Nuo rytojaus nebegersiu! Pasiūlos mažinimui TAIP, o POREIKIUI – ?!“

Jonas Varkalys
2017-06-06
Kuriant gražesnę ir blaivesnę Lietuvą reikalingas nuoseklus ir ilgalaikis procesas, apimantis konkrečius darbus, priemones bei nenutrūkstamą švietimą nuo pat mažų dienų. Tikėtina, kad alkoholio reklamos, jo pardavimo prieigos ribojimas bent kažkiek sumažins pasiūlą. Tačiau daug svarbiau yra sumažinti vartotojų poreikį. Tam reikia ne tik gerų norų ir draudimų, bet ir finansinių išteklių, kurie atsipirks tolesnėje perspektyvoje.
Nuo rytojaus nebegersiu! Pasiūlos mažinimui TAIP, o POREIKIUI – ?!“

Kviečiu ir raginu valdančiuosius, opoziciją ir visą visuomenę susitelkti būtinai ilgalaikei programai kovai su priklausomybėmis bei numatyti finansavimą, kad būtų užtikrintas:
1. Nuoseklus švietėjiškas-auklėjimasis darbas su visa visuomene, rodant priklausomumo negatyvą ir sveikos gyvensenos pozityvą ikimokyklinėse įstaigose ir mokyklose, tam skiriant konkretų laiką ir nuosekliai dirbant šiuo klausimu.
 

2. Vaikų dienos centrų veiklos skatinimas, tėvų įtraukimas į dienos centrų veiklas, šeimų lankymas namuose. Būtina numatyti vaikų dienos centrų aiškų, konkretų, bent dalinį, ne mažiau 50 proc. finansavimą krepšelio forma, o likusios dalies finansavimą – pasitelkus projektinę veiklą.
3. Savivaldybių ir kaimo bendruomenių skatinimas ir įtraukimas į priklausomybių ligų prevencijos veiksmus ir sveiko gyvenimo būdo propagavimą bei projektinę užimtumo veiklą.
 
4. Priklausomybės kaip ligos pripažinimas ir jos gydymo finansavimas iš ligonių kasų.
5. Priklausomybės ligų centrų plėtra visoje Lietuvoje bent iki 200–300 vietų.
6. Priklausomybių ligų gydymo metodikos (pvz., Minesotos Dvylikos žingsnių ir Dvylikos tradicijų programa) visuose šalies priklausomybės ligų centruose unifikavimas ir jos įgyvendinimas.
 

7. Sveikstančių priklausomų žmonių reintegracija į visuomenę, skatinant reabilitacijos centrų veiklą ir plėtrą, įtraukiant darbo biržas, bendruomenes, kitas valstybines ir visuomenines organizacijas.
8. Psichoterapeutų – praktikų galinčių dirbti su priklausomais žmonėmis atranka, mokymas, jų statuso įteisinimas.
 
9. Psichologų ir psichoterapeutų darbo apmokėjimo įvertinimas ir sisteminė atlyginimų peržiūra.
10. Nuoseklios, ilgalaikės priklausomybių prevencijos veiksmų programos parengimas ir tikslinių finansinių išteklių numatymas šiems veiksmams įgyvendinti.
 
Tai ambicingi ir būtini darbai sprendžiant aktualią problemą ir siekiant, kad Lietuva taptų laimingų žmonių valstybe. Kovodami su alkoholizmu didžiausią dėmesį skirkime ne tik pasekmėms gydyti, o šių problemų priežasčių įveikimui.
 
Jonas Varkalys, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica