Panašus į keiksmažodį žodis

Henrikas Vaitiekūnas
2018-03-10
Tas žodis – ne tik negražus. Jis yra įgrįsęs, nuvalkiotas, ir, jei kandidatas į Lietuvos prezidentus jį bandytų vartoti rinkiminėje agitacijoje, tuos rinkimus jis pralaimėtų.
Galimas yra ir kitas variantas. Kartais gi keiksmažodis pavartojamas visai ne vietoje ir visai ne ta prasme, kurią iš tikrųjų reiškia. Tuomet tampa tarsi negirdimas, nereikalingas ir redaktorių iš teksto braukiamas.
Panašus į keiksmažodį žodis

Ir ačiū jums, kad jau šeštąjį sakinį skaitote. Nes jei tą žodį į pavadinimą įrašęs būčiau, neskaitytumėte. Bet dabar jau teks.
Tas žodis yra „reforma“.
Jau greit trys dešimtmečiai stuktelės, kai reformuojama Lietuvos medicina. Bet, atrodo, dar net neįpusėjo. Specialistų prašiau suskaičiuoti, keliskart tą LT mediciną buvo bandoma reanimuoti (t.y. reformuoti). Specialistai suskaičiavo ir patarė parašyti, kad keturiskart.
 

Apie rezultatą (vieną iš daugelio) anądien pranešė vienas žinių portalas. 72 metų kaunietė, staiga sunegalavusi ir su aukšta temperatūra, „greitosios“ (prašau tai įsidėmėti) buvo atvežta į Kauno klinikinę ligoninę. Bet ten niekas jos nelaukė, skubiai išvarė, paaiškinę, kad ponia (72 metų) ne į tą ligoninę atvažiavo. Moteriškei teko kviesti taksi (prašau ir tai įsidėmėti) ir važiuoti į kitą ligoninę: pagal gyvenamąją vietą. Nuvažiavo. O ten, t.y. jau „savo“ ligoninėje gydytojų apžiūros laukė nelabai ilgai: tik penkias valandas. Kadangi pacientė nenumirė, kitą dieną visi tokį nežymų incidentą pamiršo. Žodis „reforma“ nei spaudoje, nei pokalbiuose su paciente ištartas nebuvo. Nes po juo slepiasi visai ne tokie dalykai, visai ne tokios smulkmenos. Reforma – sako ministerijoje posėdžiaujantieji – tai Jūros šventėje alų uždrausti, reforma – priversti jus pirkti ne šeimos gydytojo, o ministerijos pasiūlytus vaistus.
 
Bet netgi ir tai dar nėra svarbiausia. Svarbiausia yra sujungti ir padalinti. Sunaikinti ir atsikratyti (čia – apie medicinos paslaugas rajonuose).
Jei reikės žodžius pateisinti, prie kompiuterio turiu pasidėjęs šūsnį įrodymų. Apie malkų skaldymą ir balsavimus Seime – taip pat. Apie visišką „profesionalų“ vyriausybės sveikatinimo fiasko. Pasitarimus su Minedu. Ir bejėgę „sveikatintojų“ komunikaciją. Ir, žinoma, apie garsiąją e.sveikatą.
Po tokių teiginių kai kas, žinoma, pamanys, kad šių mažyčių pastabų autorius yra didelis dabartinės valdžios nemylėtojas. Bet taip manantieji klysta. Įrodysiu klaidą, šuoliais prabėgdamas ir kitus laikus, kai tą keiksmažodį (o gal tuomet žodis „reforma“ dar buvo tik naujadaras ?), medicinoje imta vartoti.
 
Vytenio Povilo Andriukaičio laikai. Medikai apie medicininių įstatymų pataisas sužino tik tada, kai jau jos buvo svarstomos Seime. Esmė – privačios medicinos pažabojimas. Pacientų antplūdis grėsė valstybinėms medicinos įstaigoms. Medikai įspėjo, kad dėl uždelsto ligų diagnozavimo ir pavėluoto gydymo padaugės komplikacijų ar net mirties atvejų. Trokštantys skubios pagalbos griebiasi „vokelių“. Bet paskui viskas iš lėto pamirštama ir pradedama ieškoti kitokių kelių.
 
2013-ieji. Iš aukštų tribūnų pareikšta, kad Lietuvos gydymo įstaigų tinklo restruktūrizacija jau baigta. Spaudoje pilna pareiškimų apie bandymus išsaugoti vieną ar kitą ligoninę, kurią buvo numatoma uždaryti. Ginčai dėl PSD (privalomojo sveikatos draudimo). Ir uždavinys tuometėje spaudoje, kurią cituoju: „Du piliečiai, sergantys ta pačia rimta liga, nusprendžia kreiptis į gydymo įstaigą. Vienas jų – dvidešimt metų dirbęs pagal tipinę darbo sutartį ir sumokėjęs tūkstančius į sveikatos draudimo fondą. Kitas – tik prieš mėnesį pirmąsyk PSD sumokėjęs. O registratūroje jiems abiem pareiškiama, kad pas specialistą nemokamai abu gali patekti tik po pusės metų. O jei sumokėjai priemoką? Jei papildomai susimokėjot – pateksit abudu jau rytoj“. Taip buvo 2013-aisiais. Bet šiandien tai jau pamiršta. Ir tik vienas kitas bando prisiminti, kad pieva, kurioje žolės iki pažastų, tai kadais buvęs, bet jau apžėlęs takas.
 

Rimantės Šalaševičiūtės laikai. Psichiatras Leonas Kačinskas, tuomet dirbęs Privačių greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacijos prezidentu teigia, kad Lietuvos gydytojai yra kaltinami, jog... per daug uždirba. Jis teigia: „Gydytojai yra sistemos auka, o ne blogis. Šioje sistemoje yra vienas pamirštas žmogus – ligonis.“ Ar rasis medikas, kuris ir šiandien, 2018-aisiais, pabandytų ką nors toje citatoje pakeisti?
Sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko laikai. Ministras teigia, kad reformos esmė yra 3R: respublikinės, regioninės ir rajoninės ligoninės. Ir dar reikia 2V, t.y. valstybinių ligoninių. Apie pinigus tuomet kalbėta taip: 3R ligoninėms (kuriose gydysis paprasti Lietuvos piliečiai) bus skiriami pinigai, kurie liks nuo 2V ligoninių.
 
Bet ir šitas takas niekur nenuvedė. Kad geriau viską pamirštume, pradėjome kurti (pradžioje – kurti, o po to jau trissyk reformuoti) e.sveikatos modulį. Tebekuriam.

2017- ieji. Chirurgas Aidas Ivanauskas rašo: „Pamažu iš gydytojų pradėjome darytis statistais, sveikatos apsaugos sistemos „klerkais“, kurie „teikia paslaugą“, teisingai koduoja (nes jau mintinai išmoko visus ACHI ir TKL kodus), maloniai ir greitai „aptarnauja“. Gydymas tapo antraeiliu dalyku, nes svarbiausia – ką parašei ir kaip užkodavai.“
 
Citatų dar turiu maždaug penkiolikai tokių rašinių. Ir kai pabaigos nesimato, neviltis apima.
Jei taip atsitiko ir jums, dabar baikite skaityti ir paimkite į rankas savo mylimąjį, protingąjį, gražųjį ir, žinoma, išmanųjį mobilų telefoną. Ar atsimenate pirmąją dieną, kai jį į rankas paėmėte? Toks paslaptingas atrodė. Nepažįstamas. Netgi truputį baimės apturėjote: kaip išmoksiu jį suvaldyti?
O paskui padarėte smegenėlėse reformą ir suvaldėte!
Todėl dabar – trumpas pranešimas jums: 98 procentai Lietuvos gyventojų kasdienėje veikloje panaudoja tik 5-7 procentus savo išmaniojo aparato galimybių.
Ir tai yra ne tik smegenų ataka, bet ir bandymas reformuoti jūsų mąstymą.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica