Nevaisingoms poroms galintis padėti pažangus įstatymas vėl vilkinamas

Pacientų organizacijos
2016-04-11
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis viena iš keturių porų, gyvenančių išsivysčiusiose šalyse, kenčia nuo nevaisingumo. Dauguma Lietuvoje nevaisingų porų jau daugiau nei dešimt metų nesulaukia tinkamos pagalbos, nes Lietuvos Respublikos Seimas nepriima pažangaus įstatymo, reglamentuojančio pagalbinį apvaisinimą. Praėjusią savaitę Lietuvos Respublikos Vyriausybės posėdyje turėjo būti svarstomas Civilinio kodekso pakeitimas, kuriuo siekiama atverti kelią nevaisingoms poroms sulaukti pagalbos, tačiau jo svarstymas staiga buvo nepagrįstai atidėtas.  

Šis svarstymo atidėjimas ir vėl privertė sunerimti aktyvias Lietuvos pacientams atstovaujančias organizacijas. Mes – Huntingtono ligos asociacijos, Lietuvos sergančiųjų genetinėmis nervų-raumenų ligomis asociacijos „Sraunija“, Lietuvos vaikų vėžio asociacijos „Paguoda“, onkohematologinių ligonių bendrijos „Kraujas“, Vaisingumo asociacijos atstovai – nesuprantame, kokie argumentai lėmė tokį politikų sprendimą.
 
„Apie daugeliui šeimų opią nevaisingumo problemą ir jos sprendimą vis diskutuojama, svarstoma, nagrinėjama, tačiau tai tik kalbos, o realios pagalbos vaikų susilaukti negalinčios šeimos iki šiol nesulaukia. Nesuprantame, kokia Civilinio kodekso pakeitimo įstatymo projekto svarstymo atidėjimo priežastis, nerimą kelia ir tai, jog tai buvo padaryta staiga, net nepaaiškinus motyvų. Galime tik spėti, jog taip nutiko dėl tam tikrų ultrakonservatyvių institucijų atstovų įtakos ir siekių stabdyti pažangų pagalbinį apvaisinimą Lietuvoje“, – nuogąstauja pacientus atstovaujančios organizacijos.

 
„Pagalbinio apvaisinimo tvarką ir būdus nori nustatyti konservatyvias pažiūras ginančios religinės institucijos, kurių atstovai nėra tiesiogiai susidūrę su nevaisingumo problema ir aiškiai nesuvokia šios problemos aktualumo. Svarstant šį klausimą, pirmiausia turi būti paisoma porų, negalinčių susilaukti vaikų, interesų ir atsižvelgiama į argumentais pagrįstą specialistų nuomonę“, – sako bendrijos „Kraujas“ pirmininkė Ieva Drėgvienė.
 
I.Drėgvienė atkreipė dėmesį, jog nevaisingumas yra liga, kurios gydymą, įvertinęs nevaisingos poros situaciją, turi rekomenduoti gydytojas: „Gydymo būdą turi pasirinkti pora. Jeigu porai pagalbinis apvaisinimas nepriimtinas ar įsitikinimai leidžia kurti tik tam tikrą embrionų skaičių, bus paisoma jos norų. Poros, kurios pasitiki inovacijomis, pažangia medicina ir šioje srityje dirbančiais specialistais, demokratinėje valstybėje turi turėti galimybę rinktis ir pasinaudoti inovatyviais gydymo būdais.“
 
Užsienio šalyse jau kuris laikas pagalbinis apvaisinimas taikomas ir tais atvejais, kai pora yra vaisinga, tačiau šeimoje yra didelė rizika būsimam vaikui perduoti paveldimą genetinę ligą, lemiančią sunkią negalią, kai vienas iš tėvų yra pakitusio geno nešiotojas. Lietuvoje tokios galimybės nėra, pabrėžia asociacijos „Sraunija“ vadovė Kristina Antanavičienė.
 

„Kokia yra šeimų, susilaukusio vaiko, sergančio nepagydoma genetine liga, realybė? Mūsų šalyje šiandien jos neturi galimybės susilaukti sveiko vaiko. Tokios šeimos arba emigruoja, arba turi vieną vaiką, bijodamos rizikuoti perduoti genetinę ligą antrai atžalai”, – teigė ji.
Anot asociacijos „Paguoda“ direktorės Daivos Žaromskienės, viena dažniausių vaikų onkologinių ligų komplikacijų po taikyto gydymo yra vaisingumo pažeidimas dėl skiriamos agresyvios chemoterapijos ar radioterapijos.
 
„Daugelyje užsienio šalių, pavyzdžiui, Švedijoje, Danijoje, Nyderlanduose, Vokietijoje, vaikas ar paauglys, susirgęs onkologine liga, yra supažindinamas su naujausiomis technologijomis, jam išsamiai ir suprantamai paaiškinant apie visas galimas rizikas bei galimybes išsaugoti savo lytines ląsteles ar net lytinius audinius. Šiandien Lietuvoje turime absoliučiai visas galimybes – ir aukščiausio lygio specialistus, ir naujausiomis technologijomis bei įranga aprūpintas laboratorijas, audinių bankus. Vis tik, galimybė spręsti, kiek ir kokių lytinių ląstelių ar audinių šaldyti, kiek laiko juos saugoti, ir kokio amžiaus būnant kurti šeimyninį gyvenimą bei susilaukti vaikų, turi būti suteikta pacientui, pasikonsultavus su gydytoju“,– sakė D.Žaromskienė.
 
Mes, pacientų organizacijų atstovai, reiškiame palaikymą Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso pakeitimo įstatymo projektui, kuris sudarys galimybes organizacijų atstovaujamoms nevaisingoms poroms susilaukti vaikų, ir raginame Lietuvos Respublikos Vyriausybę, daugiau nebeatidėliojant, artimiausiame posėdyje šiam projektui pritarti.

Civilinio kodekso pakeitimo įstatymo projektas XIIP-3766 nustato, kad „pagalbinio apvaisinimo sąlygas, būdus ir tvarką nustato Vyriausybė arba jos įgaliota institucija. Vaiko, gimusio pagalbinio apvaisinimo būdu, motinystės ir tėvystės klausimus reglamentuoja šio kodekso III knygos normos.“ Priėmus šį įstatymo projektą, Vyriausybei, pasitelkus šios srities specialistus medikus, bus sudarytos sąlygos nustatyti pažangius, pacientų poreikius atitinkančius pagalbinio apvaisinimo principus. Motinystės ir tėvystės klausimus ir toliau reguliuos Civilinis kodeksas.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris