Nepelnytos ministro liaupsės segančiai sveikatos apsaugos sistemai

Juozas Pundzius
2016-04-15
Prieš porą dienų jaunasis Sveikatos apsaugos ministras Juras Požela šventė gimtadienį. Ministerijos koridoriai buvo pilni gėlėmis nešinų žmonių, atėjusių įsiteikti ir pagirti naująjį vadovą. Matyt liaupsės taip apsuko ministrui galvą, kad jis negailėjo pagyrų ir visai Lietuvos sveikatos sistemai.
Nepelnytos ministro liaupsės segančiai sveikatos apsaugos sistemai

Nepaisant to, kad praėjusi savaitė buvo pažymėta dviem tragiškais, deja – dėsningais įvykiais, tiesiogiai sąlygotais pačios sistemos trūkumų. Komentuodamas naujagimio mirtį Lazdijų ligoninėje (ir gimdyvės mirtį Telšiuose) ministras euforiškai ramino tautiečius, kad šalies sveikatos sistema yra patikima.
 
Nors mirus naujagimiui ar gimdyvei sveikatos apsaugos ministras visada nedelsiant sudaro tyrimo komisijas, skirtas išsiaiškinti mirčių priežastis, J.Požela nieko nelaukdamas įvardijo naujagimio mirties priežastį – plaučių ligą. Tokių išvadų be išsamaus patologoanatominio tyrimo nedrįs pateikti nei vienas gydytojas, o jaunasis ministras – komunikacijos ir informacijos mokslų magistras – pasirodo, iškart sužinojo priežastį ir ją paskelbė visai Lietuvai.
 

Dar labiau stebina J.Poželos išsakytas sveikatos sistemos vertinimas. Dar visai neseniai EUROSTAT paskelbė išvadą, kad Lietuvos sveikatos sistema yra viena neekonomiškiausių sistemų Europoje, o tarptautinių ir Lietuvos ekspertų teigimu, šalies sveikatos sistema yra ne tik neekonomiška, bet ir nesaugi.
 
Pasaulyje jau seniai moksliškai įrodyta, kad pooperacinių, gimdymo komplikacijų ir mirties rizika labai padidėja gydymo įstaigose, kur tokių paslaugų apimtys yra nedidelės. To priežastis – nedaug procedūrų atliekantys gydytojai neturi galimybės įgyti ir palaikyti reikiamos kvalifikacijos, todėl daugelio Europos šalių (net ir tų, kurių sveikatos apsaugos sistemų nekamuoja nuolatinis nepriteklius ir kurios finansiškai galėtų sau leisti teikti platų paslaugų spektrą net ir nedidelių miestelių ligoninėse) ligonių kasos paprasčiausiai nebesudaro sutarčių gimdymo (o tai pat – kai kurioms kitoms chirurginėms) paslaugoms teikti su ligoninėmis, kuriose gimdymų skaičius pasidaro mažesnis negu 1000 gimdymų per metus.
 
Dar praėjusiais metais LR Vyriausybė didžiulėmis sveikatos apsaugos profesionalų bendruomenės pastangomis pagaliau buvo įtikinta patvirtinti pacientų saugumą užtikrinančius kriterijus ir apriboti kai kurių paslaugų teikimą nedidelėse ligoninėse, bet siekdama kiek galint labiau neaštrinti padėties prieš besiartinančius rinkimus, patvirtino mažiausią Europoje reikalavimą ligoninėms – gimdymų skaičių ne mažesnį, kaip 300 gimdymų per metus.
 
Lazdijų ligoninėje gi, 2014 metais buvo tik 162 gimdymai. Vilniaus teritorinės ligonių kasos direktorius V.Mockus, vadovaudamasis LR Vyriausybės nutarimu ir siekdamas apsaugoti gimdyves ir naujagimius nuo padidintos rizikos, atsisakė pasirašyti sutartį su kai kuriomis ligoninėmis dėl gimdymo (ir kai kurių kitų) paslaugų apmokėjimo iš ligonių kasų, tačiau tragiškos praėjusios savaitės netektys tiktai dar kartą patvirtina, jog pacientams žalinga praktika Lietuvoje tęsiama.
 
Ministre, Jurai Požela, Lietuvos sveikatos sistema, kad ir kaip skaudu pripažinti, nėra nei labai saugi, nei labai patikima. Naujagimių ir gimdyvių mirtys, sudėtingos komplikacijos, su kuriomis susiduria kiti pacientai, akivaizdžiai liudija, kad būtina nedelsiant imtis nepopuliarių sprendimų, bent kiek sumažinsiančių sistemos riziką.

 
Neabejotinai – Lazdijų ir kitų nedidelių miestelių ligoninių gimdymo skyriai, turės būti uždaryti kaip nesaugūs ir rizikingi pacientams. Bet ar dėl naujagimio mirties prisiimsite atsakomybę jūs, ar buvusi sveikatos apsaugos ministrė „gelbėję medikų darbo vietas mažose ligoninėse” bei stengęsi „palengvinti sąlygas mažų miestelių gyventojams gauti visas sveikatos priežiūros paslaugas savo miestelio ligoninėje“?
 
O gal vėl bus stengiamasi suversti visą atsakomybę medikams, kurie, jei ir padarė klaidą, iš tiesų yra nekalti, nes mažos gimdymų, operacijų apimtys neleidžia jiems išlaikyti pakankamos kompetencijos lygio.
Sutinku, kad aukščiausios kokybės sveikatos priežiūros paslaugos turi būti patogiai prieinamos visiems Lietuvos gyventojams, nepriklausomai nuo to, ar jie gyvena dideliuose miestuose, ar mažuosiuose miesteliuose.

 
Rajonų ligoninėse privalo išlikti specialistai, įskaitant ir akušerius-ginekologus, teikiantys kvalifikuotas konsultacijas bei atliekantys rutinines patikros procedūras, tačiau sudėtingos operacijos, tarp jų ir gimdymai, turi būti koncentruojami didesnėse regioninėse ligoninėse, kuriose jos yra atliekamos kiekvieną dieną, o jų personalas reguliariai ir praktiškai susiduria su įvairiomis komplikacijomis, turi pakankamai kompetencijos veikti greitai ir kvalifikuotai tam, kad būtų išgelbėtos brangios gyvybės.
 
Lietuva yra nedidelė šalis, kurioje pasiekti regionines ligonines greitosios pagalbos automobiliu beveik visuomet galima mažiau nei per valandą, kas dažniausiai yra pakankamas laiko tarpas gimdymų ar daugelio kitų sudėtingesnių procedūrų atveju, tačiau, be jokios abejonės, šią paslaugą privalu padaryti dar patogesnę gyventojams. Turi būti pradėtos teikti ne tik ligonių nuvežimo į gydymo įstaigą, bet ir parvežimo iš jos į namus paslaugos, plečiamas greitosios medicininės pagalbos stočių tinklas ir didinamas automobilių skaičius.
 
Ir dar vienas patarimas. Ministre, prieš skelbdamas žinias Lietuvai, pagalvokite ir pasitarkite su specialistais.
Prof. Juozas Pundzius, Nacionalinės sveikatos tarybos pirminikas


Šaltinis: tsajunga.lt

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica