Nepelnytos ministro liaupsės segančiai sveikatos apsaugos sistemai

Juozas Pundzius
2016-04-15
Prieš porą dienų jaunasis Sveikatos apsaugos ministras Juras Požela šventė gimtadienį. Ministerijos koridoriai buvo pilni gėlėmis nešinų žmonių, atėjusių įsiteikti ir pagirti naująjį vadovą. Matyt liaupsės taip apsuko ministrui galvą, kad jis negailėjo pagyrų ir visai Lietuvos sveikatos sistemai.
Nepelnytos ministro liaupsės segančiai sveikatos apsaugos sistemai

Nepaisant to, kad praėjusi savaitė buvo pažymėta dviem tragiškais, deja – dėsningais įvykiais, tiesiogiai sąlygotais pačios sistemos trūkumų. Komentuodamas naujagimio mirtį Lazdijų ligoninėje (ir gimdyvės mirtį Telšiuose) ministras euforiškai ramino tautiečius, kad šalies sveikatos sistema yra patikima.
 
Nors mirus naujagimiui ar gimdyvei sveikatos apsaugos ministras visada nedelsiant sudaro tyrimo komisijas, skirtas išsiaiškinti mirčių priežastis, J.Požela nieko nelaukdamas įvardijo naujagimio mirties priežastį – plaučių ligą. Tokių išvadų be išsamaus patologoanatominio tyrimo nedrįs pateikti nei vienas gydytojas, o jaunasis ministras – komunikacijos ir informacijos mokslų magistras – pasirodo, iškart sužinojo priežastį ir ją paskelbė visai Lietuvai.
 

Dar labiau stebina J.Poželos išsakytas sveikatos sistemos vertinimas. Dar visai neseniai EUROSTAT paskelbė išvadą, kad Lietuvos sveikatos sistema yra viena neekonomiškiausių sistemų Europoje, o tarptautinių ir Lietuvos ekspertų teigimu, šalies sveikatos sistema yra ne tik neekonomiška, bet ir nesaugi.
 
Pasaulyje jau seniai moksliškai įrodyta, kad pooperacinių, gimdymo komplikacijų ir mirties rizika labai padidėja gydymo įstaigose, kur tokių paslaugų apimtys yra nedidelės. To priežastis – nedaug procedūrų atliekantys gydytojai neturi galimybės įgyti ir palaikyti reikiamos kvalifikacijos, todėl daugelio Europos šalių (net ir tų, kurių sveikatos apsaugos sistemų nekamuoja nuolatinis nepriteklius ir kurios finansiškai galėtų sau leisti teikti platų paslaugų spektrą net ir nedidelių miestelių ligoninėse) ligonių kasos paprasčiausiai nebesudaro sutarčių gimdymo (o tai pat – kai kurioms kitoms chirurginėms) paslaugoms teikti su ligoninėmis, kuriose gimdymų skaičius pasidaro mažesnis negu 1000 gimdymų per metus.
 
Dar praėjusiais metais LR Vyriausybė didžiulėmis sveikatos apsaugos profesionalų bendruomenės pastangomis pagaliau buvo įtikinta patvirtinti pacientų saugumą užtikrinančius kriterijus ir apriboti kai kurių paslaugų teikimą nedidelėse ligoninėse, bet siekdama kiek galint labiau neaštrinti padėties prieš besiartinančius rinkimus, patvirtino mažiausią Europoje reikalavimą ligoninėms – gimdymų skaičių ne mažesnį, kaip 300 gimdymų per metus.
 
Lazdijų ligoninėje gi, 2014 metais buvo tik 162 gimdymai. Vilniaus teritorinės ligonių kasos direktorius V.Mockus, vadovaudamasis LR Vyriausybės nutarimu ir siekdamas apsaugoti gimdyves ir naujagimius nuo padidintos rizikos, atsisakė pasirašyti sutartį su kai kuriomis ligoninėmis dėl gimdymo (ir kai kurių kitų) paslaugų apmokėjimo iš ligonių kasų, tačiau tragiškos praėjusios savaitės netektys tiktai dar kartą patvirtina, jog pacientams žalinga praktika Lietuvoje tęsiama.
 
Ministre, Jurai Požela, Lietuvos sveikatos sistema, kad ir kaip skaudu pripažinti, nėra nei labai saugi, nei labai patikima. Naujagimių ir gimdyvių mirtys, sudėtingos komplikacijos, su kuriomis susiduria kiti pacientai, akivaizdžiai liudija, kad būtina nedelsiant imtis nepopuliarių sprendimų, bent kiek sumažinsiančių sistemos riziką.

 
Neabejotinai – Lazdijų ir kitų nedidelių miestelių ligoninių gimdymo skyriai, turės būti uždaryti kaip nesaugūs ir rizikingi pacientams. Bet ar dėl naujagimio mirties prisiimsite atsakomybę jūs, ar buvusi sveikatos apsaugos ministrė „gelbėję medikų darbo vietas mažose ligoninėse” bei stengęsi „palengvinti sąlygas mažų miestelių gyventojams gauti visas sveikatos priežiūros paslaugas savo miestelio ligoninėje“?
 
O gal vėl bus stengiamasi suversti visą atsakomybę medikams, kurie, jei ir padarė klaidą, iš tiesų yra nekalti, nes mažos gimdymų, operacijų apimtys neleidžia jiems išlaikyti pakankamos kompetencijos lygio.
Sutinku, kad aukščiausios kokybės sveikatos priežiūros paslaugos turi būti patogiai prieinamos visiems Lietuvos gyventojams, nepriklausomai nuo to, ar jie gyvena dideliuose miestuose, ar mažuosiuose miesteliuose.

 
Rajonų ligoninėse privalo išlikti specialistai, įskaitant ir akušerius-ginekologus, teikiantys kvalifikuotas konsultacijas bei atliekantys rutinines patikros procedūras, tačiau sudėtingos operacijos, tarp jų ir gimdymai, turi būti koncentruojami didesnėse regioninėse ligoninėse, kuriose jos yra atliekamos kiekvieną dieną, o jų personalas reguliariai ir praktiškai susiduria su įvairiomis komplikacijomis, turi pakankamai kompetencijos veikti greitai ir kvalifikuotai tam, kad būtų išgelbėtos brangios gyvybės.
 
Lietuva yra nedidelė šalis, kurioje pasiekti regionines ligonines greitosios pagalbos automobiliu beveik visuomet galima mažiau nei per valandą, kas dažniausiai yra pakankamas laiko tarpas gimdymų ar daugelio kitų sudėtingesnių procedūrų atveju, tačiau, be jokios abejonės, šią paslaugą privalu padaryti dar patogesnę gyventojams. Turi būti pradėtos teikti ne tik ligonių nuvežimo į gydymo įstaigą, bet ir parvežimo iš jos į namus paslaugos, plečiamas greitosios medicininės pagalbos stočių tinklas ir didinamas automobilių skaičius.
 
Ir dar vienas patarimas. Ministre, prieš skelbdamas žinias Lietuvai, pagalvokite ir pasitarkite su specialistais.
Prof. Juozas Pundzius, Nacionalinės sveikatos tarybos pirminikas


Šaltinis: tsajunga.lt

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris