikrai turėtų atbaidyti štai tokia instrukcija: „Kai einate miegoti, magnetiniu apsaugos nuo knarkimo įtaisu turite užmerkti (?!) nosį.“

 
Banalybės, kurios, dažniausia, nieko nekainuoja, o kai kuriems net padeda. Ne vienas girdėjo apie pižamos nugaroje įsiūtą teniso kamuoliuką. Beveik teisinga, nes dažniausia, knarkiama, kuomet gulima ant nugaros.
 
Gydytojas Darius Rauba dar rekomenduoja „išmaniąsias“ pagalves, kurios, „išgirdusios“, kad asmuo ima knarkti, viename šone ima pūstis ir pasuka miegančiojo galvą. Kažkiek gelbėja. Bet didžiųjų problemų nei panaikina, nei gydo. Tad bėdos neatsikratantiems ir patogiau gyventi norintiems gali tekti į daktarus kreiptis – nosies pertvaros ar nosies gleivinės operacijos nėra brangios. Nesiryžtantiems – krūvos patirties padiktuotų ir liaudiškų patarimų.
 
Maistas ir gėrimai. Vakare – jokių saldžių ar miltinių patiekalų. Alkoholis knarkimą stiprina, jo reikėtų atsisakyti 4 val. prieš miegą. Ir gerti daug vandens.

Netikėtas vaistas – dainavimas. Užtraukite keletą dainos posmų prieš užmigdami, ir apie rezultatą patys panorėsite mums pranešti. O jei neturite klausos ar sąlygų dainuoti, tuomet jums pratimas: tarti raidę „y“, išsišiepiant bei įtempiant gerklės ir kaklo raumenis. Pratimą kartoti 15 kartų ryte ir 25 kartus vakare.
 
Du sunkiausi vaistai (bet – proga save išbandyti). Pirmasis: atsikratyti antsvorio. Antrasis: mesti rūkymą.
Diabetas ir padidėjęs kraujo spaudimas. Mūsų naktis blogina abi ligos. Susitelkus į jų gydymą, miegas pagerėja, knarkimas išnyksta. Arba, jei nebijote išlaidų, sako, kad veiksmingas yra automatinis apnėjos aparatas su oro drėkintuvu – CPAP. Tik štai, jo kaina vėl – beveik 800 eurų.
 
Dar yra specialios nosies, veido kaukės, jogos pratimai. Dar yra „pieštukas“ (stipriai sukąsti dantimis pieštuką ir taip laikyti jį 3-4 minutes prieš miegą). Dar yra „varna“ (žiūrint į veidrodį daug kartų garsiai tarti: „Kaarrr...“. Dar galite išbandyti dirbtinį žiovulį (teks bandyti žiovauti... susičiaupus). Dar yra pratimas „Liūtas“: bandyti liežuviu pasiekti smakrą. Ir dar yra „Gerklės gydytojas“ – prieš miegą keletą kartų išsižioti, kiek tik galite.
 
Ir... kulinarinis receptas nuo parpimo. Dvi morkas, du obuolius, gabaliuką imbiero ir ketvirtį citrinos sutrinkite mikseryje su 100 gramų vandens. Išgerkite valandą prieš miegą.
Konstatuota: labiausia pasaulyje knarkianti tauta – korėjiečiai (dėl specifinio ilgojo ir minkštojo gomurio). Antri – amerikiečiai (dėl antsvorio).
Astronautai kosmose neknarkia. Dėl mikrogravitacijos.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

   Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

   Asociacijos „Demencija Lietuvoje“ narė Elena Gasiūnienė, globojanti demencija sergančią mamą, stengiasi jai suteikti v...
   Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

   Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

   „Kiekvieną kartą stebiuosi, kaip mano sūnus turėdamas tikslą eina jo link ir nekreipia dėmesio į nieką aplink“, &ndash...

   Budinti vaistinė


   Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

   Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

   Farmacijos specialistai yra spaudžiami klientams pasiūlyti kuo daugiau ir konkrečių gamintojų prekių, sako Vaistinių darbuotojų pr...
   Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

   Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

   „Medicines for Europe“ generalinio direktoriaus Adriano van den Hoveno teigimu, Lietuvos farmacijos politika dėl gener...

   Sveika šeima


   Ant stalo – užkrėstas laimikis iš miško

   Rudenį prasidėjus medžioklės sezonui žvėriena tampa delikatesu, kuris su pasididžiavimu tiekiamas ne tik ant šeimos, bet ir svečių stalo. Specialistai įspėja, jog vartojant trichinelioze užkrėstą kiaulių, šernų ar bebrų mėsą galima susirgti visam gyvenimui.

   Sveikatos horoskopas


   Lakpkričio 23-29 d.

   Avi­nas
   Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Gamtos stichijos tęsiasi. Kenčia Libija

   Libijos gyventojai išgyvena dėl artimųjų netekties ir prarastų namų. Sugriuvus užtvankai, Dernos mieste kilo potvynis, pareikalavęs mažiausiai 11 tūkst. gyvybių. Nemaža dalis nukentėjusiųjų yra sužeisti. Nepaisant sudėtingo politinio krašto konteksto, vyksta gelbėjimo darbai. Prasidėjo streikai. Protestuotojai ragina va...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kokiu instrumentu groja flatulistas?
   Henrikas Vaitiekūnas Kokiu instrumentu groja flatulistas?
   Parpė, kad net ūsai dulkėjo
   Henrikas Vaitiekūnas Parpė, kad net ūsai dulkėjo
   Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona
   Henrikas Vaitiekūnas Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona

   Naujas numeris